اکس‌باکس سری اکس ۷۰ درصد جریان هوای بیشتری نسبت اکس‌باکس وان دارد

۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰

بدون شک اکس‌باکس سری اکس از لحاظ طراحی ظاهری عجیب‌ترین کنسول خانگی ساخته شده در تاریخ دنیای بازی‌های ویدئویی است و اگر بخوهیم آن را با سایر هم‌سنگرانش مقایسه کنیم، نینتندو گیم‌کیوب نزدیک‌ترین گزینه خواهد بود، هرچند که نماینده‌ی نسل بعد مایکروسافت دوبرابر بزرگ‌تر از آن است.

اما دلیل این ظاهر بزرگ و غیرمتعارف چیست؟ کریس کوجاوسکی (Chris Kujawski)، مدیر بخش طراحی شرکت مایکروسافت، در مصاحبه با تیم Digital Foundry به این سوال این‌گونه پاسخ می‌دهد:

جیم (Jim) توضیح داد که چگونه درایو نوری در یک قسمت قرار می‌گیرد و حجم گرمای تولید شده به قسمتی دیگر منتقل می‌شود و ارتفاع کنسول نیز باید برای جریان هوا مناسب باشد. بعد از صحبت‌های پیچیده درباره‌ی این‌که چطور می‌توانیم تمام این موارد را کنار هم بگذاریم، درنهایت به این طراحی مربعی شکل رسیدیم.

کوجاوسکی همچنین توضیح داد که چگونه حفره‌های بزرگ بالای کنسول بخشی از امضای طراحی ظاهری اکس‌باکس سری اکس شدند:

ما تصمیم گرفتیم برروی این تمرکز کنیم که [حفره‌های سطح کنسول] امضای طراحی محصول‌مان باشند. برای هر فضای خالی اضافی، یک سانتی‌متر عمق ایجاد کردیم و سپس برروی سطح آن حکاکی انجام دادیم که باعث شد هرچه به کنسول نزدیک‌تر شوید، ظاهر آن نیز تغییر کند و بسته به چشم‌انداز خودتان، جزئیات کم‌تر یا بیشتری در آن ببینید. در ادامه لایه‌ی سبز رنگ را به‌زیر سطح اضافه کردیم که آن هم فضای مخصوص خودش را اشغال کرد (و به ارتفای کنسول اضافه شد) به‌طوری که در میانه ضخیم‌تر و در لبه‌ها نازک‌تر است.

اکس‌باکس سری اکس که با ۱۲ ترفلاپس توان پردازشی گرافیکی به‌عنوان قدرتمندترین کنسول نسل بعدی شناخته می‌شود، نیاز به سیستم خنک‌کننده‌ی بسیار قدرتمندی دارد. به‌گفته‌ی جیم وال (Jim Wahl)، مدیر تیم مهندسی مکانیکی سخت‌افزار اکس‌باکس، این کنسول به‌گونه‌ای طراحی شده است که جریان هوای آن ۷۰ درصد بیشتر اکس‌باکس وان باشد:

زمانی‌که کنسول چنین قدرتی دارد، شما مجبور هستید مقدار زیادی هوا را به‌صورت بی‌صدا به‌جریان بیاندازید. ما روش‌های زیادی را برای انتقال هوا بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که سیستم خنک‌کننده‌‌ با فن تَکی، تاثیرگذارترین و بی‌صداترین انتخاب برای محصول ما است… شخصی‌سازی‌های متعددی برروی این سیستم انجام دادیم؛ به‌عنوان مثال تعداد تیغه‌های خنک‌کننده و مخصوصاً هندسه‌ی آن‌ها را طوری بهینه‌سازی کردیم که بیشترین کارایی ممکن را برای محصول‌مان داشته باشند.

همچنین مجبور بودیم هوای مناسبی در محفظه‌ی دستگاه داشته باشیم و به‌همین دلیل سیستم تهویه‌ی خاص و حفره‌های بزرگی برای آن طراحی کردیم. در بالای کنسول خروجی هوا و حفره‌های تهویه‌ی بزرگ داریم و تاثیر نهایی تمام این موارد در کنار هم، ۷۰ درصد جریان هوای داخلی بیشتر نسبت به کنسول‌های نسل قبلی و دریافت ۲۰ درصد جریان هوای بیشتر از طریق سینک حرارتی نسبت به اکس‌باکس وان شده است.

در آخر نیز آندرس هرناندز (Andres Hernandez)، مدیر بخش مهندسی برق تیم اکس‌باکس، اضافه کرد که لوله‌های حرارتی اکس‌باکس سری اکس برای انتقال دمای حافظه‌ی GDDR6 نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد:

از آن‌جا که رگلاتورهای قدرتمندی داریم، یکی از چالش‌ها این بود که چگونه می‌توانیم این مقدار چگالی توان تولیدی را خنک کنیم؟ درواقع به‌دلایل مختلفی تصمیم گرفتیم از لوله‌های حرارتی استفاده کنیم. اولین مورد این است که بتوانیم گرمای حافظه‌ی GDDR6 را به آن‌ها منتقل کنیم. این منطقی است زیرا زمانی که تراشه‌ها عملکرد بالایی دارند، حرارتشان نیز بالا می‌رود. و مورد دوم نیز همان‌طور که اشاره کردم، رگلاتورها هستند که یکی از مهم‌ترین قطعات این کنسول محسوب می‌شوند.

اکس‌باکس سری اکس در تعطیلات سال ۲۰۲۰ میلادی به بازار عرضه خواهد شد. اگر ظاهر این کنسول نظر شما را جلب کرده است، پیشنهاد می‌کنیم از طریق این نشانی نگاهی به تصاویر مربوط به مقایسه‌ی ظاهری اکس‌باکس سری اکس با اکس‌باکس وان اکس بیاندازید.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید