آنالیز: نگاهی به Xbox Game Pass؛ برگ برنده‌ی مایکروسافت؟

۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰

نگاهی به Xbox Game Pass

مدت‌ها پیش جمله‌ای خواندم با این مضمون: از همه می‌توان سبقت گرفت، به جز کسی که به راه خود می‌رود. شاید بتوان سیاست‌های گیمینگ نینتندو را در جمله‌ی بالا خلاصه کرد. در زمانی که دو غول صنعت گیم یعنی سونی و مایکروسافت به طور تنگاتنگ در حال رقابت با یک‌دیگر هستند، نینتندو فارغ از هیاهو‌ی موجود کار خود را می‌کند و به موفقیت‌های عظیمی دست می‌یابد.
شاید با خود بگویید چرا مقاله‌ی مرتبط با گیم پس مایکروسافت را با صحبت از نینتندو شروع کردم. جواب این است که مایکروسافت به نوعی تلاش می‌کند مسیر نینتندو را در پیش بگیرد.

به نظر شما اشتراک Xbox Game Pass را می‌توان برگ برنده‌ی مایکروسافت در نسل نهم دانست؟

اجازه دهید به نسل هفتم برگردیم. جایی که مایکروسافت با Xbox 360 یکه‌تازی می‌کرد. سری Gears of War در اوج محبوبیت و مقبولیت بود. Halo نام خود را به عنوان یکی از ستون‌ها و Icon‌های تاریخ گیم تثبیت کرده بود. بازی‌های محبوب آن دوران مانند نسخه‌های مختلف Call of Duty و Battlefield بسیار روان بر روی Xbox 360 اجرا می‌شدند و این کنسول در آمریکا به محبوبیتی بی‌نظیر دست یافته بود. مایکروسافت در اوج قله موفقیت بود.
سونی نیز عملکرد خوبی داشت. به لطف آثار انحصاری بزرگی مانند Uncharted, Killzone, Infamous و Gran Turismo عملکرد سونی از لحاظ عناوین انحصاری فوق‌العاده بود. اما متاسفانه در اوایل عرضه PS3 این کنسول با یک‌سری مشکلات فنی دست و پنجه نرم کرد و در ادامه در کشور آمریکا نتوانست به محبوبیت Xbox 360 برسد. البته در نهایت در پایان نسل هشت و به لطف تحول سونی آمار فروش دو کنسول برابر شد و حتی آمارها از پیش افتادن PS3 از لحاظ تعداد فروش حکایت می‌کردند.
نسل هشتم اما ورق کاملا برگشت. سونی این بار برنامه‌ای بلندمدت و همه‌جانبه برای PS4 در اختیار داشت. عرضه عناوین انحصاری متعدد AAA در کنار طراحی‌ بسیار بهتر کنترلر PS4 و ساپورت قدرتمند سونی باعث شد نسل هشتم سونی به راحتی از مایکروسافت جلو بزند. در نسل هشتم نه تنها مایکروسافت نتوانست IP‌های انحصاری درخور خلق کند، بلکه نسخه‌های جدید انحصاری‌‌های قدرتمند این کمپانی نیز ضعیف‌تر از انتظارات عمل کردند. نتیجه این بود که اقبال عمومی به سمت PS4 تغییر یافت و فاصله‌ی دو کنسول سونی و مایکروسافت از لحاظ فروش و محبوبیت بسیار بزرگ شد.
این‌جا بود که مایکروسافت تصمیم بزرگی گرفت. به جای این‌که آن‌ها تلاش کنند در نسل نهم رقابت با سونی را به مانند نسل هفتم آغاز کنند، تصمیم گرفتند مسیر متفاوتی پیش بگیرند. این تصمیم جذب حداکثری کژوال گیمر‌ها از یک سمت و به صرفه کردن تجربه‌ی گیمینگ از سمت دیگر بود. و این‌طور بود که شاهد خلق Xbox Game Pass بودیم. یک تیر و چند نشان!

Xbox Series S و برادر بزرگ‌ترش Xbox Series X

قبل از آن‌که به سراغ نکات عمیق‌تر بروم بهتر است توضیحاتی کلی در مورد Xbox Game Pass بدهم. Xbox Game Pass در تاریخ اول June سال ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد. هدف از همان اول مشخص بود. کاربران با پرداخت اشتراک ماهیانه ۱۰ دلاری، به طیف مختلفی از آثار جدید و قدیمی دست یافته و می‌توانستند بدون صرف هزینه اضافه، این آثار را دانلود کرده و تجربه کنند. دقیقا مانند اکثر اشتراک‌های ماهیانه رسانه‌ای. از همان اولین روزهای معرفی و آغاز به کار، مخاطبان بسیاری Xbox Game Pass را فرصتی جذاب برای تجربه عناوین مختلف یافتند. از آثار Indie مختلف گرفته تا برخی از برترین و بزرگ‌ترین عناوین انحصاری مایکروسافت.
همان‌طور که کمی قبل گفتم، سیاست جدید مایکروسافت که پس از به روی کار آمدن فیل اسپنسر به نوعی به سیاست اصلی آن‌ها نیز تبدیل شد جذب حداکثری مخاطبان کژوال بود. افرادی که آن‌چنان دنیای گیم را به شدت دنبال نمی‌کنند و سالیانه به دنبال تجربه‌ی عناوینی مشخص بوده و میلی به پرداخت هزینه‌های هنگفت برای تجربه بازی‌های مختلف ندارند. برای این افراد حداقل بر روی کاغذ Xbox Game Pass یک فرصت طلایی به شمار می‌آید. با پرداخت مبلغی ناچیز نه تنها آن‌ها به آرشیوی بزرگ از آثار مختلف دست می‌یابند بلکه دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی نیز ندارند. و از آن‌جایی که این آرشیو بزرگ آثار مختلف در سبک‌های مختلف را در دل خود جای داده مخاطبان مختلف با علایق مختلف همواره گزینه‌های مختلفی را برای تجربه در اختیار دارند.
خلق Xbox Game Pass اولین قدم جهت ارائه تجربه‌ی گیمینگ ارزان، به صرفه و همه جانبه بود. چیزی که هدف اصلی مایکروسافت به شمار می‌آید. دلیل این که تمام آثار انحصاری Xbox اکنون برای PC نیز عرضه می‌شوند نیز همین است. مایکروسافت دیگر به دنبال رقابت مستقیم با سونی نیست. بهتر است بگویم دیگر نیازی به این کار ندارد. مایکروسافت از لحاظ منابع مالی بسیار دست بازتری نسبت به سونی دارد و این مسئله را در یک سال اخیر پس از خرید چند میلیارد دلاری بتسدا مشاهده کردیم. منابع مالی گسترده مایکروسافت به آن‌ها این اجازه را می‌دهد تا در ابعاد وسیع سرمایه‌گذاری کنند و به برگشت سرمایه در کوتاه مدت نیز نیازی نداشته باشند. همین امسال بود که مایکروسافت درآمدزاترین ماه تجاری گیمینگ خود را تجربه کرد و این تازه آغاز کار است. بله می‌توان مطمئن بود که مایکروسافت از لحاظ کیفیت و تنوع آثار انحصاری بسیار بعید است بتواند حتی به سونی نزدیک شود، اما نکته این‌جاست نه نیازی دارد و نه می‌خواهد به آن سمت برود. البته بدیهی است خرید چند استودیو مختلف در چند سال اخیر نشان دهنده‌ی این است که مایکروسافت می‌خواهد از لحاظ تنوع آثار انحصاری نیز خودی نشان داده و از وضعیت منفعل فعلی خارج شود. اما از آ‌ن‌جایی که آثار مایکروسافت برای PC نیز منتشر می‌شوند نمی‌توان آن‌ها را انحصاری کامل دانست. با این وجود نباید فراموش کرد جامعه‌ی گیمینگ PC نیز بخشی از خانواده مایکروسافت به شمار می‌آیند و عرضه Game Pass مخصوص PC نیز همین مسئله را نشان می‌دهد.

در چند ماه اخیر شاهد این بودیم که مایکروسافت تمام تلاش خود را به کار بسته تا Game Pass خود را به بهترین شکل ممکن تقویت سازد. عناوین مختلفی مانند The Medium و Outriders از همان روز اول بر روی Game Pass قابل تجربه هستند که نکته‌ای فوق‌العاده به شمار می‌رود و بار دیگر جنبه به صرفه بودن Game Pass را به رخ می‌کشد. عملکرد بسیار مطلوب کنسول‌های نسل نهم نیز باعث شده تا اکنون تعداد کاربران Xbox Game Pass به بیش از ۱۸ میلیون نفر برسد و می‌توان مطمئن بود این عدد تا پایان سال جاری از مرز ۲۰ میلیون نفر نیز عبور خواهد کرد.

فیل اسپنسر را می‌توان یکی از ارکان اصلی تغییر سیاست‌های مایکروسافت دانست

مکملی فوق‌العاده به اسم Xbox Series S

یکی از بهترین و هوشمندانه‌ترین تصمیمات مایکروسافت تولید نسخه ضعیف‌تر و به صرفه‌تر کنسول نسل نهم خود به نام Xbox Series S بود. این کنسول ۴ ترافلاپسی کاملا دیجیتال بوده و به دلیل حافظه کم و قدرت سخت‌افزاری کم‌تر با قیمت فوق‌العاده ۳۰۰ دلاری به فروش می‌رسد. دیجیتال بودن این کنسول باعث شده بسیاری از افرادی که به دنبال تجربه گیمینگ با حداقل هزینه هستند بتوانند با تهیه این کنسول و در ادامه تهیه Xbox Game Pass با کم‌ترین هزینه ممکن به تجربه آثار مختلف بپردازند. با وجود این‌که Xbox Series S به مراتب از برادر بزرگ‌تر خود Series X ضعیف‌تر است اما همچنان آثار جدید را بر روی ۶۰ فریم ثابت اجرا می‌کند که بسیار تحسین‌آمیز است.
در واقع ترکیب کنسول Xbox Series S با Xbox Game Pass را می‌توان ارزان‌ترین روش برای تجربه آثار مختلف در نسل نهم دانست.

در پایان باید بگویم به لطف FPS Boost و هم‌چنین امکان تجربه آثار قدیمی بر روی کنسول‌های جدید، Xbox Game Pass در واقع می‌تواند سه نسل گیمینگ را در اختیار مخاطبان قرار دهد. اگر FPS Boost مایکروسافت بتواند آثار بیشتری را تحت پوشش قرار دهد آن وقت حتی آثار قدیمی نیز بسیار روان و لذت‌بخش اجرا می‌شوند.
به طور خلاصه باید بگویم استراتژی و سیاست نسل نهم مایکروسافت کاملا با سیاست این شرکت در نسل هفتم تفاوت دارد. مایکروسافت تصمیم گرفته به راه خود برود و مخاطبان کژوال بیشتری را با خود همراه سازد و به جای درآمد کوتاه مدت به درآمدزایی بلند مدت چشم دوخته است. نسل نهم قطعا نسل جذابی خواهد بود …

70
22
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Mr. Albert گفت:

  Xbox Game Pass در یک کلمه بهترین سرویس اشتراکی ویدئو گیمه امیدوارم سونی هم بالاخره از سرویس شبیه به Xbox Game Passش رونمایی بکنه تا رقابت جذاب تر و خفن تر بشه به امید موفقیت هر دو کنسول من که از خدامه جفتشو بگیرم

  49
  7
  • tinytoon گفت:

   سونی هیچ وقت بازیهای انحصاری AAA اشو توی روز عرضه یا حتی یه سال بعد روی سرویس نمیزاره اگه طرفدار همچین سرویسی هستی ایکس باکس بهت چشمک میزنه برو بخرش

   48
   67
   • Mr. Albert گفت:

    پسر خوب تو بیزینس و رقابت هر چیزی ممکنه خود جیم رایان و سونی گفتن قراره یه سرویس شبیه به Xbox Game Pass بدن و وقتی الان دارن محبوبیتش رو میبینن چرا نکنن نگران نباش کیفیت بازی هاشون هم براشون صد در صد مهمه اگه قرار باشه بازی هاش رو بعد از ۱ نسل یا ۳ ۴ سال برای سرویسش بیاره که تا اون موقع هفتا کفن پوسوندن و همه بازی کردن Neutral
    و جهت اطلاعت بگم من سونی فنم حالا ادامه بده Grin
    شو خوش

    27
    7
    • tinytoon گفت:

     اره سونی فنی ولی از جنس سونی فنای ناشی سایت همسایه که هیچی از گیم حالیت نیست

     15
     30
      • tinytoon گفت:

       از رویای عرضه بازیهای انحصاری سونی توی روز عرضه روی سرویسی شبیه به گیم پس بیا بیرون . سونی با اینکه اندازه مایکرو پول نداره اما هزینه ساخت بازیهاش چندین برابر بازیهای مایکرو هست چه بازیهای انحصاری فرست پارتیش چه بازیهای انحصاری سکندپارتیش برای هر بازیش بیش از صد میلیون دلار هزینه میکنه و توقع داره بازیش فروش بالا داشته باشه تازه بازیهای سونی ۹۵ درصداشون به صورت کامل انحصاری پلی استیشن هستند اما مایکرو روی سه تا پلتفرم ( pc و ایکس باکس و xcloud ) بازیهاشو میده حتی دو نسخه از بازی اوری رو روی سوویچ هم داد الان دیمونز سولز و مایلز مورالزی که فقط روی ps5 هستند نیاز دارند فروش برند تا اینکه بیان روی سرویس بزارنشون . دو تا بازی سکند پارتی سونی و مایکرو توی یه سبک رو مقایسه کنیم تل می وای و دترویت گرافیک و انیمیشن های این دو تا بازی مقایسه کن دترویت حداقل ده برابر تل می وای هزینه ساختش بیشتره . الان هفت ماه از نسل نه گذشته و مایکرو به غیر از مدیوم هیچ انحصاری نداشته حالا هزینه ساخت مدیوم چقدر بوده هفت میلیون دلار . شیوه تجارت دو تا کمپانی با هم فرق میکنه مایکرو تمرکزش روی سرویسه اما سونی تمرکزش روی ساخت بازیهای تک نفره جاه طلبانه . نمیشه هم خرو خواست هم خرما هم مفت خوری خواست هم بازی های جاه طلبانه ایی که هر سال همه جوایز رو درو میکنند شما چه بخوای چه نخوای باید بازی های مولتی پلتفرم رو بخری مثلا الان شما سایبرپانک نخریدی ؟ کولد وار نخریدی ؟ والهالا نخریدی ؟ خب وقتی برای بازیهای مولتی پلتفرم روی هر دو پلتفرم چاره ایی جز خرید نداری خب بازیهای انحصاری سونی که از بهترین های صنعت گیم هستند چرا زورت میاد براشون پول بدی آیا بازیهای انحصاری سونی اندازه بازیهای اکتیویژن و یوبیسافت و بقیه کمپانی ها ارزش نداره ؟ اگرم دنبال بازیهای قدیمی مولتی پلتفرم هستی که جفت سرویس های ps now و گیم پس بازیهای مولتی پلتفرم خوبی را میارند مخصوصا پلی استیشن روی پلاس کلی بازی خوب فری کرده از تام ریدر جدید تا کنترل نسخه نسل بعد تا حتی بازیهای فاینال فانتزی هفت ریمیک و دیزگان و اون لیست بیست بازی منتخب نسل هشت پلاس کالکشن

       6
       10
    • Witcher گفت:

     اون یارو میگفت هم سلولی جوکر بوده این !! الان یاد حرفش افتادم که چه حرف قشنگی زد بنده خدا

     7
     5
    • tinytoon گفت:

     خب نداره به این دوستمون که توی رویایی گیم پس برای سونی سیر میکنه گفتم که منتظر نباش اگه سرویس با بازیهای دوهزاری میخوای ایکس باکس تورو فرا میخواند سونی چرا باید به ترکیب برنده ش دست بزنه اون مایکرو هست که داره دست و پا میزنه که یه فن بیس برای خودش جمع کنه

     24
     30
     • Eternal Man گفت:

      توی ترول که هیچی از گیم سرت نمیشه اظهار نکنی بهتره، ترکیب برنده؟ مردم برای سه تا انحصاری نمیرن کنسول بخرن که یه عده از شما فن بوی های سونی رو جو برداشته – فروش بیشتر پلی استیشن نتیجه مستقیم برند زدگی هست و هیچ دلیل دیگه ای هم نداره – توی سرویس که حرفی واسه گفتن ندارید، تو سخت افزار که همیشهٔ بازنده اید، برتری قیمت هم که نداره کنسولتون جناب ََسها دار، ولی موفق تره چرا؟ چون فن بیسش یه عده مثه خودتن که تحت هر شرایطی سونی میکنه تو پاچشون ، حالا هی بشین برا خودت دلیل بتراش

      15
      33
      • tinytoon گفت:

       اینا رو بیا به محسن برند زده بگو . محسن جان چرا این همه نعمت فراوان عمو اسپنسر رو ول کردی اومدی سمت ps5 که عمو جیم رایان تو پاچه ت کنه گول ت بزنه ؟ نون ت کم بود ؟ Grin آبت کم بود ؟ Grin چرا اومدی برای دو تا بازی انحصاری درب و داغون اون همه نعمت فراوانو ول کردی ایکس باکس دسته پیشرفته نداشت که داشت بازی لانچ نداشت که داشت صدای سه بعدی نداشت که داشت رابط کاربری جدید نداشت که داشت ssd فوق سریع نداست که داشت کلاس وصل کردن dns و v.p.n نداشت که داشت گیم پس تمام انلاین نداشت که داشت بعد از هشت سال بازی فورتنایتو رایگان نکرد که کرد دیگه چه غمی داشتی محسن جان بیا شفاف سازی کن بگو پشیمونی بیا توبه کن ps5 اتو هم بده رضا ذوقی خودت برو ایکس باکس سریز ایکس با هفت سال فراوانی و نعمت های عمو اسپنسری بخر Grin

       16
       9
       • mohsenj74 گفت:

        فروش بیشتر پلی استیشن نتیجه برند زدگی هست و هیچ دلیل دیگه ایی نداره
        .
        .
        این جمله بالا رو ایشون چند بار گفته و یکی از عجیب ترین حرفایی هست که تو عمرم شنیدم، تاینی جان من واقعا بعضی کامنتا رو میخونم کلا هنگ میکنم Grin اون دنیای موازی که میگی بعضی اوقات خیلی قابل لمس هست Laugh

        13
        9
       • Mamd038 گفت:

        اس اس دی فوق سریع ؟
        تا اونجا که من دیدم اختلاف ها یکی دو ثانیه بودن XD

        5
        9
        • tinytoon گفت:

         اون بازیهایی که تو دیدی بازی های بکوارد بوده که حتی روی ایکس باکس لودینگ سریع تری داشتند یا بازیهای میان نسلی که بر پایه hdd کنسول های نسل هشت ساخته شدن و چند ثانیه فقط لودینگ سریع تری روی ps5 داشتند . تمام درک ت از ssd همون چند ثانیه لودینگ ابتدایی بازی هست حتی نمیدونی تمام مدت زمانی که در حال بازی هستی بازی در حال لودینگ هست game changer ترین نکته ی نسل بعد همین ssd فوق سریع سونی هست لول دیزاین بازیها کامل تغییر میده باعث خلق دنیاهای بزرگ جهان باز با جزییات دیوانه وار میشه بزار چند ماه دیگه که رچت اند کلنک ریفت آپارات که اومد گوشه ی کوچکی از توانایی های این ssd فوق سریع رو در لول دیزاین بازی ها میبینی سیستم فشرده سازی که در معماری ssd ازش استفاده میکنند باعث شده حجم بازیهای نسل نه روی ps5 تقریبا نصف حجم سریز ایکس بشه هنوز خیلی مونده تا بفهمی ssd فوق سریع سونی چه برتری بزرگی توی نسل نه برای سونی رقم میزنه همین الان توی اکثر گیم های مولتی پلتفرم سریز ایکس بخاطر ssd کندترش مدام در حال افت فریم و استاتر هست اونایی که تلویزیون با قابلیت vrr ندارن بازیها رو باید استاترهای آزاردهنده تجربه کنند تنها تلویزیون های ۲۰۲۰ به بعد تازه اون بالارده هاش که خیلی گرون هستند از قابلیت vrr پشتیبانی میکنند

         7
         3
       • پسر جان من ۱۹ ساله دارگیم میزنم از اتاری شروع کردم الان باps5در خدمتتم ۹ سالی هم هست pc رو همیشه کنار دستم دارم. برگ برنده سومی انحصاری هاش هست کاملا هم درست ولی نباید با تعصب خرف زد دیگه این تاکتیک داره رنگ میبازه ماکروسافت عینه گورخر پولداره داره همه ناشرا و شرکت ها رو می خره سونی باید به فکر باشه ضربه فنی نشه طرفداراش هم مثل من و تو باید کامنت بزارن براش اگاهش کنن نه این که از تاکتیک قدیمی دفاع کنن اگه بخبر درست باشه و گاد دیگه انحصاری نباشه خیلی اتفاقا ممکنه بیافته. کاشکی سونی از اعتبارش دفاع کنه نزاره این همه سال اعتبارش خدشه دار بشه. چون سونی ضعیف بشه از نظر من گیم هم باهاش ضعیف میشه چون نه ماکروسافت و نه نیتندو اینا ویگه مالی نیستن باسلیقه گیمر ها اشنا میستن همه چیز رو تو پول میبینن و انلاین کیفیت براشون دیگه مهم نیست . سونی باید قوی باشه.

        4
        6
        • tinytoon گفت:

         داداش اگه نظرات قدیمی منو دنبال کرده بودی نظر منو درباره عرضه انحصاری های سونی روی pc دیدی زمانی که مایکرو بتسدا رو خرید من گفتم سونی نیازی نیست بترسه کافیه فقط این روند عرضه انحصاریاشو برای pc متوقف کنه فکر نکن من بنده ی سونی هستم و هر چی بگه میگم چشم نه اینطور نیست ولی این سیاست عرضه انحصاری های قدیمیش روی pc سیاست جیم رایان نیست سیاست سران ارشد کمپانی سونیه زمان شان لیدن هم شان لیدن گفت در آینده بعضی از بازیهای ما روی پلتفرم های دیگه میان فعلا نمیدونیم این سیاست سونی در چه ابعادی قراره اتفاق بیفته نمیشه بدرستی در این مورد نظر داد

         5
         2
     • Mamd038 گفت:

      بازی های دوهزاری ؟ /:
      هیلو اینفینیت
      استالکر
      فیبل
      اوود
      استارفیلد
      الدر اسکروز
      سری بتلفلید
      دووم
      ولفنشتاین
      فال اوت
      سری گرز
      فورزا هورایزون ها
      فورزا موتور اسپورت ها
      اینا دوهزارین؟

      9
      5
  • اون موقع کیفیت بازی هاش در حد کرکدون ۳ و هیلو هفتی میشه ROTFL

   51
   49
 • (MANI(yas fan گفت:

  من بخاطر کرینج بودن مقاله و اون متنی که میگه مایکرو به سونی از نظر انحصاری نزدیک نمیشه میخواستم برم خودم رو از پشت بوم پرت کنم اما پشیمون شدم و منتظرم از نظر انحصاری جلو بزنه و بعد قیافه آقای زاهدی و نویسنده هایی که نام نمیبرم رو ببینم بعدش از خنده دق کنم و از این دنیا برم حداقل در زمان مرگ شاد میشویم به مولا

  143
  44
  • (MANI(yas fan گفت:

   طراحی بهتر دسته ps4؟
   بزارید کمی از سخنان طلایی را به شما بگویم:
   STOP IT GET SOME HELP

   43
   48
  • دوست عزیز من کوچکترین تعصبی در نوشتن مقاله به خرج ندادم. چیزی گفتم حقیقت بود‌. حالا اگه بعضی از شما دوستان دوست دارید واقعیت رو نادیده بگیرید تصمیم خودتونه
   من خودم به شخصه اگه در آینده نزدیک بخوام کنسول نسل نه بگیرم، به احتمال زیاد سری اس رو میخرم. چون واقعا فوق‌العاده است
   بهتره کمی درست فکر کنیم و از تعصب و جبهه گیری فاصله بگیریم

   50
   141
  • مهدیار گفت:

   تو این ۴ روز یه سری تغییرات داشتی ها ، کلکک Grin

   16
   10
  • Witcher گفت:

   پرت نکن داداش هنوز جوونی حیفی

   10
   6
  • وقتی انصحاری‌های ماکرو بازی سال شدن اونوقت بیا تز بده
   فعلا که سونی هی داره گوتی میبره

   6
   6
   • (MANI(yas fan گفت:

    بله شما خوبیه یه بازیو به بازی سال شدنش میبینین عجب /:
    برترین بازیه تاریخ و سال شدن با lgbt هنر نیست هنر اینه بازیت مخاطب داشته باشه و مخاطبا دوسش داشته باشن نه اینکه یوزرش گند بزنه و کلا اکثریت مخاطبا دوسش نداشته باشن این از روی دیسلایکای ویدیو های یوتیوب که اون بازی گوتیو بردش معلومه لابد اونا هم فیکه ROTFL
    من زیاد باهاتون بحث نمیکنم خودتون حقیقت رو میدونید که مایکرو بتسدا رو خرید و خریدای دیگه هم داره انحصاری های خوبیم در راهه اما متاسفانه پوشوندین چشماتون رو به روی حقیقت که من مجبورتون نمیکنم حقیقت رو ببینید خودتون روبرو میشید باهاش Big Smile

    7
    5
    • آره خرید خوب دیگش رو هم دیدم
     استودیوی بلوبر تیم رو خرید و چه شاهکار متای زردی تقدیم بازی‌بازان کرد Grin
     واسه بتسدا هم آره ته تهش یه چیزی مثل فال آوت ۷۶ میندازه جلوتون بشینین کیفشو کنین Grin
     من که به شخصه فارکرای ۳ رو به فال آوت نسل نهمی (که حالا یا بیاد یا نیاد) ترجیح میدم
     بعدشم دیگه حتی حتی حتی از گیمر پنج ساله هم بپرسی می‌دونه که یوزر اسکور لست دو به خاطر این پایینه که هیترهایی مثل تو که ماکرو فن هستن رفتن بهش نمره کم دادن
     نمره‌ی ایناست که اتفاقا ارزش نداره
     باید ببینی منتقدین و کاربلدهای اون حوزه بهش چند دادن
     بعدم میگی هنر اینه که بازیت مخاطب داشته باشه
     مخاطب داشتن رو از روی هیلو ۵ Grin که مستر چیف نداشت و تریلر گیم پلی هیلو اینفینیتیو که اسپنسر جان با افتخار منتشر کرده بود دیدیم Grin Grin Grin یه چیزی بگو بگنجه آخه … گرافیکش از بازی‌های ساخت ایران هم پایین‌تر بود اصلا لعنتی Grin Grin اینو بذار کنار گرافیک لست دو و سوشیما Jump
     بعد لست دو به خاطر ال جی بی تی برده؟!!!!!! آنچارتد دو از همین سازنده‌ها چی پس؟!!؟!!!؟!؟!؟؟!؟! یکم اون فکرتو به کار بندازی بد نیست ها
     آنچارتد ۴ هم متا ۹۳ گرفت باز LGBT داشت؟!!
     کلا کیه که ندونه ناتی داگ به جز شاهکار چیزی منتشر نمی‌کنه به جز فنای حسود ماکرو؟!!!
     کیه که ندونه گوستاوو با اون ساندترک‌های بی‌نظیرش می‌تونن یک اثر احساسی فوق‌العاده پدید بیارن که ماکرو تو خوابش هم نمی‌تونه ببینه؟!!
     خودتو با این حرفا گول نزن داداش من
     لست دو شبیه‌ترین بازی به واقعیت بوده به عنوان کسی که تقریبا همه‌ی بازی‌های خطی رو پلی دادم میگم (اونم چند بار هر کدوم)

     5
     3
     • (MANI(yas fan گفت:

      حرفت که درباره بتسدا کلا فشار خوردنت بود بیخیالش بعدش لست دو منتقدای کاربلد نقداشون مهمه؟ign هم به این بازی ۱۰ داده همون سایتی که به ایلین بخاطر هوش مصنوعیه بالاش نمره کم داد جمع کن مومن لست دو واقعا بازیه خوبی نبود منم فن بوی نیستم اگه فن بوی بودم نمیگفتم آنچارتد بهترین اکشن ادونچره یا گاد و کریتوس کبیر بهترین هک ان اسلشه برادر من یکم فن بوی بازیو بزار کنار /:

      2
      6
     • (MANI(yas fan گفت:

      میبینم بعد عکس های جدید هیلو هنوز از جولای مایه میزاری باز مرد مومن اما اشکال نداره و یه چیز دیگه مایکرو بلوبر رو کی خرید کمک Neutral
      و یک چیز دیگه اینه که شکی در شاهکار بودن آنچارتد وجود نداره من لست دو رو میگم که نیل درانکمن گند زد تو خاطراتم با لست ۱ Big Frown

      2
      2
    • میگه شما خوبیه یه بازی رو به بازی سال شدنش می‌بینی!!!!!!!!
     نه پس باید به نظر شما که بازیش نکردی ببینم!!!!
     بازی سال
     نمره‌ی متا
     تعداد جوایز
     کیفیت گرافیک و گیم پلی و صداگذاری
     نظر منتقدین
     توی همه‌ی این موارد لست دو بهترینه
     حالا شما خودت میای با افتخار از هیلوی ۲۰ سال پیش میگی خب بازم به چیش مینازی؟!! نمره‌ی متاش دیگه
     چرا اونجا نمره‌ی متا قابل قبوله، واسه لست دو ولی نیست؟!!
     باشه عیبی نداره
     ولی بی‌دلیل نیست که کنسول سونی توی کل دنیا هم گرون‌تره و هم کمیاب‌تر … اینه که حرفی رو باقی نمیذاره

     4
     2
     • (MANI(yas fan گفت:

      من هیچوقت راجب هیلوی ۲۰ سال پیش نگفتم مرد مومن من بازی ای که تجربه کردم راجبش نظر میدم تعداد جوایز هم برا من مهم نیست چون راحت میشه با دسته چک بالا پایینش کرد من بازی رو تجربه میکنم و بعد میگم بازیه خوبیه یا نه اگرم فکر میکنی که من فن بویم باید بگم سخت در اشتباهی چون سانتا مونیکا خودش تو تاپ ۳ استودیو برتر منه /:

      3
      3
      • دیگه همش نزن!!!
       با دسته چک؟!
       آخه چی بهت بگم
       بعد یه چیزی
       مگه الان نظر شخصی من و شما مهمه؟!؟!!
       الان چون به نظر شما لست دو بازی بدی بوده پس دیگه کل دنیا باید این نظرشون باشه؟!!
       خیلی عجیب حرف میزنی ها خودت این کامنت آخرت رو بخون دوباره

       2
       1
       • (MANI(yas fan گفت:

        داداش منطق شما اینه بازی ای که گوتی بشه و جوایز داشته باشه خیلی خوبه منم یه جورایی مثل شما برای خودم منطق درست کردم حالا دیدین این کار درستیه از نظر شما؟که همش فن بوی بازی در بیاریم و بخاطر دو کمپانی که توش سهام نداریم همو میکوبیم؟ /:
        دوست عزیز لطفا دیگه فن بوی نباشین این شکلی هم برای کاربرای دیگه عزیزترین هم خودتون هم بعدا متوجه تغییراتی که ایجاد میشه در زندگیتون و یا سایت و یا هرجا میشین Smile

        2
        1
    • وقتی گیمرا اکثرا اکثرا ۶ تا ۱۴ سال باشن همین میشه. ببخشید فیلم های ناجور ویو خورشون از فیلمای اسکارم بیشتره یعنی این فیلما از فیلمای اسکارم بهترن

     2
     4
 • آرین گفت:

  سلام
  انگار مایکروسافت برای استریمینگ و فضای ابری هم نقشه‌هایی دارد، البته احتمالا سونی هم دارد ولی انگار تمرکز مایکروسافت بیشتر رو این مبحث است.
  تشکر از نویسنده گرامی

  7
  0
 • Ali گفت:

  “ یکی از بهترین و هوشمندانه‌ترین تصمیمات مایکروسافت تولید نسخه ضعیف‌تر و به صرفه‌تر کنسول نسل نهم خود به نام Xbox Series S بود. این کنسول ۴ ترافلاپسی کاملا دیجیتال بوده و به دلیل حافظه کم و قدرت سخت‌افزاری کم‌تر با قیمت فوق‌العاده ۳۰۰ دلاری به فروش می‌رسد.”

  نمیدونستم اس اس دی ۵۱۲ و گرافیک با قدرت ۱ سوم، با قیمت ۳۰۰ دلار فوق العاده به نظر میرسه!!!
  سونی تو همون کنسول پایه فقط بلوری رو حذف کرده و حجم اس اس دی برابر و گرافیک یکسان با نسخه پایه داره و میده ۴۰۰ دلار.
  اینهمه سر و صدا به خاطر ۱۰۰ دلار کمتر اون هم وقتی که ۵۱۲ تا اس اس دی کمتر داره و گرافیک نسل هشتمی، به خاطر چیه!؟؟
  کجایش به صرفه است!؟ اینکه بعد از ۲ الی ۳ سال کلا به حاشیه رانده می‌شود فوق‌العاده است؟ یا چیز دیگری!؟؟

  23
  14
  • مهدیار گفت:

   داداش همه این حرفا به کنار نظری نمیخوام بدم
   خداوکیلی به نظرت ، مایکروسافت به این گندگی یه سری آدم روز ها سر این قضیه با هم بحث نکردن یا سرش فکر نکردن و با خودشون اومدن گفتن ” خبببب ، چی کار کنیم این نسلووووو ، – یکی از ته سالن میگه ، یه کنسول قوی بدیم و یدونه ضعیف – حله آقا من طرحمون رو میدم تولید کنن ”
   خداییش بعضی ها تو سایت هستن اینطوری فکر میکنن در مورد سونی و مایکروسافت ، انگار یه سری بچه تو تیم مدیریت و ایده مایکروسافت هستن و همینجوری واسه خودشون یه چیزی میدن
   داداش مایکروسافت الکی الکی به این جایگاه نرسیده که !!!
   حداقل هفته ها وقت گذاشتن سر این قضیه که بتونن یه کنسولی بدن که واقعا فروش کنه
   فکر خیلی جاهاشو کردن و اومدن همچین هزینه ای رو براش کردن
   مخصوصا مخصوصا الان که ضربه بدی از مدیر قبلی ایکس باکس خوردن ، این اسپنسر نمیتونه تنهایی خودش هر کاری که دلش خواست بکنه و به کسی جواب نده
   آقا اصلا یه چیزی نسل ۸ رو ببین خودت
   هنوزم که هنوزه دارن واسه کنسول های پایه بازی میدن !!!
   بعد نتونن برای این سری اس بازی بدن حداقل تا ۳ یا ۴ سال بعد؟؟ ( حالا نمیگم تا آخر نسل )
   .
   اینا نظرات من بود ، به نظرم نمیشه همینطوری خیلی سطحی به قضیه نگاه کرد و خیلی چیزا باعث میتونه بشه که یه کنسول بگیره یا نگیره
   ( نمونه بارزش هم پلی استیشن ۳ ، با این حال که کار باهاش سخت بود ولی تونستن با انحصاری ها نجاتش بدن و یه جورایی قضیه رو جم و جور کنن )

   11
   14
   • Ali گفت:

    اتفاقا بر خلاف چیزی که فکر میکنید کاملا معلومه هیچ تفکری پشت سریز اس نبوده!
    اکثر استودیوها صداشون دراومده چون تفاوت گرافیکی سریز اس با پلی ۵ و سریز ایکس خیلی زیاد است.
    این کنسول به هیچ عنوان به صرفه نیست و کاملا هم به ضرر خریدار است. خودت داری میگی ۳ الی ۴ سال در حالیکه چرخه عمر کنسول دست کم ۷ سال است. واقعا این به صرفه است!؟
    حداکثر ۴ سال دیگه نسخه‌های پرو نسل نهمی میاد و اونوقت حتی کنسول‌های پایه الان هم جوابگوی سخت افزار مورد نیاز برای کیفیت حداکثری نخواهند بود. اونوقت این کنسول سریز اس با مشخصات نسل هشتمی دیگه چه خواهد بود.
    مایکروسافت اگه دلش میخواست ارزون‌ترین کنسول نسل نهمی رو بده خیلی راحت میتونست اس اس دی رو نصف کنه و بلوری هم برداره اما به گرافیک دست نزنه و با قیمت ۳۵۰ دلاری بده که از دیجیتال پلی ۵ هم ارزون‌تر باشه.
    انصافا من نمیفهمم چه دفاعی از سریز اس میکنید. کاملا مشخص است که هر کسی بخره سرش کلاه رفته.

    11
    8
    • مهدیار گفت:

     آقا بازم میگم نظری نمیخوام بگم در مورد کنسول ، دارم میگم به ریشه فکر کن
     ” اتفاقا بر خلاف چیزی که فکر میکنید کاملا معلومه هیچ تفکری پشت سریز اس نبوده! ”
     خب آخه این چه حرفیه واقعا
     یه جوری میگی انگار واقعا تعصبی هستی ، آخه با منطق کی جور در میاد اینا بیان همینجوری الکی الکی کنسول رو بدن !!!
     بابا یه فکری پشتش هست دیگه
     یه جوری نظرت رو نوشتی که هم یه جورایی به سمت هیت و نفرت ورزی رفته و هم یه جورایی داری نقد میکنی
     .
     بابا اینا خیلی برنامه ریزی میکنن سر قیمت ، بابا ایناا خط تولید یه کنسول رو میسازننن ( البته نه همشو ولی بالاخره هزینه میکنن )
     الکی الکی مثل بعضی از مدیر های ایرانی نیستن که فکر نکنن سر یه چیزی و همینجوری هزینه کنن و با خودشون بگن اگر گرفت که گرفت اگرم نگرفت مشکلی نیست
     نمیشه که آخه ، آخه یه چیزی هم هستشا
     اینایی که سری اس میخرن خودشون هم عموما میدونن با چی طرف هستن
     بعد یه چیز خیلی مهممم
     باید ببینیم بازار هدف این کنسول چیه ، این خیلی مهمه به نظرم
     اگر اینا فکر اینو کرده بودن که بازار هدف رو بزارن رو افرادی که چیز زیادی از بازی نمیدونن و فقط میخوان سرگرم بشن ، واقعا به نظرم شاهکار هست این کنسول
     ولی نه ، اگر بخوایم بگیم بازار هدف این کنسول رو گذاشتن برای افرادی مثل ما که رو گرافیک حساسیم و اطلاعاتمون هم خوبه اون موقع یه ذره اوضاع فرق میکنه
     .
     آقا نگا الان یه سناریو به سبک اروپا میگم خودت دیگه بخون:
     شما یه شخص ۳۰ ساله هستی
     کارمند هستی و یه زندگی معمول داری
     خب مسلما ۵ روز هفته میری سر کار و وقتی هم بر میگردی خونه خسته ای و میخوای یه ذره اوقات خوشی رو داشته باشی
     میری یه کنسول میخری با قیمت ۳۰۰ دلار و یه گیم پس هم میخری و میشینی بازی میکنی و لذت میبری
     و چون عموم بازی های گیم پس کژوال هستن و لازم نیست حرفه ای باشی و زیاد سر در بیاری لذت مناسبی میبری و هزینه پایینی هم میکنی
     .
     باور کن با همین ۱ دونه سناریو میتونن فروش خوبی داشته باشن ، دیگه قشر های دیگه ای هم هستن که مشکل مالی دارن و قضایای دیگه
     این الان کجاش مشکل داره؟؟
     وقتی کنسول زیاد بفروشه شرکت ها میان عموما بازیشون رو بهتر بهینه میکنن براش و مشکل خاصی هم پیش نمیاد
     .
     آخه نگا کن نوشتی اس اس دی رو نصف کنه Neutral
     داداش همین الانشمم خیلی کمه ، بعد میخواستن نصف کنن دیگه چی میموند آخه !!!!
     مگه قیمت گذاری به همین آسونی هاست !!
     نمیدونم واقعا درک نکردی اینا تیم مدیریت مالی دارن و جدی هست قضیه یا واقعا هر چیزی هم بشه از سری اس خوشت نمیاد؟؟!!

     3
     6
     • Ali گفت:

      مهدیار عزیز این چه نوع استدلالی است؟! چرا با مغالطه سعی میکنی راه استدلال را به روی خودت ببندی؟
      الان نینتندو اینهمه شرکت موفقی است پس چرا کنسول وی یو موفق نشد!؟
      اصلا همین مایکروسافت چرا اون لانچ مسخره رو در مورد ایکس باکس وان داشت و باعث شد تا آخر نسل تحت تاثیر حرف‌های اون لانچ قرار بگیره!؟ یعنی اون موقع هم خیلی فکر پشت اینکار بود؟ مثلا قرار دادن کینکت داخل کنسول با کلی تفکر انجام شده بود یا اتصال دائم به نت برای چک کردن اصالت دیسک بازی؟!
      دوست عزیز شرکت‌ها ریسک میکنند و همواره تمامی کارهایشان موفق نیست.
      من به هیچ عنوان هیتر مایکروسافت نیستم و اتفاقا عاشق محصولاتش هم هستم. ولی این باعث نمیشه چشمم رو به روی حقیقت ببندم. توی کامنت قبل هم گفتم که حتی صدای استودیوها هم دراومده. این کنسول یک وصله ناجور در نسل نهم است و بازهم میگم که اگر مساله قیمت بود، بهتر بود ۵۰ دلار گرانتر میداد و به گرافیک دست نمیزد.

      3
      1
      • مهدیار گفت:

       اتفاقا برای همین میگم دیگههه
       اشاره هم کردم خب ، اینا اول نسل بدجور ضربه خورده بودن ، و این اسپنسر هم اومد و تلاش کرد جمش کنه قضیه رو
       رو گیم پس هم تا تونستن سرمایه گذاشتن ، بعد برای همین میگم
       اینا الان دیگه مثل نسل قبل نیستن ( حداقل خود اسپنسر )
       نیستن که بیان همینجوری مثل اون مدیر قبلیه هر کاری خواستن بکنن و سرش فکر نکنن
       الان هم این مدیر های خود مایکروسافت حساس تر شدن به موضوع ( مخصوصاااا که انقدر هزینه میکنن سر گیم پس )
       هم اینکه اسپنسر خودش داره گذشته رو میبینه و درس میگیره
       تقریبا همه اشتباهات رو داره جایگزین میکنه
       الان خودت فکرشو بکن ، چطوری اسپنسر اومده اینارو متقاعد کرده که انقدر پول بدن برای شرکت های مختلف و گیم پس رو بزرگ کنن ، حتما یه نقشه و برنامه ریزی کرده با مشاوراش
       .
       وقتی گیم پس بزرگ باشه ، چطوری باید مردم استفادش کنن؟؟
       یا باید برن یه کامپیوتر بخرن تا بتونن یه قسمتی از بازی هاش که چون برای کامپیوتر کمتر هست رو انجام بدن ( که واقعا سر این خریدن باید هزینه زیادی بشه )
       یا اینکه باید برن گوشی و تبلت بخرن که بتونن بازی های ابری گیم پس رو انجام بدن و باز زیاد خریدار نداره ( مثل کامپیوتر باز زیاد خریدار نداره )
       یا اینکه باید رو کنسول اجرا کنن درست نمیگم؟؟؟
       .
       سری اکس رو دادن ۵۰۰ دلار
       حاجی خب خیلی ها پول ۵۰۰ رو ندارن بدن ، خیلی از مردم ایران واقعا نمیتونن ۵۰۰ دلار هزینه کنن
       همینطور مردم چین و هند و بعضی از کشور های اروپایی ( حتا اون آلمانی ها هم به همین راحتی نمیتونن ۵۰۰ دلار بدن )
       برای همین میان یه کنسول سبک درست میکنن و قیمت رو میزارن ۳۰۰
       حاجی خب داری میگی ۵۰ دلار میزاشتن روش و به گرافیک دست نمیزدن؟؟
       حاجی اگر گرافیک اون سری اکس رو بندازن رو این که کار خرابی میشه ROTFL
       والا خب گرافیک اونو بخوان بزارن هم باید یه سری چیز های دیگه رو تغییر بدن ، هم اینکه باید این فنو گنده تر کنن و گردش هوا رو بیشتر کنن
       کلا یه شکل دیگه میشد کنسول
       بعد ۵۰ دلار باز ۵۰ دلار
       حاجی ما داریم سر ۱۰ دلار بازی ها خودمون رو ج.. میدیم ، بعد اینا بیان ۵۰ دلار بزارن روش؟؟؟
       واقعا اشتباهه به نظرم
       بعد آخه ویدیو هایی که ازش اومده رو ببین
       تو واچ داگز لجیون رسما طرف داشت ری تریسینگ بازی میکرد و حداقل ( تا اونجایی که یادمه ) داشت ۳۰ فریم میگرفت
       خب این بده؟؟؟
       دقیق یادم نیست فریمش چند بود ،ولی یادمه اون موقع که بازی اومده بود بچه های سایت کف کرده بودن که این چیه دیگه Eek!
       .
       بعد یه چیزی در مورد استدیو ها:
       اینا یه سری هاشون میان میگن نه این بد بوده و خیلی بده
       یه سری های دیگشون هم میگن نه این خیلی خفنه و عالیه و این حرفا !
       .
       به نظرم بهترین کار برای اینکه الان خودمون بخوایم متوجه بشیم آینده این کنسول چه خواهد بود اینکه گیم پلی بازی های الان که اومده رو ببینیم
       ببینم مثلا واچ داگ ، یا اساسین ، یا بازی های دیگه چطوری اجرا میشن روش
       بعد یه چیز خیلی مهم هم هست
       باید ببینیم آخر نسل با چه بازی هایی طرف هستیم؟؟
       حاجی دقت کن اینا نیومدن به سی پی یو دست بزنن ، اومدن گرافیک رو پایین آوردن
       این یه معنی خیلی مهم داره
       یعنی تو آینده به احتمال قوی عموم بازی ها ، سی پی یو محور هست
       دقیقا برعکس نسل ۸
       نسل ۸ عموم بازی ها گرافیک محور بود ( سر اساسین یونیتی هم اگر دقت کنی به مشکل سی پی یو خورده بودن )
       این قضیه نشون میتونه بده تا آخر نسل ۹ ما قرار نیست یه پیشرفت عجیب و قریب نسبت به الان ببینیم
       عموم پیشرفت به نظرم تو این نسل به هوش مصنوعی و محاسبات خلاصه میشه
       .
       حالا نظرم رو گفتم دیگه ، اگر باز دوست داشتی جوابت رو بگو صحبت کنیم Smile Heart

       0
       3
 • چرا یه سونی فن باید یه مقاله درباره ایکس باکس گیمپس بنویسه Question

  27
  24
  • مهدیار گفت:

   به نظرم عموم حرفاشون درست بود ولی ولی ، یه سری حرف ها تعصبی بود
   مخصوصا نظرشون در مورد دسته ، اینو مننننن نمیگم
   چند وقت پیش داشتم بهترین دسته بازی رو میدیدم عموم سایت ها گفته بودن دسته وان اس ( البته قبل از اینکه نسل ۹ شروع بشه )
   ولی آقای زاهدی تو مقاله گفتن دسته پلی استیشن ۴ بهترین طراحی رو داره
   ( بازم میگم من تو این مورد نظری ندارم از خودم )
   تو مقاله وقتی به اون جمله برخوردم یه ذره حس کردم تعصبی نوشته شده ( چون گفتم ، قبلا هر چی مطلب دیده بودم گفته بودن دسته وان بهتره و بهترین طراحی رو اون داره )

   10
   9
 • reza گفت:

  خودم عشق سونی بودم ولی رفتم xbox seies x گرفتم به خاطر اینکه مطمعنم کولاک میکنه ایکس باکس در بازی و به خاطر گیم پس ما ایرانیا باید بریم سراغ ایکس باکس که برامون خیلی بهتره دستمون بازه برای بازی

  6
  6
 • amir گفت:

  اقای زاهدی با احترام ب شما واقعا این مقاله در حد سایت نبود
  مایکرو به سونی از نظر انحصاری نزدیک نمیشه؟
  سری شاهکار هیلو با سه تا بازی متای بالای ۹۰ و اونهمه جوایز افتخار انحصاری سونیه؟
  گیرز اف وار با سه عنوان متای بالای ۹۰ چی؟
  بهترین ریسینگ تاریخ فورزا موتور اسپورت؟
  ینی شما اصلا اسم این عناوین و جوایز افتخاراتشون ب گوشتون نخورده؟
  تو ی بخش دیگه ی مقاله فرمودید ک دسته ی نسبتا بهتر ps4 Neutral
  توی لیست بهترین کنترل های تاریخ از نگاه ign دوال شاک ۳ ومه و الیت ۲ اول Neutral
  اینکه شما رویه برند خاص تعصب دارید اصلا وابدا عیب نیست.
  ولی اینکه تویه نوشتن مقالتون هم این تعصب رو بکار میبرید اصلا و ابدا در شان خودتون و سایت گیمفا نیست

  14
  14
  • از آخرین نسخه قدرتمند هیلو نه ساله که میگذره
   در فوق‌العاده بودن فورزا شکی نیست
   اما تو این مدت سه تا از بازیای سونی باری سال شدن
   من اصلا نه اهل طرفداریم نه خوشم میاد. ولی یسری چیزا فکت به شمار میان
   در مورد دسته من منظورم در مقایسه با ps3 بود.

   12
   10
 • ERFAN103079 گفت:

  گیم پس یکی از بهترین سرویس های اشتراکی هستش که تا به حال دیدم پشتیبانی از این سرویس فوقالعادست تازه اگر FPS boost پشتیبانی کامل بشه اونوقت که ارزش سرویس بالاتر هم میره

  5
  4
 • من خودم عاشق گیرز او وار و هیلو ام (کلا شوتر خطی دوست دارم ‌… ماله هر سازنده‌ای می‌خواد باشه)
  ولی واقعا نمی‌دونم تا وقتی انصحاری‌های ناتی داگ و اینسامنیاک و سانتامونیکا و گوریلا گیمز هستن، ماکرو فنا به چیه خودشون مینازن …
  همون شوتری که اول کامنتم گفتم رو هرکسی می‌تونه بسازه
  ولی کیه که بتونه گاد او وار و لست بسازه؟!!!!!!!!!!!!!
  کیه که بتونه بازی‌ شاهکاری مثل هورایزن بسازه؟!!
  ماکرو تو کل تاریخ گیمش پنج تا شخصیت به یاد ماندنی نساخته
  کیو دیدین بره عکس مارکوس سری گیرز رو تاتو بزنه رو بدنش؟!!
  ولی عکس کریتوس چی؟!! یا تاتوی دست الی؟!! من توی اینستاگرام هزار بار دیدم
  کلا شخصیت‌هایی که سونی می‌سازه رو ماکرو توی خواب هم نمی‌تونه ببینه
  همشم میره هی استودیو می‌خره بازی مولتی پلتفرمر رو انصحاری میکنه
  از خودش عرضه نداره که فرنچایز خلق کنه
  واقعا منزجر کننده‌ترین سازنده‌ی بازیه
  حیف که به خاطر عشقی که به گیم پلی هیلو و گیرز دارگ مجبورم تو نسل نه هرجور شده یه کنسول ماکرو بخرم
  ولی واقعا بازم می‌دونم به گرد پای سونی هم نمی‌رسه

  8
  8