پیش‌نگاهی بر بازی ایرانی میرمهنا

۲ مهر ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۹

نمایشگاه بازی های رایانه ای تهران , اولین برخورد من با بازی ” میر مهنا ” بود. چند دقیقه ای مبهوت بازی و فضا سازی های گرم و دلنوازش شده بودم. به نوعی میر مهنا با دیگر بازی های رایانه ای ایرانی فرق می کند. نه یک بازی مربوط به جنگ , نه یک بازی اسطوره ای مثل ” عصر پهلوانان ” و ” گرشاسپ “.

میر مهنا یک بازی قهرمان پرور است که تصویر مستعمره بودن جنوب کشور را به تصویر می کشد. البته بنده نتوانستم به استودیوی اسپیرس پویا نما بروم و بتوانم بازی را از نزدیک تجربه کنم , بنابر این در این مقاله به توضیحات سازندگان بازی بسنده می کنیم.

دریا یک اصل مهم در طراحی و روند بازی ” میر مهنا ” است.

داستان , کلیشه ای و تازه!

قرن ۱۷ میلادی خلیج فارس و جزیره خارک توسط نیروهای کمپانی هند شرقی اشغال گردیده است. ماجرایی بازی از جائی آغاز می شود که حنانه دختری از اهالی جزیره خارک، با یورش سربازان کمپانی هند شرقی به خانه آنها اور را دستگیر و در در سیاه چال قلعه موسلستاین که مقر فرماندهی کمپانی هند شرقی است زندانی میکنند.

در بازی میرمهنا بازی‌کننده در نقش یک جوان جنوبی که برای نجات خواهرش حنانه با یاران میرمهنا همسو و همراه می‌گردد و با متجاوزان به وطن مبارزه  و ایفای نقش خواهد کرد.

همانطور که می بینید داستان در مقیاس با داستان های خارجی بسیار کلیشه ای و به سبک نجات شاهزاده خانم است! البته خب خیلی فرق دارد و به نوعی ایرانی تر شده , اما باز هم تم و بنیان اصلی همان است.

صحنه های کارگردانی شده می توانند بازی را بسیار زیبا کنند!

بازی میر مهنا یک بازی اول شخص ایرانی با ریشه تارخی است. داستان این بازی در دوره حکومت کریم خان زند رخ می دهد. در این هنگام که بیگانگان با تسخیر و گرفتن بخشی از جزایر ایران از جمله جزیره ی خارک و با چپاول و تجارتی نا عادلانه زندگی را بر مردم این خطه تنگ نموده بودند میرمهنا فرزند میر ناصر والی جزایر جنوبی ایران که از این ظلم به تنگ آمده بود با اندک یاران خود نهضت جنوب را شکل دادند تا دست استعمارگران را از کشور کوتاه کرده و مردم را از فقرو ظلمی که با آن گریبانگیر بودند برهانند. این بازی در اصل به روایت بخشی از روزهای پایانی زندگی میر مهنا می پردازد که بازیکن در آن نقش جوان جنوبی ای را ایفا خواهد کرد که برای نجات خواهرش حنانه با یاران میر مهنا همسو و همراه می شود و همراه با آنها پا به مبارزات دلیرانه می گذارد.

از مشخصه های این بازی ایرانی استفاده از موسیقی کاملا سنتی با گرایش های محلی منطقه است که به جذابیت و حس ایرانی بازی افزوده است. فضا سازی متنوع و بومی منطقه و طراحی شخصیت ها بر اساس داستان و زمان بازی از دیگر مشخصه های بارز بازی میر مهنا است.

امیدواریم این گونه درگیری های شلوغ بدون قاطی کردن هوش مصنوعی , در بازی پیاده سازی شوند!

این بازی از دیدگاه فنی نیز قابل توجه است. دراین بازی سعی شده است تا تکنیک های جدید گرافیکی نزدیک به استاندارد های بازی سازی روز دنیا پیاده سازی شود. همچنین برای سازگاری بهتر با شرایط رایانه های بازیکنان تست ها و روش های معتبری جهت برطرف کردن معایب و همچنین بهبود سرعت ضمن تثبیت کیفیت تکنیک ها بکار گرفته شده است.

هوش مصنوعی بازی تقریبا از استاندارد های روز پیروی کرده و در پیاده سازی آن سعی شده که از بازی های مشابه خارجی در همین ژانر الگوبرداری شود. از جمله ویژگی های خاص آن می توان به شناسایی خودکار نقاط پوششی – ردیابی هوشمندانه ی دشمنان – جستجوی سریعترین روش مبارزه برای مقلوب نمودن دشمن – سازگاری با صحنه های کارگردانی شده و  شرایط محیطی خاص اشاره کرد.

همچنین بازی میر مهنا از روش موشن کپچر برای ضبط حرکات استفاده نموده است که کمک شایانی به طبیعی تر شدن حرکات و صحنه های بازی کرده است.

محیط بازی خوب و با کیفیت است.

جو و تم جنوبی در تصویر کاملا مشخص است.

میر مهنا و دوستان!

به نظر من میر مهنا پتانسیل خوبی برای تبدیل شدن به یک بازی خوب ایرانی یا منطقه را دارد و امیدواریم در زمان عرضه ی بازی اندک مشکلات آن هم بر طرف شود.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید