بازگشت باشکوه پادشاه غرب وحشی | نقد و بررسی بازی Red Dead Redemption 2

مقالات ، نقد و بررسی ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

همین چند ماه قبل بود که در پیش نمایش عنوان متقاوت Vampyr در هجدهمین شماره مجله گیمفا، به ظلم شدن و کم توجهی شدن به عناوین خون آشامی و این که چقدر پتانسیل بیشتری برای ساخت عناوین بسیار قوی از آن‌ها وجود دارد گفتیم; حال، نوبت به بررسی یک بازی که از قضا در ژانر آن هم کم توجهی زیادی در هنر هشتم به آن شده، رسیده است. قطعا با من موافق خواهید بود اگر بگویم تعداد عناوین خوب  و نه حتی عالی دنیای وسترن در صنعت بازی‌های رایانه‌ای در خوش‌بینانه‌ترین حالت به انگشتان یک دست می‌رسند. درست است که در صنعت سینما فیلم‌های بسیار خوب و درجه یکی از غرب وحشی به روی پرده رفته و حتی بعضا مانند شاهکار The Good The Bad And The Ugly در تاریخ هم ماندگار شده‌اند; اما اوضاع در بازی‌های ویدئویی زمین تا آسمان فرق می‌کند. به جز نسخه اول Red Dead Redemption و شماره دوم سری Call Of Juarez تقریبا می‌توان گفت هیچ عنوان درجه یک و عالی دیگری در این سبک نمی‌توانستید پیدا کنید; البته اسم این دو را به این خاطر کنار هم می‌آورم چون فقط می‌خواهم عناوین عالی غرب وحشی در این صنعت را نام ببرم، مگر نه تفاوت کیفی زیاد همین دو عنوان و در صدر بودن شاهکار Rockstar، اظهر من الشمس است.

خیلی نمی‌خواهم به سبک رایج نقدها، از تاریخچه و این که نسخه اول بازی چه موفقیت‌هایی کسب کرد صحبت کنم. به هر حال هر چه باشد Red Dead Redemption 2 بازی بسیار بسیار متفاوتی است، پس نقدش هم باید متفاوت باشد; مگر نه؟ فقط به همین مورد که شماره اول بازی با پروتاگونیست فوق‌العاده دلنشین و جذب کننده‌اش John Marston، موفق به کسب بهترین بازی سال ۲۰۱۰ شد و انقلابی را در سبک بازی‌های Open-World و وسترن ایجاد کرد; انقلابی که با وجود تلاش های شرکت‌های کوچک و بزرگی در تقلید از آن، در نهایت باز هم با شماره بعدی خودش ادامه یافت، رشد کرد و تکمیل شد. از همان تریلر معرفی بازی در سال ۲۰۱۶، می‌توانستیم به عالی بودن بازی امیدوار باشیم و حقیقت هم این است که وقتی نام در خشان Rockstar پشت یک عنوان باشد احتمال این که با یک شاهکار محض طرف نباشیم، بسیار کم است. اما با این حال، نگرانی‌های کمی بابت بهتر شدن بازی از نسخه اولش و مهم‌تر از آن، این که راکستار باز هم بعد از Game Of The Year سال ۲۰۱۳، GTA V، بتواند مجددا پارامترهای یک عنوان جهان باز را در یک نسل ارتقا دهد، وجود داشت.

با گذشت زمان و منتشر شدن اطلاعات ریز و درشت از بازی، کم کم اشتیاق گیمرها برای تجربه شاهکار جدید Rockstar به بی نهایت میل می‌کرد. تجربه یک زندگی واقعی در قالب یک Gunslinger در کنار همراه شدن با ماجراهای جذاب و هیجان انگیز مخصوص به خودش، چیزی نبود که بتوان برای تجربه آن صبر کرد. ماه‌ها گذشت و با لو رفتن یا انتشار رسمی اطلاعات بازی مبنی بر واقع‌گرایی بیش از حد آن، مجددا منفی‌نگری‌هایی بابت تداخل آن‌ها با مفهوم و هدف اصلی بازی‌ها، یعنی سرگرم شدن به وجود آمد. البته چندان هم این منفی‌نگری‌ها بی راه نبود، چون همین امسال بود که در عنوان We Happy Few که در آن مکانیسم‌های رسیدگی به نیازهای اصلی شخصیت بازی پیاده شده بود، استفاده بد از این ایده و خسته کننده کردن بازی را به معنای کلمه دیده بودیم. در کنار آن، این را هم اضافه کنید که شخصیت اصلی بازی طبق انتظارها Jack Marston نبود و داستان بازی در قالب یک پیش درامد برای نسخه اول و با شخصیتی کاملا جدید به نام Arthur Morgan دنبال می‌شد که به خودی خود، وسواس‌هایی هرچند نا به جا را به وجود آورده بود.

با وجود صدها نظر مثبت و منفی در مورد Red Dead Redemption 2، در نهایت بازی هفته پیش در تاریخ ۲۶ ام اوت عرضه شد و با تجربه آن، پاسخ تمامی سوالات و نگرانی‌هایی که بابت آن ایجاد شده بود را گرفتیم. در بررسی شاهکاری دیگر از راک‌استار، Red Dead Redemption 2، با گیمفا همراه باشید. پادشاه غرب وحشی با اقتدار تمام بازگشته است.

Red Dead Redemption 2

قبل از آن که تک تک جنبه‌های بازی و جزئیات آن را ریز به ریز بررسی کنیم، باید بگویم بنا بر سبکی که برای تجربه بازی اتخاذ می‌کنید، ممکن است هر فرد تجربه‌ای کاملا منحصر به فرد از فردی دیگر داشته باشد. انتخاب‌ها و شرافتمند بودن یا نبودن شما تاثیرات غیر قابل انکاری بر روند بازی می‌گذارد و جهان بازی هم بسیار بسیار وسیع است، لذا ممکن است به برخی از موارد گفته شده برخورد نکرده باشید یا به صورت متفاوتی برایتان اتفاق افتاده باشد”

چه چیزی می‌تواند لذت‌بخش‌تر از یک داستان ناب در غرب وحشی، آن هم در حالی که سال‌های متمادی داستان درخوری در این جهان دوست‌داشتنی تحربه نکرده‌ایم باشد؟ و چه شرکتی بهتر از راک‌استار که مجددا مثل ۸ سال قبل، روایت فوق‌العاده دیگری برای ما بسراید؟ بگذارید در همین ابتدا خیالتان را بابت نبود کوچکترین مشکلی در داستان و روایت بازی راحت کنم; داستان بازی بدون شک جزء ۳ داستان برتر نسل است. این را در حالی می‌گویم که عناوین داستان‌محور بسیاری تجربه کرده‌ام و دیوانه‌وار آن‌ها را دوست دارم. از شاهکارهای داستانی و بی‌نقصی مانند The Witcher 3: Wild Hunt گرفته تا عناوین مستقلی و کوچکی که شاید حتی تلفظ نام آن‌ها هم سخت باشد. با این حال با جرئت می‌گویم داستان Red Dead Redemption 2 نه تنها جزء بی‌نقص‌ترین روایت‌هاییست که به شخصه تجربه کرده‌ام; بلکه برگ زرینی در تاریخ بازی‌های ویدئویی است. بازی کاملا یک ماجرای نو، جذاب و کشنده را روایت می‌کند که گاها می‌خواهید تمام جنبه‌های گیم‌پلی را رها کرده و داستان Arthur Morgan و گروهش را پیش ببرید (البته گاها برعکس این حالت هم پیش می‌آید) از همان لحظه شروع متوجه می‌شوید با یک داستان کاملا جدی روبه رو هستید که به هیچ عنوان نمی‌توانید نادیده‌اش بگیرید. Rockstar، تنها چند دقیقه نیاز دارد تا آرتور، داچ، همراهان و دغدغه‌هایشان را با شما همراه کند و این کار را هم به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. از همان ابتدا که مورگان از قتل‌هایش می‌گوید اما در عین حال به دنبال یکی از همراهان گمشده‌اش است، به وجود یک دوگانگی بی‌رحمی-مهربانی خاص در او پی می‌برید; دوگانگی که در تمام ظول بازی با شما همراه است و در تصمیماتتان هم تاثیر دارد.

اگر بازی به همان روال چند ساعت ابتدایی خود پیش می‌رفت و یک شوتر سوم شخص خطی بود، باز هم با یک شاهکار بی‌بدیل طرف بودیم

ماجرای بازی به سال ۱۸۹۹ برمی‌گردد. جایی که Arthur Morgan و دار و دسته‌اش که در راس آن‌ها Dutch Van Der Linde قرار دارد، به قصد سرقت از یک قایق مملو از جواهر و پول در منطقه Blackwater، نقشه‌ای را طراحی می‌کنند که در نهایت تیرشان به سنگ‌ می‌خورد و نه تنها موفق به سرقت از قایق و فرار به سمت غرب نمی‌شوند، که چند تن از اعضای مهم خود را از دست داده و در این میان دختری بی‌گناه هم به عمد یا غیر عمد به دست داچ کشته می‌شود. در پی فاجعه پیش آمده، داچ و مورگان گروه را به سمت کوه‌های یخ زده غرب هدایت می‌کنند تا بتوانند چند هفته‌ای از دست پلیس‌ها و گنگ‌های دیگر در امان باشند. در این میان Dutch متوجه می‌شود یکی از دشمنان قدیمی‌شان، یعنی گروه O’Driscoll هم در اطراف این منطقه ساکن شده و قصد ربودن یک قطار و اموال آن را دارند. داچ و مورگان با گروگان گرفتن یکی از اعضای آن‌ها، موفق به دست آوردن مدارکی مبنی بر مسیر حرکت قطار شده و زودتر از گروه دشمن موفق به سرقت آن شده و بیشتر اعضای O’Droscoll را به قتل می‌رسانند. با تجدید قوا و به دست آوردن کمی پول، داچ تصمیم می‌گیرد گروه را به سمت Heartsland و منطقه Valentine که شهری پر از منابع و طبیعت مناسب برای گزیدن کمپ است هدایت کند. آرامش نسبی بعد از مدت‌ها به گروه باز می‌گردد اما همچنان گروه O’Driscoll و رهبر آن‌ها Colm O’Driscoll برای آن ها یک تهدی به حساب می‌شود. اعضای باقی‌مانده O’Driscoll با کمک Pinkertonها و مهم‌تر از آن‌ها Cornwall( که گروه مورگان با حمله به قطار او منابع آن را به سرقت بردند و در پی انتقامی سخت است) با استخدام Ross و Milton که دو مامور بسیار قهار و زبره هستند، تصمیم به نابودی گروه مورگان و داچ می‌گیرند. در ادامه حوادث اجتماعی، سیاسی و حتی عاشقانه بسیار جذاب و مهمی اتفاق می‌افتد که بارها ورق را برمی‌گردانند و جذابیت بازی را دوچندان می‌کنند. از طرفی مانند عنوان قبلی این شرکت یعنی Grand Thef Auto V، شاهد Heistهای بسیاری در طول بازی هستیم که مطابق داستان اتفاق می‌افتند و شما مهم‌تر از همه باید نحوه انجام آن و تاثیر آن بر روند بازی را تعیین کنید.

دوربین سینماتیک بازی که می‌توانید گاها کاملا با این دوربین بازی کنید و کنترل کاراکتر را از این نمای زیبا تجربه کنید

آن چیز که روایت بازی را متفاوت از دیگر عناوین جهان باز می‌کند، در درجه اول فراز و نشیب‌های هنرمندانه آن در اوقات مناسب و در درجه بعد مرنبط بودن تمامی اتفاقات بازی با خط اصلی داستان به طور غیر مستقیم یا مستقیم می‌باشد. همان‌گونه که اشاره کردیم نسخه دوم Red Dead یک بازی کاملا جدی و خشن می‌باشد و چندان یک محیط شاد را در آن پیدا نمی‌کنیم; اما سازنده بازی هم به خوبی می‌دانسته که ممکن است در صورت برقراری این روند در تمام طول بازی، گیمر به مرور خسته شود و چندان جذب خط اصلی داستان نشود. به همین دلیل ماموریت‎‌‌های بازی کاملا یک روند صعودی-نزولی دارند. به این معنی که شما دو یا سه ماموریت خشن و جدی را انجام می‌دهید و بخش‌های مهمی از داستان را پیش می‌برید، اما در Main Mission بعدی شاهد یک روند نسبتا غیر جدی و سرگرم کننده هستید که هر چند مرتبط با خط اصلی داستان است اما بیشتر برای خسته نشدن گیمر از روند بازی است و به نوعی تازه‌سازی خط داستانی است. چنین روندی باعث همراهی هر چه بیشتر شما با داستان زیبای بازی می‌شود. همچنین شما در بازی هر ماموریت کوچک و فرعی که انجام می‌دهید به نوعی با گروه خودتان یا گروه‌های دشمن مرتبط است و هیچ ماموریت اضافه و بی‌ربطی در بازی نیست. حتی شما وقتی مانند بسیاری از ماموریت‌های فرعی عناوین دیگر دنبال یک فرد ناشناس به درخواست یکی از NPCها می‌گردید، بعدا متوجه هویت مهم او و تاثیرش در گروه خود یا یکی از گروه‌های دشمن می‌شوید. در واقع این اطمینان را به شما می‌دهم که هیچ کار بی فایده و بی هدفی را در بازی انجام نمی‌دهید.

برادران به صف میخوایم قطار بدزدیم

از روایت زیبا و خط اصلی داستان که بگذریم، به شخصیت‌پردازی بی‌نقص و شاهکار بازی می‌رسیم. نه تنها شخصیت‌پردازی آرتور، داچ و دیگر شخصیت‌های اصلی بازی که تعدادشان بسیار زیاد می‌باشد کوچکترین مشکلی ندارد; بلکه شخصیت‌های فرعی که ممکن است بعضی از آن‌ها بسیار بی‌اهمیت به نظر برسند، از یک پیشینه قوی بهره می‌برند و تمام اعمالشان دارای دلیل و هدف است. شخصیت‌هایی مانند Marry-bethT یا Molly و بسیاری دیگر، با آن که ممکن است سطحی به نظر برسند دارای داستان‌های مخصوص به خودشان هستند و اگر کمی با حوصله باشید و در فرصت‌های پیش‌آمده پای صحبت‌هایشان بنشینید، به شخصیت دوست‌داشتنی و بعضا تنفر برانگیز آن‌ها پی خواهید برد. داچ یک فرد کله‌شق است که مدام می‌خواهد خودش را یک فرد دانا و صبور نشان دهد; شخصیتی که بارها نمونه‌اش را در فیلم‌های غرب وحشی دیده‌ایم و راک‌ استار به خوبی از آن‌ها الهام گرفته است. Uncle یک فرد تنبل است که تقریبا تا به او دستور ندهید هیچ کار مفیدی برایتان انجام نمی‌دهد. رفتار شما با اعضای گروه بسیار مهم است و نزدیک شدن و دور شدن آن‌ها از شما را تعیین می‌کتد. شخصیت و رفتار آرتور را این شما هستید که تعیین می‌کنید. در بازی پارامتری به نام Honor وجود دارد که با انجام کارهای خوب و بشردوستانه به مقدار آن می‌افزایید و با انجام کارهای منفی و کشت و کشتار یا دزدی از مقدار آن کم می‌کنید. هر چقدر که فرد شرافتمند‌تری باشید رفتار شما با دیگران و رفتار دیگران با شما تفاوت خواهد داشت و از نکات زیبا و دوست‌داشتنی بازی، تاکید آن بر انجام کارهای مثبت و دوری از قتل‌های بی‌مورد می‌باشد. در بخش گیم‌پلی این مفاهیم را بیشتر توضیح می‌دهم اما همین را بدانید که اگر بخواهید کاملا بی‌قانونی و بدرقتاری را در بازی پیش بگیرید و مدام افراد را از خود طرد کنید، لذت بازی نصف شده و گشت و گذار در محیط هم به یک جهنم تبدیل می‌شود.

نبردهای تن به تن هم در بازی وجود دارند که به زیباترین شکل ممکن کار شده‌اند

در مورد شخصیت‌پردازی NPCها گفتیم. بی‌راه نیست اگر Red Dead Redemption 2 را بهترین بازی تاریخ از حیث NPCهای هدفدار و مفید بدانیم. NPCهای بازی به قدری هوشمند طراحی شده‌اند که گاها باورش برای وجود چنین چیزی در این نسل غیر ممکن است. با تجربه بیش از ۵۰ ساعت از بازی تا به حال پیش نیامده که با دو NPC یکسان از حیث چهره و کاری که انجام می‌دهند و یا حداقل با صداگذاری یکسان روبه رو شوم. تنوع مردم عادی در بازی باور نکردنی است و تعجب شما زمانی بیشتر می‌شود که آن‌ها را در حین انجام کارهایی مانند جر و بحث با یکدیگر در مورد موضوعی کاملا مشخص که حتی می‌توانید در موردش با آن‌ها صحبت کنید یا انجام کارهایی مانند گدایی کردن یا کل‌کل در مورد این که چه کسی Gunslinger بهتری است ببینید! رفتار شما با آن‌ها هم به طرز فوق‌العاده‌ای تاثیرگذار است. به عنوان مثال اگر در جایی از بازی به یک فرد مسن که در حال کتک خوردن است کمک کنید، ممکن است بعد ها او را در مغازه‌ی اسلحه فروشی‌اش ملاقات کنید و یک اسلحه رایگان به عنوان تشکر از او دریافت کنید. به همین میزان، رفتارهای بد شما هم در خاطر افراد می‌ماند و اگر رفتار بدی با آن‌ها داشته باشید بلاخره در جایی انتقام خود را از شما می‌گیرند. این جمله را با اطمینان می‌گویم که در نسل بعد هم چنین NPCهای دقیق و کارشده‌ای را به ندرت خواهیم دید.

رنگ‌بندی محیط بازی در یک هوای ابری و روشن. فوق‌العاده است

تحلیل گیم‌پلی بسیار عظیم Red Dead Redemption 2، بدون آن که چیزی از قلم بیافتد بسیار مشکل است. شاید ساده‌ترین جله برای خلاصه کردن گیم‌پلی عالی بازی، وسعت بی‌نهایت با جزئیات بی‌نهایت باشد. به هر روشی که دلتان بخواهد و هر کاری که بخواهید را با آزادی کامل (البته با پذیرفتن عواقبش) می‌توانید انجام دهید. Red Dead Redemption 2 هر نوع گیمری را راضی می‌کند و هر کس ممکن است بنا بر سبکی که آن را پبش برده از بازی تعریف و تمحید کند. المان‌های داستانی، نقش‌آفرینی، چالش‌های ریز و درشت، مینی‌گیم‌هایی که اگر همه را کنار هم جمع کنید خودشان یک بازی کامل هستند و بسیار موارد دیگر بازی را با اختلاف انعطاف‌پذیرترین و یکی از بهترین بازی‌های سال می‌کند.

Arthur Morgan با استایل خاص خودش

تعدد ماموریت‌های اصلی و فرعی، اولین نکته‌ای است که در گیم‌پلی بزرگ بازی به چشمتان می‌آید. بعد از پشت سر گذاشتن ساعات اولیه بازی، موجی از ماموریت‌های متنوع اصلی و فرعی به سراغتان می‌آید که چه داستان بازی برایتان مهم باشد یا نه برایتان جذاب خواهند بود. چند بازی می‌توانید پیدا کنید که در آن واحد ۶ یا ۷ ماموریت اصلی و چندین و چند ماموریت فرعی برای انجام داشته باشید و همه هم کاملا با هم تفاوت کنند؟ جواب را نمی‌دانید؟ من می‌دانم: حتی یک بازی هم تا این حد تنوع ماموریت ندارد و تا سالیان سال نخواهد داشت. ماموریت‌های داستانی به صورتی است که در هر موقع هر چه بخواهید بازی چیزی را برای عرضه خواهد داشت. اگر می‌خواهید یک سرقت بزرگ انجام دهید، اگر می‌خواهید با داچ همراه شوید و اعضای گنگ‌ها را نابود کنید، یا اصلا حوصله ی این کارها را ندارید و می‌خواهید پیش معشوقه‌تان بروید; بازی در آن واحد در قالب ماموریت‌های اصلی این موارد را در اختیارتان می‌گذارد. دقت کنید گفتیم ماموریت‌های اصلی. ماموریت‌های فرعی خودشان مقوله‌ای جدا هستند که هر چند تا این حد داستان قدرتمندی پشتشان نیست اما بسیاری از آن‌ها کیقتی در حد ماموریت‌های اصلی را دارند. علاوه بر ماموریت‌های اصلی و فرعی اتفاقات تصادفی و Random هم در بازی می‌افتند که تا همین حد بگویم که انقدر متنوع هستند که تنوع اتفاقات تصادفی در GTA V برابر آن به مانند یک شوخی است! برای شخص من ده‌ها اتقاث تصادفی در حین انجام ماموریت یا گشت و گذار رخ داده که تا به حال دوتای از آن‌ها هم به هم شبیه نبوده‌اند.

این هم همان رنگ‌بندی محیط بعد از یک باران دلچسب. مه چشم‌نواز بازی

سیستم تیراندازی و گان‌پلی بازی بهترین در نسل محسوب می‌شود و هیچ بازی در نزدیکی آن هم نیست. فقط کافیست در ابتدای بازی کشتن یک Cowboy را با استایل خاص و غربی آرتور تجربه کنید تا به هنر راک‌استار در این زمینه پی ببرید. نحوه‌ ی تیراندازی افراد کاملا یاداور غرب وحشی بوده و کم‌ترین تفاوتی با واقعیت ندارند. کاورگیری بازی حتی از عناوین خطی هم بی‌نقص‌تر است و کوچکترین خطایی در آن تجربه نمی‌کنید. اگر می‌خواهید از تیراندازی بازی نهایت لذت را ببرید، توصیه می‌کنم سیستم Aim Assisst را محدودتر کنید تا کمی تیرهایتان خطا هم بروند. در این حالت حتی در صورت باقی ماندن یک دشمن هم از پیروزی مطمئن نیستید و آدرنالین خونتان بالا خواهد رفت. نبردهای بازی به نسبت عناوین قبلی راک‌استار و دیگر عناوین جهان باز سخت‌تر است، مخصوصا در ابتدای بازی که سلامتی آرتور کم است و باید بسیار در نبردها محطاط باشید و از کاورها به خوبی استفاده کنید. اگر نوار سلامتی‌تان پر بود و ناگهان با دوتیر از فاصله نزدیک توسط دشمن از پا درآمدید تعجب نکنید; زیرا به دلیل گان‌پلی دقیق و واقعی بازی میزان Damage به نسبت فاصله بسیار تفاوت دارد و حتی اگر فاصله خیلی نزدیک باشد امکان مرگ با یک تیر در سرتان هم وجود دارد. تنها مشکلی که در این قسمت از بازی وجود دارد، عدم توانایی آرتور در استفاده از Meele Attack یا حمله با سلاح سرد در هنگام در دست داشتن سلاح گرم است. در واقع شما برای حمله با سلاح سرد در نزدیکی دشمن حتما از Weapon Wheel سلاح سرد را انتخاب کرده و سپس به او حمله کنید. این مورد شاید بی اهمیت به نظر برسد اما در مواقعی که با افراد زیادی درگیر هستید و می‌خواهید از هر دو نوع سلاح استفاده کنید، کمی آزاردهنده خواهد بود. با وجود لذت‌بخش بودن گان‌پلی بازی، حواستان به وضعیت اسلحه‌تان باشد، زیرا به مرور زمان کثیف می‌شوند و باید با انتخاب آن‌ها و تمیز کردن آن‌ها کارایی‌ آن‌ها را به حالت اول برگردانید. این مورد مثل بسیاری از مواردی که به سلامتی آرتور  و یا وضعیت Deadeye مربوط هستند، اختیاری است اما تاثیر مهمی بر روند تیراندازی آرتور خواهند داشت.

دورهمی اعضای گروه در شب و تعریف کردن خاطره یا گفتن مشکلاتشان بسیار زیباست

بر خلاف حالت روند رایج بازی‌های جهان باز، سیستم سلامتی، تنفس و وضعیت Deadeye او کاملا متفاوت با دیگر بازی‌هاست و شباهت زیادی به عناوین نقش‌آفرینی دارد و حتی عمیق‌تر از آن‌هاست. آرتور دارای سه وضعیت Health،Stamina و Deadeye می‌باشد که در ادامه نحوه ی کم و زیاد شدن آن را توضیح می‌دهم. این ۳ وضعیت دارای یک Core و یک Bar هستند. Coreها که وضعیت آن با پر و خالی بودن خود Icon آن‌ها نمایش داده می‌شوند، حالت کلی و طولانی مدت آن (Long Term)  را نشان می‌دهند و نواری که دور آن‌هاست وضعیت آنی آن(Short Term یا Temporary) آن‌ها را نشان می‌دهند. برای مثال، تیر خوردن یا دویدن از نوار دور آیکون سلامتی یا تنقس کم می‌کند; اما خوردن غذای نامناسب یا کم‌خوابی از Core آن‌ها می‌کاهد و وضعیت کلی آن به خطر می‌افتد. Bar به طور خودکار و به مرور زمان به حالت اول خود برمی‌گردد (به جز Deadeye) اما Core نیاز به انجام اعمالی چون خواب، خوردن غذای پخته یا کنسروی، سیگار کشیدن و اعمال دیگر برای بازگرداندنشان دارند. اگر نوار سلامتی یا تنفس شما به پایان برسد و به دلیل درگیری یا هر مسئله دیگر برای بازگشت آن صبر نکنید یا همچنان ضربه بخورید، از Core شما کم خواهد شد. Deadeye به طور خودکار باز نمی‌گردد و برای پر شدن Bar آن، باید در حالت معمولی خلافکاران یا حیوانات را به بکشید تا به حالت اولیه خود بازگردد. این موارد شاید در ابتدای بازی برایتان استرس‌آور باشد یا فکر کنید باید مدام به فکر وضعیت‌های مختلف آرتور باشید; اما اصلا این‌گونه نیست و با کمی گذر زمان به راحتی آن‌ها را مدیریت خواهید کرد و برایتان لذت‌بخش هم خواهد بود. با پیشرفت و بالا بردن سطح هر یک از آن‌ها، کم کم تمام نگرانی‌تان بابت عدم توانایی مدیریت وضعیت‌های کوتاه مدت و بلند مدت به حداقل خواهد رسید. این مکانیزم نسبتا پیچیده سلامتی، تنفس و Deadeye باعث شده تجربه بازی به واقعیت بسیار شبیه باشد و نه تنها باعث سر درد شما نخواهد شد که آن را بسیار دوست هم خواهید داشت.

علاوه بر خودتون اسلحه‌تون، اسبتونم باید تمیز باشه:)

علاوه بر مدیریت این سه Stat کلی، پارامتر دیگری به نام Honor یا شرافت هم در بازی وجود دارد که میزان آن به نوعی شخصیت خوب یا بدشما را تعیین می‌کند. اگر مدام بی‌قانونی کنید و افراد بی‌گناه را بکشید، از میزان Honor شما کم شده و عواقب آن هم در بازی خواهید دید. برای مثال، اگر فرد شرافتمدی نباشید، قیمت‌های مواد و اسلحه در فروشگاه‌ها زیاد خواهد شد و مردم دید خوبی به شما نخواهد داشت و گاه و بی گاه به شما حمله می‌کنند. برعکس اگر فرد شریفی باشید به شما اخترام می‌گذارند و بازی هم برایتان لذت‌بخش‌تر خواهد شد. بی قانونی عواقبی مانند مجرم شناخته شدن شما هم خواهد داشت و در صورت نکرار آن یک Bounty برای شما مشخص خواهد شد که تا آن را در اداره پست پرداخت نکنید، در صورت ورود به منطقه‌ ی ارتکاب جرم، Bounty Hunterها و مامورین قانون به شما حمله می‌کنند و اصلا فکر نکنید فرار از دست آن‌ها به سادگی فرار از دست پلیس در سری GTA می‌باشد. اگر میزان Bounty شما زیاد باشد، تقریبا باید مردن خود را بعد از ورود به منطقه پیش‌بنی کنید چون تعداد این افراد بسیار بالاست و به جز زمانی که یک اسب بسیار تندرو و چابک داشته باشید، فرار از دست آن‌ها بسیار سخت و طاقت فرساست. البته پرداخت جرایمتان تنها راه خلاص شدن از دست آن‌ها نیست و در صورتی که تا مدتی هم وارد آن منطقه نشوید از تعداد افراد حمله‌ور به شما کم می‌شود و کار راحت‌تری برای فرار خواهید داشت.

قرار بود یه ته لیوان بخوره کل بطریو سر کشید. حکایت ماست وقتی میخوایم فقط یه ساعت بازی کنیم و می‌بینیم صبح شده D:

شما علاوه بر تلاش برای داشتن رابطه‌ای خوب با دیگران برای شرافتتان، باید با اسب خود هم رابطه نزدیک و خوبی برقرار کنید. این کار باعث می‌شود اسبتان در فواصل دور هم صدای سوت زدن شما را بشنود و هر جا که باشید کنارتان بیاید. به جز این با Bonding مناسب با اسبتان،Statهای تنفس و سلامتی او سریع‌تر ارتقا پیدا می‌کنند و مدام مجبور به Revive کردن او نخواهید بود و در صورت ضربه خوردن‌های زیاد دیرتر خواهد مرد. اگر نوار تنفس اسبتان به پایان رسیده و به Core برسد، مانند Arthur از Core کم نمی‌شود بلکه بی‌قرار شده و شما را به پایین پرتاب می‌کند. لذا کاملا مراقب Statهای او هم باشید تا ناگهان در میان یک درگیری شما را به پایین پرتاب نکند. اسبتان هم نیاز به تغذیه و تمیز کردن دارد با انجام این دست از کارها می‌تواند Bonding بیشتری با او برقرار کنید. همچنین مراقب حیوان‌های وحشی باشید، اگر با اسبتان وارد یک محیط با حیوانات وحشی مانند خرس گریزلی شوید، بی‌قرار شده و باید او را آرام کنید.

انتخاب عکسایی که از بازی گرفتم برای گذاشتنشون تو مقاله از خود نوشتنش سخت‌تر بود. انقدر که محیط این بازی قشنگه آدم دلش نمیاد از خیر به اشتراک گذاشتنشون با شما کاربران دوست‌داشتنی بگذره

اما تمام بازی به مدیریت کردن Statها و انجام ماموریت‌ها به همراه یک گان‌پلی بسیار خوب خلاصه نمی‌شود (همین هم برای شاهکار شدن بازی کافی بود!) در بازی المان‌های نقش‌آفرینی هم وجود دارد که قطعا افرادی که به این سبک علاقه دارند را به خود جذب خواهد کرد. اولین نشانه از این مورد انتخاب‌هایی است که باید در بازی انجام دهید. بارها پیش می‌آید که باید برای یک موضوع خاص تصمیم بگیرید; حال این موضوع می‌تواند کشتن یا بخشش یک راهزن باشد، یا انتخاب نحوه ی حمله یه یک Camp یا انجام یک دزدی و حتی انتخاب‌هایی که بر رابطه عاشقانه شما تاثیر می‌گذارد. انتخاب‌هایی که بر میزان شرافتمندی شما تاثیر دارد، در پایان بازی هم تاثیر دارد و شما روند بازی و پایان آن را با انتخاب‌هایتان تغییر می‌دهید. انتخاب دیالوگ‌های فرعی هم در قسمت‌هایی از بازی به چشم می‌خورد که از دیگر المان‌های نقش‌آفرینی بازی است. علاوه بر این‌ها مدیریت کمپ و سیستم جامع Crafting بازی از دیگر جنبه‌های لذت‌بخش بازی است که خوشبختانه اصلا هم سطحی کار نشده و عمق بسیار خوبی دارد. برای Craft کردن اسلحه، مهمات، وسایل و مواد تزئینی و حتی زین‌‌های مختلف برای اسبتان، به پوست حیوانات و وسایلی که در نگاه اول چندان به درد بخور نیستند احتیاج دارید که با شکار کردن یا دزدی کردن یا از انجام ماموریت‌ها به دست خواهید آورد. بعید می‌دانم تا زمان عرضه بازی کسی انتظار چنین سیستم Crafting و انتخاب جامعی را در بازی ببینیم. حال متوجه شدید وقتی گفتم هر نوع گیمری باشید بازی در بهترین حالت راضی‌تان خواهد کرد، منظورم چه بود؟

با استفاده از Ledger در پشت چادر داچ، می‌توانید بخش‌های مختلف Camp را Upgrade کنید یا بخش‌های جدیدی به آن اضافه کنید

راک‌استار حتی به این موارد هم پسنده نکرده و یک اکوسیستم فوق‌العاده کامل از انواع حیوانات را در بازی پیاده کرده تا در بازی کمبود گونه حیوانی را هم حس نکنید. بیش از ۵۰ گونه حیوانات که در هر گونه هم تنوع بی‌نظیری از آن‌ها شاهد هستیم در بازی وجود دارد که بسیار حیرت‌ انگیز است.رفتار هر کدام از حیوانات و حتی نحوه دویدنشان با یکدیگر تفاوت دارد و باور کنید چنین تنوعی از اکوسیستم حیوانات را در نسل بعد هم تصور نمی‌کردید. برای شکار مناسب هر حیوان و برداشت یک گوشت سالم و مناسب از آن‌ها، باید از گزینه Study ویژگی‌های آن‌ها را مطالعه کرده و سلاح مناسب برای کشتن آن‌ها را انتخاب کنید و در جای مناسب شلیک کنید. در صورت رعایت نکردن این اصول، گوشت مناسبی از شکار خود به دست نخواهید آورد. Skin کردن حیوانات و پختن یک گوشت مناسب کنار آتش با همراهانتان در اتمسفر بی‌نظیری که در بازی خلق شده، از چیزی که فکرش را هم بکنید لذت‌بخش‌تر است.

شما فقط به تنوع ماموریتای اصلی دقت کنید ماموریتای فرعی و مینی گیم‌ها و گشت و گذار و اتفاقات تصادفی و Crafting و درگیریای باحال و بقیشو بی خیال. ۶ تا ماموریت اصلی در آن واحد و خیلی خیلی چیزای دیگه برای انجام دادن.

در پایان بررسی گیم‌پلی بازی، باید بگویم Red Dead Redemption 2 از دیگر فرنچایزهای Rockstar خشونت بسیار بیشتری دارد و بازی از به تصویر کشیدن خشن‌ترین اعمال مانند قطع شدن اعضای مختلف بدن با شاتگان هیچ ابایی ندارد و حتی در آن اغراق هم می‌کند. خرده‌ای هم نمی‌توان به آن گرفت چون این عنوان یک بازی کاملا واقع‌گرایانه است و برای همذات پنداری بیشتر با دنیای غرب وحشی دهه هشتاد، قطعا این موارد لازم است.

تا به حال پیش نیامده است که خارج از چارچوب و یا به صورت احساسی از یک بازی یا یکی از جنبه‌های آن تعریف و تمجید کنم و همواره سعی کردم در بررسی جزء به جزء آن نهایت انصاف را لحاظ کنم. اما هر چقدر هم تلاش کنم نمی‌توانم در مورد گرافیک فوق‌العاده چشم‌نواز و خیره‌کننده شاهمار جدید راکستار احساساتی نشوم و از سرتاسر آن تعریف و تمجید نکنم. گرافیک بازی به معنای واقعی کلمه خیره‌کننده و شاهکاری در نسل هشتم است (به قول خارجی‌ها Absolutely Stunning) کیفیت تکسچرهای بازی به طرز باورنکردنی یک نسل جلوتر از بازی‌های حال حاظر است. فقط کافیست یک اسلحه را در دست خود گرفته و در بیشترین حالت ممکن روی آن زوم کنید، به طرز عجیبی خواهید دید بافت‌های آن در مقایسه با حالت عادی کوچکترین تغییری نمی‌کنند و حتی اندکی تاری در آن نمی‌بینید. طراحی چهره شخصیت‌ها هم در کنار یکی دیگر از شاهکارهای ۲۰۱۸ یعنی Spider-Man در صدر بازی‌های این نسل قرار می‌گیرد و بسیار پر جزئیات است. این جزئیات به حدی است که برای دیدن کمترین چین و چروک یا هر چیز دیگری در صورت یک کاراکتر، نیازی به دقت زیادی ندارید و این موارد کاملا واضح و طبیعی در چهره تک تک کاراکترهای اصلی و فرعی و حتی NPCها رعایت شده است. کیفیت مناظر از دور (View Distance) و کیفیت بسیار خوب آب در درجه بعدی توجهتان را جلب خواهند کرد و فوق‌العاده هستند. افکت‌های آتش و دود هم مثل هر چیز دیگری که در این بازی یافت می‌شود، شاهکار نسل هشتم هستند.

وقتی تو طبیعت بکر یا توی بیابون کمپ می‌زنید و رو آتیش غذا درست می‌کنید با خودتون میگید این چیه راک‌استار ساخنه؟ بازیه خداییش یا داره شوخی میکنه با ما؟

موردی که باید به صورت جداگانه در حیث کیفیت بصری بازی به آن اشاره کنم، تغییرات رنگ بندی زیبای محیط بازی بر اساس آب و هوای بازیست. قطعا اگر Horizon: Zero Dawn را بازی کرده باشید به خوبی حرفم را متوجه می‌شوید. در این بازی حتی از عنوان مذکور نیز این مورد بهتر و طبیعی‌تر اتفاق می‌افتد. تغییرات رنگ‌بندی محیط در طلوع و غروب آفتاب، هنگام باران گرفتن و قطع شدن آن، ایجاد مه پس از یک باران شدید و موارد این‌چنینی رنگ‌بندی محیط زا به وضوح تغییر می‌دهند. تغییر رنگ بندی محیط از قرمز به خاکستری هنگامی که باران شروع به باریدن می‌کند و بالعکس آن وقتی باران می‌ایستد و پس از مدتی ایجاد مه و مجددا تغییر تدریجی رنگ‌های محیط، زبان تحسین سخت‌ترین منتقدان هم می‌گشاید و چیزی جز تحسین گرافیک شاهکار بازی برای گفتن نخواهند داشت. نتیجه‌گیری برای گرافیک بازی هم همان همیشگی راک‌استار است. این قسمت هم شاهکاری بلامنازع است که بعید است نمونه‌اش را به این زودی ببینیم.

یعنی هیچ بازی پیدا نمی‌کنید که انقدر کندن پوست و گوشت یه حیوون زبون بسته رو انقد کامل و با جزئیات نشون بده. خود زندگیه این بازی:)

تنها مشکلاتی که می‌توان در این قسمت از آن نام برد فریم ریت نوسانی بازی در PS4های معمولی و برخی باگ‌هاست. فریم ریت بازی در این کنسول‌ها گاها به طرز چشم‌گیری در مناطق شلوغ افت می‌کند که امیدواریم با عرضه  یک آپدیت این مشکل برای استفاده‌کنندگان این کنسول حل شود. هر چند این مشکل در نسخه Pro وجود ندارد. در مورد باگ‌ها هم باید بگوییم درست است که وجود چند باگ ممکن است برای چنین عنوان عظیمی طبیعی جلوه کند، اما وقتی داریم در مورد راک‌استار صحبت می‌کنیم انتظاراتمان به شدت بالاست و اکنون هم توقع داریم مثل مشکل فریم ریت این باگ‌ها هم به مرور زمان برطرف شوند.

وقتی میگوییم کیفیت تکسچرها در نزدیک‌ترین حالت ممکن هم تفاوتی نمی‌کند، دقیقا از چه چیزی صحبت می‌کنیم

در ابتدای بازی، وقتی مورگان هفت تیرش را به سمت دشمن نشانه می‌رود، بیش‌تر از استایل خاصش توجهتان به موسیقی عالی متن جلب می‌شود. آهنگی که فقط یکی از Soundtrackهای پرتعداد و زیبای بازیست که در طول تجربه صد و چند ساعته‌تان بارها آن‌ها را می‌شنوید و لذت می‌برید. چه در مواقع درگیری و چه در مواقع آرام بازی و لحظات احساسی، موسیقی‌هایی کاملا مناسب با موقعیت پخش می‌شوند که فقط هم برای رفع تکلیف نبوده و شاهکارهای بی کلام هستند. صداگذاری بازی هم نیازی به تعریف ندارد. وقتی صدای آرتور، مورگان و داچ آنقدر خوب است که لحظه به لحظه بیشتر با آن‌ها خو میگیرید و تمامی شخصیت‌های بازی و NPCها صدای خاص خودشان را که کاملا متناسب با شخصیتشان است دارند دیگر حرفی برای انتقاد از این قسمت نمی‌ماند. به جز انسان‌ها، صدای تیرها در هنگام درگیری کاملا مانند فیلم‌های وسترن کار شده و لذت نبردها را دوچندان می‌کند. تمامی گونه‌های حیوانات صدایی طبیعی و پر جزئیات دارند و کافیست به صدای مرغابی‌ها در دیا و پر زدن پرندگان وقتی دسته جمعی کوچ می‌کنند گوش بنوازید; آرامش کامل.

خیلی بعیده تو هر گشتی که تو محیط بازی می‌زنید، به این حیوونای دوست‌داشتنی رو که یه اکوسیستم فوق‌العاده زنده و باورپذیر رو برامون به ارمغان اوردن نبینید.

اصلا مهم نیست چه سبک بازی را دوست دارید یا طرفدار سرسخت چه فرنچایزی هستید. اصلا مهم نیست که بازیباز حرفه‌ای هستید یا یک تازه‌کار. حتی مهم نیست که به بازی‌های رایانه‌ای علاقه دارید یا نه. Red Dead Redemption 2 آمده تا از کوچک و بزرگ را عاشق خود و جهان شگفت‌انگیز بازی‌های ویدئویی کند. Red Dead Redemption 2 آمده تا معلمی کند برای تمامی شرکت‌های بازیسازی از بزرگ تا مستقل; Red Dead Redemption 2 امده تا عاشق جهان خشن غرب وحشی بشوید. اگر گیمری داستان محور هستید، اگر عاشق تیراندازی‌های دیوانه‌وار هستید، اگر شیفته بازی‌های نقش‌آفرینی هستید و حتی اگر گیمر نیستید، به هیچ وجه خود را از تجربه شاهکار بی‌همتای نسل هشتم، پادشاه بازی‌های جهان باز و وسترن، Red Dead Redemption 2، محروم نکنید.

 

12345678910(113 رای, میانگین آرا 8٫28 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • PlayDead گفت:

  اولین بازی جهان بازیه که کیفیت بازی فدای جهان باز بودنش نشده یعنی گان پلی بازی از یه بازی خطی کیفیتش بالاتره یا کیفیت ماموریت ها و تنوعش بی نظیره …. گرافیک هر نقطه و هر تکسچری توی بازی فوق العادس … انیمیشن ها بی نظیره و با بهترین بازی های خطی قابل قیاسه…واسه برداشتن یه آیتم دقیقا اونو توی دستش میگیره یا واسه باز کردن در کشو یا باز کردن در و…. همه چیز بی نقصه حتی کندن پوست حیوانات رو هم به بهترین نحو ساختن…صداگذاری بی نقصه (واقعا بی نظیره)…جهان بازی کاملا هشومند و هدفمنده و هر نقطه ای از نقشه بازی یه اتفاقی در جریانه…خلاصه این بازی از لحاظ فنی خیلی بالاتر از gta v که سلطان جهان بازهاس قرار میگیره بقیه ی بازی ها که در برابرش شوخی هم نیست.

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 177Thumb up 14Thumb down
  • TLOU گفت:

   جی تی ای وی با وسعت زیادش و زیبایی و مجزییاتش اتفاقات تصادفیش خیلی محدوده و ماموریتای شخصی برای هر سه تاشون زیره ده تاست ازادی عملشم مثل گشتو گزار تو محیطاش بسته فقط به فروشگاها خلاصه میشه اما این بازی اخرین حد کیفیت توی همه چیزه چقدر ماجرای تصادفی چقدر ماموریت فرعی اینارو بزار کنار تعامل با کل مردم و گرافیک شدیدا باحالش خیلی حال میده دور دور کردن با اسب و صحنه های سینمایی

   نظر محبوب به انتخاب کاربران 114Thumb up 10Thumb down
  • neiten گفت:

   اقلی رضایی واقعا ازتون تشکر میکنم بابت نقد عالی بود و دوست داشتنی
   واقعا این بازی رو نمیشه به چشم یه گیم نگاه کرد. این بازی خدای نسل هشته. این بازی منو دیوونه خودش کرده ۲ساله منتظرشم. راکستار معجزه کرده گیم نساخته.
   به دلیل گرونی دلار من نتونستم بخرمش.
   دوستان دعا کنین هرچه زودتر من و همه عاشقان ردد به عشقمون برسیم

   نظر محبوب به انتخاب کاربران 46Thumb up 4Thumb down
 • AXEL STONE گفت:

  حسته نباشید اقای رضایی نقد خیلی خوبی بود اما نمره این بازی ۹۷ نیست ۹۹ هم میدادید قبول بود به نظرم عاقلانه نمرش ۱۰۰ بدون هیچ تعصبی (خیلی از بازیها باگ دارن بلخره باگ با اپدیتهای جدید یروزی رفع میشه)

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 132Thumb up 11Thumb down
  • Geralt age گفت:

   سلام داداش الیاس وقت بخیر Heart نظرت واسم خیلی محترم و خیلی نظر درستیه. اما اخه داداش جون به ویچر TW3هم ۹۵ دادن خوب میدونی هم از نظرت هم از نظرم یعنی به نظر ما دو نفر ویچر باید نمرش ۱۰۰ باشه اما بهش ۹۵ دادن Rose
   از نظر من هر دو عنوان باید متا گیمفاییشون ۱۰۰ یا ۹۹ باشه Heart

   نظر محبوب به انتخاب کاربران 58Thumb up 9Thumb down
  • Hamid V گفت:

   من ک نتونستم تا الان بازیش کنم ولی با تمام گیمپلیایی که ازش دیدم یه مشکل دیدم اونم که وقتی تیر میزنی به مثلا پای یه نفر بعد از عکس العملی که بعد از تیر نشون میده دیگه انگار نه انگار یه تیر تو پاشه اگه ام دارم توهین میکنم به بازی ببخشید چون تا الان تجربش نکردم و فقط گیمپلیاشو دیدم اگه دارم اشتباه میگم لطفا بگید.

   34Thumb up 11Thumb down
   • we are gamer گفت:

    اینجور که من دیدم داش بعد تیر زدن به پا شل میزد طرف

    28Thumb up 4Thumb down
    • AXEL STONE گفت:

     نه اقای گل من دیدمش اول میلنگه بعد شروع میکنه به دویدن خوب اشکالی نداره این اشکالات عادیه ( تازه بعضی بازیا اصلا حتا عکس العمل تیر خوردن تو پا ندارن ) و فکر کنم با اپدیت میشه کاریش کرد اما باید راکستارو از این چیز مطلع کرد Rose

     20Thumb up 4Thumb down
   • AXEL STONE گفت:

    اره درسته اینشو دیدم خوب همه بازیا چنین مشکلات کوچیکی دارن اما خدایی بازی معرکست Rose. نه کامنت شما کاملا دقیق و موئدبانست هیچ گونه توهینی با کوبیدن نداشت از چیزی که دیدی تعریف کردی و صحیحه اما همه بازیا چنین مشکلات کوچیکی دارن.
    فکر کنم فکر کنم با اپدیت میشه کاریش کرد اما باید راکستارو از این چیز مطلع کرد Rose
    ( تازه بعضی بازیا اصلا حتا عکس العمل تیر خوردن تو پا ندارن )

    19Thumb up 5Thumb down
 • فرشاد گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت آقای رضایی عزیز نقد فوق العاده ای بود و به نحو احسن تمام موارد بازی رو گفتید و بعد از خوندن اون قسمت باگ ها تازه متوجه شدم که این باگ ها مخصوص نسخه معمولی چون من از روزی که بازی رو شروع کردم باورتون نمیشه به باگ هایی برخوردم که واقعا خنده داره اما از همه این موارد بگذریم این نسخه در تمام زمینه هایی که گفتید دقیقا شاهکار و عنوانی شبیه اش حتا تو رویا هم ممکن نخواهد بود اما در مورد داستان بازی با شما موافق نیستم تا به اینجا که چپتر ۴ هستم حقیقتا داستان بازی من رو درگیر خودش نکرده حداقل تا الان که نه شاید جلو تر بهتر بشه به نظرم در نظر داستان پردازی قسمت قبل بهتر بود اما در باقی قسمت هایی که نقد کردید کاملا حق با شماست دیشب دقیقا تا ساعت ۴ و نیم صبح داشتم تو نقشه میچرخیدم تا مکان هایی از نقشه که هنوز مشخص نیست رو پیدا کنم و نقشه ام کامل معلوم باشه تو این گشت و گذار به آبشار فوق العاده برخوردم که اگه برید سمتش میرسید به یه خونه رها شده که فوق العاده از کلی اسکرین شات گرفتم بعد از اون میرسید به یه خونه عجیب و غریب که انگار یه دکل ماهواره یا آنتن باید باشه که خونه یه دانشمند یا یه مخترع هستش اما نمیشه رفت داخلش جلو تر نزدیک قله یه خونه کوچیک هست که کسی داخلش نیست میتونید برید پشت بام اون خونه از بالاترین نقطه کوه کل منطقه رو ببینید و اسکرین شات بگیرید تو همون حوالی یه کم بالاتر از اون خونه اگه بگردید یه یه اتاق خیلی کوچیک پیدا میکنید که ۲ تا جسد اونجاست داخل اتاق یه صندوق هست که بگردید توش رو یه ساعت مقداری پول وجود داره آها یادم رفت بگم یکم قبل تر از همه اینا ۲ نزدیک همون آبشار یه راه سر پایینی هست که اگه نگاه کنید ۲ تا خونه است که چراغ هاشون روشنه البته من شبونه داشتم میچرخیدم یکیشون یه ایستگاه قطار متروکه است که تو یه سری غذا و یه نامه پیدا میکنید یکی دیگه هم یه خونه کوچیک که وقتی میرید توش با صحنه به شدت فجیعی مواجه میشید ۳ نفر مردن یا بهتر بگم تیکه تیکه و یکشون هم ذوب شده که آتور با دست جلوی بینی خودش رو میگیره وقتی اونجا دنبال غذا و پول میگردید بگذریم بعد از اون روی قله ادامه مسیر رو به پایین اون مسیر رو ادامه بدید و هر خونه سر راهتون دیدید برید چکش کنید یکی از این خونه تابلوی مزاحم نشید داره ولی مزاحم بشید یه پیرمردی هست که با شاتگان ۲لول میاد بیرون که فراریتون بده سریع کاور بگیرید و بکشید اون شاتگانی که دست پیرمرده هست یه شاتگان طلایی بعد از اون دیگه شروع کنید نقاط سفید نقشه رو معلوم کنید دیگه چیز خاصی فعلا پیدا نکردم با اینحال از شهر سنت دنیس متنفرم از مدرنیته حالم بهم میخوره شهر فقط ولنتاین و استرابری تموم شد رفت

  12Thumb up 8Thumb down
 • sahba.sh گفت:

  یه نکته ای رو بگم دوستان لطف کنن این RDR2 رو با هیچ عنوان دیگه ای قیاس نکنن مثلا خوندم با Horizon مقایسه شده اصلا قابل قیاس نیستن این دو عنوان و در تمامی زمینه ها مقیاس RDR2 عظیم تر از horizon و هر عنوانه دیگه ای هستش
  باز هم میگم من روی ps4 نهایت لذت رو دارم تجربه میکنم و ایراد های بنی اسرائیلی که گرفته میشه خنده داره مثل ضعیف بودن مبارزات تن به تن و باگ و خیلی چیزهای دیگه
  دوستی که ایراد میگیری هی با GOW و عنوان های دیگه مقایسش میکنی ایراد گرفتن و کوبوندن از GOW هم کاری نداره ولی از شاهکار بودنش چیزی کم نمیشه
  انقدر با کینه نظر ندیم
  GOW هم کم ایراد نداشت!! دوربین ثابت که مثل RDR2 اجازه نمیداد بازیباز نمای بازتر رو واسه خودش انتخاب کنه
  کمبود سلاح!! فقط دوتا و البته مشت و لگد!!!!
  و به عنوان یه بازیه باس محور کمبود شدید باس احساس میشد و البته مینی باسهای آبکی و یک شکل در رنگهای متنوع!! به شخصه GOW3 رو بیشتر پسندیدم و حماسی تر بود!!!
  همه ی این حرفهارو زدم که بگم ایراد گرفتن کاری نداره و دلیل نمیشه که فلان بازی ۱۱۰ باید بگیره این ۹۵!!!
  نسبت عظمت این عنوان به جزئیاتش نشون دهنده ی شاهکار بودنشه،و دست بازیباز رو باز گذاشته که دوست داری برو بچرخ تو جهان و اگه دوست نداری fast travel کن و خطی فقط داستان هیجان انگیزش رو تجربه کن!!!
  و من الله توفیق

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 87Thumb up 12Thumb down
  • Hesam 227 گفت:

   آخه بازی هک اند اسلش دیدی
   کمبو نداشته باشه ؟؟؟؟
   باس فایت نداشته باشه ؟؟؟؟
   تنوع دشمنان پشمک باشه ؟؟؟؟ یک نوع در رنگهای مختلف !!!!
   آخه این هک اند اسلشه ؟؟؟؟ کاشکی یکم از علم “بازی سازی” میدونستن …
   بازی سازی
   بازی سازی
   میگن دم به دقیقه بازی رو عوض میکردن ، سیستم مبارزاتو که نگو اصلا ۱۰ بار تغییر دادن ، آخرین بارشم ۳ ماه مونده به انتشار بوده که کوبیدن از نو ساختن ، تازه بازم تردید داشتن که دوباره بکوبن یا نه : )))
   حساب کتاب کارشون در حد صفر بوده
   به والله خودشون نمیدونن چی ساختن …

