همسایه جهنمی قدرتمند بازگشته است| نقد و بررسی بازی Neighbours Back From Hell

22 مهر 1399 - 09:00

امکان ندارد در دوران کودکی خود بازی Neighbours From Hell یا بازی‌های مشابه آن را بازی نکرده باشید. در آن دوره این بازی آن‌قدر محبوب شد که تقریبا به یک سبک برای خودش تبدیل شده بود. بازی‌های مشابه بسیار زیادی از آن در پلتفرم‌های مختلف ساخته و عرضه شد که البته نصف کیفیت این بازی زیبا را هم نداشتند. دو نسخه از این سری ساخته شد که در هرکدام خلاقیت و سرگرمی موج می‌زد. نکته جالب این بود که تقریبا هرکسی می‌توانست همسایه جهنمی را روی سیستم خانگی‌اش اجرا کند; بازی به واسطه گرافیک ساده‌اش به راحتی روی یک PC با قطعات قدیمی هم به خوبی اجرا می‌شد و یکی از دلایل محبوبیتش به خصوص در ایران هم همین است. حال بعد از ۲۰ سال هر دو شماره این سری بازسازی شده است. بازی Neighbours Back From Hell نسخه ریمسترشده همسایه جهنمی محبوبمان است. با نقد و بررسی این بازی با ما همراه باشید.

امکان ندارد در دوران کودکی خود بازی Neighbours From Hell یا بازی‌های مشابه آن را بازی نکرده باشید. در آن دوره این بازی آن‌قدر محبوب شد که تقریبا به یک سبک برای خودش تبدیل شده بود. بازی‌های مشابه بسیار زیادری از آن در پلتفرم‌های مختلف ساخته و عرضه شد که البته نصف کیفیت این بازی زیبا را هم نداشتند. دو نسخه از این سری ساخته شد که در هرکدام خلاقیت و سرگرمی موچ می‌زد. نکته جالب این بود که تقریبا هرکسی می‌توانست همسایه جهنمی را روی سستم خانگی‌اش اجرا کند

واقعا یکی از محالات است که کسی بخواهد به خاطر داستان این سری آن را بازی کند. کل داستان بازی در یک Intro در نسخه اول توضیح داده می‌شود. وودی ذاتا انسان بدی نیس و قصد اذیت کردن همسایه درشت هیکلش را ندارد، اما وقتی از سوی او به شدت مورد ازار اذیت قرار می‌گیرد، تصمیم به انتقام می‌گیرد و می‌خواهد هرطوری شده ده برابرش را جبران کند! در طول بازی نه دیالوگی می‌شنوید و نه اتفاق مهمی از لحاظ داستانی می‌افتد. اگر همین داستان ساده هم نبود کسی ایرادی نمی‌گرفت; یک همسایه جهنمی است و گیم‌پلی به شدت سرگرم‌کننده‌اش که در ادامه می‌خوانید.

واقعا یکی از محالات است که کسی بخواهد به خاطر داستان این سری آن را بازی کند. کل داستان بازی در یک Intro در نسخه اول توضیح داده می‌شود. وودی ذاتا انسان بدی نیتس و قصد اذیت کردن همسایه درشت هیکلش را ندارد، اما وقتی از سوی او به شدت مورد ازار اذیت قرار می‌گیرد، تصمیم به انتقام می‌گیرد و می‌خواهد هرطوری شده ده برابرش را جبران کند! در طول بازی نه دیالوگی می‌شنوید و نه اتفاق مهمی از لحاظ داستانی می‌افتد. اگر همین داستان ساده هم نبود کسی ایرادی نمی‌گرفت

گیم‌پلی بازی هم در عین لذت‌بخش بودن و فراهم کردن لحظاتی سراسر خنده برای شما بسیار راحت یادگرفته شده و اجرا می‌شود. بازی به گونه‌ای هم یک عنوان استراتژی است و هم یک Point And Click. شما در هر مرحله وارد خانه همسایه می‌شوید و باید بدون این‌ که او شما را ببیند دست به خراب‌کاری‌های متعدد بزنید. هر مرحله امتیاز خاصی دارد که با نماد سکه در بالای تصویر مشخص شده است; برای اتمام یک مرحله و رفتن به Mission بعدی نیازی ندارید که امتیاز کامل بگیرید، بلکه باید تا حدی سکه امتیاز کسب کنید که درجه عصبانیت همسایه شما به حد قابل قبولی برسد. هم‌چنین می‌توانید تا کسب امتیاز کامل هم مرحله را ادامه دهید و بازی را به نوعی کاملا به اتمام برسانید.

در هر مرحله شما دو یا سه طبقه را باید بگردید، چیزهای مختلف از قسمت‌های مختلف مثل کمد، دست‌شویی، کابینت و….بردارید و دست به خراب کردن وسایل مختلف، جابه‌جا کردن آن‌ها، مسموم کردن، کثیف کردن و غیره بزنید. تنوع فعالیت‌هایی که باید در مراحل دو نسخه انجام دهید، به خصوص در نسخه دوم واقعا بالاست و بازی هم به دلیل کوتاه بودنش حتی یک لجظه هم حالت تکرار نمی‌گیرد. موردی که می‌توانست در بازی بهتر پیاده شود، انیمیشن‌های خوشحالی وودی در پایان مراحل و عصبانیت همسایه است; بازی از این نظر کمبود دارد و ما مداما شاهد یک انیمیشن خاص در این لحظات از این دو هستیم. گاهی اوقات هم دکمه ی تعامل با اشیاء دچار تاخیر است و کمی شما را اذیت می‌کند.

گیم‌پلی بازی هم در عین لذت‌بخش بودن و فراهم کردن لحظاتی سراسر خنده برای شما بسیار راحت یادگرفته شده و اجرا می‌شود. بازی به گونه‌ای هم یک عنوان استراتژی است و هم یک Point And Click. شما در هر مرحله وارد خانه همسایه می‌شوید و باید بدون این‌ که او شما را ببیند دست به خراب‌کاری‌های متعدد بزنید. هر مرحله امتیاز خاصی دارد که با نماد سکه در بالای تصویر مشخص شده است; برای اتمام یک مرحله و رفتن به Mission بعدی نیازی ندارید که امتیاز کامل بگیرید، بلکه باید تا حدی سکه امتیاز کسب کنید که درجه عصبانیت همسایه شما به حد قابل قبولی برسد

هوش مصنوعی همسایه شما چندان بالا نیست و یک سری کارهای مشخص شده را به صورت یک چرخه انجام می‌دهد. اما مهم است که این چرخه را تا حدی حفظ کنید تا کارهای شما هدر نرود. مثلا در بعضی مراحل ترتیب انجام خراب‌کاری ها برای دیده شدنشان مهم است. در یک مرحله لازم است حتما کاری کنید تا دشمن مجبور به دست‌شویی رفتن، حمام، آب‌تنی، خوردن آب و…. شود و اگر کار مربوط به این اجبار, قبل از خراب‌کاری شما صورت گرفته باشد، اصلا نابود کردن یک وسیله در آن مکان دیده نمی‌شود که امتیازی برای آن کسب کنید. از این نظر باید استراتژی را در مراحل در نظر بگیرید. خوشبختانه با وجود اشاره و کلیک بودن گیم‌پلی، بازی کاملا با دسته‌های PS4 و ایکس‌باکس و PC ساطگاری دارد و به خوبی ماوس می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

اگر گیم‌پلی Neighbours Back From Hell نمره ۱۰ را بگیرد، گرافیک بامزه و دلنشینش باید نمره ۲۰ بگیرد. باور کنید یکی از دلایل اصلی به یادماندنی شدن این بازی همین طراحی بامزه چهره‌ها و گرافیک زیبایش بود. در نسخه ریمستر شده که هم‌اکنون نقدش را می‌خوانید هم شاهد تکسچرهای Full HD شده و رزولوشن‌ تا حداکثر ۴K هستیم که کیفیت اجرایی بازی را به مراتب بهبود می‌دهد. این بازی را می‌توان یک نمونه موفق از یک ریمستر در نسل هشتم دانست. کافی است گرافیک دو نسخه را مقایسه کنید که شاهد پیشرفت گرافیکی چشم‌گیر این عنوان باشید. بازی هم که این بازی برای دارندگان نسخه اصلی روی استیم رایگان است که این کار سازندگان واقعا جای تحسین دارد.

اگر گیم‌پلی Neighbours Back From Hell نمره ۱۰ را بگیرد، گرافیک بامزه و دلنشینش باید نمره ۲۰ بگیرد. باور کنید یکی از دلایل اصلی به یادماندنی شدن این بازی همین طراحی بامزه چهره‌ها و گرافیک زیبایش بود. در نسخه ریمستر شده که هم‌اکنون نقدش را می‌خوانید هم شاهد تکسچرهای Full HD شده و رزولوشن‌ تا حداکثر ۴K هستیم که کیغفیت اجرایی بازی را به مراتب بهبود می‌دهد. این بازی را می‌توان یک نمونه موفق از یک ریمستر در نسل هشتم دانست

به هر قسمت از این بازی برای بررسی می‌رسیم، باید تنها به نکات خوب اشاره کنیم. موسیقی هم جزء همین دسته است و آن موسیقی به یادماندنی منو و آن افکت معروفی که هنگام عصبانیت همسایه پخش می‌شود هنوز هم در ذهن گیمرهاست و این خلاقیت بالای سازندگان را می‌رساند. در این نسخه هم خوشبختانه از موسیقی اصلی بازی استفاده شده است و شاهد تغییری در این قسمت نیستیم. Neighbours Back From Hell در سبک خودش واقعا از نظر موسیقی و گرافیک هیچ مشکلی ندارد.

نسخه اصلی بازی آن‌قدر خوب بود که اگر مجددا همان بازی هم عرضه می‌شد، یعید بود کسی شکایت داشته باشد. حال که ریمستر دو بازی بسیار به یادماندنی با کیفیتی درخور عرضه شده دلیلی ندارد صیر کنید و آن را نخرید. قیمت بازی تنها ۲۰ دلار است و قطعا ارزش ساعت‌ها سرگرمی و خنده و تکرار را دارد. Neighbours Back From Hell را به هیچ وجه از دست ندهید.

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید