یک ماجراجویی دوست داشتنی و شیرین! | نقد و بررسی بازی Genshin impact

۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰

بازی های رایگان یا همان Free to Play, چندین سال است که محبوبیت و گستردگی فوق العاده ای میان مخاطبان عام در سرتاسر جهان پیدا کرده اند. شاید بتوان گفت بخش عظیمی از این محبوبین و گستردگی را باید مدیون بتل رویال های چون Fortnite, Apex Legends و Warzone دانست. اما در کنار بتل رویال های محبوب و پرطرفدار، بعضا شاهد عناوین F2P هستیم که رویکرد و سبکی کاملا متفاوت در پیش می گیرند. البته بدیهی است مواردی چون پرداخت های درون برنامه ای گسترده و Battle Pass ها در این عناوین نیز موجود است، اما نوع ارتباط و تعامل با مخاطب در این عناوین فرق دارد. مقاله پیش رو به نقد و بررسی یکی از این عناوین رایگان اختصاص دارد که با ارائه تجربه ای جذاب و شیرین، چند وقتی است سر و صدای زیادی در محافل گیمینگ به پا کرده است. یعنی عنوان Genshin Impact ساخت استودیو چینی miHoYo…

یک ماجراجویی شیرین…

 

نام بازی: Genshin impact

سازنده: miHoYo

ناشر: miHoYo

پلتفرم ها: PS4, PC, Android, Nintendo Switch, iOS

امتیاز متا: ۸۳

بازی Genshin impact بر خلاف اکثر عناوین رایگان دیگر، در سبک بتل رویال نیست بلکه یک عنوان نقش آفرینی جهان باز بزرگ است که پر است از Dungeon ها، Quest ها و فعالیت های کوچک و بزرگ مختلف. داستان بازی در جزیره ای خیالی به نام Teyvat جریان دارد. این جزیره بزرگ خود به مناطق کوچک تری مانند Mondstadt و Sumeru تقسیم شده است(شهر Mondstadt شهری است که بازیبازان ماجراجویی خود را از آنجا آغاز می کنند). اتفاقات بازی از آنجایی شروع می شود که دو خواهر و برادر دو قلو که به طور مداوم در حال سفر بین ستاره ها و دنیاهای مختلف هستند، به Teyvat می رسند و قبل از آنکه بتوانند آنجا را ترک کنند، یک موجود ناشناخته قدرتمند با آنها درگیر شده و یکی از دوقلو ها را اسیر می کند. برادر یا خواهری که نجات پیدا کرده(بسته به انتخاب شما) مدتی بعد به هوش آمده و حین ماهیگیری با Paimon آشنا می شود. Paimon موجود (انسان؟) دوست داشتنی است که به عنوان راهنما و همراه شما در طول بازی خواهد بود و در کات سین های بازی نیز حضور فعالی دارد. در ادامه شخصیت اصلی بازی و‌Paimon درگیر ماجراهای مختلف می شوند که اشاره به آنها اسپویل محسوب شده و آنچنان اهمیتی در این نقد و بررسی ندارد.
نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که Genshin impact به نوعی ساخته شده تا یک محصولی مناسب تمام رده های سنی باشد. این مسأله در طراحی دشمنان، ظاهر بازی، نوع مراحل و مهم تر از همه داستان بازی قابل مشاهده است. داستان بازی آنچنان نکته خاصی در بر ندارد و از یکسری مأموریت های قابل پیشبینی و یک سیر داستانی مشخص تشکیل شده است. درست است که شاید اطلاق کردن کلمه ضعیف در مورد بخش داستانی بی انصافی باشد، اما باید گفت سطح کیفی داستان بازی نسبت به باقی بخش ها بسیار پایین تر است. یک داستان و روایت جذاب در بازیهای طولانی و خصوصا Open world, می تواند مانع خسته کننده شدن بازی شود، فاکتورب که Genshin impact متاسفانه فاقد آن است.
در مورد شخصیت های بازی نیز باید بگویم از لحاظ پرداخت، شکل ظاهری و سیر تغییر، شاهد شخصیت هایی کامل Flat هستیم که در طول داستان بازی از لحاظ عملکرد و اخلاقیات ثابت هستند. که این مسأله نیز مشخصا به این موضوع باز می گردد که رویکرد بازی، رویکردی جدی و پیچیده نیست. با این وجود می توان گفت بخش داستانی یکسری حداقل ها را می تواند برآورده سازد. اما نه بیشتر.

دوست داشتنی ترین شخصیت بازی!

گیم پلی و مبارزات بازی، ترکیبی آشنا برای مخاطبان به شمار می آیند. الهامات گسترده بازی از عنوان شاهکار A Legend of Zelda:Breath of Wild, در بخش مبارزات، طراحی دشمنان و گیم پلی نیز کاملا مشهود است. دشمنان بازی تنوع خوبی دارند. از هیولاهای کوچک گرفته، تا انواع موجودات بزرگ و غول ها تا Slime و دشمنانی که اگر اهل تماشای انیمه باشید، با آنها کاملا آشنا هستید.
در بازی، امکان جابه جایی بین چهار شخصیت در لحظه وجود دارد، که یکی از این چهار شخصیت همان برادر یا خواهری است که ابتدای بازی انتخاب می کنید و نام او را نیز به دلخواه می توانید برگزینید. در ادامه ماجراجویی، شما با شخصیت هایی دیگر مانند Amber و Lisa آشنا می شوید که هر کدام قابلیت های مختلفی داشته و Playstyle مربوط به خود را دارا هستند. برای مثال Amber در تمامی حملات خود از جادوی آتش استفاده می کند و سلاح اصلی او نیز تیر و کمان است. و یا Lisa جادوگری است که با الکتریسیته سر و کار دارد و با استفاده از کتاب جادوی خود، می تواند میدان مغناطیسی بزرگی ایجاد کرده و دشمنان را دچار Shock کند. یکی از مهم ترین مکان مبارزات بازی، همین المان های طبیعی یا همان Elemental Effect هستند که چه در نبرد های معمولی، و چه در مبارزه با باس های بازی می توانند بسیار به شما کمک کنند.
همانطور که گفتم، با فشردن تنها یک دکمه، می توانید به طور زنده و آنی بین چهار شخصیت موجود جابه جا شوید. همین مسأله این قابلیت را فراهم ساخته است تا بتوانید با توجه به نقطه ضعف دشمن یا دشمنان، شرایط موجود و قابلیت های در دسترس، Combo های فوق العاده قدرتمندی ایجاد کنید. برای مثال اگر مکان نبرد خیس باشد و آب در آنجا باشد، با قدرت الکتریسیته Lisa ابتدا به راحتی دشمنان را دچار آسیب می کنید، و سپس با سوییچ کردن به شخصیت دیگر، با یک نوع المان دیگر مانند یخ یا آتش به دشمن حمله ور می شوید تا هم از Damage Bonus بهره مند شوید، هم آسیب Elemental به دشمن وارد سازید. البته صادقانه بگویم در خیلی از نبرد ها از آنجا که دشمنان بازی معمولا چالش زیادی ندارند و به راحتی از پای در می آیند، احتیاج آنچنانی به متوسل شدن به Combo های قدرتمند نیست چنانچه خود من در بسیاری از نبرد های معمولی، خصوصا اوایل بازی، فقط با یک شخصیت کلا دشمنان را به راحتی از بین می‌بردم…
در بازی سه قابلیت و حمله متفاوت وجود دارد. نوع اول حمله معمولی است که برای شخصیت هایی مثل شخصیت اصلی با سلاح نزدیک زن مثل شمشیر انجام می گیرد، و برای شخصیتی مثل Amber با سلاحی مانند تیر و کمان. این حمله حمله Basic به شمار می آید و Cool down ندارد. از طرف دیگر شاهد دو نوع حمله قدرتمند دیگر هستیم. اولی حمله ای ویژه است که معمولا منطقه ای را در بر می گیرد و به دشمنان آسیب می رساند. این حوله ویژه Cool down ده تا بیست ثانیه ای دارد. قویترین نوع حمله نیز Burst است که بر خلاف حمله قبلی خود به خود پر نمی شود و با کارهایی مانند مبارزه یا تعامل با جادو باید این قابلیت قدرتمند را فعال سازید.

Amber در تمامی حملات خود از جادوی آتش استفاده می کند و سلاح اصلی او نیز تیر و کمان است.

مبارزات بازی را باید جذاب، سرگرم کننده و شیرین در نظر گرفت. به لطف قابلیت های مختلف شخصیت ها و المان های متفاوتی که استفاده می کنند، مبارزات بازی بسیار رنگارنگ و جذاب و عمیق است. همچنین الهامات گرفته شده در بخش مبارزات از The Legend of Zelda:Breath of Wild نیز به جذاب تر شدن مبارزات بازی کمک بیشتری کرده است. البته بدیهی است نمی توان انتظار مبارزاتی سنگین و عمیق را داشت چرا که اصلا هدف بازی خلق این چنین نبرد هایی نبوده است. در کل باید بگویم بخش مبارزات بازی کامل راضی کننده و قابل قبول است.
موسیقی متن بازی نیز حالتی کاملا جذاب و شیرین دارد و به بهترین نحو ممکن با اتمسفر بازی ارتباط و هماهنگی برقرار کرده است. صداپیشگان نسخه انگلیسی که آن را تجربه کردم نیز از لحاظ عملکرد و صداگزاری نتیجه ای مطلوب را به همراه داشته اند. معمولا عناوین این چنینی در بخش موسیقی و صداگذاری آنچنان ضعف و کمبود خاصی ندارند…

گرافیک بازی نیز یکی دیگر از نقاط قوت برجسته بازی به شمار می آید. از همان ثانیه های اول محو جهان و دنیای رنگارنگ و دوست داشتنی بازی می شوید. استفاده از طیف رنگ بسیار وسیع و البته روشن، موجب شده شاهد جهانی رنگارنگ، چشم نواز و پرطراوت باشیم. از آنجایی که استایل طراحی بازی بسیار به انیمه نزدیک است، طراحی مناظر و مناطق بازی نیز مانند انیمه های خوش ساخت ژاپنی چشم نواز است. و صد البته که دوباره در بخش طراحی نیر شاهد الهامات آشکارا از عنوان Breath of Wild هستیم. یکی از جذاب ترین مکان برای بازیبازان کم سن و سال تر Genshin impact, همین دنیای پر رنگ و لعاب و جذاب آن است.
در بخش فنی نیز شاهد عملکرد نسبتا پایداری هستیم، خوشبختانه باگ های گرافیکی و مشکلات فنی خیلی کم در بازی به چشم می خورند، هر چند افت فریم هایی گاه و بیگاه بعضا ممکن است به چشم بخورد‌. اما روی هم رفته سازندگان در بخش گرافیک هنری و فنی سنگ تمام گذاشته اند.

در پایان به صورت کلی نگاهی به مشکلات و کمبود های بازی می اندازیم. اولین و بزرگترین مشکل بازی، یکنواختی و حس تکراری شدن آن است. از آنجایی که داستان اصلی بازی آنچنان گیرا و جذاب نیست، مخاطبان گرفتار چرخه ای بی پایان از فعالیت های مختلف و بعضا تکراری هستند. این روند در نهایتا می تواند به حس یکنواختی منجر شود.
دیگر مشکل بازی، کم چالش بودن آن است. از آنجایی که بازی سطح سختی ندارد و سازندگان می خواستند حتی افراد کم سن و سال نیز با این بازی ارتباط برقرار کننپ، مبارزات بازی حتی در بخش های جلوتر بازی معمولا آسان و فاقد چالش هستند. مسأله ای که به شخصه من را به شدت ناامید کرده است…

المان های نقش آفرینی بازی هم عمیق هستند، هم فوق العاده جذاب

سخن پایانی:
بازی Genshin impact, به واسطه جذابیت های طاهری، رایگان بودن و محتوای بسیار زیاد، می تواند انتخابی جذاب برای بسیاری از مخاطبان باشد، خصوصا به این دلیل که پیشرفت و قوی تر شدن در بازی، حتی بدون استفاده از پرداخت های درون برنامه ای نیز کاملا ممکن و شدنی است. همچنین بازی از کراس پلی میان پلتفرم های مختلف حدی Android نیز پشتیبانی می کند. هر چند کمی فعالیت های بخش Co-op محدود هستند. اگر علاقه مند به نقش آفرینی های جذاب و کارتونی، با استایل Breath of Wild دارید، احتمال فراوان از این عنوان نیز ساعت ها لذت خواهید برد.

 

2
2
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید