قدرت احساسات | نقد‌ها و نمرات بازی Crystar

۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰

امروز نمرات و نقد‌های بازی اکشن نقش‌آفرینی Crystar مشخص شدند و اینطور بنظر می‌آید که با عنوانی قابل قبول و احساسی روبرو باشیم.

بازی Crystar ساخته‌ی جدید استودیو فوریو (FURYU Corporation) است که عنوانی موفق مثل The Caligula effect را نیز در کارنامه‌ی خود دارد. داستان این بازی درباره‌ی دختری به نام ری (Rei) است که تلاش می‌کند تا با تمام درد و رنج‌هایی که در راهش قرار دارد مبارزه کرده و به خواهر خود کمک کند.

Digitally Downloaded: 100/100

من از آن دست افرادی هستم که همیشه به دنبال کتاب‌ها تی‌اس اِلیوت (T.S. Eliot) و فیلم‌هایی مثل The Cabinet of Dr Caligari تا Blade runner بوده و موسیقی‌های نیک کیو (Nick Cave) را گوش داده و بازی‌هایی مثل I Am Setsuna را انحام می‌دهند. حال نیز در همین چرخه به بازی Crystar رسیدم، عنوانی آنقدر لایه‌ لایه و ظریف، که حرفی باقی نمی‌گذارد. اینطور که بنظر می‌آید استودیو فوریو در تلاش است تا تبدیل به شرکتی شود که تنها با دیدن اسمش باید به سراغ بازی‌هایش رفت.

GamingTrend: 90/100

Crystar عنوان اکشن نقش‌آفرینی زیبایی است که پیچش‌های احساسی زیادی را در دل خود جا داده. در این بازی زمانی که بخاطر سنگینی احساساتتان گریه می‌کنید نه تنها باعث افزایش قدرت شما، بلکه موجب خلق ابزارها و وسایل جدید نیز می‌شوند. در این بازی، هر لحظه باید آماده‌ی روبرو شدن موجی از اتفاقات و بحث‌های ناراحت کننده و تراژدیک باشید ولی هدفی که توسعه دهندگان به دنبال نمایش آن هستند، این است که نمایش دادن احساست، منبع قدرتتان است؛ گاهی هم مشکلاتی که اطرافیان ما هر روز درحال مبارزه و کش مکش با آن هستند را به ما نشان خواهد داد.

DualShockers: 70/100

بازی Crystar عنواتی زیبا در سبک اکشن نقش‌آفرینی است که از داستانی درگیرکننده برخوردار است. البته باید گفت، بازی در باقی زمینه‌ها دچار نقص و ایراد است.

COGconnected: 65/100

در این بازی در نقش دختری به اسم ری خواهید بود که همه‌ی تلاش خود را برای پیدا کردن خواهر خود می‌کند و در این راه باید با هیولاهای زیادی مبارزه کند و پس از شکست دادنشان، آن‌ها آخرین حرف‌های خود را نیز به زبان می‌آورند و شاید باورتان نشود ولی قطره قطره این جملات جمع شده و تا به خود می‌آیید خواهید فهمید که در داستانی به شدت عمیق‌تر و تاریک‌تر از چیزی که فکرش را می‌کردید گیر افتاده‌اید. مکانیزم اصلی این بازی بر این پایه استوار است که شما غم‌ها و غصه‌هایتان را به قدرتتان تبدیل می‌کنید که حقیقتا یک مکانیزم منحصر به فرد و تازه است. ترکیب این مکانیزم، طراحی هنری زیبا، شخصیت پردازی عالی و داستانی جذاب، همه و همه توانسته‌اند عنوانی بی‌نظیر را خلق کنند. در این بازی در کنار همه‌ی خوبی‌ها، بدی‌هایی را نیز داریم که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. از نقص‌های این بازی می‌توان به مکانیک مبارزات، انواع دشمنان، انواع محیط‌های متفاوت اشازه کرد که مطمئتاً بازی‌بازانی که به دنبال یک گیم‌پلی زیبا و روان هستند را آزار خواهد داد. ولی با تمام این نقص‌ها، این بازی مطمئناً برای افرادی که به دنبال یک عنوان داستان‌محور با طراحی زیبا هستند مناسب است و شدیداً توصیه می‌شود.

RPG Site: 50/100

بعد از انجام دادن ۱۵ ساعت از این بازی و رسیدن به پایان این عنوان، آماده بودم تا به خود بگویم که این بازی راضی‌ام کرده ولی بازی با پایان خود همه آن تجربه و خاطره‌ی ۱۵ ساعته را برایم خراب کرد. در ابتدا قصد داشتم تا بر مکانیزم و مبارزات خشک بازی و همچنین داستان متوسط آن نیز مهر تایید بزنم چرا که تجربه‌ای سرگرم کننده داشتم و این جای آن‌ها را برایم پر می‌کرد. ولی توسعه‌دهندگان با بیش از حد لازم طولانی کردن بازی در حالی که چیزی برای ارائه در این زمان اضافه نداشتند، بازی را به حدی برایم پیش بردند که برای من زننده و منزجر کننده شد. من با تمام وجود دوست دارم که به این بازی عشق بورزم و یک عنوان مورد علاقه‌ام باشد ولی بنظر این کار سخت و غیرممکنی خواهد بود.

 

این بازی در تاریخ ۵ شهریور (۲۷ اگست) برای کنسول پلی‌استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی در فروشگاه استیم در دسترس قرار خواهد گرفت.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید