طراح ارشد Days Gone توضیحاتی در مورد قابلیت Screenshot Cache پلی‌استیشن ۴ ارائه داد

۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰

هر بار که در حال بازی کردن برروی کنسول پلی‌استیشن ۴ موفق به کسب یک تروفی شوید، این سیستم برای ثبت این لحظه یک اسکرین‌شات تهیه می‌کند. این کار باعث می‌شود هرگاه به فهرست تروفی‌های خود مراجعه کنید این اسکرین‌شات‌های پیوست شده به تروفی را مشاهده کرده تا از این طریق هم موفقیت خود در بازی را به یاد آورید و هم لحظه‌ی وقوع آن را ببینید.

برای شکارچیان تروفی‌، این ویژگی می‌تواند به مانند سفری جذاب به گذشته باشد. اما نکته‌ی مهم این است که در حال حاضر در بسیاری از بازی‌ها، اسکرین‌شات‌های گرفته شده به صورت تصاویری نامفهوم، صفحات بارگذاری و یا هنگامی گرفته شده‌اند که صحنه‌ی جذابی در حال وقوع نبوده و یا این صحنه هیچ ارتباطی به لحظه‌ی کسب تروفی نداشته است. اما در برخی عناوین این اسکرین‌شات‌ها وضعیت بدتری دارند و تماما در حین تاریک شدن صفحه برای بارگذاری مراحل بعدی یا پخش صحنه‌ی سینمایی گرفته می‌شوند. با این حال، کنسول پلی‌استیشن ۴ از قابلیتی بهره می‌برد که سازندگان بازی می‌توانند زمان مناسب ثبت اسکرین‌شات از صحنه‌هایی که در هنگام کسب تروفی ثبت می‌شوند را خود انتخاب کنند.

در مصاحبه‌ای از وبلاگ The Broken Road با اریک جنسن (Eric Jensen) طراح ارشد عنوان Days Gone، از قابلیتی گفته شد که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن استفاده کنند تا مطمئن شوند که اسکرین‌شات‌های مربوط به زمان به‌دست آوردن تروفی‌ها در یک صحنه‌ی خاطره‌انگیز یا مرتبط ثبت شوند. وی اشاره کرد حتی با این قابلیت می‌توان زمان نمایش پیام مخصوص دریافت تروفی را تعیین کرد. در این صورت دیگر شاهد ثبت اسکرین‌شات از صفحات سیاه مربوط به بارگذاری یا صحنه‌های نامرتبط نخواهیم بود. قابلیت Screenshot Cache کنسول پلی‌استیشن ۴ به یک برنامه‌نویس اجازه می‌دهد تا زمان مشخص شدن پیام دریافت تروفی را در یک صحنه‌ی خاص تنظیم کرده و اسکرین‌شات در همان لحظه‌ی دلخواه گرفته شود. جالب است بدانید که دو عنوان Done Gone و Marvel’s Spider-Man از این تکنیک برای اطمینان از ثبت لحظات دریافت تروفی در بهترین و به یاد ماندنی‌ترین صحنه‌های ممکن استفاده کرده‌اند.

اریک جنسن در این باره می‌گوید:

ظاهراً این ویژگی به خوبی توسط توسعه‌دهندگان شناخته نشده است. پلی‌استیشن ۴ یک قابلیت Screenshot Cache دارد که می‌توانید صحنه‌ای که اسکرین‌شات تروفی تهیه می‌شود را انتخاب کنید. بازی Spider-Man استودیوی اینسومنیاک گیمز (Insomniac Games) نیز از همین تکنیک بهره برده است.

از آنجا که عنوان Days Gone یک بازی کاملا داستانی بود، من لحظات کلیدی را درون داستان برای نشان دادن پیام کسب تروفی انتخاب کردم و پس از آن جالب‌ترین صحنه‌های سینمایی بازی را برای ثبت اسکرین‌شات تروفی‌ها مشخص کردم. هنگامی که بازی‌بازان ماموریت را کامل کنند و تروفی مربوط به آن را کسب کنند، آن صحنه‌هایی که مشخص کردم برای تروفی‌ها ثبت خواهند شد. امیدوارم این تکنیک را در عناوین آینده به کار ببریم تا بازی‌بازان را با دیدن تصاویر افتخاراتی که در بازی‌های مورد علاقه‌ی خود کسب کرده‌اند به سفری لذت‌بخش از خاطرات گذشته ببریم.

جنسن می‌خواهد قابلیت Screenshot cache پلی‌استیشن۴ تکمیل شود. البته طبق اطلاعات منتشر شده از DualSense کنترلر پلی‌استیشن ۵ که در آن کلید Create جایگزین کلید Share شده است، می‌توان دریافت که سونی تمرکز ویژه‌ای بر ثبت لحظات به یاد‌ ماندنی بازی‌ها به سبک “نسل بعدی” دارد. این ویژگی شاید چیزی مثل ضبط یک ویدئوی کوتاه ۱۰ ثانیه‌ای هنگام دریافت تروفی و یا حتی اجازه دادن به بازی‌بازان برای انتخاب لحظه‌ی ثبت اسکرین‌شات باشد.

0
0
برچسب‌ها: ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید