گیفت کارت
گیفت کارت

مدیر اپیک گیمز: فروش مجموع HTC Vive و Oculus Rift، کمی بیشتر از نیم میلیون نسخه است

۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۵

بالاخره پس از هیاهو و بحث‌های فروان، هدست‌های واقعیت مجازی، سال گذشته روانه‌ی بازار شدند. طبق عقیده‌ی بسیاری از افراد، سال ۲۰۱۶ میلادی سال هدست‌های واقعیت مجازی بود چرا که شاهد عرضه‌ی سه محصول شاخص از این تکنولوژی به بازار بودیم و در تمامی کنفرانس‌ها و همایش‌ها به طریق مختلف نامی از این دستگاه‌ها بُرده می‌شد. با این حال اگرچه آمار دقیقی از میزان فروش این هدست‌ها در دسترس نیست اما طبق گفته‌ی تحلیلگران این صنعت، میزان فروش این هدست‌ها مطابق انتظارات نبوده است.

طبق گفته‌ی آقای تیم سویینی (Tim Sweeney) از شرکت اپیک گیمز (Epic Games)، فروش کلی این هدست‌ها خیلی زیاد نبوده است. وی در جریان گفتگویی که با وب‌سایت Glixel داشته بیان کرد که مجموع فروش کلی دو هدست Oculus Rift و HTC Vive از زمان عرضه‌شان، کمی بیشتر از نیم میلیون واحد است.

سویینی پیرامون این مورد بیان کرد:

“تقریباً همانطور که انتظار داشتیم – کمی بیشتر از نیم میلیون واحد. آمار فروش هدست پلی‌استیشن VR را نمی‌دانم؛ چند میلیون هدست واقعیت مجازی نیز برای گوشی‌های هوشمند به فروش رفته است. این آمار خوبی برای شروع (این تکنولوژی تازه‌کار) است.”

وی در ادامه اظهار داشت:

” سال‌های نخست انقلاب در زمینه‌ی رایانه‌های شخصی، هنگامی که اپل ۲ (Apple II) وارد بازار شد، تنها ۲۳ هزار واحد رایانه به فروش رسید. من فکر می‌کنم که هدست‌های واقعیت مجازی نیز به همین طریق و به صورتی آرام (مشابه اوایل عرضه‌ی رایانه‌های شخصی) و با جلب توجه بازیکنان حرفه‌ای پیشرفت کنند. به صورت طبیعی چند سال طول می‌کشد تا وارد جریان‌های اصلی بازار گردند.”

وی در خصوص مقایسه‌ی دو هدست HTC Vive و Oculus Rift با یکدیگر نیز صحبت کرد و معتقد است HTC Vive در مقایسه با رقیب وضعیت بهتری دارد؛ وی در این مورد اذعان داشت:

“… در نهایت سیستم عامل منبع باز برنده خواهد بود. آن‌ها تصمیم بهتری با انتخاب این نوع نرم افزار گرفته‌اند. HTC Vive کاملاً پلتفرمی منبع باز است. دیگر هدست‌ها نیز در آینده منبع باز خواهند شد. نسبت فروش جهانی HTC Vive به Oculus Rift، ۲ به ۱ است، من فکر می‌کنم این مورد ادامه داشته باشد.”

شاید مجموع فروش نیم میلیون واحدی این دو هدست در مقایسه با فروش نیم میلیون نسخه‌ای کنسول پلی‌استیشن ۴ تنها در یک ماه جلب توجه کند اما باید با نظر سویینی موافق باشیم؛ چراکه هدست‌های واقعیت مجازی تازه در آغاز راه و مرحله‌ی آزمون و خطا هستند و برای تکاملشان نیاز به گذر مدت زمان مطلوبی‌ست.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید