یک آرکید لذت‌بخش| نقد و بررسی بازی Spitlings

20 مرداد 1399 - 09:00

احتمالا از نام بازی که امروز می‌خواهیم آن را بررسی کنیم، حدس زده‌اید که با چه چیز عجیب و غیرمعقولی روبه رو هستید. بازی Spitlings چیزی را خلق کرده که کم‌تر کسی فکرش را می‌کرد و ایده عجیبی دارد. بازی‌های مستقل همیشه باید ایده‌های خلاقانه و جدید داشته باشند تا دیده شوند و به سوددهی بررسند; اما این ایده‌ها همواره نباید یک چیز خیلی تحیر برانگیز و زیبا باشد، گاهی این ایده می‌تواند یک مساله ساده اما جدید باشد که تا به حال کسی به فکرش نرسیده; بازی Spitlings از همین دسته است. بازی که کار به ظاهر زشت و غیر عرف تف‌کردن را برای گیم‌پلی بازی خود انتخاب کرده اما نتیجه تقریبا بامزه‌ای داده است. با نقد و بررسی این عنوان زیبا با ما همراه باشید.

استودیو Massive Miniteam بازی Spitlings را به عنوان اولین بازی Non Vr خود معرفی و عرضه کردند و Handy Games نشر آن را بر عهده دارد. از آن‌جایی که این اولین تجربه تیم بازیساز است چندان نباید به آن خرده‌های سخت‌گیرانه گرفت و سعی کردم تا حد امکان به بازی و تجربه نهایی آن ارفاق کنم و تلاش کنم با چشم‌پوشی از بعضی مشکلات از آن لذت ببرم. بازی داستان خاص یا قابل ذکری ندارد. یک سری کاراکتر عجیب و غریب که اصلا معلوم نیست چه هستند در سرزمینی زندگی می‌کنند که ناگهان رعد و برق می‌زند و یک موجود غول‌پیکر سیاه حمله می‌کند و می‌خواهد سرزمین این موجودات عجیب الخلقه را صاحب شود. حال شما در نقش یکی از این موجودات باید با دشمنان مقابله کنید.

احتمالا از نام بازی که امروز می‌خواهیم آن را بررسی کنیم، حدس زده‌اید که با چه چیز عجیب و غیرمعقولی روبه رو هستید. بازی Spitlings چیزی را خلق کرده که کم‌تر کسی فکرش را می‌کرد و ایده عجیبی دارد. بازی‌های مستقل همیشه باید ایده‌های خلاقانه و جدید داشته باشند تا دیده شوند و به سوددهی بررسند; اما این ایده‌ها همواره نباید یک چیز خیلی تحیر برانگیز و زیبا باشد، گاهی این ایده می‌تواند یک مساله ساده اما جدید باشد که تا به حال کسی به فکرش نرسیده; بازی Spitlings از همین دسته است.

ایده داستانی بازی بسیار پیش پاافتاده است و مشکلی هم نیست. بازی‌های این سبکی اصولا داستان درخوری ندارند و بهانه بازی کردنشان گیم‌پلی است نه داستان قوی! گیم‌پلی بازی به طور کلی بر رد کردن هر استیج و رسیدن به مرحله بعد به همراه دشمنان موجود در هر مرحله تاکید دارد و این ساختار کلی هیچ‌گاه تغییر نمی‌ند. حتی مدت زمانی که در هر استیج می‌مانید، غالبا برابر است و فرق چندانی باهم ندارند. در بازی باید با استفاده از دندان‌‌های خود در محیط حرکت کنید و دشمنان را از بین ببرید. برای حرکت در محیط باید موانع را از بین ببرید و برای این کار باید دندان‌هایتان را به سمت بالا با دهانتان پرتاب کنید تا راه به تدریج باز شوید و به سمت بالا خیز بردارید، یا بپرید و به سمت پایین دندان پرتاب کنید تا پرش بلندتری کنید و به نقطه بعدی برسید. برای از بین بردن دشمنان هم می‌توانید به طور مستقیم به سمتشان دندان پرت کنید یا آن‌ها را با کارهای جالب و خلاقانه گیر بیندازید تا دیگر نتوانند حرکت کنند.

برای حرکت در محیط باید موانع را از بین ببرید و برای این کار باید دندان‌هایتان را به سمت بالا با دهانتان پرتاب کنید تا راه به تدریج باز شوید و به سمت بالا خیز بردارید، یا بپرید و به سمت پایین دندان پرتاب کنید تا پرش بلندتری کنید و به نقطه بعدی برسید. برای از بین بردن دشمنان هم می‌توانید به طور مستقیم به سمتشان دندان پرت کنید یا آن‌ها را با کارهای جالب و خلاقانه گیر بیندازید تا دیگر نتوانند حرکت کنند.

دندان‌ها به تدریج بعد از اتمام شارژ می‌شوند اما می‌توانید با نگه داشتن یک دکمه آن‌ها را کاملا شارژ کنید و منتظر نمانید، البته اینکار محدودیت زمانی دارد. دشمنان در محیط ابتدا به صورت یک حباب بزرگ ظاهر می‌شوند، به تدریج با شلیک کردن به آن‌ها اندازه‌شان کوچک‌تر می‌شوند که البته این هم خوب است و هم بد. خوب آن‌که بعد از کوچک شدن فضای بیشتری برای حرکت و شلیک دارید، اما بد برای آن‌که این حباب‌های کوچک می‌توانند شما را محاصره کنند و اگر دیر بجنبید به راحتی جانتان را از دست خواهید داد. البته با پیشروی در بازی یک نوع پرتاب را آزاد خواهید کرد که می‌تواند در سطح آب باقی بماند و هر وقت بخواهید فرود بیاید و دشمنان را از بین ببرد.

Spitlings به صورت چندنفره بسیار لذت‌بخش‌تر و زیباتر است و اصلا بعضی از مراحل گویی برای دونفر یا بیش‌تر طراحی شده و مناسب بازی تک‌نفره نیست. بازی به صورت تک‌نفره بعد از مدتی کوتاه خسته‌تان می‌کند; اما به صورت دونفره به دلیل افزایش چشم‌گیر دشمنان و سختی مراحل و طولانی‌تر شدن بازی، بسیار لذت‌بخش‌تر است. جدا از داستان اصلی، بازی یک حالت Party Mode هم دارد که برای بخش چندنفره به کار می‌آید و در آن می‌توانید مرحله، تعداد دشمنان، نوع و تم بازی را انتخاب کنید و از بازی کردن مرحله به انتخاب خودتان با دوستان لذت ببرید.

Spitlings به صورت چندنفره بسیار لذت‌بخش‌تر و زیباتر است و اصلا بعضی از مراحل گویی برای دونفر یا بیش‌تر طراحی شده و مناسب بازی تک‌نفره نیست. بازی به صورت تک‌نفره بعد از مدتی کوتاه خسته‌تان می‌کند; اما به صورت دونفره به دلیل افزایش چشم‌گیر دشمنان و سختی مراحل و طولانی‌تر شدن بازی، بسیار لذت‌بخش‌تر است.

رنگ‌بندی بازی بسیار چشم‌نواز و زیباست و در کنار موسیقی سرگرم‌کننده تجربه خوبی را برای شما رقم می‌زنند. حجم بازی بسیار کم است و این مورد گرافیک زیبای بازی را بیش‌تر به چشم می‌آورد. هیچ مشکل فنی اعم از فریم ریت و باگ هم در طول تجربه بازی به چشم نخورد. صداگذاری افکت‌هایی چون نابودی دشمنان، برخی انفجارها و صدای برخورد اشیاء مختلف در محیط به یکدیگر بازی را بسیار بامزه کرده و آن را به هدف اصلی‌اش، سرگرمی و خنده محض با دوستان، نزدیک‌تر کرده است.

Spitlings یک تجربه Arcade سرگرم‌کننده است به شرطی که با دوستانتان بازی شود. بازی در حالت تک‌نفره زود خسته کننده و تکراری می‌شود اما اگر دوستی دارید که با آن می‌توانید بازی کنید و بخندید  خیلی هم دنبال بازی خشن و جدی نیستید، این بازی گزینه مناسبی برای شماست.

 

 

 

مطالب مرتبطنظرات

دیدگاهتان را بنویسید