با “بیلی” آشنا شو! | نقد و بررسی بازی Shovel Knight

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

در روزگاری که سازندگان بازی‌های گوناگون برای رسیدن به رزولوشن۴K و دستیابی به نرخ فریم ۶۰، هزینه‌های هنگفتی می‌کنند و در تبلیغات خود، بر روی این موارد بسیار مانور می‌دهند و همچنین بازیبازان به دنبال بازی‌های با گرافیک هیولا و صحنه‌های سینمایی پرهیجان با انفجارهای مهیب‌اند،  هستند کسانی که دلشان لک زده برای پلتفرمرهای دوبعدی قدیمی که ما را ساعت‌ها میخکوب پای تلویزیون‌های ۲۱ اینچ خانه نگه می‌داشتند. برای زمانی که با بچه‌های فامیل و یا دوستان و هم‌کلاسی‌هایمان دور هم جمع می‌شدیم و گاهی دونفره و گاهی هم نوبتی میکرو و آتاری و سگا بازی می‌کردیم. برای دورانی که بدون فکر کردن و عمیق شدن، بدون انتقاد کردن و حساس بودن روی جزییات، تنها لذت می‌بردیم. آن روزها مانند اکنون نبود که پس از یک بار مردن و حوصله نداشتن برای رد کردن قسمتی تکراری از بازی، آن عنوان را به طور کامل کنار بگذاریم. آن وقت‌ها پس از ۳ ساعت بازی جون‌هایمان تمام می‌شد و دوباره از ابتدا بازی را آغاز می‌کردیم. آن روزها آن قدر یک بازی را تمام می‌کردیم که تک تک رمز و رازها و راه‌های مخفی عناوین مختلف را از بر بودیم.

عنوانی که در این مقاله به نقد و بررسی آن خواهیم پرداخت Shovel Knight یا شوالیه بیل به دست نام دارد و انگار ساخته شده تا یک لذت اساسی را برای این افراد فراهم کند. (یادش به خیر قدیم‌ها که برای بازی‌ها اسم‌هایی ایرانی رواج داشت و این اسامی بعضاً مثل ترجمه‌ای که من ارائه کردم! ترجمه دقیق و امانت‌دارانه‌ای هم نبود). این اکشن پلتفرمر دوبعدی که توسط استودیوی Yacht Club Games  توسعه یافته و در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی تقریباً برای تمامی پلتفرم‌ها نیز عرضه شده است، از آن دسته عناوینی است که سازندگانش ، توسط کمپینی در وب‌سایت کیک‌استارتر بودجه مورد نیاز توسعه بازی را فراهم کرده‌اند. استودیوی Yacht Club  مبلغ مورد نیاز خود برای ساخت بازی‌اش را ۷۵ هزار دلار تعیین کرده بود اما توانست ۳۱۱ هزار دلار سرمایه جذب کند که البته این مبلغ برای ساخت یک عنوان کوچک با گرافیک پیکسلی مبلغی مناسب به نظر می‌رسید. بازی نقدهای بسیار مثبتی دریافت نموده و جوایز بسیاری را نیز از آن خود کرده است. متای نسخه PS4 بازی نمره فوق‌العاده ۹۰ است.

آسمان آبی … زمین پاک …

داستان بازی نه عمیق است و نه فلسفه خاصی پشت خود دارد. درست است که اگر این گونه بود بازی می‌توانست در این زمینه یک شاهکار باشد و درست است که اکنون این گونه نیست، اما این امر به هیچ عنوان نمی‌تواند برای یک پلتفرمر دوبعدی نکته‌ای منفی تلقی شود، زیرا هیچ کسی هم چنین انتظاری از آن ندارد. داستان بازی ساده و البته بامزه هم هست. شوالیه قصه ما با بیلی که در دستانش دارد!!! به همراه دوست سپر‌به‌دست خود عازم سفری می‌شوند. در میانه راه خود به برجی به نام Tower of Fate یا همان برج سرنوشت می‌رسانند. جادوگر قصه آن دو را گرفتار طلسمی می‌کند. پس از این واقعه شوالیه سپر به دست (نه بیل به دست!) ناپدید می‌شود. حال شوالیه بیل به دست باید به دنبال رفیق خود بگردد و همچنین جادوگر را بکشد. اما قبل از رسیدن به هدف نهایی باید ۸ شوالیه دیگر که همگی از متحدان جادوگرند را بکشد. داستان اگر چه بسیار ساده است اما می‌تواند با تصاویر و روایت خود لحظات احساسی و جذابی را برایتان رقم بزند.

چالش‌های بازی شامل کشتن موجودات خبیث دنیای بازی با بیل! پلتفرمینگ و پریدن از سکوهای مختلف و عبور از موانع و چالش‌های جالب و جذاب خواهد بود. پس از گذر از این چالش‌ها نیز به باس‌فایت‌هایی خواهیم رسید که هم تنوع بسیار خوبی دارند و هم تک‌تکشان بسیار بهینه طراحی شده‌اند. در واقع تعادل بسیار مناسبی بین درجه سختی‌شان و میزان لذتی که از مبارزه با آن‌ها خواهیم برد وجود دارد. در واقع می‌توان گفت باس فایت‌ها و دشمنان بازی به قدری متنوع و جذاب خلق شده‌اند که در تجربه ۵ ، ۶ ساعته بازی تقریباً به هیچ عنوان احساس خستگی نخواهیم کرد و همواره می‌توانیم پس از یادگیری راه مقابله با چالشی خاص انتظار اضافه شدن چالشی دیگر به گیم‌پلی بازی را داشته باشیم. این چالش‌ها اگر چه بعضاً سخت به نظر می‌رسند اما هیچ گاه این حس را به بازی‌باز منتقل نخواهند کرد، که بازی عادلانه نیست. هر بار مردن یا به مشکل خوردن فقط و فقط یک دلیل دارد و آن هم این است که بازی‌باز تمرکز و یا مهارت کافی برای عبور از آن را نداشته است. پس خود این امر انگیزه‌ای خواهد بود برای بهتر شدن و همچنین دلسرد نشدن از شکست خوردن.  بیل در بازی نه تنها نقش سلاح شوالیه قصه را بر عهده دارد بلکه می‌توان با آن به کندن سنگ‌ها پرداخت و الماس‌ها و جواهراتی را از آن‌ها استخراج نمود. جمع‌آوری گنج‌ها و جواهرات که با رنگ‌های زیبا و چشم‌نواز ساخته شده‌اند نیز در بازی خوب کار شده است.

امروزه کم نیستند عناوین درشت و کوچکی که از عناوین استاد میازاکی المان‌هایی را به بازی خود اضافه کرده‌اند تا به جذابیت شدن بازی‌هایشان بیفزایند. Shovel Knight نیز از این دست بازی‌هاست. همان‌گونه که می‌دانید در عناوین ساخته From Software با مردن هر چقدر امتیاز جمع کرده‌ایم در مکان مردنمان باقی می‌ماند و تنها یک بار فرصت داریم تا بازگشته و بتوانیم ضرری که دیده‌ایم را جبران کرده و امتیازات از دست رفته را مجدداً به دست آوریم. در Shovel Knight نیز اوضاع به همین ترتیب است با این تفاوت که این اتفاق برای مقداری از جواهرات جمع‌آوری شده خواهد افتاد. چک پوینت‌های بازی در فواصل بسیار مناسبی از یکدیگر قرار دارند به طوری که نه احساس تکرار و خسته شدن از بودن در یک منطقه خاص را خواهیم داشت و نه مردن و باختن برایمان بدون هزینه و کم هیجان خواهد بود.

الان میام همین دسته بیل رو می کنم تو حلقت!

در مورد گرافیک فنی بازی خیلی نمی‌توان صحبت کرد. کاملاً بدیهی است که با گرافیک ۸بیتی مشکلی از بابت گرافیک فنی وجود نخواهد داشت. اما گرافیک هنری Shovel Knight کاری خواهد کرد که نه تنها گرافیک ۸ بیتی بازی ذره‌ای توی ذوق نزند بلکه این عنوان بسیار چشم‌نواز و زیبا به نظر بیاید. رنگ‌ها و مناظر متنوع و زیبا در محیط‌های گوناگون به همراه طراحی جذاب و بامزه موجودات باعث خواهند شد لحظات به یاد ماندنی و خاطره‌انگیزی را در حین بازی کردن تجربه نمایید. انتخاب رنگ‌ها شاید در این گونه بازی‌ها از در نگاه نخست، امری پیش پا افتاده به نظر برسد اما ترکیب رنگ‌های مختلف در هر مرحله‌ای از Shovel Knight طوری کار شده که هم از طرفی مشابه آن ترکیب را کمتر دیده‌ایم و به آن عادت نداریم هم مناظر بازی به نظرمان بسیار جذاب و تماشایی خواهند آمد.

موسیقی‌های عنوان Shovel Knight دو خصوصیت بارز دارند. اول آن که کاملاً طوری ساخته شده‌اند که یادآور عناوین کلاسیک و قدیمی‌تر بازی‌های اکشن پلتفرمر ۸ ‌بیتی باشند و دوم آن که بسیار به یاد ماندنی و زیبا خلق شده‌اند. نه تنها از شنیدن آن‌ها خسته نخواهید شد بلکه با گذشت زمان بیشتر از آن‌ها لذت خواهید برد. نکات گفته شده در مورد صداگذاری بازی نیز کاملاً صادق است. شنیدن این صداها کافی است تا برای دقایقی هم که شده سوار بر موج خاطرات به سال‌های قبل و کنسول‌های خانگی قدیمی‌مان برگردیم و کمی از طعم شیرین آن دوران را مجددا بچشیم. در مجموع می‌توان صداگذاری و موسیقی بازی را بسیار باکیفیت و به طور کامل در راستای خاطره‌انگیز بودن آن توصیف کرد.

اگه ۱۰ دلار بیشتر بدین و نسخه Delux Edition بازی رو بخرین می‌تونین علاوه بر بیل از کلنگ هم استفاده کنین!!!

عنوان Shovel Knight پر است از گشت‌وگذار در قلعه‌ها و مناطق تاریک و عبور کردن از موانع پرتعداد و چالش‌برانگیز. باس‌فایت‌های سخت و جذاب نیز، مراحل دشوار بازی را برای علاقه‌مندان به چالش و مبارزه شیرین‌تر کرده‌اند. بازی با گرافیک هشت بیتی و پیکسلی ساخته شده است. سبکی از ساخت بازی که بارها نشان داده است، با رزولوشن بسیار پایین هم می‌توان زیبایی خلق کرد، مشروط بر طراحی هنری خوب! این امر در این عنوان هم کاملاً مشهود و نمایان است. Shovel Knight  با طعمی نوستالژیک، طراحی مراحل بسیار خوب ، سکو بازی عالی، موسیقی زیبا و باس‌فایت‌ها و چالش‌های جذابش توانسته ترکیبی عالی از المان‌های مختلف را در اختیار مخاطب قرار داده و مجموعه این عناصر مثبت، باعث خواهند شد مخاطب از این عنوان کاملاً لذت ببرد.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید