جان کارمک: خریداری پلتفرم اوکولوس توسط فیس‌بوک اتفاق خوبی بود

3 اسفند 1399 - 11:01

به تازگی آقای جان کارمک (John Carmack)، مدیر ارشد فناوری سابق در شرکت اوکولوس (Oculus)، در یک مصاحبه اظهار داشت خریده شدن این مجموعه توسط شرکت فیس‌بوک (Facebook) اتفاقی مثبت به شمار می‌آید و در آینده به پیشرفت عناوین واقعیت-مجازی منجر خواهد شد.

چند روز پیش بود که آقای نوآم باردین (Noam Bardin)، مدیر عامل سابق شرکت Waze، در پستی به بیان تجربیات خود از خریده شدن این مجموعه توسط شرکت گوگل (Google) پرداخت. حال به تازگی آقای جان کارماک در پیوست اطلاعات منتشر شده توسط باردین، به بیان تجربیات و نظر خود از خرید مجموعه‌ی اوکولوس توسط شرکت فیس‌بوک اقدام کرد.

بدون شک آقای جان کارمک را می‌توان یکی از فعالان مهم صنعت بازی‌های ویدئویی در دهه‌ی اخیر به شمار آورد. او یکی از اعضای بنیان‌گذار استودیوی id Software بود و در روند توسعه‌ی چندین عنوان کلاسیک به مانند Quake ،Doom و بازی Commander Keen که به تازگی سی‌امین سال‌گرد انتشار خود را جشن گرفت، فعالیت کرده است. در واقع، پیوستن آقای کارمک و حضور نام او در کنار مجموعه‌ی تازه‌تاسیس اوکولوس سبب شناخته شدن و رشد بیشتر این شرکت توسعه‌دهنده‌ی عناوین واقعیت-مجازی شد؛ از همین رو، هنگامی که این برنامه‌نویس قدرتمند از مقام مدیریت بخش تکنولوژی اوکولوس کناره‌گیری کرد، افراد بسیاری متعجب شدند.

شرکت فیس‌بوک از سال ۲۰۱۴ مالکیت شرکت اوکولوس را در اختیار دارد و در همان زمان نیز آقای جان کارمک به بیان ایده‌های خود از این اتفاق برای مخاطبین پرداخت. حال پس از گذشت چندین سال، کارمک در یک مصاحبه با وب‌سایت خبری Hacker News به صورت جدی‌تر نظر و دیدگاه خود از تصاجب اوکولوس توسط شرکت فیس‌بوک را بیان کرد. وی اظهار داشت این اتفاق بسیار برای هر دو مجموعه به خصوص شرکت اوکولوس مطلوب به شمار می‌آمد و آرزو دارد که مدیران فیس‌بوک به صورت جدی و مصمم‌تر، خود سکان هدایت این مجموعه را به عهده گیرند تا بتوان شاهد پیشرفت و گسترش آن بود. وی در نهایت اعلام کرد که تجربه‌ی او کاملا متفاوت و مخالف با ایده‌ی نوآم باردین از خریده شدن Waze توسط گوگل است.

در حالی که آقای باردین گفته بود شرکت گوگل بدون برنامه، کارمندان زیادی را از مجموعه‌های مختلف خود به Waze وارد کرد و نگرش شغلی این شرکت را پایمال نمود، آقای کارمک با اشاره به این مطلب توضیح متفاوتی را ارائه داد:

ثروت بیشتر به مانند یک نیروی کمکی مضاعف خواهد بود که به تحقق سریع‌تر و دقیق اهداف کمک بسیاری می‌کند. در مورد هزینه‌های کلان، برخی مالکان [فیس‌بوک] به پروژه به مانند یک شغل درآمدزا می‌نگرند و این امر نتایج خوبی به جای می‌گذارد. با این حال توسعه‌دهندگانی هستند که مالکانی محافظه‌کار [گوگل] پیدا کرده و این امر آن‌ها را از نظر اثربخشی فعالیت‌ها وحشت‌زده خواهد کرد.

وی همچنین به برخی از جنبه‌های نه چندان خوب روابط شرکت اوکولوس با فیس‌بوک اشاره کرد و اظهار داشت که تصاحب یک مجموعه توسط یک کمپانی بزرگ همواره نتایج مثبتی نخواهد داشت بلکه می‌تواند تعادلی رو به بهبود از موارد مثبتی و منفی را رقم زند:

فرهنگ کاری در شرکت‌های توسعه‌دهنده‌ی خدمات ارتباطی برای سلیقه‌ی من کمی منفعل-پرخاشگرانه به شمار می‌آید.

آقای جان کارمک در گذشته اظهار داشته بود که ایده‌های بسیار جالب و منحصر به فردی را جهت توقف سلطنت کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن ۵ بر بازار مصرف دارد. با این حال به نظر می‌رسد هنوز زمینه‌ی مناسب برای تحقق اهداف این برنامه‌نویس با تجربه فراهم نشده است.

برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

  • لوکولوس استودیو ردی ات دوون رو هم از دست سونی قاپیدن

  • Ozhan گفت:

    اون اوکولوس یا اکیولس؟
    گیجم کردید