چرا Spider-Man توبی مگوایر به یک قهرمان تبدیل شد؟

27 دی 1400 - 11:00

با وجود داستان کلاسیک و نمادین Spider-Man، توبی مگوایر می‌تواند به دلیل دیگری تبدیل به قهرمان شده باشد.

مرد عنکبوتی توبی مگوایر (Tobey Maguire) با وجود این که داستانش از روایتی کلاسیک بهره می‌برد، اما سرنخی وجود دارد که ثابت می‌کند چرا او به قهرمانی نمادین در دهه 2000 تبدیل شد.

*هشدار اسپویل*

با وجود این که طی چند سال گذشته شاهد چندین و چند بازیگر و صداپیشه در قامت Spider-Man بوده‌ایم، اما این توبی مگوایر بود که برای نخستین بار در فیلمی پرهزینه و به کارگردانی سم ریمی (Sam Raimi)، پیتر پارکر را به تصویر کشید. وی در مجموع در 3 فیلم نقش آفرینی کرد که Spider-Man 3 سال 2007 آخرین حضور وی در نقش پیتر پارکر بود.

حضور دوباره مگوایر در MCU باعث شده است تا وی دوباره برای حضور در آثار ابرقهرمانی علاقه مند شود. بازگشت او در نقش پیتر پارکر در کنار تام هالند (Tom Holland) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) باعث رقم خوردن یک نوستالژی ماندگار شد.

با وجود تمامی مسائلی که در فیلم No Way Home رخ داده است، اما حضور مگوایر در این فیلم تاثیری استثنایی داشت.

طبق یک تئوری که در اولین بار در Reddit مطرح شده است، پیتر پارکر توبی مگوایر به یک ابرقهرمان تبدیل شد زیرا وی به کمیک علاقه داشته و همین قضیه باعث جرقه زدن یک ایده در ذهن وی شد.

این تئوری زوایای دیگری نیز دارد، از جمله این که پارکر برای شلیک تار عنکبوتی خود عبارت شزم را به کار می‌برد، یا این که بعدها زن عموی وی خاطر نشان می‌کند که او سوپرمن نیست. در Spider-Man 2 نیز شاهد هستیم که مرد عنکبوتی مگوایر از زن عمو می خود سوال می‌کند که کتاب‌های کمیک وی را کجا قرار داده است و این ثابت می‌کند که او کلکسیونی از کتاب‌های کمیک دارد.

وجود کتاب‌های کمیک در سرمنشا Spider-Man نشان می‌دهد که پیتر پارکر برای ابرقهرمانی از چه مسائلی ایده گرفته است، مخصوصاً که در No Way Home متوجه شدیم که ابرقهرمانان بسیار کمی در دنیای ساخته شده توسط سم ریمی وجود داشته‌اند.

با توجه به برخی از دیالوگ‌های فیلم، متوجه می‌شویم که حتی آثار کمیک بوک کمپانی دی سی نیز در دنیای مرد عنکبوتی ریمی وجود دارند و پارکر طرفدار این گونه از کتاب‌ها است.

به خاطر داستان‌هایی که از مبارزه با جرم و جنایت صحبت می‌کنند، قابل فهم است که پیتر پارکر نیز از آن‌ها الهام بگیرد. همچنین در فیلم نخست و زمانی که مگوایر در قامت پیتر پارکر مشغول طراحی لباس خود است، متوجه می‌شویم که طرح و ایده‌های او از کتاب‌های کمیک بهره برده‌اند.

با وجود این که مرگ عموی پیتر پارکر با نقش آفرینی کلیف رابرتسون (Cliff Robertson) باعث شد تا وی تبدیل به ابرقهرمان شود، اما این عشق پیتر به کتاب‌های کمیک بود که مانند اهرم فشار برای تبدیل شدن او به مرد عنکبوتی عمل کرد.

زن عموی وی نیز در طول سه گانه توبی مگوایر بارها به وی یادآوری می‌کند که عمویش اعتقاد داشته که پیتر برای اتفاقات بزرگی در نظر گرفته شده است. این کتاب‌های کمیک بوک بودند که وی را به سمت ابرقهرمانی سوق دادند و شاهد بودیم که پیتر پارکر قبل از مبارزه برای عدالت، به نقاشی‌های کمیک گونه خود نگاه کرده و باعث قوت قلبش می‌شوند.

DARKSIRENMJKPIRGCP224Jonah hexSpider-Mah04RDR2Black KnightalinerdعلیAmir khanP.morganXboss Series 5

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • RDR2 گفت:

  خدا رو شکر دوباره سایت بدلیل ۲۰ میلیونی شدن تریلر اسپایدی ۲ دوباره یکم حال و هوای اسپایدرمن گرفته یه مدت گذاشته بود کنار الانم بنظرم چون هایپ خیلی رفته بالا دوباره فرصت خوبی برای انتشار یه تریلر یا تصویر از بازی هست و هایپ به اوج میرسه

  P224PayaCastآرینRDR2
 • RDR2 گفت:

  در مورد اون بخش مقاله که گفتین کمیک های DCتو دنیای ریمی وجود داشته میخوام بگم شما احساس نمی کنید خیلی این اتفاق و اشاره به شخصیت های DC تو فیلم های مارول زیاد شده ؟ مخصوصا فیلم جاودانگان که کاملا اشاره مستقیم بهشون شد مثلا سوپر من که به عنوان یه قهرمان ازش یاد شد و نه یه شخصیت کمیک یا سینما و اون شخصیت عضو اترنال که کاملا شبیه به سوپر من بود از نظر قدرت ها گفت نه من شنل نمی پوشم ….لطفا جواب بدین و بگین ممکنه کراس اور ببینیم

  P224آرینRDR2
 • Black Knight گفت:

  این بشر عشقه عشق
  کاش سم ریمی اسپایدرمن ۴ رو بسازه

  MJKPPayaCastآرینAlucard64RDR2
 • آرین گفت:

  سلام
  چون فیلمش خوب بود، کار جمعی خوب!

  P224
 • GOD OF WAR گفت:

  توبی بهترین پیتر بود برام کاشکه میشد دوباره ..

  P224
 • MJKP گفت:

  اسپویل راهی به خانه نیست
  .
  .
  .
  توی راهی به خانه نیست که عالی بود
  الان هم توبی مگوایر دوباره به نقش مرد عنکبوتی برگشته
  هم ویلیم دفو به نقش گرین گابلین برگشته (مارول گفته قراره بیشتر از این بازیگر در این نقش استفاده کنه)
  و هم کریستین دانست مشتاق بازگشت در نقش مری جینه
  و هم سم ریمی دوباره کارگردان فیلم ابرقهرمانی شده
  و هم الان موقع خیلی خوبی برای قسمت ۴ مرد عنکبوتی توبی مگوایره چون راهی به خانه نیست واقعا گل کاشته

  MJKP