   17Thumb up 38Thumb down
   • sahba.sh گفت:

    با کمال احترام اتفاقا کمبو داشت و یکی از نقاط قوت بازی کمبوهای زنجیری فرم اما بسته به انتخاب بازیباز بود
    من کلا عاشق سری GOW ام این نسخه یه شاهکار بود ولی نه به عنوان یه GOW بلکه به عنوان یه Advanture action

    8Thumb up 15Thumb down
    • PARSARAD777 گفت:

     به عنوان gow هم بازی شاهکاری بود بزرگوار…. شما چی میخوای دیگه؟؟؟ سیر تغییرات کریتوس ، اشارات به گذشته ، وجود تیغه های آشوب با گیم پلی شاهکار و…
     خطاب به کسانی هم که به باس فایت ها انتقاد میکنند خلاصه بگم کسی که با باس فایت بالدر و دوتا مبارزه با اون تا مرز هیجان نره اصلا گیمر نیست…. ساخت یک باس فایت مثل بالدر با اون گرافیک و صحنه های سینماتیک زیاد و دوربین بدون کات و مدام عوض شدن استیج مبارزه خیلی خیلی سخت تر از یک باس فایت عادی هست…کیفیت به جای کمیت بدون کیفیت
     … بهتره بگی نه به عنوان یک هک اند اسلش ….
     چون هرکسی که طرفدار داستان های قدیمی این سری باشه محاله با نسخه جدید هم حال نکنه مگر اینکه مشکل از سوی خودش باشه

     22Thumb up 18Thumb down
     • sahba.sh گفت:

      ببین اساس سری GOW بر پایه ی مبارزات خونین و باس فایت های زیاد و اکشن سریع بوده
      من گفتم باس فایتش بد بود!؟ گفتم کم بود
      یه نگاه به باس فایت های عناوینی مثل Bloodborne و Ni-oh بنداز…کیفیت رو فدای کمیت کردن!؟ نه همه با کیفیت بودن و تعدادشون خیلی زیاد هم بوده یا همون GOW3
      اگه سیر تغییرات کریتوس و chaos blade و اشارات گذشته هم نبودن که دیگه اسمشم باید یه چیز دیگه میزاشتن
      من گفتم شاهکار نبود!؟ من گفتم هیجان نداشت!؟ نظرم رو خوب بخون بعد جواب بده احتمالا دقت نکردی

      20Thumb up 5Thumb down
      • Mikasa گفت:

       گاد آف وار ۱ چنتا باس فایت داشت ؟
       چهارتا
       این بازی سال ۲۰۱۸ اگه گفتی چنتا باس داشت؟
       چهارتا باس فایت اصلی داشتیم
       نه تا باس فایت والکیری داشتیم که بعضا سخت هم بودن
       یه مینی باس فایت با پادشاه الف ها داشتیم
       چنتا مینی باس فایت با troll ها که اصلی ترینشون تو هلهایم بود و در حد یه نصفه باس فایت میتونست حساب بشه

       نسخه ی اول سه گانست طبیعتا تمام خداها رو نمیارن اولین نسخه
       مثل سه گانه ی قبل که تو نسخه ی دوم تعداد باس فایت ها چند برابر شد اینجام میشه
       پس نسخه ی اول سه گانه ی جدید رو باید با نسخه ی اول سه گانه ی قبلی مقایسه کنی نه آخرین و اکشن ترین نسخه!

       18Thumb up 9Thumb down
       • sahba.sh گفت:

        تا الان گفتی که کیفیت فدای کمیت نشه یهو نظرت عوض شد
        الان میگی نمیشد همه ی باس هارو بذارن
        چندتا حرف میزنی!؟ باور کن باور کن کوری بارلوگ اینجا کمیت رو فدای کیفیت کرد
        بگذریم
        کل نه تا والکیری هیچ فقط والکیری آخر در حد باس بود
        مینی باس فایت ها همه آبکی بودن چالشی نداشتن و تکراری حالا شما زورکی میخوای یه باس با شکوه ازشون بسازی من حرفی ندارم

        16Thumb up 4Thumb down
        • Mikasa گفت:

         حتی اگه فقط والکیری اخری رو باس حساب کنی بازم میشه پنجتا باس فایت که از نسخه اولی بیشتره!
         باس فایت هلهایم تکراری بود؟ تمام حرکاتش با بقیه ی ترول های بازی فرق داشت نمیدونم چطور میگی تکراری
         کل نه والکیری هیچ؟
         اولا یک یک والکیری ها داستان خودشون رو داشتن
         و ثانیا هرکدوم چالش مختلفی بودن
         که اتفاقا از بعضی از باس فایت های سه گانه اصلی هم سخت تر بودن
         الان تو باس فایت های نسخه ی سوم
         آیا هلیوس مثلا خیلی سخت بود؟ کلا یه اشعه زد کل باس فایت همین بود!
         یا اون یارو که فقط می دوید فرار میکرد اسمشم یادم رفته الان خدای چالش بود؟ Smile
         بازم میگم اشتباه تو اینجاست
         اولا داری گاد آف وار رو با بازیایی مقایسه میکنی که رسما هیچ ربطی بهش ندارن
         مقایسه arpg با اکشن ادونچر مثل مقایسه پیتزا و قرمه سبزیه رسما هیچ ربطی ندارن
         پس بلادبورن و دارک‌ سولز و نیوه عملا قابل مقایسه با گاد نیستن چون ۱۰۰% ژانر متفاوتی دارن
         و اگه این گادو با گادای قبلی مقایسه کنی باید بری با اولین نسخه از سه گانه ی قبلی مقایسه کنی
         که بازم تو تنوع حرکات و کمبو ها (شمردم تک تک )
         تو تعداد باس فایت
         این گاد اف وار جدیده که بهتر عمل میکنه
         داستان سه جز داره به صورت نمایشنامه کلاسیک
         گاد آف وار هم ازین ساختار نمایشنامه ای تبعیت میکنه:
         پرده ی اول : دنیا سازی ، شخصیت پردازی و معرفی و ایجاد یک مساله (گاد آف وار ۱ ، gow 2018)
         پرده ی دوم: بست دادن و گسترش داستان
         (گاد آف وار ۲) و نسخه ی بعدی گاد آف وار
         پرده ی سوم: نتیجه گیری و پایان
         (gow 3)
         تو پرده ی اول همونطور که گفتم
         شخصیت ها پرداخته میشن
         دنیا ساخته میشه
         و بیشتر زمان روی این مسایل میگذره
         دقیقا عین گاد آف‌وار ۱ که کلا ۴ تا باس فایت داشتیم
         اینجا هم زیاد نداریم ولی هرچی که هست تعدادش بیشتره
         همونطور که تو گاد آف وار ۲ باس فایتا بیشتر شدن و داستان گسترش پیدا کرد
         از گاد آف وار بعدی هم همچین انتظاری میره
         اگه خیلی دوست داری دارک سولز بازی کنی برو hollowknight بازی کن
         این گاد آف واره نه دارک سولز

         12Thumb up 6Thumb down
        • فرشاد گفت:

         عمه خدابیامرز منم بازی رو وقتی رو درجه سختی Give Me a Story رو بازی رو تموم میکرد اون والکیری هارو آسون خطاب کرد میکرد یا مینی باس فایت ها رو ضعیف و آبکی قلمداد میکرد ادعات میشه برو رو درجه سختی Give Me a God Of War بازی رو تموم کنم ببینم اگه تونستی تو ۲ ماه تمومش کنی مومن هنوز که هنوز نتونستم ملکه والیکری ها رو بکشم چی داری میگی کنترلر پوکید از بس اون دکمه هاشو زدم

         14Thumb up 6Thumb down
        • sahba.sh گفت:

         به نظرت منی که Bloodborne,darksouls,ni-oh و خیلی عناوین هاردکور دیگه رو بازی کردم و تموم شدن GOW رو با درجه سختیه give me a story بازی میکنم؟!
         چرا توهین میکنی آخه
         من همه ی این حرفهارو زدم که به اون عزیزانی که الکی به RDR2 گیر دادن بگم حتی به عنوان شاهکاری مثل gow 2018 هم میشه گیر داد
         پس با کینه نظر ندیم
         حالا شماها فقط قسمت انتقاد من از gow رو گرفتین چسبیدین بهش

         13Thumb up 2Thumb down
   • Mikasa گفت:

    گیمر دیدی نتونه سرچ کنه؟؟؟؟
    ژانر بازی هک اند اسلش نیست برو سرچ کن
    اکشن ادونچره این هزاربار
    https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://en.m.wikipedia.org/wiki/God_of_War_(2018_video_game)&ved=2ahUKEwjcu_ipo7HeAhVRUhoKHQQ0AHIQmhMwDnoECAkQOQ&usg=AOvVaw3yBqv5tWUNT6hQ-NggcH0N

    12Thumb up 5Thumb down
    • Hesam 227 گفت:

     همش بهانه و بهانه …
     چرا قبول نمیکنید بازیش آشغاله ؟؟؟؟
     گرافیک بازی خیلی پایینتر از حد انتظار سری …
     فریم بازی فاجعه !! اصن افتضاح … یه وضعیتی که بیا و ببین ، حالت بد میشه … یعنی دوربین تکون میدی دونه های برف غیب میشن ، تصویر تار میشه ، اصن چیه این بخدا ۹۵ ؟؟ : )))))
     گاد او وار دیدی گرافیک شاهکار و ۶۰ فریم نباشه ؟؟؟؟
     گاد او وار دیدی هک اند اسلش نباشه ؟؟؟؟ (یعنی فاجعه اصن)
     چتونه انقدر از این بازی بالا میرید
     سازنده هاش انتظار یه فاجعه داشتن اصن نمیدونستن دارن چی میسازن کوری بارلاگ قبل از انتشار بازی حس لخت بودن در برابر دنیا رو داشته !!! یعنی گفته شرفم رفت دیگه هم بر نمیگرده با این آشغالی که ساختم … عین کش تونبونی که پاره میشه میره دیگه نمیاد

     12Thumb up 67Thumb down
 • KHEDER_Pro_Gamer گفت:

  کی راکستار برای PC تاییدش میکنی Eek! حیفه این شاهکار رو – رو وضوح ۸K باری نکنی Grin

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 35Thumb up 5Thumb down
 • KHEDER_Pro_Gamer گفت:

  چیکار میکنی با ما PC گیمرا .راکستاااار؟ Eek! Really Pissed

  18Thumb up 4Thumb down
 • ali ghorbany گفت:

  بازیش واقعا شاهکار هستش نقشه که اصلا هر چی میرم تموم نمیشه واقعا راکستار شاهکار ساخته

  17Thumb up 1Thumb down
 • Humansoul گفت:

  دوستانی که پایین بحث کردید واقعا مشکلی دارین
  ۱. مقایسه شاهکار خطی مانند GOW4 با بازی مثله reddead مثله اینه که یه موسیقی بی کلام رو با باکلام مقایسه کنید.
  ۲. عده از اینکه بازی شبیه واقعیت و مثل زندگی واقعی آرام دنبال شود خوششون نمیاد و افراد دیگه عاشق این هستن که یه بازی مثل این بیاد که سعی کنه یه زندگی غرب وحشی رو به تصویر بکشه که نظر هر دو محترمه و حمله به هر دیدگاه بی فرهنگی رو میرسونه

  به همدیگر احترام بگذارید

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 48Thumb up 1Thumb down
 • تند باد گفت:

  حق این بازی ۱۰ است و من یکی این نمره رو قبول ندارم. همنطور که خود دوستان هم گفتن ایراداتون جالب نیست و با این ایرادا نباید نمره کم بشه. امیدوارم نمره رو عوض کنید

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 38Thumb up 3Thumb down
  • White noiz گفت:

   گیمفا نمره ۱۰ رو باید به این بازی میداد چون بازی درسته باگ داره ولی درمقابلش هزاران نکات مثبت داره که باعث میشه این نکات منفی (که اصلا به نظر من در حد منفی هم نیس) به چشم نیاد
   این بازی یک عنوان اوپن ورلد کامله و ۱۰ هم براش نمره ی کمیه
   نمیدونم چطور گیمفا الکی نمره ۹٫۷ رو داده که خیلی بی عدالتیه گرچه اصلا مهم نیس ولی جای تعجب داره

   نظر محبوب به انتخاب کاربران 56Thumb up 2Thumb down
 • Roman گفت:

  اصلا نقد رو هم نخوندم تا برام تازگی داشته باشه
  تا اسفند صبر میکنم اگه حول و حوش ۶۰۰ شد که میگیرم اگه با توجه به تحریم های ترامپ جان هم که گرون شه مجبورم ظرفیت ۱ بگیرم Neutral
  اسپم: بچه ها فکر کنم گیمفا کاری کرده که اسم کاربری همه مشخص شده ( نه لقب ) برای همین کاربرایی مثل الکتروپاپ و جنرال رام و … به فنا رفتن Grin

  20Thumb up 4Thumb down
 • TLOU گفت:

  نقد خوبی کردید Yes
  یه قسمت از درگیری شو دیدم اول طرف به ارتور یه تیکه میندازه ارتور که میره طرفش دو سه مشت میخوره بعد میخاد تفنگشو دربیاره که با دو تا مشت دیگه تفنگشم میوفته بعد چاقوشو درمیاره و بعد از ردو بدل یکی دو تا مشت دیگه ارتور چاقورو تو گردن طرف فرو میکنه خیلی فیزیک درگیریش باحال بود. متوجه نشدم سلاحای سردو گرمو گیمر انتخاب کرد یا اتومات ارتور خودش اینکارارو میکرد و گیمر فقط یه دکمه رو میزد

  12Thumb up 2Thumb down
 • alone gamer گفت:

  یه کاسه سماق گذاشتم کنارم و به افق های دوردست خیره شدم Neutral Frown Big Frown Cry دوستانی که موفق شدن تهیه اش کنن جای ما رو هم خالی کنن
  ممنون بابت نقد Yes Yes

  23Thumb up 1Thumb down
 • مهدی رضایی گفت:

  دوستان تشکر فراوان بابت نظراتتون
  عزیزانی که نسبت به نمره بازی انتقاد دارند ضمن تشکر و احترام باید بگم منتقد هر بازی و به طبع اون دید منتقد به اون بازی فرق میکنه برای نمره دادن. یک نویسنده ممکنه از تجربه کلی خودش به بازی نمره بده و یکی ریز به ریز و این کاملا سلیقه ایه. ۹.۷ یعنی یک شاهکار با ایرادات جزئی و همونطور که تو نقد اشاره شد من منکر شاهکار بلامنازع بودن بازی نیستم. به نظرات و سلایق هم احترام بذاریم
  با تشکر

  9Thumb up 15Thumb down
  • Paprika گفت:

   cv
   اولا خوهشا چیزی رو که بازی نکردی نظر نده و اگرم نظر میدی درست نظر بده
   نمره ی بازی ادیسه ۹ هست و حالا یکی مثل آقای آقابابایی بیشتر حال کرده ۹٫۵ میده و یکی کمتر حال میکنه ۸٫۵ میده !
   اما مکان های تکراری و صدا گذاری و گیم پلی تکراری کلا اینا رو از خودت در اوردی !!
   بازیی به این وسیعی بایدم چند تا مکان تکراری (اونم نه مثل هم بلکه ساختمانش مث همه ) داشته باشه
   اگرچه تا الان ۱۰ ساعت بازی کردم به مکان تکراری نخوردم …
   دوما اصا مقایسه ی رددد اسسین اشتباهه ! درسته کم لطفی شده و گیمفا که همیشه به بازی ها بیشتر حقش میده میتونست به رد دد هم ۱۰ بده چون لیاقتشه
   اما اینکه میگی چرا با اسسین ۰٫۲ فرق داره و خوبی و بدی رو مقایسه میکنه این حرف اشتباهه …
   چون اصا ربطی نداره نمره رددد کلا ۱۰۰ هست از نظر من
   ادیسه هم ۹۰
   هر ۲ بازی شاهکار در اومدند امسال به جای این حرفا از بازی ها لذت ببرید

   7Thumb up 2Thumb down
 • A.A ps گفت:

  من شنیدم فردوسی هم برای رددد شعر سروده : هنر نزد راک است و بس ندادند آرتور مورگان را به کس
  چو رددد نباشد تن من مباد در این بومو بر زنده یک تن مباد
  دریغ است که راک استار از میان رود کُنام یوبی سافت و کونامی شود
  روزی پرسیدم از گیمر نیکو سخن که چیست این شاهکار
  نسل
  چنین داد پاسخ که نامش رددد بُوَد بهترین شاهکار تاریخ بود
  از آن روز زندگیم دگرگون شد صرف نشستن پای کنسول شد
  بسی رنج برده بودم در این سال سی ندیده بودم شاهکار چنین راستی
  با تشکر A.A

  22Thumb up 11Thumb down
 • Fenrir گفت:

  خسته نباشید برای نقد.
  اما نمره نهایی و ایرادات غیرمنطقی بود. ( دور از بحث سلیقه ی منطق )
  بازی ای که اینهمه نکات مثبت داره و تک تک جزئیاتش با دقت ساخته شده بی انصافیه به خاطر یکی دو ایراد جزئی ازش نمره کم بشه.
  راجع به باگ ها هم این بازی شاید یک صدم بازی های جهان باز دیگه باگ داشته باشه. ( با وجود عظمت و گستردگی بیشتر نسبت به بقیه جهان بازها )
  ضمنا آرتور هم میتونه هنگام در دست داشتن سلاح گرم از melee attack استفاده کنه. حتی در تریلر اول هم به این موضوع اشاره شده بود.

  16Thumb up 2Thumb down
 • Neil.Druckmann گفت:

  من تو این بازی بعضا افت فریم داشتم که گاها تا ۲۰ افت می کرد و واقعا اذیت می شدم
  تجربه روون بازی بیشتر از گرافیک حتی برام اهمیت داره همین باعث شد برم پرو بخرم
  چند تا مقایسه دیدم
  اولا که با حالت Boost mode بازی God of War با ۶۰ فریم اجرا میشه که عالیه In Love In Love
  یا مثلا Uncharted Lost Legacy هم با ۶۰ فریم اجرا میشه In Love In Love In Love
  دوما رفتم خونه دوستم پرو داشت تفاوت گرافیک بین معمولی و پرو با تلویزیون ۴K زمین تا آسمونه مثل این میمونه علف های Assassin’s Creed II رو با Assassin’s Creed Unity مقایسه کنی
  خرج زیادی شد ولی فکر کنم ارزشش رو داره
  و در آخر هم از سونی دلخورم یه مقدار به خاطر پرو
  کنسول میان نسلی واقعا یه جور توهینه به مشتری. مشتری پول میده کنسولش تا آخر یه نسل بره نه این که اینقدر تفاوت فاحش باشه که طرف اساسا مجبور به خرید کنسول میان نسلی بشه
  امیدوارم نسل نه شاهد کنسول میان نسلی نباشیم و PS5 یه تنه نسل رو به پایان برسونه

  20Thumb up 6Thumb down
 • javoonearyayi گفت:

  مقاله رو بخون گفته نمیتونی با چاقو نمیتونی ضربه بزنی meele attack . که حرف خود تو هم تاییدی بر حرف نویسنده مقاله هست .

  0Thumb up 2Thumb down
 • javoonearyayi گفت:

  بازی بر اساس نظر منتقد نمره داده میشه . و اینجاستیس رو به عنوان یه بازی مبارزه ای نقد میکنن و این بازی هم جای خودش نقد میشه .

  در ضمن سایت چه ربطی داره بهش . منتقد بازیها هم کلا یه نفر نیست و نظرا هم متفاوته .

  0Thumb up 9Thumb down
 • abiz گفت:

  من فکر میکنم تنها عنوانی که میتونه مرزهای گیم پلی و گرافیک را رد کنه
  GTA VI باشه
  بازم راکستار آخر دیووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووونم میکنی تو

  27Thumb up 3Thumb down
 • P30PlayBox گفت:

  ولم کنم بهش اتصالی کرده!!! Laugh Evil Grin Laugh

  13Thumb up 3Thumb down
 • rzahb گفت:

  خسته نباشید آقای رضایی به نکات جالبی توجه کردید و تقریبا تمام موارد مورد نقد بازی رو پوشش دادید. برخی دوستان در مورد امتیاز بازی تعجب کردند که بنظر من درسته این بازی فوق‌العاده هست در حال حاضر اما کامل نیست و باگ ها کمی اذیت می‌کنند که البته برای همچنین بازی ای دور از انتظار نیست و قطعا با آپدیت رفع میشن. نقد کامل و جامعی بود تشکر

  2Thumb up 17Thumb down
 • mahdi 2004 گفت:

  وایییییییییی اینا رو نگاه کن ناموسا دارن چی رو با چی مقایسه میکنن وایییییی باو جمع کنین یکی ازون یکی بدتر…کم مونده موتال کمبت رو با لست اف اس مقایسه کنین جمع کنین بابا (گیمفا خودش مقصر که نظر اینارو تایید میکنه) # توجه گیمفا

  13Thumb up 5Thumb down
 • sorena گفت:

  نقد خوب و خواندنیت رو با این نمره و اون ایراد های واقعا غیر قابل پذیرش خراب کردی! اگه رد دد حقش ده نباشه درواقع هیچ بازی امسال حقش ده نبوده!! نمیدونم چه فکری کردی با خودت Neutral بهترین بازی سال اینجاست و نمره اش بی حساب کتاب کامل نیست! اگه یه ایراد درست حسابی می گرفتی واقعا استقبال هم میکردم ولی آخه اینا Hypnotized

  24Thumb up 8Thumb down
 • dl گفت:

  با تشکر از این نقد زیبا ولی با تمام احترام نمره این بازی صد در صد باید ۱۰ باشه

  21Thumb up 3Thumb down
 • Paprika گفت:

  نقد که عالی بود اما خب نمره ی کامل حقش بود احساس میکنم کم لطفی شده …
  چون باگا که بزرگترین بازی های جهان وسیع از اسسین گرفته تا ویچر و … دارند و نباید نمره کم بشه
  اگرچه بازم بازیش شاهکاره

  14Thumb up 2Thumb down
 • arsh گفت:

  با اینکه نقد بازی زیاد بود ولی انقد قشنگ و زیبا نوشته بودین،داشتم که میخوندم یهویی دیدم رسیدم به آخرش.
  آقای رضایی عالی بود Yes

  8Thumb up 1Thumb down
 • Gordon Ramsay گفت:

  بازی خوبیه اما متاسفانه در برابر The Last of Us حرفی برای گفتن نداره

  3Thumb up 58Thumb down
  • Fromgamer گفت:

   آخه نمیفهمم این بازی چه ربطی به تلو داری هر کی میرسه اینو با لست مقایسه میکنه.بس کنید دیگه این بازی جهان بازه و اون خطی خیلیا دیگه هم تو همین پست به این موضوع اشاره کردن ولی انگار بعضیا خودشونو میخوان گول بزنن Thinking Thinking ولی THE LAST OF US شاهکار اونم تو سبک خودش RDR2 هم همینطور Wink

   نظر محبوب به انتخاب کاربران 32Thumb up 2Thumb down
  • شایان محمدیان گفت:

   دو مورد اینجا هست. یکی اینکه این بازی کاملا از همه نظر متفاوته با TLoU و یکی دیگه اینکه این بازی هم امسال GOTY میشه و هم سال دیگه. از طرفی نه GOW قابلیت مقابله با این بازی رو داره و نه TLoU 2 چرا چون بازی TLoU یک بازی خطی هست و بازی های خطی هرچقدر هم خوب باشن در برابر یک بازی محیط باز خوب توانایی ندارن چون بازی های محیط باز مخاطب رو به مراتب بیشتر درگیر خودشون میکنن تا یک بازی خطی. این رو هم باید در نظر داشته باشیم که RDR2 از نظر داستانی یک داستان بی نظیر رو بهتون ارائه میده که این موضوع رو با محیط پویای بازی جمع کنید با یک شاهکار طرفیم چیزی که بازی TLoU قابلیت مقابله باهاش رو نداره چون محیط پویا به این شکل رو نمیتونه توی اون اتمسفر ایجاد کنه.

   12Thumb up 1Thumb down
 • HOSSEIN5181 گفت:

  برا pc اگه منتشر شه چه میشه نمی ونک اون الکی بود یا نه نوشته بود پلت‌فرم pc_xbox1_ps4اگه باشه خوبه چون با فروش gta v راک استار پول زیاد زد به جیب Cry

  4Thumb up 1Thumb down
 • neiten گفت:

  راکستار عاشقتیم
  مرسی که هستی ROTFL

  5Thumb up 1Thumb down
 • sylvester stallone گفت:

  شاهکاری بینظیر…ممنون بابت نقد فوقالعاده
  ارزومه واس pc بیاد تا بازی نکرده از دنیا نریم

  3Thumb up 3Thumb down
 • big_cypher گفت:

  اول نقد ک‌ نوشتین ۲ تا بازی کالاف خوارز و ردد لازمه ک بگم بازی gun 2006 هم بود گیمر های قدیمی یادشونه این بازی در واقع پدر گیم وسترن سوم شخص بود شاهکار واقعی در زمان خودش شاید اگه نبود ایده ساخت رددد هم به ذهن کسی نمیرسید

  3Thumb up 1Thumb down
  • Emi Yusa گفت:

   یه نگاهی برو به red dead revolver ساخته راک استار در سال ۲۰۰۴ بنداز اولین رد دد این هستش که قبل پدر پدر وسترن هستش

   3Thumb up 2Thumb down
   • شایان محمدیان گفت:

    پدر بازی های وسترن The Oregon Trail هست و بعد از اون به شکل امروزی Wild Gunman هست که شاید خیلی ها نشناسن اما حتی قبل از red dead revolver بازی که همه میشناسنش sunset riders هست که باز هم قبل از red dead revolver بود. از طرفی بازی red dead revolver بازی خوبی بود ولی به پای Gun نمیرسید

    2Thumb up 0Thumb down
 • فرشاد گفت:

  آقا الان چپتر ۶ هستم حقیقتا تا به اینجای بازی یه چیزی رو فقط فهمیدم اونم اینکه اصلا داستان بازی جالب نیست خیلی تلخ و غمناک کایرن خدا بیامرز رو با سرش که تو دستاش بستنش به اسب فرستادن تو کمپ بعد تو شهر سنت دنیس برونتی خیانت میکنه میریم میگیریم داچ ابله تو آب خفش میکنه و میندازه تمساح بخورتش بعد میرن به بانک دستبرد بزنن که اونجا هم از قبل داچ گروهش رو فروختن بیچاره Hosea مرد همینطور لنی بیچاره بعد به خاطر فرار از دست میلتون رفتیم جزیره گورما نزدیک های کوبا کلی بدبختی کشیدیم اونجا دوباره برگشتیم سنت دنیس کم کم گروه رو پیدا کردیم و کلی از آدمای میلتون رو کشتیم دنبال یه کمپ جدید با چارلز رفتیم وقتی کمپ برقرار شد بازم گند شد بازی مولی اوشی نگو به خاطر عشقش به داچ رفته بود قبل از دستبرد به بانک سنت دنیس کل گروه رو فروخته مسبب مرگ لنی و هوسیا تمام بیچارگی های گروه شده که اونجا هم تا میاد داچ بکشتش آرتور جلوش رو میگیره که دست بر قضا سوزان گیریم شاو با شاتگان دخل مولی اوشی رو آورده به آرتور گوش زد کرد که خودش قوانین رو میدونه از اون ور قبل از دستبرد عشق ارتور مری بهش میگه بیا بریم باهم فرار کنیم یه جای دور آرتور کله خراب حرف گوش نمیده تو چپتر ۶ هم موقع سواری یهو از اسب میفته یه نفر کمکش میکنه میبرتش دکتر که اونجا متوجه میشه مریضی سل گرفته رو به مرگه جان مارستون بدبخت هم که افتاده تو زندان خلاصه نگم براتون خودم تو زندگی کم غم و غصه داشتم امشب کلا حالم بدجور گرفته شد تا به اینجا اینو فهمیدم داچ آخرسر کل گروه رو همینجوری که پیش میره به فنا میده

  0Thumb up 13Thumb down
 • PewDiePie گفت:

  چرا ۹٫۷ واقعا Question
  نکات مثبت برا خودش توماری بود Thinking
  و سر چند تا چیز جزئی بازی ۹٫۷ دادین
  بی انصافی بود انصافاً Thinking

  6Thumb up 1Thumb down
 • شایان محمدیان گفت:

  مرسی. این که نوشتید عدم استفاده آرتور از Meele Attacks اولا که Melee نه Meele بعدشم کاملا این قابلیت وجود داره. کافیه در نزدیکی دشمن دکمه B در ایکس باکس و احتمالا دایره در پلی استیشن رو فشار بدید بعد آرتور با اسلحه به طرف ضربه میزنه. و از طرفی شاید باورتون نشه تنها باگی که تاحالا تو این یک چند روزی که بازی رو بازی کردم دیدم اینکه توی یک مرحله وقتی یک شخص رو از گروهتون میدزدند بعد از اینکه اون شخص رو برمیگردونید هنوز هم گروهتون توی مکالماتشون جوری صحبت میکنن که انگار اون شخص هنوز پیدا نشده. دیگه هیچ باگی ندیدم. ولی در کل بازی خیلی خوبی هست و برید حالشرو ببرید. ممنون از نقدتون

  1Thumb up 1Thumb down
 • Alirezaroosta22 گفت:

  تحمل کی توان با جیب خالی

  فقط با ماهی پنجاه تا هزاری

  که پول یک پفک هم نیست این پول

  ماهی پانصد هزاری هست مقبول

  از این پس گیم پلی Red dead را که دیدی

  و چار- پنج متری از جایت پریدی

  و یا با بازی های شاهکار جاری

  اگر شد ابر چشمانت بهاری

  خودت را کنترل کن جان مادر

  که سهمت سکته خواهد شد در آخر

  ماهی پنجاه تومن گردد تو را کوفت

  امان از این بازی ها جگرمان سوخت

  رعایت گر کنی الگوی مصرف

  توانی خرید Red dead را با طرحی مزخرف

  نه در سایت metacritic سِیر و سفر کن

  نه در جاده طولانی بازی های مورد انتظار وقت تلف کن

  نسل بعد را که کلاً بیخیال باش

  به فکر پولِ “دفن” و “هفت” و “سال” باش

  دگر گوشی مزن بر شارژ ، هر روز

  TV خود را هم بیخودی میفروز

  از این پس مصرف اینترنت حرام است

  دیدن سریال و کارتون و فیلم هم تمام است

  از این پس پای فوتبال ها نشینید

  رونالدو و مسی را هم نبینید

  اگر مردی ز شرجی یا ز گرما

  plz یک پنکه را روشن بفرما

  اگر یخ بسته ای از برف و بوران

  بخاری را مکن هرگز فروزان

  بسان سرخپوست امریکایی

  بیافروز آتشِ بی انتهایی

  غذای پختنی ممنوع گردد

  که گاز مصرفی محدود گردد

  از این پس دوش گرفتن ماهی یکبار

  جهان پر میشود از بوی مردار

  امان از دست یوتیوب و گیمر های جهانی

  بده به ما مرگی خدایا زین گرانی

  8Thumb up 6Thumb down
 • animals گفت:

  بازیا راکستار یه لواشکی ست که بی انتهاست خوشمزه و لذیذ و عشق به این لواشک ابدیست… Yes
  بسم الله الرحمن الرحیم

  5Thumb up 3Thumb down
 • HO3EIN.FIB گفت:

  سلام داداش.
  آقا من عددی نیستم که بخوام این بازی رو نقد کنم فقط می خواستم از شما تشکر کنم که این نقد طولانی رو نوشتین.

  0Thumb up 0Thumb down
 • mohammadpy96 گفت:

  واقعا دلیلتون رو واسه ده ندادن به این بازی(شاهکار) درک نمیکنم.به نظرم معقول نیست و از روی متای کلی نمره دادین، جالب اینجاست تو یکی از همین مقاله های این سایت به بازی مثل bugs creed odyssey نه و نیم دادن

  3Thumb up 1Thumb down