تیم سویینی از اثرات مثبت رایگان شدن بازی‌ها در اپیک گیمز می‌گوید

۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰

به نظر می‌رسد رایگان شدن بازی‌ها در فروشگاه اپیک گیمز باعث افزایش فروش آن‌ها می‌شود. در ادامه صحبت‌های موسس فروشگاه در این رابطه را بررسی می‌کنیم.

بر اساس آمار و گفته‌های تیم سویینی (Tim Sweeney)، رایگان شدن بازی‌ها در فروشگاه اپیک گیمز، تاثیری زیادی بر میزان فروش آن‌ها در آینده دارد. همین طور که می‌دانید، اپیک گیمز از ابتدای کار بازی‌های مختلفی را به صورت رایگان در دسترس بازی‌بازان قرار می‌دهد و به نظر می‌رسد این اقدام در مدت طولانی به نفع سازندگان است.

بعد از رایگان شدن یک بازی در فروشگاه اپیک گیمز، توسعه‌دهندگان شاهد افزایش فروش این بازی‌ها هستند. در واقع اطلاع رسانی گسترده یکی از عوامل موثر در این زمینه است. دادن حق انتخاب به کاربران برای گزینش یک سبک یا یک بازی رایگان، باعث جلب توجه آن‌ها می‌شود و به طور کلی فروش را افزایش می‌دهد.

به گفته‌ی تیم سویینی، موسس اپیک گیمز، رایگان کردن بازی‌ها مجموعا برای فروشگاه و توسعه‌دهندگان بسیار سودآور بوده است. اپیک گیمز کاربران جدیدی پیدا کرده است و بازی‌های توسعه‌دهندگان در معرض دید ۸۵ میلیون کاربر این فروشگاه قرار گرفته‌اند. سویینی می‌گوید این اتفاق باعث افزایش فروش بازی‌ها می‌شود؛ درست مثل سرویس گیم پس (Game Pass).

بسیاری از بازی‌بازان چندان دل خوشی از اپیک گیمز ندارند؛ اما به هر حال آمار و ارقام بسیار خوب به نظر می‌رسند. در ادامه صحبت‌های سویینی در این رابطه را مشاهده می‌کنید:

کاربران، بازی‌های زیادی را از طریق فروشگاه اپیک گیمز کشف کرده‌اند. این باعث سود بردن توسعه‌دهندگان شده است. بیشتر توسعه‌دهندگان پس از رایگان شدن بازی‌هایشان در فروشگاه ما، شاهد افزایش فروش در استیم و فروشگاه‌ کنسول‌های بازی بوده‌اند. این اتفاق به دلیل دیده شدن در اپیک گیمز است. پس در کل، رایگان شدن اتفاق بسیار مثبتی محسوب می‌شود. در ضمن، این اقدام ده‌ها میلیون کاربر جدید هم به اپیک گیمز آورده است که برای فروشگاه ما بسیار عالی است.

در حال حاضر مایکروسافت از این در معرض دید قرار گرفتن‌ها و افزایش فروش، سود برده و راضی است. سرویس گیم پس که با هزینه‌ی ۱۰ دلار در ماه برای کاربران قابل تهیه است، ماه‌ها است که موجب افزایش فروش بازی‌ها شده است.

بنابر اعلام تیم سویینی، فروشگاه اپیک گیمز در آینده‌ی نزدیک برای گوشی‌های هوشمند با سیستم عامل‌های اندروید و IOS هم در دسترس خواهد بود.

پس در کل رایگان شدن بازی‌ها قطعا موجب افزایش فروش آن‌ها شده است. تیم سویینی به گفته‌ی خودش، حامی توسعه‌دهندگان است و برای نشان دادن این موضوع، سیاست‌های متعددی در اپیک گیمز اجرا کرده است. یکی از این اقدامات، تقسیم درآمد‌ها به صورت ۸۵ به ۱۵ در این فروشگاه است. مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، رایگان بودن استفاده از موتور آنریل (Unreal Engine) تا زمان رسیدن به درآمد ۱ میلیون دلاری است. در ادامه، توضیح Dana Cowley در این مورد را مشاهده میکنید:

ما قصد داریم استفاده از موتور Unreal را برای توسعه‌دهندگان مستقل راحت‌تر کنیم. پس حالا به جای دریافت ۵ درصد به ازای ۳۰۰۰ دلار درآمد در هر سه ماه، تا زمان کسب درآمد ۱ میلیون دلاری، شما هیچ پولی به اپیک گیمز پرداخت نخواهید کرد.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • reza_tport گفت:

  امیدوارم این یک قدم در جهت بهبود شرایط برای گیمر ها باشه
  یادمه سر این اپیک با یکی از بچه ها بحث میکردم و مخالفتم رو با انحصار رو اپیک ابراز کردم طرفم جوابمو اینجور داد که گفت اگه یه گیم هم رو استیم هم رو اپیک هم زمان بیاد با امکاناتی که استیم داره هیچ کس سراغ اپیک نمیره پس انحصاری برای اپیک واجبه
  ولی من زمانی که از رقابت حرف میزنم و مخالف انحصار هستم یعنی دو تا مغازه یه جنسو بفروشن ولی روی قیمت و خدمات رقابت کنن همین رایگان شدن گیم های AAA قدمی به سوی رقابت سالمه و همچنین رضایت مصرف کننده Cool

  0
  0