ندای وظیفه با چاشنی جنگ سرد | نقد و بررسی بازی Call of Duty Black ops Cold War

مقالات ، نقد و بررسی ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰

فرانچایز Call of Duty سالهاست که در زمره محبوب ترین و پرفروش ترین آثار در صنعت بازی های ویدیویی به شمار می آید. این سابقه طولانی، خود منجر به این شده که در طول سالهای مختلف، شاهد عناوین مختلفی از این سری با کیفیت های بسیار متفاوت باشیم. برخی نسخه های سری مثل سه گانه Modern Warfare و یا نسخه WWII، عملکرد بسیار فوق‌العاده ای از خود به جای گذاشته‌اند و از طرف دیگر برخی نسخه ها مثل Ghost آنچنان موفق ظاهر نشدند. با این وجود آنقدر Call of Duty در میان مخاطبان محبوب هست که حتی عناوین ضعیف تر این فرانچایز نیز با استقبال خارق‌العاده مخاطبان همراه می شوند.

نسخه Modern Warfare که سال قبل عرضه شد، عملکرد بسیار موفقی چه از لحاظ نمرات و چه از لحاظ فروش کسب کرد و پرفروشترین نسخه ندای وظیفه در نسل هشتم نیز لقب گرفت. گرافیک هنری بسیار مطلوب، گان پلی جذاب و روان در کنار مود ها و بخش های جدید Multiplayer همگی دست به دست هخ دادند تا Modern Warfare را به نسخه‌ای بسیار موفق تبدیل سازند. عرضه نسخه رایگان بتل رویال Warzone نیز به محبوبیت Modern Warfare بسیار بیشتر کمک کرد.
بنابراین طبیعی بود که پس از عرضه موفق این نسخه، انتظارات از نسخه بعدی سری بسیار بالاتر باشد.
در ادامه به نقد و بررسی بازی Call of Duty: Black Ops Cold War می پردازیم تا ببینیم آیا این عنوان توانسته است انتظارات را برآورده سازد یا خیر…

بازی Call of Duty: Black Ops Cold War با وجود آنکه یکسری نقص ها و مشکلات دارد، با این وجود تجربه ای بسیار سرگرم کننده به شمار می آید. با نقد و بررسی این بازی همراه گیمفا باشید…

بررسی بخش داستانی (Campaign)

در همان ابتدا باید بگویم بخش داستانی نسخه Cold War, هر چند از لحاظ کلی اکثر ویژگی های نسخه های قبلی را به ارث برده، اما یکسری نکات جدید دلچسب به همراه دارد. اول از آنکه می توانید کمی شخصیت خود را شخصی سازی کنید و مواردی مانند Background او را تعیین کنید. انتخاب این موارد یکسری Bonus نیز به همراه دارد که هر چند نمی توان این امتیازات خاص را انقلابی خواند، اما در طول تجربه کوتاه چندساعته بازی می تواند به شما کمک کند.
برویم سراغ داستان بازی. بازی در سال ۱۹۸۱ جریان دارد و شاهد حضور شخصیت هایی آشنا مثل Woods و Mason نیز هستیم. مانند همیشه، روسیه یا بهتر است بگویم شوروی محور اصلی داستان بازی را شکل می دهد. متاسفانه نمی توانم به جزییات بیشتر داستان بازی اشاره کنم چرا که هر گونه صحبت میتواند اتفاقات بازی و سوپرایز های احتمالی آن را برای شما اسپویل کند.

بخش داستانی بازی پر است از لحظات و صحنه های هیجان‌انگیز و جذاب. شاید اگر کمی داستان بازی غیرقابل پیش‌بینی تر می‌بود داستان بازی می‌توانست به مراتب جذاب تر باشد.

اما این نکته را بدانید که در این نسخه شاهد لحظات متعددی هستیم که لزوما مشغول تیراندازی نیستید بلکه المان های جاسوسی و مخفی کارانه ای که در فیلم های چون Mission Impossible و یا سری بورن دیده ایم، در این بازی نیز به چشم می خورد. در برخی از لحظات باید در قالب پوشش فردی خاص به پایگاه KGB نفوذ کنید. در مرحله ای دیگر باید سرنخ ها و اطلاعات را بررسی کرده تا به نتیجه برسید و در کل در Cold War لزوما همیشه سلاح به دست مشغول تیراندازی نخواهید بود.
البته این مسأله به این معنی نیست که لحظات اکشن و نفس‌گیر در بازی کم تعداد است. هنوز لحظات بسیاری وجود دارند که شما را در بطن نبردی عظیم قرار می دهند و انصافا این مراحل طراحی بسیار خوبی نیز دارند. اما به هر حال در Cold War شاهد لحظات مختلفی هستیم که این تنوع در اتفاقات و مراحل، بخش داستانی کوتاه بازی را بسیار جذاب ساخته است.
تنها مشکلات بخش داستانی، یکی کوتاهی بیش از حد آن است و دیگری این مساله که داستان بازی با وجود جذابیت کلی، آنچنان دارای پیچش داستانی و یا Plot Twist خاصی نیست و کمی روند یکنواختی را دنبال می کند. البته اشاره به این نکته ضروری است که بخش داستانی بیش از یک پایان دارد که نکته بسیار قابل توجهی به شمار می‌آید.

بخش جذاب و کامل Gunsmith در این نسخه نیز حضور دارد و گزینه های زیادی پیش روی بازیبازان قرار می‌دهد.

بررسی بخش Multiplayer یا چندنفره

بازی Call of Duty: Black Ops Cold War، بسیاری از نکات جذاب بخش های چندنفره عناوین پیشین سری را به ارث برده است. از مود های متنوع گرفته تا سیستم Gunsmith عمیق بازی که امکان شخصی سازی عمیق سلاح ها را ممکن می سازد. تقریبا تمام مود ها و حالت های محبوب و نام آشنای نسخه های قبل در این نسخه نیز وجود دارند. بخش چندنفره همچنان جذاب، لذت بخش و سرگرم کننده است و از آنجایی که امکان Mount کردن سلاح در این نسخه وجود ندارد، تعداد کمپر های بازی نیز کمی کمتر شده است.

یکی از نکات عجیب بازی این است که از لحاظ گرافیک هنری، بازی نسبت به نسخه قبل پسرفت داشته است!

 

اما بزرگترین مشکلی که در حال حرکت حاضر در بخش چند نفره وجود دارد، بالانس نبود کلی سلاح های بازی است. به عنوان مثال سلاح MP5 آنقدر قدرتمند و کامل است که تقریبا در هر مسابقه و لابی، حداقل نیمی از کل بازیبازان از این سلاح استفاده می کنند و عملا هشتاد درصد سلاح های دیگر در کلاس های مختلف LMG, AR و غیره، آنچنان شانسی در مقابل MP5 ندارند. سلاح M16 نیز تا حد زیادی شرایط مشابهی دارد. البته معمولا نسخه های مختلف کالاف همیشه با مشکل قویتر بودن بیش از حد منطقی بعضی از سلاح ها دست و پنجه نرم می کنند که در ادامه، از طریق اپدیت های نرم افزاری، قدرت و ویژگی های این سلاح ها بالانس تر می شود. اگر به خاطر داشته باشید شاتگان ۷۲۵ نسخه MW نیز در اوایل عرضه به خاطر برد غیرمنطقی اش صدای بازیبازان را درآورده بود.
در کنار این معضل، مانند همیشه شاهد یکسری باگ ها و مشکلات فنی هستیم که می توانند به نوبه خود به تجربه بازیبازان لطمه وارد سازند‌.
از طرف دیگر، طراحی نقشه ها، تنوع Mode های بازی، تنوع سلاح ها، بخش Gunsmith و موارد دیگر همگی در سطح کیفی خوبی قرار دارند. در کل می توان به خوبی از بخش چنذنفره بازی لذت برد اگر یکسری مشکلات کلی را بتوانید نادیده بگیرید. خصوصا به واسطه صداگزاری فوق‌العاده سلاح ها و افکت های صوتی بازی

بخش زامبی بازی بدون آنکه تغییرات جدیدی را پیش گیرد، همان تجربه کلاسیک آشنا را ارائه می دهد.

بررسی بخش Zombie

یکی از نکاتی که همواره پس از تجربه مود زامبی نسخه های مختلف کالاف به سرعت به آن پی می برم، این است که سازندگان همواره از فرمولی ثابت و مشخص برای طراحی بخش Zombie استفاده می کنند و از آنجایی که هر گونه خلاقیت، نوآوری و یا حرکت جدید ممکن است جواب ندهد، سازندگان از هر گونه تغییر بزرگ و بنیادی خودداری کرده، و به کم و زیاد کردن یکسری نکات کوچک بسنده می کنند. به همین دلیل بخش Zombie تقریبا تمام نسخه های ندای وظیفه، بسیار به یکدیگر شبیه است چرا که سازندگان نمی خواستند با تغییری انقلابی، ریسک عدم استقبال بازیبازان را به جان بخرند. به شخصه فکر می کنم ترسو بودن سازندگان باعث عدم پیشرفت بخش زامبی می شود چرا که تا زمانی که ایده های جدید و نوآورانه در این بخش پیاده نشوند، همچنان شاهد مودی معمولی، قابل پیش‌بینی و نسبتا تکراری خواهیم بود. البته بدیهی است تجربه نبرد با زامبی ها و بعضا هیولاهای جهش یافته در کنار دوستان و به کمک کار تیمی همواره جذاب خواهد بود. اما صادقانه بگویم تفاوت خاصی میان بخش زامبی این نسخه، با عناوین دیگر سری وجود ندارد(با در نظر گرفتن تغییرات کوچک و سطحی)
با این وجود سازندگان در خلق یک بخش سرگرم کننده بسیار موفق بوده اند. شاید بتوان بزرگترین اتفاق جدید در این بخش را این نکته دانست که هر ۱۰ دور, این امکان را خواهید داشت تا بازی را به اتمام رسانده و با درخواست کردن هلیکوپتر و دوام آوردن در آن لحظات بازی را در آنجا تمام کنید.

گان پلی بازی همچنان فوق‌العاده خوش ساخت و روان است. هر چند به شخصه با گان پلی نسخه MW ییشتر ارتباط برقرار کردم.

سخن پایانی
عنوان Call of Duty: Black Ops Cold War را نمی توان عنوانی انقلابی یا فوق‌العاده در سری ندای وظیفه برشمرد چرا که هم مشکلات مختلفی دارد، و هم از برخی جهات مثل گرافیک هنری نسبت به نسخه Modern Warfare دچار افت شده است. با این وجود به لطف بخش Campaign کوتاه اما جذاب، بخش چند نفره اعتیادآور و صدالبته مود محبوب زامبی، هنوز ارزش تجربه بالایی دارد.

 

12345678910(89 رای, میانگین آرا 6٫74 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • AmirtheGRB گفت:

  ممنون بابت نقد جناب زاهدی. کال آو دیوتی چیزی که من ازش این چندسال از کمپیناش فهمیدم ضعف شدید توی لول دیزاینه. دوران مدرن وارفر ها ست پیس های فک برنداز بره عالی بودن بخش داستانی کافی بود ولی حالا دیگه این قضیه کافی نیست و به لول دیزاین بروز نیازه (تکامل لول دیزاین آنچارتد ۴ رو با سگانه قبلش مقایسه کنید) کالاف واقعا هنوز توی ۱۳ سال پیش از نظر تکامل مونده و به صحنه های اسکریپت شده و ست پیس بسنده میکنه. برای مثال تایتان فال ۲ هم حق مطلب در لول دیزاین فوق العاده بروز و حرفه ای رو تمام و کمال ادا میکنه.

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 39Thumb up 6Thumb down
 • Amir.Look For The Light گفت:

  خدا قوت جناب زاهدی Yes
  این کم رنگ شدن بخش داستانی یا بهتر بگم “عظیم نبودن” بخش داستانی واسه منی که از نسخه اول کالاف فنش بودم دلسرد کنندس..
  کولد وار خط داستانیش چقدر بود؟! Frown

  5Thumb up 1Thumb down
 • Daniel Lamb گفت:

  نمره ی خوبی بهش دادین من فکر کردم کمتر میشه
  ولی واقعا از نظر من cod mw 2019 یه چیز دیگه بود

  11Thumb up 2Thumb down
 • Electropop گفت:

  با اینکه گرافیک و گیم پلی در مقایسه با modern warfare افت کرده ولی نسخه ضعیفی نیست مبارک طرفدارش

  2Thumb up 1Thumb down
 • mohammadcallofdutyfan گفت:

  اسپویل
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  بزرگترین ضربه ای که بازی بهش وارد میشه نداشتن خلاقیت و نوآوری هست.
  سکانس شروع بازی کپی پیستی از bo1 هست که مخاطب رو امیدوار میکنه این نسخه قراره طوفانی ظاهر بشه و یه شاهکار جدید باشه.
  اما در همون مرحله اول نداشتن هیجان و خلاقیت کافی بیداد میکنه.
  محیط های بازی به شدت شبیه به bo1 هست تا جایی که همون مرحله اول، نبرد روی پشت بام ها و داخل خیابان دقیقا از bo1 گرفته شده.
  یا قسمتی از بازی که به شما ماده تزریق میکنن تا حافظه شما بررسی بشه، اون قسمت که شما در حال مرور ویتنام هستید، جایی رو خاطرم هست که وارد تونل های زیر زمینی نیرو های وتینام میشید و یه جامپ اسکر مسخره میاد جلوی شما که دقیقا توی bo1 این رو داشتیم.
  میخوام بگم نداشتن خلاقیت و ایده جدید واقعا بیداد می کرد که همین باعث شد من همش فکر کنم یه کلون و کپی ضعیف از bo1 رو دارم بازی می کنم.
  از این بخش که بگذریم، شخصیت پردازی ها سه صفر به الکس میسون توی bo1 باختند! کجاست اون فضای پر از تردید و تعلیق ، اعداد کجا هستند؟
  تیم سازنده از صداپیشه و بازیگر جدیدی برای میسون و وودز استفاده کردن که اصلا و ابدا به گرد پای قبلی ها نمی رسند و برای جبران این ضعف، شخصیت ادلر رو به بازی اضافه کردن.شخصیتی که هیچ پیش زمینه ای ازش نداریم و از همون اول بازی مدیریت تیم جدید نیرو های عملیات سیاه رو دستش گرفته و برای من مخاطب قابل قبول نیست.
  نداشتن شخصیت پردازی مناسب در این کاراکتر و به حاشیه رفتن دو شخصیت محبوب بازی ، قابل قبول نیست!
  الان مثلا وودز از بازی حذف میشد چی میشد؟ ادلر جاش رو حقیقتا پر کرده بود.
  ایراد بعدی بازی این که باز تیم سازنده به دلیل نداشتن خلاقیت سراغ bo1 رفتن و ایده اصلی داستان باز هم ذهن شویی هست.
  اینبار یه شخصیت به نام bell رو که از نزدیکان پرسیوس هست رو ذهن شویی می کنن،طوری که فکر کنه با ادلر توی ویتنام حضور داشته و یه مامور مخفی cia هست که ماموریتش کشتن پرسیوس هست.
  بله ، می بینید که باز هم از bo1 کپی کردن.
  اوج ناامیدی من در پایان بازی بود.
  شما وقتی در حال بازجویی شدن با تزریق مواد هستید، لا به لای این بازجویی می فهمید که بله اونا شما رو ذهن شویی کردن (چون ماده که تزریق شده باعث برگشت خاطرات و تقویت حافظه میشه، ادلر سعی داره با این کار محل پرسیوس رو بفهمه ولی خاطرات قبلتر هم به شما بر می گردونه)
  حالا شما می دونی که مامور مخفی cia نیستی!
  ولی میتونی خودت رو بزنی به کوچه علی چپ که نمیدونی و مثلا این قضیه رو شخصیت bell نفهمیده (یا شاید هم میخوای عمدا به شوروی خیانت کنی) که در این صورت میرید و در یه عملیات پایانی، نقش پرسیوس رو به فنا می دید.
  بعد از این شخصیت ادلر ، شما رو به یه صحبت خصوصی در اون پشت پشت ها دعوت می کنه و به شما هفت تیر میکشه و شما رو میکشه (دلیل دارم برای این حرفم)
  که نشون میده bell دیگه یه مهره سوخته است.
  اگر من نوعی قراره bell رو کنترل کنم ، واقعا این پایان جذاب نیست و خیلی زننده است!
  پایان های دیگر هم این که ادلر شما رو به خاطر دروغ گفتن در بازجویی میکشه یا شما تیم ادلر رو می کشونید به جایی که تیم پرسیوس
  کمین کردن و این میشه پایان شیطانی بازی.
  در پایان شیطانی ، شما bell را کنترل می کنید.میسون و سایرین را می کشید.موشک ها شلیک میشه و اروپا با خاک یکی میشه.
  پایان درست بازی همون اولی هست که bell را به عنوان یک مهره سوخته حذفش می کنن.
  جالبه که پایان شیطانی رو بیشتر دوست داشتم.
  واقعیت تلخ این که بازی اصلا هویت خودش رو نداره، مدام به bo1 گریزی میزنه تا مثلا خودش رو بالا بکشه ولی بیشتر توی باتلاق فرو میره.
  برعکس mw که داستان جدیدی رو کاملا از نو تعریف کرد و روح و هویت خودش رو داشت، اینبار ما شاهد هستیم سازندگان فقط وودز و میسون و اسم بلک آپس رو اوردن وسط و از bo1 کپی کردن تا یه نسخه دیگه تحویل بدن و فروش بکنند.

  21Thumb up 1Thumb down
 • Dexter03 گفت:

  انقدر فن کالافم حتی اگر نمره صفر هم بهش میدادین با تمام وجود بازیش میکردم. چون برای من بهترین و جذابترین گیمه حالا میخواد کوتاه باشه و فقط ۶ ساعت داستان باشه ولی همون ۶ ساعتش رو به تمام بازیای مولتی پلتفرم و انحصاری های ۳ کنسول ترجیح میدم.
  حالا منفی بدین ولی کالاف برای من با همه فرق داره.
  تنها نکته منفی راجبش برای من فقط و فقط حجم زیادشه

  11Thumb up 46Thumb down
  • Ozhan گفت:

   فن بودن خوبه باعث میشه به عشق یه بازی صب و شبت رو بگذرونی ولی تعصب نه!
   همه ما یادمونه بلک اپس ۱ و ۲ چقد شاهکار بودن
   حالا شما با این حمایتتون ازین نسخه باعث میشید که اکتیویژن بهتر نسازه و بازیشو و میگه من که هرچی بسازم میخرن ازم.پس چه کاریه که شاهکار بسازه

   19Thumb up 3Thumb down
   • Commander shepard گفت:

    مشکل اینجاست نمیشه
    این تعصب نیست
    عشقه
    من به واسطه ی علاقم به سری اساسین هر چی بدن حالا یا با تخفیف میخرم یا کرکی بازی میکنم
    بالاخره بازی میکنم!
    وقتی علاقه داشته باشی به یه سری هر چقدر هم بد باشه بازیش میکنی؟
    نه؟

    7Thumb up 13Thumb down
    • AmirtheGRB گفت:

     شما رو نماینده اساسین دوستای حال حاضر فرض میکنیم. اگه شما که عاشق این سری هستی دوسال دونسخه ازشو نخری حساب کار ناشر و استودیو دستشون میاد که به خودشون یه تکونی بدن و یه بازی باکیفیت بسازن. دوسال صبر واقعا چیز سختی نیست. آقافرنام و شما میگید هرچی بشه من میخرم. این وسط هم خودتون سوخت میدید هم مردم. من خودم دای هارد فن فالوت بودم اما نسخه چهار پسرفت شدید رو دیدم. ۷۶ هم که میدونید. من میدونستم جفتشونو بخرم قراره حال خودمو بکنم ولی الان ۴ ساله نخریدم چون دنبال اون کیفیتم و امیدوارم چندنفر دیگه هم مثل من فکر کنن تا کیفیت یکی از بازیای مورد علاقم تضمین بشه

     6Thumb up 1Thumb down
     • Commander shepard گفت:

      سعی خودمو میکنم
      و خب قبل اودیسه اخرین بازی که خریدم اتزیو کالکشن بود و بلک فلگ
      بقیه رو نخریدم و کرکی بازی کردم
      با حرفتان موافقم
      ولی نمیتونم جلوی خودمو بگیرم که بازی نکنم

      1Thumb up 0Thumb down
    • Ozhan گفت:

     نه
     من عاشق سه گانه مس افکتم ولی هیچوقت اندرومدا رو در سطح بایوور ندیدم
     چون نمیخواستم افت کنه شرکت مورد علاقم
     پس تعصب خوب نیست هرچقدم عاشق یه بازی باشی

     4Thumb up 0Thumb down
     • Commander shepard گفت:

      به نظر من اندرومدا در سطح بایوور بود
      اونقدرا بد نبود
      ولی شاهکار هم نبود
      ولی انتم…
      این بازی رو هر کی خریده باید ببره پس بده
      این بازی حتی در سطح ea هم نیست
      چه برسه به بایوور

      0Thumb up 0Thumb down
   • Dexter03 گفت:

    واقعا این تعصب نیست. علاقه شخصی زیادم به بازیه.

    منم دلم میخواد خیلی بهتر بشه و بخش داستانیش طولانی تر بشه ولی خب کاری که دست من نمیاد. نمیتونم خودمو از همین نسخه هاش محروم کنم که

    2Thumb up 12Thumb down
   • mohammadcallofdutyfan گفت:

    این علاقه است نه تعصب که هر سال بازیش کنی.
    تعصب اینه من بیام بگم این بازی بی نقصه
    در نظر داشته باش تحریم کردن چنین اثری فایده نداره
    چون نخریدن من یه نفر تاثیری روی اکتی نمیزاره و فن بیس کال آف هم خیلی وسیعه، با بازی نکردن لذت تجربه اش رو از خودت میگیری فقط.
    پس هر سال کال آف رو بازی می کنم
    ایراداتش هم میگم
    کسی الان از من بپرسه ارزش داره اینو بخرم میگم نه صبر کن سایبرپانک یا اساسین رو بخر
    در حالی که خودم تمومش کردم.

    2Thumb up 3Thumb down
   • Fanresidentevil گفت:

    نمیشه دیگه من عشق سری رزیدنت ایول هستم واشغالم باشه ولی همیشه دوسش دارم بازی میکنم

    0Thumb up 3Thumb down
  • Alsavegma گفت:

   کاملا با Dexter موافقم مثلا گوست نه از نظر یوزر نه متا نمره خوبی نداشت ولی من کلی لذت ازش بردم و یکی از بهترین بازی های عمرم بود اگر میخواستم به حرف بقیه که ازش بد میگفتن گوش کنم اون همه خاطره به یاد موندنی ازش نداشتم مهم نمره ای هست که خود شخص به بازی که میکنه میده نه نظر دیگران در ضمن نقد خوبی هم بود تشکر از آقای زاهدی

   5Thumb up 2Thumb down
 • AloneFighter44 گفت:

  جدیدا بخش داستانی COD خیلی کوتاه شده و بیشتر تمرکز رفته روی بخش آنلاین ! اصلا از این موضوع خوشم نمیاد ، دلم برای آثاری مثل MW2 تنگ شده چه قدر خفن بود لامصب . ولی از حق نگذریم گان پلی COD خیلی روان و لذت بخشه به خصوص از استریم هایی که با PS5 و دوال سنس دیدم انگار کیف و حالش توی نسل ۹ چندین برابر شده …

  8Thumb up 1Thumb down
 • Feel The Power گفت:

  اتمام بخش داستانی ۴ الی ۵ ساعت زمان میبرد لول های تکراری شخصیت های بازی خیلی دلنشین نیستن.

  3Thumb up 2Thumb down
 • Ghost rider گفت:

  گیم پلیش کلن سه ساعته Neutral
  از ۲۰۰ گیگ ۴۰۰ گیگش برای مولتی پلیرشه
  یادش به خیر اون دوران که کالافو با داستانش می شناختن ولی الان شده مثله بتلفیلد

  7Thumb up 1Thumb down
 • Mahdi logical gamer گفت:

  این نسخه اسپیلیت اسکرین داره ؟

  1Thumb up 1Thumb down
 • mass effect for ever گفت:

  برداشتن قفل باز کردن فال اوت مخفی کاری فارکرای فینیشر های دیس انرد و کلی بازی رو ریختن کنار هم اسمشو گزاشتن کالاف دیتی کمپین داستانی یکم هم طول میکشید یکم نید فور اسپید بازی هم اضافه میکردن

  7Thumb up 3Thumb down
 • leonpeyman گفت:

  نمی دونم چرا کلا سری mw را بیش تر از سری black ops دوست دارم.

  10Thumb up 5Thumb down
 • Fanresidentevil گفت:

  کلا کالاف برای من اخرین نسخه که دوست داشتمش کالاف دیوتی گوست بود. ودیگه برای من مرد چون رفت سمت انلاین

  2Thumb up 1Thumb down
 • Kena گفت:

  چطور به همچین مزخرف و زباله ای ۸ میدین؟اصلا نمره دهیتون تو بازیا منطقی نیست یه سر به یوزر اسکور بازی بزنید قرمزه و هروز پایین تر میره الان که ۳٫۷ شده متاش هم شده ۷۷ هیچکی از این اشغال راضی نیست هرکی بازیش کرده حالش بهم خورده کالاف و بتلفیلد به فنا رفتن و دیگه دورانشون تموم شده فقط به عنوان یک بازی انلاین باید شناختشون

  22Thumb up 6Thumb down
  • Fanresidentevil گفت:

   دقیقا کالاف دیگه اصلا بازی خوبی نیست هیچوقت بازی مثل سری مدرن وارفر نمیتونن درست کنند اکتیویژن گند زده به کالاف چند ساله باز بتلفیلد که نسخه۱فوق العاده هست ولی کالاف این نسل افتضاح عمل کرد ونسل بعدم ادامه میده. میان یه بخش ۴ساعته میدن بازی کنین بقیشم انلاین بازی کنید من دلم کالاف مثل مدرن وارفر۲میخوام

   5Thumb up 2Thumb down
 • mohamad199 گفت:

  سلام . ممنونم ازنقد بازی. انصافا گان پلی بازی هم چنین گرافیک بازی نسبت به مدرن وارفیر پسرفت داشته . همچنین بازی یه کم فانتزیه . اما فکرکنم بخش کمپین خوبی داشته باشه . به شخصه به شدت منتظر نسخه بعد مدرن وارفیر از اینفینیتی هستم . صدالبته منتظر دستپخت جدید ea برا بتلفیلد هم هستم . وای چی میشه اگه بتل بیاد تو جنگ مدرن . دیگه همه میدونن تو بخش گرافیک بتلفیلد خارق العادس . بدجور منتظرشم

  7Thumb up 1Thumb down
 • Ryan Bones گفت:

  راس ادلر خیلی نامرده حواستون باشه!

  5Thumb up 6Thumb down
 • Old Gamer Amir گفت:

  نقد مختصری بود برای همچین بازی بزرگی
  ای کاش دقیق تر بیان میشد که چرا و رو چه ملاکی گرافیک هنری بازی ضعیفتر شده و یا به چه دلیل گانپلی نسخه قبلی به نظر منتقد بهتره.

  3Thumb up 0Thumb down
 • ❾❻︵ȏṃıԀ﹏✎ گفت:

  کسی توی ps4 از مرحله سه به بعد، کنترلرش از کار نیوفتاده؟! که از اونجا ب بعد فقط باید حتما با کابل دسته رو وصل کرد وگرنه بلوتوثی کار نمیکنه؟!

  0Thumb up 0Thumb down
 • Arm4niii گفت:

  سپاس از زحماتتون.
  سوال داشتم که بررسی این بازی مربوط به کدوم نسخه بوده.
  کنسولهای نسل هشتم یا نهم؟
  ایا نسخه های نسل نهمی هم نقد میشه؟

  1Thumb up 0Thumb down
 • Hamid _ Solo گفت:

  خیلی ممنون اقای زاهدی عزیز
  دوروزه که زیاد وقت نکردم بیام گیمفا اعصابم خرابه Pain
  ولی با نقد شما حالم خوب شد ایول دارید Wink Clap Clap Blush
  در مورد بازی بگم به نظرم در خیلی جهات از modern warfare قبلی بهتر عمل کرده ولی در بعضی قسمت ها ضعیف تر بوده کلا انتظار گیمرها رو براورده کرده ولی میتونست خیلی بهتر باشه اما چه کنیم call of duty یا به قول خودمون کالاف Laugh همیشه عشق بوده و هستش
  ولی در یه مورد هیچوقت نخواستم فکر کنم اما کم کم دیگه بهش ایمان اوردم اینکه دیگه به زور دارن بخش داستانی رو تو بازی جا میدن درسته واقعا بخش های داستانی دو نسخه قبلی واقعا عالی بودن ولی به اندازه ای کوتاه هستن که ادم فکر میکنه حکم یه بخش اضافی رو داره که چندان مهم نیستش و فقط میخوان با قرار دادنش یه جوری گیمر هارو راضی کنن
  اما به هر حال
  تمامی کم و کسر هاش رو توی بخش انلاین جبران میکنه Grin

  1Thumb up 1Thumb down
 • هادی صفایی گفت:

  ممنون از شما نویسنده عزیز بابت نقد
  بنده ب شخصه نسخه Call of duty modern warfare 2019 رو بیشتر میپسندم

  3Thumb up 1Thumb down