گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

یک انتخاب نامناسب | نقد و بررسی Dead Rising 4

نقد و بررسی
یک انتخاب نامناسب | نقد و بررسی Dead Rising 4

تاریخ ظهور زامبی‌ ها در افسانه‌ ها، رمان‌ ها، فیلم‌ ها و همچنین بازی‌ های ویدیویی قدمت بسیاری دارد و از زمان حضور آن‌ ها در دو صعنت بازی‌ سازی و فیلم‌ سازی، رنگ بوی تازه ای به آن ها بخشیده شده است. زامبی‌ ها، موجودات کریه و مضحک، که بر اثر شیوع نوعی بیماری یا آزمایشات به وجود آمده اند و تنها تقلای آن ها این است که از موجودات بی گناهی که آلوده نشده اند کنند. در واقع زامبی‌ ها، همان انسان‌ های بی‌ گناهی هستند که قربانی آزمایشات و یا بیماریِ ناعلاجی شده‌ که امروزه فیلم‌ ها و بازی‌ های رایانه ای که در چنین رابطه ای هستند به یکی از پر طرفدار ترین‌ های صنعت خود تبدیل شده‌ اند. سری عناوین «Dead Rising» یکی از هزاران عناوینی می‌ باشند که روایت آن حول جریانات شهر زامبی‌ ها می‌چرخد. این سری از بسیاری جهات برتری بسیاری نسبت به باقی عناوین با چنین محوریتی دارد! داستانی تو در تو، گیم پلی دیوانه‌ وار که بازی‌ بازان را با سیل عظیمی از زامبی‌ ها روبرو می‌ کند و طعم واقعی دیوانه بودن را به نمایش می‌گذارد و خیلی موارد دیگر… عناوین این سری در واقع دارای نوعی حس و حال جالبی هستند که در معدود عناوین هم سبک می‌ توان مشابه آن را یافت کرد. بازی بازان در دنیای بی رحم بازی تنها هستند و وظیفه ی کنترل عکاس معروف و مشهوری را بر عهده دارند که در دنیای پژمرده ی این سری زندگی می‌کند و کماکاًن در تقلا برای جمع‌ آوری اطلاعات می‌ باشد که شاید بتواند با آن اطلاعات بفهمد که چه اتفاقاتی حاصل به وجود آمدند این بحران شده است. بدون شک کسی این سری را بازی کرده باشد، هم عکاس معروف آن را می‌ شناسد و هم طریقتش را! او شخصی است که در دنیای بی رحم خود به دنبال راهی برای دست یافتن به زندگی بهتر است، اما سرانجام سرنوشت چیز دیگری را برای او رقم زده است و راه این عکاس معروف را به بی‌ راهه کشیده است. او حال نه تنها یک عکاس کاربلد است، بلکه به شکارچی زامبی‌ ها نیز تبدیل شده که شاید بتواند در این دنیای بی رحم و آکنده از مریضی و کثافت زنده بماند! آری! این چیزی است که سرنوشت برای او رقم زده! او در این دنیای مرده که تنها باز مانده محسوب می‌ شود به دنبال راهی برای بقا است. کسی چه می‌داند؟ شاید او تنها می‌خواهد زندگی راحتی داشته باشد! اما قبل از هر چه ابتدا می‌ بایست از دست این زامبی‌ های کریه راحت شود تا شاید آن موقع به زندگی عادی و خالی از هرگونه خطر از جانب زامبی ها دست یابد.

واقعاً آن دو نسخه ی اول بازی کجا، این نسخه کجا! چهارمین نسخه ی از سری «Dead Rising» تنها برای چندین ساعت شما را سرگرم خواهد کرد! اگر دنبال تجربه ای زیبا آن هم بسیار طولانی هستید، گزینه های دیگری وجود دارد.

واقعاً آن دو نسخه ی اول بازی کجا، این نسخه کجا! چهارمین نسخه ی از سری «Dead Rising» تنها برای چندین ساعت شما را سرگرم خواهد کرد! اگر دنبال تجربه ای زیبا آن هم بسیار طولانی هستید، گزینه های دیگری وجود دارد.

«Dead Rising» نام یکی از عناوین معروفِ کمپانی «کپکام» می‌ باشد که در همان ابتدای عرضه ی نخستین نسخه ی آن، طرفداران این مجموعه از بازی ها را شگفت زده کرد (د نسخه ی اول). این عنوان ابتدا به صورت مستقل برای پلتفرم‌های مختلف عرضه شد، اما حال «ماکروسافت» آن را به صورت انحصاری در اختیار خود دارد. این سری نخست کار خود را در سال ۲۰۰۶ آغاز نمود. «کپکام ونکوور» از همان ابتدا با ایده‌هایی که داشت، شروعی طوفانی برای این سری رقم زد و پس از استراحتی ۴ ساله سرانجام این استودیو با نسخه ی دوم سری مذکور بازگشت و موفقیت‌های بسیاری را به دست آورد. یک سال بعد نیز «Dead Rising Chop Till Drop» برای کنسول دستی «نیتندو وی» منتشر شد. آخرین نسخه‌ای که تا بدین لحظه از این سری منتشر شده است، «۳ Dead Rising» می ‌باشد که به اعتقاد بسیاری، از جمله خود بنده، ضعیف‌ترین ساخته ی این سری به شمار می ‌آید. محبوبیت نسخه های ابتدایی سری، سبب گشت تا سازندگان آن ها را به صورت بازسازی شده در قالب بازی بزودی برای پلتفرم‌های نسل هشت و رایانه‌های شخصی منتشر کنند تا بازیبازانی که از تجربه ی نسخه های ابتدایی این سری در نسل قبل بی ‌بهره بوده ‌اند، با داستان سرایی این سری آشنایی کامل پیدا نمایند. چندی پیش نیز چهارمین نسخه ی این سری، با حفظ المان های نسخه ی قبلی، اما بسیار کسل کننده تر برای دو پلتفرم رایانه های شخصی و «اکس باکس وان» عرضه گردید و «فرانک وست» عکاس معروف و شخصیت اصلی این سری (غیر از نسخه ی سوم)، باری دیگر در این نسخه باز گشته است تا با ماجراجویی به ظاهر جذاب خود، تجربه ی لذت بخشی از سفری پر هیجانش به قلب شهر زامبی‌ها را برای بازی‌بازان رقم بزند. اما به قول معروف، بسی خیال باطل. وقتی پای عناوین زامبی محور به میان می آید، مسلماً توقع یک بازی فاخر را دارید که نه تنها غنی از هیجان و لذت تمام نشدنی باشد، بلکه چنان چالش برانگیز باشد که تجربه ی بازی را بهتر از قبل کند. همچنین در مواقعی توقع صحنه های ترسناک نیز داریم. اگر چه که طرفداران هیچگاه از این سری، توقع صحنه های ترسناک و خاطره انگیز را نداشتند، اما بهر حال آن نسخه های ابتدایی هیجان مخصوصی را دارا بوند که حداکثر تا مدت زمان بسیار طولانی بازی بازان را سرگرم می کرد، اما جدیدترین نسخه ی این سری به هیچ وجه اینگونه نخواهد بود.

از وقتی که وارد محیط بازی می شود، فقط و فقط و فقط موجوداتبد ریخت بازی را مشاهده خواهید که بسیار زیاد هستند. سلاح خفنی را در دست می گیرید و دانه به دانه از این موجودات را محو می کنید. این روند تا چند ساعت برایتان جذاب است، اما بعد از چند ساعت دیگر آن لذت قبل را ندارد.

از وقتی که وارد محیط بازی می شود، فقط و فقط و فقط موجودات بد ریخت بازی را مشاهده خواهید کرد که بسیار زیاد هستند. سلاح خفنی را در دست می گیرید به ترتیب تک تک این موجودات را از میان بر می دارید. این روند تا چند ساعت برایتان جذاب است، اما بعد از چند ساعت دیگر آن لذت قبل را ندارد.

پیش از آغاز رویداد مطبوعاتی E3 که گذشت، شایعاتی مبنی بر عرضه شدن جدیدترین ساخته ی این سری به گوش می‌ رسید. یک روز عکسی از آن منتشر می‌ گردید و روز دیگر اطلاعاتی مربوط به گیم پلی! دیگر کم کم یقین آوردیم که خبری است. با نگریستن به سالیان گذشته، دیگر می‌ توانست گفت که رونمایی از عناوین پیش از روییداد مذکور خود به سنتی هر ساله تبدیل شده است. پیش از هر چیز اشتیاق داشتیم ببینیم که زامبی کشیِ ماکروسافت این دفعه چگونه خواهد بود. به ظاهر که بازی بسیار عالی بود، اما اگر دنبال خون ریزیِ زیاد هستید، این بازی بهترین انتخاب می باشد، ولی اگر دنبال خون ریزیِ پر هیجان که شما را تا مدت طولانی سرگرم کنند هستید، Dead Rising 4 به هیچ وجه انتخاب مناسبی نیست. اما به چه دلایلی؟ بگذارید از اول ماجرا را بازگو کنیم.

وقتی بحث داستان و شخصیت پردازی به میان می آید، مسلماً توقع یک داستان عالی را نباید از چنین عناوینی داشته باشید. به خصوص مجموعه عناوین Dead Rising که از همان ابتدا در بخش داستان سرایی چیز خاصی برای گفتن نداشتند و روایت آن همان اتفاقات کلیشه ایِ شهر تخریب شده توسط زامبی ها است. داستانی بسیار ضعیف که فقط در آن شخصیتی معروف روایت می شود. شخصیتی که هر چقدر تلاش می کند کهتوجه ی مخاطب را به دست آورد، اما حیف که نمی شود. قطعاً اگر سازندگان برای این عنوان داستانی را روایت نمی کردند بهتر بود. حال اکنون داستان نه هیجان خود را دارد، نه زیبا روایت می شود و نه شخصیت پردازی بی نقصی دارد. همچنین باید گفت که از لحظه ای که وارد بازی می شوید، چندان دقتی به داستان نخواهید کرد. چرا که بازی بیشتر بر روی گیم پلی تمرکز دارد و داستان سرایی به خوبی روایت نمی شود و تنها در حد یک آشنایی با محیط بازی می باشد. حتی سازندگان در این نسخه به جای معرفی شخصیت های جدید، داستان همان قهرمان اصیل این سری را باری دیگر با روایتی به ظاهر جدید به تصویر کشیدند. در طول بازی، بارها بارها نحوه ی روایت بازی سعی دارد تا «فرانک وست» را شخصیتی طنز و متفاوت نسبت به دیگر شخصیت ها روایت کند که متاسفانه تنها چیزی که مخاطب می فهمد این است که «فرانک وست» شخصیتی احمق می باشد که سعی دارد با حرکات کودکانه، سلفی گرفتن و خیلی کارهای دیگر لبخند را بر صورت مخاطب نمایان شود. داستان این نسخه در مقایسه با نسخه های قبلی، واقعاً ضعیف کار شده است و اصلا در آن حتی اندکی تنوع و سکانس های جذاب مشاهده نخواهید کرد. شما در دنیای به ظاهر ترسناک بازی تنها هستید و سلاح به دست فقط و فقط باید به زامبی کشی بپردازید. حتی از لحاظ گیم پلی نیز بازی اصلا حرفی برای گفتن ندارد و هیجان آن فقط در چند ساعت اول خلاصه می شود. البته باید این موضوع را در نظر بگیریم که از چنین عناوینی نباید انتظار یک داستان عالی را داشت، اما باید دوباره ذکر کنیم که نحوه ی روایت داستان Dead Rising 4 خیلی ضعیف تر از نسخه های قبلی کار شده و در طول بازی تنها چیزی که خواهید فهمید این است که داستان این نسخه ادامه ای بر داستان نسخه ی سوم و ۱۶ سال پس از نسخه ی اول به وقوع می پیوندد. حتی روایت بازی آنچنان نیز گسترده نیز که بتوان چند کلمه درست و حسابی درباره ی آن صحبت کرد. نحوه ی روایت بازی، یکی از بزرگ ترین ضعف های آن محسوب می شود و اگر از Dead Rising 4 توقع یک داستان پرجنب و جوش را دارید، باید گفت که این بازی اصلاً گزینه ی مناسبی نیست. اینکه چرا سازندگان در برای این عنوان داستان درگیر کننده ای خلق نکرده اند، واقعاً قابل درک نیست!

از جمله قابلیت های نچندان جالب بازی که گمان نمی کنم پس از چند بار استفاده، دوباره طرف آن بروید!

از جمله قابلیت های نچندان جالب بازی که گمان نمی کنم پس از چند بار استفاده، دوباره طرف آن بروید! اما از حق نگذریم که گرافیک بازی انصافاً پیشرفت زیادی کرده است و یکی از نقاط قوت بازی محسوب می شود، هر چند که این بخش نیز خالی از هرگونه مشکل نیست!

روایت بازی Dead Rising 4 اصلا پر جنب و جوش و زیبا نیست! اما گیم پلی بازی نسبت به نسخه های قبلی در برخی زمینه ها پیشرفت خوبی داشته است، ولی باید گفت کماکاً بازی تنها برای مدت کمی شما را سرگرم خواهد. گیم پلی بازی، همانند دیگر نسخه ها، احمقانه است و بازی‌ بازان را سیل عظیمی از دشمنان روبرو می‌ کند تا آنان طعم خوش احمقانه بودن گیم پلی بازی را بچشند. همچنین وجود مکان های جدید که تعداد آن ها در حد قابل قبولی قرار دارد، در بازی سبب گشته تا بازی بازان شاهد تنوع باشند و دیگر آن حس تکراری تجربه ی بازی تنها در یک محیط دوباره تکرار نشود. همچنین  پیرو این مسئله، محیط بازی بسیار بزرگ تر شده است و سیستم فاضلاب شهر ویلیامیت یکی از آن مکان های جدیدیست که به محیط بازی افضافه شده است. آنطور که پیدا بود، سازندگان قصد داشتند با محیط تاریک آن‌ جا جنبه‌ های ترس را در جو بازی به وجود آورند که متاسفانه چندان ترسناک نیز از آب در نیامد. جدا از این موضوع، باید گفت که با توجه به آنکه شهر ویلیامیت در دامنه ی رشته رشته کوه های راکی واقع شده است، اکثر محیط های بازی پوشیده از برف می باشد که انصافاً تجربه ی بازی را بیش از پیش لذت بخش تر می کند و باید گفت که خون ریزی در آنجا بیشتر می چسبد! همچنین همانطور که در عکس بالا نیز اشاره کردیم، یکی از تغییرات بازی، قابلیت سلفی گرفتن می‌ باشد. شما در کجا و در هر زمانی می‌ توانید سریعاً با استفاده از این قابلیت با هر چیزی که در دسترس است سلفی بیندازید. از همه بهتر نیز این است که می‌ توانید به هر گونه که دوست دارید عکس بگیرید و سپس آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. این امکان نیز وجود دارد که عکس های گرفته شده را به عنوان تم در قسمت منوی بازی انتخاب کنید. پیش تر نیز گفتیم بازی بیشتر سعی بر این دارد که زیاد خشک نباشد و در هر شرایط لبخند بر چه ی بازی‌بازان نمایان کند که متاسفانه اینگونه نیست، شاید اگر سازندگان تمرکز بیشتری بر روی قسمت شخصیت پردازی اختصاص می دادند، اکنون شاهد شخصیتی طنز بودیم. این سری همواره در بخش گیم پلی از قابلیت‌ های زیادی بهره برده است که به همین سبب حس و حال بازی بسیار متنوع‌ تر نسبت به سایر عناوین هم سبک می‌ باشد. اگر نسخه ی سوم را تجربه کرده باشید، حتما می‎دانید که گیم پلی آن از المان‌ های زیادی بهره می‌ بُرد که نقش مهمی در موفقیت بازی داشتند و گیم پلی آن را بیش از پیش دلچسب‌ تر و صدالبته جالب‌ تر جلوه می دادند. اکنون نیز در چهارمین نسخه ی این سری دوباره شاهد همان المان های نسخه ی سوم با اندکی تغییر هستیم.

برخلاف نسخه های قبلی، تراکم زامبی ها در این نسخه بسیار بیشتر شده است. البته نباید منکر آن بود که در آن ها اصلاً شاهد تنوع نیستیم. همچنین نقش چندانی نیز در سختی بازی ندارند. چشمان آن ها نیز قرمز شده است که مثلاً برای ترساندن مخاطب قرمز شده اند.

برخلاف نسخه های قبلی، تراکم زامبی ها در این نسخه بسیار بیشتر شده است. البته نباید منکر آن بود که در بین زامبی ها اصلاً شاهد تنوع نیستیم. همچنین نقش چندانی نیز در سختی بازی ندارند. چشمان آن ها نیز قرمز شده است که مثلاً سازندگان به قصد ترساندن مخاطبان دست به چنین کاری زده اند. حالا این موارد به کنار، مشکلاتی نظیر افت فریم که از نتیجه ی بیشتر شدن تعداد زامبی ها می باشد، مصیبت دیگریست…

گیم پلی بازی با توجه به گیم پلی نسخه های قبلی بسیار پر هیجان‌ تر شده است، اما این هیجان تنها در چند ساعت اول خلاصه می شود. این مشکل تنها به دلیل نبود خلاقیت در بازی می باشد. چرا که پس از چند ساعت تجربه مسلماً متوجه خواهید شد که تنها مشغول کشتن دشمنان تمام نشدنی (!) بازی هستید و پس از آن دیگر میلی به ادامه ی آن ندارید. همچنین هوش مصنوعی دشمنان تعریف آنچنانی ندارد و نباید از آن ها انتظار حرکات غافل گیر کننده داشت! نهایت نوآوری بازی به وجود سلاح های زیبا و صد البته پر خطر و همچنین وسایل نقلیه ی نظامی که کاملاً متناسب با از بین بردن دشمنان بازی است، خلاصه می شود و آن طور که شاید تصور می کنید Dead Rising 4 نوآوری چندانی ندارد. اما نباید از حق گذشت که از نسخه ی قبلی خود یک سر و گردن بالاتر است! همچنین بد نیست بدانید بازی آزادی عمل بسیاری را در اختیار مخاطب قرار می دهد و این موضوع در برابر نسخه پیشین پیشرفت زیادی کرده است. در Dead Rising 4 این دفعه می توانید هر کاری که می خواهید را انجام دهید. می توانید با استفاده از تکنولوژی های موجود در بازی، با استفاده از هر چیزی که در اطرافتان وجود دارد، چنان به زامبی های مضحک بازی حمله ور شوید که ردی از آنان باقی نماند. این موارد از جمله تغییرات جدیدی می باشد که سازندگان در چهارمین نسخه از سری مذکور اعمال کردند تا شاید تجربه ای بهتر برای بازی بازان رقم بزنند، ولی متاسفانه اینگونه نیست! اما، از حق نگذریم انصافاً مبارزه با سلاح های متنوع بازی بسیار لذت بخش است و مثال زدنی نیست. بازی در زمینه ی شخصی سازی سلاح ها در هر زمینه بازی می گذارد و شما می توانید با به دست آورد آیتم های مخصوصی سلاح هایی نظیر شمشیر، تبر و… را قدرتمند تر کنید. تنوع زیاد سلاح ها بدون شک یکی از بهترین نکات مثبت بازی است که از نظر بنده بدون آن گیم پلی بازی همانند نسخه های دیگر خسته کننده می شد. همچنین در بخش گیم پلی این قابلیت وجود دارد که با تعیین کردن مدت زمان خاصی، وارد دنیای بازی شوید و با کشتن زامبی ها رکورد بزنید و آن را به اشتراک بگذارید. در آخر نیز باید بگوییم که قانون اصلی عنوان Dead Rising 4 در زمینه ی گیم پلی، فقط و فقط بکش بکش است و مخفی کاری در آن هیچ معنی ندارد.

همانطور که ذکر کردیم، وجود سلاح های زیاد در بازی یکی از نکات مثبت بازی است. این موضوع نسبت به نسخه های قبلی پیشرفت چشم گیری داشته و قطعاً تجربه ی بازی با این سلاح ها لذت بخش می باشد.

همانطور که ذکر کردیم، وجود سلاح های زیاد در بازی یکی از نکات مثبت آن است. این موضوع نسبت به نسخه های قبلی پیشرفت چشم گیری داشته و قطعاً تجربه ی بازی با این سلاح ها لذت بخش می شود.

در همان نخستین دقایق تریلر به نمایش در آمده بازی در E3 2016  ذوق و شوق طرفداران کاملاً سنجیده شد. دقیقاً از همان اول معلوم بود که این بازی در زمینه ی گیم پلی کلی حرف برای گفتن خواهد داشت. در نهایت نیز نسخه ی اصلی بازی همانند تریلرهای آن بود! حال اگر از افت فریم هایی که در بازی وجود دارد بگذریم، گرافیک این عنوان در سطح بالایی قرار دارد و این یکی از نکات مثبت آن به شمار می آید. انجین گرافیکی بازی همان «Forge Engine» می باشد و سازندگان توانسته اند با این انجین گرافیکی مطابق با انتظار طرفداران نسل هشتمی فراهم کنند. هر چند که وجود تعداد بسیار زیادی از زامبی ها در یک صحنه، گاهاً سبب افت فریم می شود و این مسئله اکنون که ما شاهد عرضه ی بازی های بی نقص در این زمینه هستیم بسیار برای طرفداران نا خوشایند است. طراحی محیطی همانند نسخه ی قبلی در سطح بالایی قرار دارد که با در نظر گرفتن اینکه بازی از نقشه ی بسیار بزرگی بهره می برد، این قضیه یکی از نکات مثبت بازی محسوب می شود. اگر چه که نباید توقع محیط های ترسناک و خوفناکی داشته باشیم ولی محیط های بازی به گونه ای طراحی شده اند که آن حس و حال آخرالزمانی را به خوبی منتقل می کنند. همچنین جلوه های بصری نیز به نوبه ی خود خوب کار شده اند و افکت های خون، آتش، برف و غیره در سطح بسیار بالایی قرار دارند. نورپردازی نیز که به گونه ای یکی از المان های مهم عناوین این چنینی است، نیز به خوبی کار شده و نه تنها نمی توان مشکلی خاصی در آن پیدا کرد بلکه این نورپردازی بی نقص بازی، زیبایی ها و تنوع خاصی را بهآن بخشیده است که لذت بازی را دو چندان می کند. ضمن اینکه هر از گاهی دوست دارید دور از زامبی کشی، مشغول گردش در محیط زیبای بازی شوید و مطمئناً تماشای محیط زیبا و تخریب شده ی (!) بازی لذت به خصوصی دارد. صداگذاری و موسیقی بازی نیز در حد قابل قبولی قرار دارد و ریتم آن کاملا متناسب با گیم پلی بازی می باشد، هر چند نباید از Dead Rising 4 توقع یک موسیقی فراموش نشدنی را داشته باشید، اما به هر حال موسیقی و صداگذاری آن به هنگام مبارزه با دشمنان بازی، هیجان آن را دو چندان می کند. صداگذاری بازی، نبردها را بهتر جلوه می‌دهد و همچنین شنیدن صدای شخصیت ها و دیالوگ های آنها به دلیل کیفیت عالی صداگذاری، بدون شک برای بازی بازان بسیار دلچسب می باشد. بهتر است بدانید که به هنگام مبارزه با دشمنان موسیقی بسیار زیبا و پرهیجانی با ریتمی عالی پخش خواهد شد که کاملاً حس و حال بازی را عوض می کنند. همچنین جای دارد ذکر کنیم در زمینه ی صداگذاری بازی چند جهش موفق نسبت به نسخه های قبلی داشته است.

جزئیات ریز و درشت بازی انصافاً خوب کار شده اند. خوب است حداقل سازندگان توانستند گرافیک خوبی را در عنوان خود خلق کنند.

جزئیات ریز و درشت بازی انصافاً خوب کار شده اند. این بسیار عالی است که حداقل سازندگان توانستند گرافیک خوبی را در عنوان خود خلق کنند.

Dead Rising 4 یک عنوان موفق نیست! یک عنوان عالی نیست که شما را تا هفته سرگرم خود کنند. آن عنوانی نیست که بازی باز را محو روایتش کند و ساعت ها تجربه ی لذت بخشی را برابش رقم بزند. عملاً نباید بر روی داستان سرایی این عنوان حساب کرد، گیم پلی آن نیز پس چند ساعت دیگر جذابیت خود را از دست می دهد. برخلاف این موارد تنها گرافیک آن خوب کار شده است که در آن نیز هر از گاهی شاهد افت فریم های زیادی هستیم. در غیر این صورت Dead Rising 4 هیچی برای گفتن ندارد. اگر از این عنوان توقع یک گیم پلی پر هیجان را دارید باید به شما بگوییم آخرالزمان به سبک کپکام اصلا جذاب نیست! گزینه های بهتری برای زامبی کشی وجود دارند…

Dead-Rising-4_-966019698

12345678910(21 رای, میانگین آرا 6٫67 از 10 )
Loading...
نظرات

 1. Ellene page-ps4 گفت:

  حاجی فیل (همون عمو فیل) دیگه به غیر از این بازی دیگه چه حرفی براگفتن مقابل رییس کل دنیای بازیهای رایانه ای یعنی سونی داره تازه اینم که انحصاری زمانیه….بازم میگم حاجی فیل باید در بخش جعبه ی x رو تخته کنه چون در مقابل سونی هیچ حرفی برا گفتن نداره….خودتون حساب کنید اسکورپیو با ۶ ترافلاپس قدرت پردازشی اما بدون بازی Laugh به درکم که میخواد ۴k نیتیو بیاره تازه به احتمال زیاد اوهم اپ اسکیل خواهد کرد Big Smile اما ps4 pro با قدرت ۴/۲ ترافلاپس پردازش درسته اپ اسکیل میکنه اما مهم اینه که انحصار داره و این باعث میشه چشمای حاجی فیل از حدقه در بیاد Chic در ضمن بسیار ممنون بابت نقد

  170Thumb up 189Thumb down
  • Ellene page-ps4 گفت:

   بسیار ممنون بابت حذف نظر جعلی

   66Thumb up 85Thumb down
   • AKBAROF گفت:

    چه حرفی براگفتن مقابل رییس کل دنیای بازیهای رایانه ای یعنی سونی داره
    عزیزم اشکمو در اوردی
    اخه بازی های رایانه ای چه ربطی به کنسول داره
    خدایا اینارو از ما نگیر بخندیم

    نظر محبوب به انتخاب کاربران 89Thumb up 20Thumb down
   • 7KHAT_ گفت:

    ” استاد شما فعلا بازیتو به صورت انحصاری برا ps4 بده بیرون و بگو گور بابای pc تا همه چی حل بشه و یه خورده حال این pc بازایی که ۱۰ میلیون سیستم بستن جا بیاد”
    نشر استاد رو میبینید..از همین کامنت معلومه چه شخصیتی داری…دیگه نیاز به تضیح نیست
    فردی که از ناراحتی بقیه خوشحال شه بهش چی میگن؟؟؟؟؟؟؟؟
    آها

    34Thumb up 23Thumb down
  • Star-Lord گفت:

   حالا ایناهم میان تو نسخه بعدی این بازی رو اول شخص میکنن مثل رزیدنت تا به دوران اوج خودش برگرده ROTFL ROTFL
   بخدا انحصاری نزنید سنگین ترید ROTFL Yes

   21Thumb up 37Thumb down
  • Star-Lord گفت:

   حالا days gone میاد میترکونه In Love Yes

   22Thumb up 35Thumb down
  • alegha گفت:

   خدایا این تازه به دوران رسیده رو خودت هدایت کن.
   دکتر اگه شما قبل از این که ps4 بگیری اخبار دنیای گیم رو دنبال میکردی میدونستی فیل اسپنسر خودش گفت سازنده ها در حال کار بر روی بازی های جدیدن برا Scorpio Razz
   در ضمن مطمعنم شما از اونایی هستی که به جز گرافیک دیگه چیز دیگری جلوی چشماشون نیست.
   همین سری تمدن گرافیک شاخی داشت شاهکار شد؟ Question
   یا نسخه اول دیس انرد اصلن draw distance بازی در حد خوبی قرار نداشتن ولی چی داستان و گیم پلی و موسیقی و فضاسازی خوبی داشت.
   از هرچی گفتیم به جز نقد
   خب نقد خوبی بود ولی یکم زیادی سخت گیرانه بود
   در کل خوشحالم که مثل نقد ریکور نبود. Yes

   27Thumb up 9Thumb down
   • Star-Lord گفت:

    وقتی یک فن مایکرو جوش میاره ROTFL ROTFL

    داداش من همه چی برام مهمه…..نه فقط گرافیک.
    زود تصمیم نگیر.

    خودت هم گفتی که فیل گفته داره روی اسکورپیو تمرکز میکنه……در صورتی که سونی به هر دو کنسول خودش اهمیت میده……دکتر……..پزشک……دیروز به دوران رسیده……..خودت مقایسه کن…….. ROTFL

    6Thumb up 16Thumb down
    • mamad movier گفت:

     از رفتارت معلومه تازه کنسول خریدی و میخوای با طرز حرف زدنت بگی که من ps4 دارمو از اون چون کنسول منه طرفتاری میکنم بازیا انحصاری دو کنسول بازیای خوبین روشون کار شده و لذت بخشن نمیدونم چرا فقط ایران اینطوره بقیه دنیا الان دوتا کنسولو دارن فن وارز هیچ معنایی نداره اونجا و با هر دو کنسول نهایت لذت رو میبرن اما تو ایران بعضی افراد واقعا نمیدونم بهشون چی بگم یکم بزرگ شید لطفا

     19Thumb up 4Thumb down
  • امیر نظری گفت:

   وقتی اینجوری میاید نظرات بچگونه میدید چند روز از عمر گیمر های قدیمی کم میشه که دیگه هیچوقت بر نمیگرده

   21Thumb up 3Thumb down
 2. Ellene page-ps4 گفت:

  این من نیستم جعلم کردن aladar مطمئنن کار توئه از مدیر گیمفا خواهش دارم به این مساله رسیدگی کنه

  8Thumb up 7Thumb down
 3. MICROSOFT.xbox one گفت:

  ولا دد رایزینگ هیچوقت پر ادعا نبوده یا هایپ چندانی نداشته یا زمان ساخت عجیب قریب نداشته صرفا یک بازی گیم پلی محور هست که میخواد نشان بده همیشه زامبی ها نیستن که انسان ها رو سرلاخی میکنن نه بلکه این دفعه انسان ها قراره این بلا رو سر زامبی ها بیارن و اتفاقا در دد رایزینگ این کار به بهترین شکل انجام میشه در نهایت بابت نقد ممنون

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 118Thumb up 52Thumb down
 4. mohammad.bh گفت:

  خیلی ممنون بابت نقد. درسته یه بازی خیلی خوب نیست ولی از لحاظ سرگرم کنندگی عالیه In Love سبک مورعلاقه خودم هست. ممنون بابت نقد
  اسپم: دوستان ما یک گروه داریم برای کاربران گیمفا خوشحال میشیم تشریف بیارید
  https://telegram.me/joinchat/EMIobT9hM2MwcnpPPMhkng

  10Thumb up 9Thumb down
 5. LIGHTNING گفت:

  این بازی خیلی خیلی جالبه و باحاله

  21Thumb up 11Thumb down
 6. DevilneverCry گفت:

  یکی از بی معنی ترین و بی شکل و بی خاصیت ترین گیم های تاریخ که هیچ زیبایی نداره و از نظر من زبالست

  41Thumb up 58Thumb down
 7. navid1998 گفت:

  راهنمایی کنید میخوام بازی بگیرم موندم mafia 3 بگیرم یا wach dogs 2 کدوم خفن تره؟

  13Thumb up 9Thumb down
  • MICROSOFT.xbox one گفت:

   اگر دنبال داستان و گان پلی و سیستم رانندگی فوق العاده هستی ۱۰۰درصد مافیا۳ اما اگر دنبال گرافیک و ایده هک و بازی فان هستی واچ داگز۲ ببین روحیاتت اگر به خشونت میخوره مافیا۳ اما اگر دنبال فان هستی واچ داگز۲

   نظر محبوب به انتخاب کاربران 39Thumb up 9Thumb down
  • ALADAR گفت:

   هیچکدوم.نظر منو میخوای mercenaries 2 البته اگه بازی نکردیش. Grin

   15Thumb up 11Thumb down
   • MICROSOFT.xbox one گفت:

    میگم داداش چه علاقه ای به این mercenaries داری بازی خوبی هم بود خداییش من بین اون ۳ تا شخصیت انتخابی همیشه اون که پیر مرده رو میاوردم که شات گان داشت اول بازی هم اگه درست یادم باشه توی محیط جنگل بود و تخریب پذیری هم خوبی هم داشت بازی و از همه مهم تر این بود که سوار تانک و نفر بر و …میشدیم خلاصه که بازی خوبی بود زمان خودش

    18Thumb up 8Thumb down
    • ALADAR گفت:

     پیر مرد نداشت.mattias nilsson سوئدی که که از زندان فرار کرده و موهاش بلوند و تاج خروسی بود با قدرت health بالاتر. cristopher jacobs که عضو نیروهای دلتا بوده یک دورگه سیاه سفید که قدرت حمل خشاب و مهمات بیشتر رو داره و در نهایت jennifer mui دورگه با اصلیت چینی که سرعت دویدنش بیشتره.کلا یک بازی خاصه که نظیرش ساخته نشده و من هم فقط دنبال بازیهای خاص و منحصر بفردم.

     12Thumb up 4Thumb down
  • Farhad-ps4 گفت:

   توضیحات MICROSOFT.xbox one درباره ی واچ داگز و مافیا کاملن درسته، نظر من اینه مافیا رو بگیرید، مخصوصن اگر به محیط های کلاسیک اون دوران علاقه دارید، و اینکه مافیا ۳ امروز خیلی بهتر از اوایل انتشار شده با آپدیت هایی که دادن (رفع مشکلات و اضافه شدن امکانات)
   یعنی با اون ذهنیت منفی سمت مافیا نرید

   8Thumb up 2Thumb down
  • دانیال بلزینسکی گفت:

   برای گرفتن واچ داگز شک نکنید
   من چند روز پیش نصبش کردم الآن دارم بازی میکنم، جدا یه بازییه که خیلی وقت بود دوست داشتم ساخته بشه

   7Thumb up 2Thumb down
 8. efi_metal گفت:

  خوبی دد رایزینگ ۳ این بود میتونستی خودت بازی فان کنی یا جدی ولی این….

  9Thumb up 3Thumb down
 9. pro gamer2017 گفت:

  ممنون.دد رایزینگ صرفا برای سرگرم شدن و خندیدن ساخته شده و خب طبیعیه که از نظر داستانی و چالش برانگیز بودن ضعیف عمل کنه.دد رایزینگ واسه چند ساعت هم که شده فقط باید نشست پاش و حال کرد.

  19Thumb up 2Thumb down
 10. .kratos king کریتوس فن. گفت:

  بازیش خوبه و فانه
  نقد خوبی بود مرسی

  11Thumb up 2Thumb down
 11. gamerfa گفت:

  شمایی که زحمت می کشین همچین نقد قلیل و دلیلِ خوبی می نویسین حیفه ویرایش نشده و یه مقدار عجله ای بفرستینش واسه ارائه. ممنون. من بابِ اعتلای کیفیت هرچه بیشتر اینجا عرض می کنم

  7Thumb up 0Thumb down
  • gamerfa گفت:

   ممنوم بابت تأیید نظر، برام تجربه شد که خیلی خیلی رو لحن درست نظرم وسواس به خرج بدم و ملاحظات و دغدغه های شما دوستان عزیز رو هم درک می کنم، “یه جاهایی” زیادی حساسیت نشون میدین به نظرم امّا “همیشه” رفتار حرفه ای و مسئولانه ای دارین که کاش بقیهء سایت های خبری و تحلیلی گیم فارسی هم داشتن.

   2Thumb up 0Thumb down
  • درود بر شما. مطمئن باشید که وقتی نظری توهین امیز نباشه و انتقاد سالم و درست داشته باشه هیچ ایرادی برای انتشارش نیست. حتی بنده با این که لحن اولین نظری که نوشتید و دیدم اصلا خوب نبود ولی با این حال خودم شخصا کل مقاله رو اگر غلط های املایی داشت اصلاح کردم. بی شک حق شما همین هست که مقاله بدون ایراد بخونید ولی گاهی پیش میاد مثل امروز که مثلا چند تا غلط املایی توی مقاله باقی می مونه که وظیفه ماست رفع کنیم و رفع هم کردم بنده همون اول وقت.

   5Thumb up 2Thumb down
 12. Nader13 گفت:

  این بازی از نظر محتوا با بازیه گوشی فرقی نداره

  10Thumb up 6Thumb down
 13. ALADAR گفت:

  این خیلی خوبه که گیمفا داره تک تک نظرات رو بررسی میکنه.خوشبختانه فرد خاطی (ehsan) که اولین کامنت رو گذاشته بن شده.از گیمفا متشکریم. Wink

  6Thumb up 7Thumb down
 14. hosseingamer@irib.tv3.ir گفت:

  اوایل انتظار یه بازب باحالو داشتم اما متاسفانه گند زد!
  __________
  دوستان شرمنده من یه سوال دارم راجع به dark souls 2 .اوایل بازی وقتی اون شوالیه های پیرو میکشم و میرم اون حلقه ای که در حالت hollow جونو۷۰درصد میکنه ور میدارم.اون حلقه رو میرم تو inventory اما گزینه use بی رنگه و نمیشه زدش.برا چی اینجوری؟لطف کنید جواب بدید این بازی سخته جونمم از نصف بیشتر نمیره.

  2Thumb up 1Thumb down
 15. ایدن گفت:

  انتظاراتم از این عنوان خیلی پایین بود.فکر می کردم از همه لحاظ داغون باشه ولی مثل اینکه به هدفش یعنی “چند ساعت سرگرم کردن” رسیده. In Love

  5Thumb up 0Thumb down
 16. بازی جالبی از آب درنیومد . میدونستم چیزز خیلی جالبی نیست معلوم بود کلا .

  5Thumb up 4Thumb down
 17. dark souls گفت:

  ممنون بابت نقد

  1Thumb up 0Thumb down
 18. Delta nine گفت:

  یک بازی خوب زامبی محور.

  2Thumb up 3Thumb down
 19. malware گفت:

  یکی از جالب ترین چیزایی که از ign یادم میمونه اینه که به این بازی ۸۱!! و the last guardian که انحصاری سونی بود ٧٠ داد…

  11Thumb up 4Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت