مایکروسافت تا به حال از فروش حتی یک کنسول ایکس‌باکس نیز سود نکرده است

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۵

به لطف دادگاه اپیک گیمز (Epic Games) بر علیه اپل (Apple)، اطلاعات محرمانه‌ی زیادی از شرکت‌های مختلف به صورت عمومی منتشر شده‌اند؛ اطلاعاتی که هیچ کدام از این شرکت‌ها دوست ندارند در دسترس عموم قرار بگیرند. روز گذشته، معاون ارشد توسعه‌ی کسب و کار ایکس‌باکس که یک شاهد ترد پارتی در این دادگاه محسوب می‌شود، تایید کرد که مایکروسافت تا به امروز از فروش کنسول ایکس‌باکس سود نکرده است.

وس ارنهاردت (Wes Earnhardt)، وکیل شرکت اپیک گیمز، در طی جلسه‌ی دادگاه از خانم لوری رایت (Lori Wright) سوال کرد که «مایکروسافت از فروش کنسول‌های ایکس‌باکس چه میزان سود کسب می‌کند؟»

رایت در پاسخ اعلام کرد:

ما سودی دریافت نمی‌کنیم. ما کنسول‌ها را با ضرر می‌فروشیم.

در ادامه آقای ارنهاردت پرسید که آیا مایکروسافت تاکنون از فروش یک دستگاه ایکس‌باکس سود کرده است یا خیر. جالب است بدانید که پاسخ خانم رایت منفی بود.

همان‌طور که می‌دانید، فروش کنسول‌ها با ضرر و جبران آن از طریق فروش نرم افزار، سرویس و دریافت سهم فروش عناوین ترد پارتی همیشه مدل اصلی کسب و کار شرکت‌های تولید کننده‌ی کنسول‌ها بوده است. با این حال، خیلی جالب است که مایکروسافت تا به حال از فروش سخت افزار ایکس‌باکس سودی نکرده است.

آقای دنیل احمد (Daniel Ahmed)، تحلیلگر ارشد Niko Partners، در توییتر خود در مورد این موضوع صحبت کرد و اطلاعات جالبی را با دیگران به اشتراک گذاشت.

اگرچه کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس در حال حاضر با ضرر به فروش می‌رسند، اما به احتمال زیاد در آینده سودآور خواهند شد.

پلی‌استیشن ۴ احتمالا اولین کنسول سونی بود که تا حدودی این وضعیت را تغییر داد.

با این که سونی قیمت پلی‌استیشن ۲ را به ۹۹ دلار کاهش داد، اما پلی‌استیشن ۴ قیمت ۲۹۹ دلاری خود را برای چندین سال حفظ کرد و سودآور بود.

همان‌طور که می‌دانید، نینتندو به نوعی یک استثناء محسوب می‌شود. این شرکت ژاپنی همیشه سعی می‌کند تا از فروش هر دستگاه خود سود کند. آقای احمد در صحبت‌های خود به نینتندو سوییچ نیز اشاره کرد:

سوییچ از همان ابتدا با هدف سودآوری سریع ساخته شده بود.

این اسناد منتشر شده شامل اطلاعات بسیار جالبی مانند سود شرکت‌های مختلف از بخش نرم افزار و سرویس در سال ۲۰۱۹ می‌شود:

احمد با اشاره به یکی از اسلاید‌های اسناد مایکروسافت که شامل تخمین درآمد و سود سخت افزار سونی و نینتندو می‌شود، اعلام کرد که سونی از فروش سخت افزار ضرر کرده اما نینتندو از این بخش سود می‌کند. همچنین او توضیح داد که طبق یکی از اسناد دیگر، مایکروسافت از فروش نرم افزار و سرویس ۲/۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ سود کرده است. با این حال، لازم به ذکر است که این تمام ماجرا نیست. طبق توضیحات احمد، ما باید ضرر فروش سخت افزار را نیز در نظر بگیریم. البته لازم به ذکر است که مایکروسافت این اطلاعات را فاش نکرده است. با در نظر گرفتن این موضوع، سود کلی بخش ایکس‌باکس کمتر از این رقم خواهد بود و یا حتی احتمال دارد منفی باشد.

برای مثال، با بررسی اسلاید مربوط به سونی می‌توان مشاهده کرد که این شرکت ۱/۷ میلیادر دلار از فروش کنسول ضرر کرده است. از طرف دیگر، سود کلی سونی از فروش نرم افزار و سرویس معادل ۴/۱ میلیارد دلار بوده است. در نتیجه، سونی به طور کلی ۲/۳ میلیارد دلار سود کرده است.


29
1
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید