معرفی فیلم Blue Beetle | بهترین لایو اکشن دنیای سینمایی دی‌سی

ایلیا عسگری
۲۸ شهریور ۱۴۰۲ - 10:00

چه کسی فکرش را می‌کرد که فیلم تحویل گرفته نشده‌ای همچون Blue Beetle از دنیای دی‌سی بتواند یکی از بهترین لایو اکشن‌های سال‌های اخیر سینما در ژانر ابرقهرمانی لقب بگیرد؟

ژانر ابرقهرمانی طی سال‌های اخیر به کلیشه‌های مختلفی دچار شده که سبب گشته تا شاهد آثاری بسیار تکراری، احمقانه و مبتذلی باشیم که حتی داد طرفداران دو آتیشه دی‌سی و مارول را نیز در آورده است. در حالی که دنیای سینمایی مارول لااقل فازهای اول تا سومی را داشت که می‌توانست تا حدودی قابل تحمل جلوه نماید اما دنیای سینمایی دی‌سی از همان ابتدا قدم در مسیر اشتباهی گذاشت و به صورت مداوم در ۱۰ سال گذشته با مشکلات عجیب و غریبی دست و پنجه نرم کرد تا در نهایت شاهد سال فاجعه‌باری همچون ۲۰۲۳ باشیم که پروژه‌‌ای همچون فلش به شکستی پر سر و صدا در گیشه دست پیدا می‌کند.

در حالی که فیلم‌های گروهی دنیای سینمایی دی‌سی فاجعه‌آمیز ظاهر شده و آثار سولویی همچون زن شگفت‌انگیز ۲ و فلش و شزم نیز روایتی کودکانه و بسیار سطحی را به تصویر کشیدند، شاهد پیدا شدن سر و کله پروژه‌ای بودیم که از همان ابتدا در سکوت کار خود را پیش برد و هیچگونه تبلیغات پر سر و صدایی حول محور آن انجام نشد. فیلم Blue Beetle که به مانند بچه‌ای سر راهی با آن رفتار شد گویی که حتی خود کمپانی برادران وارنر نیز علاقه چندانی به آن نداشته و موفقیت و یا شکست Blue Beetle پشیزی برای سران این کمپانی اهمیت ندارد.

با این حال شاید برای شما جالب باشد تا بدانید که فیلم تحویل گرفته نشده Blue Beetle نه تنها یکی از سرگرم‌کننده‌ترین آثار ابرقهرمانی سال‌های اخیر می‌باشد، بلکه در دنیای سینمایی فاجعه‌بار دی‌سی نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن خواهد داشت. اثری که در معرفی فیلم این هفته به سراغ آن رفته‌ایم.

 • نام فیلم: Blue Beetle
 • نام فیلم به فارسی: بلو بیتل
 • ژانر: اکشن و ابرقهرمانی
 • سال اکران: ۲۰۲۳
 • کارگردان: انجل مانوئل سوتو
 • بازیگران: شولو ماریدوئنا، برونا مارکزینه، آدریانا بارازا، دامیان آلکازار، رائول تروهی‌یو، سوزان ساراندون و جرج لوپز
 • مدت زمان: ۱۲۷ دقیقه
 • محصول کشور: ایالات متحده آمریکا و مکزیک

یکی از مسائلی که سبب شده تا ژانر ابرقهرمانی اشباع شود که تا حدودی بینندگان نیز مقصر بوده‌اند، پرداخت بیش از حد به ابرقهرمانان شناخته شده‌ای می‌باشد که بارها و بارها شاهد روایت داستان‌های گوناگونی حول محور آن بوده‌ایم و این مسئله سبب شده تا شخصیت‌های دیگری که پتانسیل‌های بالایی برای ساخت لایو اکشن حول محورشان قرار دارد، به حاشیه رانده شده و یا آن‌طور که می‌بایست دیده نشوند. اتفاقی که این بار در قبال یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌های کمیک‌های دی‌سی افتاده که فیلم اختصاصی وی به نام Blue Beetle فدای تنفر مردم به دنیای سینمایی دی‌سی شده و عملاً به حاشیه رانده شده است.

اثری که برای نخستین‌بار ابرقهرمانی مکزیکی را به تصویر می‌کشد. جوانی به نام هایمه ریس که تحت عنوان جیمی شناخته شده و پس از سال‌ها تحصیل در شهر گاتهام و دوری از خانواده، به زادگاه خود بازگشته تا بلکه بتواند از مدرک خود برای بهبود شرایط زندگی خانواده‌اش استفاده نماید. با این حال در بدو ورود به شهر پالرما، با سیلی از بدبختی و مشکلات اقتصادی خانواده‌اش مواجه می‌شود که او را مجبور می‌کند تا علی‌رغم میل باطنی‌اش، به کارهای نه چندان جالبی روی آورده تا بلکه بتواند قسط‌های پدرش را برطرف نماید.

در یکی از روزها که جیمی و خواهرش مشغول تمیز کردن خانه یکی از ثروتمندان شهر پالمرا هستند، شاهد مشاجره‌ای بین دختری زیبا و عمه‌ وی ویکتوریا می‌باشند که برای آرام کردن جو بین آن‌ها وارد داستان شده و به نفع دختر داستان که جنی نام دارد، توبیخ گشته و از کارش اخارج می‌شود. با این حال فداکاری وی سبب می‌شود تا جنی برای پیدا کردن کار با او ارتباط برقرار کرده و جلسه‌ای را ترتیب دهد تا بلکه بتواند در کمپانی پدرش کاری برای جیمی دست و پا نماید.

در روزی که جیمی با کلی امید و آرزو وارد کمپانی کورد شده تا بلکه بتواند کار آبرومندی برای خود پیدا نماید، از سوی جنی بسته‌ای مرموز دریافت کرده و مجبور به فرار از کمپانی می‌شود. بسته‌ای که علی‌رغم آن که جنی از باز کردن آن جیمی را منع کرده بود اما کنجکاوی این جوان مکزیکی سبب شده تا در آن را باز کرده و با سوسکی فلزی و بسیار مرموز روبرو شود. سوسکی که در اصل منشاء فرازمینی داشته و عمه جنی برای پیدا کردن آن سال‌های بسیاری از عمر خود را صرف زیر و رو کردن معادن مختلفی در سراسر زمین کرده است.

ارتباط جیمی با این سوسک آبی سبب شده تا این موجود فضایی بیدار شده و وارد بدن جیمی شود. مسئله‌ای که سبب ترکب آن‌ها با یکدیگر شده و قابلیت‌های گوناگونی را در اختیار جیمی قرار می‌دهد که ترکیبی از لباس آهنی تونی استارک و قابلیت‌های مرد عنکبوتی می‌باشد. قابلیت‌هایی که از یک سو سبب می‌شود تا زندگی جیمی ریس برای همیشه متحول شده و در سوی دیگر ماجرا نیروهای امنیتی کمپانی کورد به رهبری ویکتوریا را به عنوان جبهه شرور داستان وارد ماجرا می‌کند که خانواده وی را در معرض خطر قرار خواهند داد.

حال جیمی ریس می‌بایست تا در عین این که قدرت و توانایی‌های این سوسک آبی را درک کرده و فرا گیرد، در مقابل تهدیدات ویکتوریا ایستادگی کرده و نه تنها جان خانواده‌اش را نجات دهد، بلکه از پس رابطه عاشقانه‌ای که با جنی ایجاد کرده نیز بر بیاید. سلسله‌ای از مسئولیت‌ها و اتفاقات که جیمی بدون تجربه برای رسیدگی به آن‌ها با چالش‌های خطرناک بسیاری مواجه خواهد شد.

فیلم Blue Beetle با فاصله گرفتن از ایده جهان‌های موازی و روایت داستانی جمع و جور و بدون ادعاهای بزرگ و دهن پر کن سعی دارد تا مسیر منحصر به فرد خود را در ژانر ابرقهرمانی پیش بگیرد. مسیری که ابرقهرمانی بی‌تجربه ولی دوست داشتنی را در مرکز توجه قرار داده و یکی از جذابیت‌ترین توانایی‌های فرابشری دنیای کمیک را در اختیار وی قرار می‌دهد که به طرز عجیبی در در مدیوم سینما جذاب و تماشایی از آب در آمده است.

همچنین در حالی که فیلم پرمدعایی همچون فلش با جلوه‌های بصری فاجعه آمیز و طراحی لباس مبتذلی که داشت، عملاً به مخاطبینش توهین کرده بود؛ فیلم Blue Beetle نه تنها یکی از بهترین، پرجزییات‌ترین و زیباترین لباس‌های ژانر ابرقهرمانی را خلق کرده که باید طراحان آن مورد ستایش قرار داد، بلکه جلوه‌های ویژه نیز در نوع خود تمیز و چشم‌نواز از آب در آمده و قطعاً کیفیت آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

در پایان باید گفت که اگر سینمای امسال آثاری نظیر انیمیشن مرد عنبکوتی ۲ و محافظین کهکشان ۳ را نداشت، قطعاً از Blue Beetle می‌توانستیم به عنوان بهترین ساخته ژانر ابرقهرمانی ۲۰۲۳ یاد کنیم که به طرز عجیبی با بی‌مهری سینماگران مواجه شد و فروشی که لیاقتش داشت را دریافت نکرد. با این حال پخش نسخه دیجیتالی آن می‌تواند شما را به مدت ۲ ساعت حسابی سرگرم کرده و نه تنها خاطرات تلخ شزم ۲ و فلش را برایتان جبران نماید، بلکه یکی از سرگرم‌کننده‌ترین فیلم‌های امسال را نیز به ارمغان آورده که از قضا، می‌تواند بهترین فیلم سینمای دی‌سی (فارغ از بتمن مت ریوز) در سال‌های اخیر لقب بگیرد.

منبع: گیمفا

DARKSIRENGBREZAGAMERCameraManKhafiKratosNiko_BladeNoobPop_Starکودک نوپاJin Kazamav-alkalinemeysamb

مطالب مرتبط سایت

تبلیغات

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • MaxPayne17 گفت:

  عجب😐 این فیلم و وان پیس رو من اصا انتظار نداشتم ازشون، هر دو تاشونم خوب از آب در اومدن🤣

  REZAGAMERNoobBrainiacKhafiکفتر گیمینگ
 • Jin Kazama گفت:

  دقیقا همینطوره. به نظر میاد یه بخشی از این خوب بودنش رو مدیون تبلیغات و سروصدای کمتر بوده، چون همین موضوع باعث شد تا بدون توقع بالا فیلم رو ببینم و جذبش بشم.

  REZAGAMERBlue eyes White DragonNoobBrainiacKhafi
 • Noob گفت:

  یه سوال فقط اصولا نباید اول تد کورد باشه بعد جیمی

  REZAGAMERKhafi
  • esmaaiel_63 گفت:

   خب Ted Kord قبل از Jaime Reyes بوده دیگه.
   در این فیلم شخصیت Victoria Kord مدیر شرکت CEO of Kord خواهره Ted Kord هست که بعداز اینکه برادرش به‌طور مرموزی ناپدید میشه شرکتش رو تصاحب میکنه.
   طبق چیزی که در صحنه بعداز تیتراژ اول نشون داده میشه، تد کورد که ناپدید شده و گمان میشه مُرده باشه با فرستادن پیغامی زنده بودنش رو اعلام میکنه.

   البته مشخص نیست در آینده چه تصمیمی برای این شخصیت دارن، ولی در دنیای کمیک اینطوریه که بلوبیتل/تد کورد متوجه میشه Maxwell Lord یه پایگاه اطلاعاتی از ابرانسانهای کره زمین داره و برای تحقیق و بررسی میره اونجا که اسیر و کُشته میشه. بعدها Booster Gold همراه با بلوبیتل/Jaime Reyes به گذشته سفر میکنن تا تد کورد رو لحظاتی قبل از مرگش نجات بدن.
   با توجه به اینکه گفته شده شخصیت Blue Beetle در دنیای DCU هم حضور خواهد داشت و همچنین ساخت سریال Booster Gold در فاز اول DCU ، میشه نتیجه گرفت روزی همین داستان بالا در دنیای کمیک (یا مشابهش) رو در فیلم یا سریالی از دنیای DCU شاهد باشیم.

   NoobREZAGAMER
   • فرشاد گفت:

    Noob و esmaaiel_63 عارضم خدمت شما دوستان عزیز که تد کورد دومین بلو بیتل هستش جیمی ریس هم سومین بلو بیتل و دن گرت در واقع اولین بلو بیتل هستش اما خوب یه راست رفتن سراغ سومین بلوبیتل البته در ابتدای فیلم تد کورد بلو بیتل رو نشون میدن ولی اینکه چجوری از سوسک آبی جدا شده رو من ندیدم که بگن البته هنوز کامل فیلم رو ندیدم

    Noob
 • Noob گفت:

  الان یکی که تو عمرش کمیک نخونده میاد میگه چرا لاتینه

  REZAGAMERBrainiacCameraManابومسلمKhafi
 • Spiderman 2 گفت:

  هممم اول که میزان فروشش رو دیدم نا امید شدم ولی الان نه
  مرسی از مقاله ی خوبتون 🌺🌺

  REZAGAMERBrainiacKhafiNoob
 • عالی بود آینده داره من که لذت بردم امیدوارم نسخه های بعدیشم بسازن

  REZAGAMERBrainiacNoob
 • چطوری فیلمی که امتیازش تو imdb شده ۶.۶ تو فروش هم شکست خورد شده بهترین فیلم dc ؟ 🤔
  برم نگا کنم میام نظرمو میگم
  تریلراش که دیدم دوس نداشتم

  GhostابومسلمKhafiشادمن 3Ahmad_bkدکتر استرنجKratosesmaaiel_63ZeUbermensch
 • Move gamer11 گفت:

  دیدی که از تریلر داشتم اکثر هم از تریلر نظر دادم درست بوده اینم هیچ فرقی بین بقیه فیلمها دی سی نیس.مبارزات خشک بی کیفیت بچه بازی و سطحی،خیلی وقت به این دلایل که هالیوود شده پر از این فیلم ها سرگرمی من شده گیم پلی دیدن خدایش دی سی گند زده به سینما

  REZAGAMERشادمن 3کودک نوپا
 • تمام کلیشه های دنیا رو تیک زد چجوری معتقدی فیلم خوبیه:
  عشق پسر فقیر دختر پولدار
  اتفاق ناخواسته منجر به قدرت فرابشری
  قهرمان ساده که قدرت ها رو نمیخواد
  مرگ عمو بن طور و قددرت زیاد مسئولیت زیاد میاره
  اشاره بهدولت امریکای جهانخوار و کمونیست های گوگولی گواتمالا
  پدربزرگ مردسالار که به دخترش ارث نمیده
  تیم اپ زنان فیلم و نجات مرد داستان
  این اشغال رو من هی جلو زدم هی جلو زدم انقدر که صحنه اضافی داشت واقعا شما همونکهمن دیدم تماشا کردید؟ والا که فیلم فاجعه فلش منطقی تر و بهتر بود
  فقط یک همجنسباز نداشت که ادامه پیدا کنه خواهره اختمالا همجنسبار از اب دربیاد
  مادربزرگ انقلابی مسلسل به دست چی بود اون وسط!
  مادره وسط جنگ میگه صبر کن براش سختنرانی انگیزشی انجام میده!

  • اگه بخوای اینطوری نگاه کنی پس همه فیلم های ابرقهرمانی کلیشه ای بیش نیستن . اصلا برای چی فیلم ابر قهرمانی نگاه میکنی ؟
   نمیدونم واقعا چه انتظاری دیگه ای داشتی از فیلم اما قرار نیست هر فیلم ابرقهرمانی که میسازن مثل اکرس د اسپایدرورس ، دارک نایت و اند گیم شاهکار باشه . توقعاتت رو بیار پایین دوران فیلمای ابر قهرمانی داره به سر میرسه

   REZAGAMEResmaaiel_63
 • M.B گفت:

  من اینو و لاکپشتا جدیده رو همزمان گرفتم
  توقع داشتم لاک پشتا بهتر باشه برعکس شد

 • REZAGAMER گفت:

  این فیلم شاید یه فیلم معرکه و شاهکار نباشه
  اما به عنوان یه فیلم سرگرم کننده خیلی خوب عمل می کنه
  علی رغم داستان کلیشه ای که داره اما روایت جذابش و احترامی که حداقل در اکثر موارد برای شعور مخاطب قائل می شه باعث می شه که این قضیه رو فراموش کنید و ۲ ساعت مفرح رو تجربه کنید که بنظرم هدف فیلم هم کلا همین بوده و نخواسته یه فیلم بسیار بزرگ یا انقلابی یا شاهکاری بهتر از سه گانه نولان باشه
  بعضی وقتا شاید نیاز نباشه یه داستان حماسی روایت بشه و اینکه بتونن با یه فیلم مفرح یه شخصیت جدید رو به دنیای سینما آورد کافیه
  یادمون نره دنیای سینمایی مارول هم با همین نوع فیلما شروع کرد و این قضیه خیلی امیدوار کننده بنظر می رسه. چون دنیای جیمز گان هم روی شخصیت های کمتر شناخته شده و متفاوتی تمرکز کرده

 • ۱ ساعت اول فیلم عالی بود دقیقا ۱ ساعت به بعد نیم ساعت حوصلت سر میرفت نیم ساعت بعدی سرگرم کننده و معمولی بود