تیم سویینی: پلی‌استیشن ۵ آنقدر خارق‌العاده است که به هدایت رایانه‌های شخصی آینده کمک خواهد کرد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰

رئیس شرکت اپیک‌ گیمز (Epic Games)، آقای تیم سویینی (Tim Sweeney)، می‌گوید کنسول‌های نسل بعدی بازی‌های ویدیویی و مخصوصاََ پلی‌استیشن ۵، تغییراتی را در توسعه‌ی بازی‌های ویدیویی به وجود خواهند آورد که فراتر از بهبود کیفیت گرافیکی است.

آقای سویینی در جریان رویداد رونمایی از آنریل انجین ۵ (Unreal Engine 5) اعلام کرد، کنسول نسل بعدی پلی‌استیشن ۵ به طرز خارق‌العاده‌ای متعادل و قدرتمند خواهد بود. او در این باره توضیح داد:

این کنسول (پلی‌استیشن ۵) قدرت پردازش گرافیکی بسیار زیادی دارد اما در کنار آن شامل پهنای‌‌باند چند منظوره‌ی افزایش یافته در مدیریت ذخیره‌سازی نیز می‌شود. چنین قابلیتی در نسل آینده حیاتی خواهد بود. ارائه و تولید تصاویر گرافیکی که بتواند در حافظه قرار گیرند بخشی از ماجرا و ارائه‌ی تقریباََ فوری دنیایی که می‌تواند ده‌ها گیگابایت باشد نیز بخش مهم‌تر ماجرا است.

به طور حتم منظور او از ارائه‌ی در لحظه و استفاده فوری از اطلاعات ذخیره‌سازی شده همان هارد SSD کنسول پلی‌استیشن ۵ است که سونی برای ماه‌ها برروی آن مانور می‌دهد. سویینی در ادامه گفت:

ما در مورد حافظه‌ی ذخیره‌سازی، رابطه بسیار نزدیکی با سونی داشته‌ایم. معماری حافظه‌ی ذخیره‌سازی در کنسول پلی‌استیشن ۵ به شدت فراتر از هر چیزی است که بتوانید برروی دستگاه‌های دیگر یا رایانه‌های شخصی آن را خریداری کنید. این تکنولوژی به شکل‌گیری آینده‌ی رایانه‌های شخصی کمک خواهد کرد. زمانی که این معماری و تکنولوژی پلی‌استیشن ۵ را با چشم ببینید، پیش خود خواهید گفت که سایر SSDها نیز باید به چنین کیفیتی دست پیدا کنند.

حافظه‌ ذخیره‌سازی جدید که سونی ادعای سریع‌ترین بودن آن را دارد فقط زمان‌های بارگذاری را از بین نخواهد برد بلکه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد با سرعت بی‌سابقه‌ای به اطلاعات بازی‌هایشان دسترسی داشته باشند. نتیجه‌ی آن دنیا‌های بزرگ و فوق سریع در بازی‌های ویدیویی است. نتیجه‌ی کلی این تکنولوژی تغییر شدید در نحوه توسعه بازی‌ها توسط سازندگان است، از متعادل‌سازی کیفیت بصری گرفته تا نحوه‌ی عملکرد طراحی مراحل.

منظور سویینی این نیست که شما در حال حاضر نمی‌توانید یک حافظه‌ی ذخیره‌سازی بی‌نظیر و قابل مقایسه با معماری طراحی شده توسط سونی خریداری کنید بلکه توضیحات او به این نکته اشاره دارد که درایو شخصی‌سازی شده‌‌ای که سونی طراحی کرده است تعامل بی‌نظیری با مدیریت اطلاعات کنسول پلی‌استیشن ۵ دارد که باعث می‌شود از دیدگاه سازندگان بازی‌های ویدیویی با دستگاهی سریع‌تر و گسترده‌تر رو به رو شویم، از طرفی در حال حاضر توسعه‌دهندگان بازی‌های رایانه‌های شخصی تا به این لحظه از سرعت درایوهای SSD استفاده نکرده‌اند و طبق پیشبینی سویینی، این موضوع می‌تواند با ورود کنسول‌های نسل بعدی به بازار تغییر کند. بنابراین عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی، برروی کیفیت عناوین رایانه‌های شخصی نیز اثر دارد.

از طرفی سویینی صحبت‌های سونی را به شما تحویل نمی‌دهد بلکه او و تیمش در اپیک گیمز به کنسول پلی‌استیشن ۵ دسترسی دارند و برای مدت زیادی با آن کار کرده‌اند. او در مصاحبه‌ی اخیر خود اعلام کرد که این دو شرکت (اپیک گیمز و سونی) در طول توسعه‌ی آنریل انجین ۵ (Unreal Engine 5) و کنسول پلی‌استیشن ۵ رابطه‌ی نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند. دلیل این همکاری نیز بهینه‌سازی و هماهنگ‌سازی کنسول نسل‌بعدی و موتورگرافیکی جدید بوده است و از طرفی عناوین نسل بعدی نیز باید با بهینه‌ترین حالت ممکن توسط آنریل انجین ۵ توسعه یابند. حتی دموی تکنیکی که دیروز منتشر شد برروی نمونه‌ی اولیه پلی‌استیشن ۵ اجرا شده است و هنوز بهینگی‌های زیادی رخ خواهد داد.

سویینی نمی‌گوید که کنسول نسل بعدی مایکروسافت یعنی اکس‌باکس سری اکس توانایی دستیابی به چنین چیزی را ندارد چرا که هر دو از SSDهای شخصی‌سازی شده‌ی قدرتمندی استفاده می‌کنند اما رابطه‌ی نزدیک سونی و اپیک‌ گیمز نشان می‌دهد آن‌ها در ناحیه‌های مختلف همکاری‌های نزدیک‌تری با سازنده‌ی پلی‌استیشن داشته‌اند. از آن‌جایی که آقای سویینی سال‌ها در صنعت بازی‌های ویدیویی فعالیت دارد و تیم او تخصصی ویژه‌ای در بخش تکنولوژی‌های بصری و توسعه‌ی موتورگرافیکی داشته‌اند می‌توان به صحبت‌های او اطمینان داشت. نسل آینده کیفیتی بی‌نظیر برای بازی‌بازان به ارمغان خواهد آورد و از طرفی کار ساخت بازی‌های ویدیویی را برای سازندگان آسان‌تر می‌کند.

ما همچنان منتظر اطلاعات بیشتری از کنسول جدید شرکت سونی هستیم، شکل ظاهری، قیمت، سرویس‌های جدید و بازی‌های آن همگی در هاله‌ای از ابهام قرار دارند و مهلت بازاریابی و تبلیغ در حال تمام شدن است به همین دلیل انتظار داریم به زودی رویدادی برگزار شود و تمام اطلاعات لازم در دسترس بازی‌بازان قرار گیرد. اخیرا سونی به طرفداران اطمینان داده است که کنسول نسل بعدی آن‌ها در مسیر مناسبی قرار دارد و در تعطیلات ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد.

0
0
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

  • andromeda گفت:

    زمانی ک ما pc بازا هاردهای ssd داشتیم استفاده میکردیم این کنسول دارا ssd نمیدونستن چیه تو هارد با سرعت ۵۲۰۰ مونده بودن ما حتی hdd هامونم سرعتش ۷۲۰۰ بود حالا باز واسه ما شاخ شونه میکشن خخخخخخ

    0
    0