به ارزش یک بازی کامل؛ ۱۰ محتوای الحاقی برتر در تاریخ بازی‌های ویدیویی – بخش اول

بسته الحاقی، DLC، محتوای دانلودی؛ این‌ها اسامی هستند که چندان وجهه خوب و مثبتی نزد بازی‌بازان ندارند و خیلی‌ها بر این عقیذه هستند که از زمانی که این محتواهای اضافه به صنعت بازی‌های رایانه‌ای وارد شدند دستمایه‌ای شدند برای پول‌پرستی شرکت‌ها و سازندگان و ناشران بزرگ و کوچکی که بتوانند به هر بهانه‌ای بازی‌باز بیچاره‌ای را که بازی‌آن‌ها را خریداری کرده است و به آن فرنچایز علاقه دارد، بیشتر بچاپند و از محتوای بازی اصلی خود بزنند تا یک یا چند مرحله را دوباره با قیمت‌های گزاف به کاربران بفروشند و سودی کلان به جیب بزنند. تازه اگر همیشه مرحله اضافی در کار بود که جای شکر داشت. یک لباس و یک رنگ و طرح برای اسلحه و یک شخصیت جدید و مپ‌های جدید برای بازی، اکنون به قیمت‌های چند ده دلاری فروخته می‌شوند و بازیبازان را وسوسه می‌کنند.

در عنوانی مثل Destiny، ناشر سودجویی مثل اکتیویژن می‌‌آید و بازی را به ۳ قسمت تقسیم می‌کند و آن را ۳ بار می‌فروشد در حالی که بازی اولیه به معنای واقعی ناقص بود و بنده بعد از تمام کردن آن هاج و واج مانده بودم که آیا تمام شد؟ از آنجا که بازی بسیار لذتبخش بود مجبور شدم تا بسته‌های الحاقی و نسخه کامل بازی را خریداری کنم تا تازه شاهد یک بازی کامل باشم. به واقع هر ۳ بخش این بازی که به تنهایی فروخته شد مجموعا با هم باید یک بازی بودند و فروخته می‌شدند ولی متاسفانه شرکت‌های پول دوست خوب می‌دانند چطور پول ما را به جیب بزنند. همچنین در عنوانی مثل Starwars Battlefront و چندین و چند بازی دیگر نیز ناشرانی مانند الکترونیک آرتز (و بسیاری از ناشران دیگر که اگر بخواهیم از آن‌ها نام ببریم شاید باید به کل شرکت‌های حاضر در این صنعت به غیر از یکی دو مورد اشاره کنیم) همین شیوه را پیش می‌گیرند و کلی از بازی را که باید از همان ابتدا در ‌آن وجود داشته باشد به صورت بسته الحاقی به ما قالب می‌کنند.

بدون شرح!

بدون شرح!

با ورود این بسته‌های الحاقی نام پدیده دیگری نیز به این صنعت باز شد که Season Pass نام دارد و ماجرایی دیگر برای خود محسوب می‌شود. شاید بسیاری از شما باشید که هنوز حتی ندانید این کلمه به چه معنایی است. Season Pass در واقع مبلغی است که شما به صورت یکجا به سازندگان بازی پرداخت می‌کنید تا در آینده و هرگاه که هر بسته الحاقی برای بازی منتشر شد برای شما آزاد شود و در واقع به جای این که هر محتوا را جدا جدا خریداری کنید سازندگان می‌آیند و از مجموع مبالغ آن محتویات دانلودی مقداری کم می‌کنند و با قیمت ارزان‌تر از خرید تک‌تک بسته ها، آن را برای فروش در اختیار شما قرار می‌دهند تا اگر از علاقمندان بازی باشید برای خرید آن وسوسه شوید.

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد Season Pass نیز کم‌کم از کنترل خارج شده است و شاهد Season Pass هایی هستیم که از قیمت خود بازی اصلی نیز گران‌تر هستند و وقتی مثلا در عناوینی مثل “ندای وظیفه” و “میدان نبرد” آن را بررسی می‌کنید مشاهده می‌شود که تماما شامل نقشه‌های اضافه و اسلحه و از این جور موارد هستند که قیمت‌های ۴۰ دلاری و بیشتر گرفته‌اند. حتی مشاهده می‌شود که در عناوینی مثل Dead or Alive 5: Last Round با کمال تعجب Season Pass با قیمت ۱۰۰ دلار وجود دارد که ۹۰ درصد آن نیز لباس اضافه برای شخصیت‌های بازی است. یادش بخیر در عنوانی مثل Metal Gear Solid 3: Snake Eater چه تعداد لباس جدید در بازی پیدا می‌کردیم که همگی بسیار زیبا و متنوع بودند ولی پول اضافه ای از ما طلب نمی‌کردند. اما اکنون سازندگان می‌نشینند و یک لباس ساده که گذاشتن آن در بازی به راحتی آب خوردن است را به ما ۵ دلار می‌فروشند و یا چندین عدد از آن‌ها را با قیمت‌های بسیار بالاتر. این گونه شد که این محتویات دانلودی وجهه مثبتی را نزد بازیبازان پیدا نکردند و بیشتر جنبه منفی نزد ما دارند تا مثبت و مفید که البته کاملا نیز به حق است و در واقع کاملا در این مورد حق با بازیبازان است.

سازندگان ویچر باعث افتخار این صنعت هستند. در این دوره زمانه کسی ۱۶ محتوای دانلودی رایگان نمی‌دهد.

سازندگان ویچر باعث افتخار این صنعت هستند. در این دوره زمانه کسی ۱۶ محتوای دانلودی رایگان در اختیار بازیبازان قرار نمی‌دهد.

از آن‌جایی که همیشه و در هر موردی استثنائاتی وجود دارد در مورد بسته‌های الحاقی نیز مواردی هستند که واقعا سازندگانشان را روسپید کرده‌اند و به قدری زیبا، پرمحتوا و عالی بوده‌اند که ارزش ذره ذره مقدار پولی که برای آن‌ها پرداخت شده است را دارا بوده‌ و حتی موفق‌تر از خود بازی اصلی عمل کرده اند. البته شرکت های زیادی در این مورد خوشنام عمل نکرده‌اند و انگشت شمار هستند سازندگان و ناشرانی که این‌چنین منصف باشند و به فکر رضایت کاربران. شاید باید گفت در راس این سازندگان خوشنام قطعا کمپانی لهستانی CD Project Red قرار دارد که خالق سری شاهکار The Witcher است و با نسخه سوم آن که برترین بازی سال ۲۰۱۵ و یکی از برترین عناوین تاریخ است کاری کرد تا نه تنها بازیبازان از خرید بازی آن‌ها (که حتی نسخه معمولی آن مانند نسخه‌های ویژه بسیاری از بازی‌های دیگر بود) خشنود باشند بلکه در زمینه بسته‌های الحاقی نیز بازیبازان و صنعت بازی‌های رایانه‌ای و بسیاری از سازندگان و ناشران پول‌پرست را خجالت زده کردند و به آن‌ها یاد دادند که حتی اگر می خواهید بسته الحاقی بفروشید چطور باید عمل کنید.

CD Project Red تعداد ۱۶ محتوای الحاقی شامل لباس و ماموریت و … را که دیگران کلی پول بایت آن‌ها می‌گیرند و حرص و طمعشان اجاره نمی‌دهد تا یکی از آن‌ها را مجانی به ما هدیه دهند، به صورت کاملا رایگان در اختیار تمام کاربرانش قرار داد و زمانی هم که سازندگان بازی قصد کردند بسته الحاقی خریدنی منتشر کنند و بازی خود را گسترش دهند، واقعا چنین کاری کردند و در ابتدا با یک بسته الحاقی ۱۰ دلاری بیش از ۱۵ ساعت بازی کاملا جدید پر از محتوای اضافه و داستانی جدید و عالی و باس‌ها و زره و سلاح‌های جدید را در اختیار ما قرار دادند و سپس با یک بسته الحاقی ۲۰ دلاری حدود ۴۰ ساعت بازی کاملا جدید را برای ما عرضه کردند که زمانش خیلی خیلی بیشتر از بسیاری از بازی‌های کامل ۷ ساعته و ۱۰ ساعته این روزهاست و حتی مجموع این دو بسته را نیز با قیمت ۲۴ دلار عرضه کردند تا بازیبازان و صنعت بازی‌های رایانه‌ای به داشتن چنین نوابغی که علاوه بر نبوغ خود در ساخت بازی، این قدر هم مردم‌دار و منصف هستند به خود ببالند و همواره با خوش‌نامی تمام از آن‌ها یاد شود.

how-to-build-and-market-downloadable-content-20110304063005229

اکثر بسته های دانلودی که این روزها عرضه می‌شوند کیفیت پایینی دارند و کارآمد نیستند. در واقع خرید آنها تنها دور ریختن پول است و بس. اما موارد عالی نیز وجود دارند که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

در کنار CD Project Red که سرآمد تمامی شرکت‌های دنیا در عرضه بسته‌های الحاقی باکیفیت و منصفانه است، شرکت‌ها و سازندگان دیگری نیز وجود دارند که محتویات دانلودی بسیار عالی و با کیفیتی را در اختیار بازیبازان قرار داده‌اند و کاری کرده‌اند که تجربه شیرین ما از بازی زیبای آن‌ها باز هم طولانی‌تر شود و لذت کافی را از آن بازی و DLC های آن ببریم. کمپانی‌های مثل From Software و Naughty Dog که بسته‌های الحاقی معرکه‌ای را منتشر کرده‌اند و از این نظر، از آن ها به عنوان بهترین‌ها یاد می‌شود. در این مقاله همان‌طور که کاملا از اسم آن مشخص است قصد داریم تا به بررسی ۱۰ بسته الحاقی برتر که در تاریخ بازی‌های رایانه‌ای از نظر نویسنده عرضه شده‌اند بپردازیم و دلیل این انتخاب‌ها را نیز به طور کامل برای شما عزیزان شرح دهیم تا اگر به آن‌ها علاقمند شدید و یا قبلا در تجربه آن‌ها شک داشته‌اید، اکنون بتوانید راحت‌تر تصمیم خود را در مورد تجربه یا عدم تجربه آن‌ها بگیرید و در این مورد با یکدیگر به صحبت بپردازیم که از نظر شما کدام بسته‌های الحاقی در تاریخ، بهترین‌ها بوده‌اند؟ پس شما عزیزان گیمفایی را دعوت می‌کنم تا با بنده و وبسایت تحلیلی خبری گیمفا در ادامه مقاله “۱۰ بسته الحاقی برتر در تاریخ بازی‌های رایانه‌ای” همراه باشید.

۱۰ – (Blood Dragon (Far Cry 3

۱۳۶۵۵۶۰۹۷۲_far-cry-3-blood-dragon

Blood Dragon

Far Cry 3 معرکه بود. عنوانی که واقعا هیچ چیزی کم نداشت و به قدری جذاب بود که مورد تحسین تمامی بازیبازان و منتقدان قرار گرفت و این فرنچایز را بعد از نسخه دوم که زیاد از آن استقبال نشده بود، به ریشه های خود بازگرداند و آن را احیا کرد. شخصیت منفی بازی یعنی Vaas تمام خصوصیات تبدیل شدن به یک آنتاگونیست به یادماندنی و فوق العاده را دارا بود و همین طور نیز شد و تبدیل به شخصیتی شد که حتی از نقش های مثبت و پروتاگونیست های این بازی و دیگر بازی ها محبوب تر است. بعد از انتشار بازی و بازخوردهای بسیار مثبتی که دریافت کرد سازندگان تصمیم به انتشار یک بسته الحاقی داستانی بزرگ برای بازی گرفتند که البته هیچ ربطی به خود بازی و دنیا و داستان آن نداشت و تنها در قالب گیم پلی و انجین Far Cry 3 قرار داشت.

۲۰۳۷۹۸۲-۷۱۰۷۵۵_۲۰۱۳۰۴۳۰_۰۰۱

کشتن این اژدهاها کار راحتی نیست

نام این بسته الحاقی داستانی مجزا، Blood Dragon است که به زیبایی و پرمحتوایی یک بازی کامل می‌باشد و هیچ ارتباطی به عنوان Far Cry 3 ندارد. اتفاقات این عنوان در قالب یک بازی شوتر اول شخص جهان آزاد در دنیایی با تم retro-futuristic به وقوع می‌پیوست و شما در نقش یک سایبورگ نظامی به نام گروهبان Rex “Power” Colt ایفای نقش می‌کردید. این بسته الحاقی به نوعی اشاراتی طنزآمیز به فیلم‌های اکشن دهه ۱۹۸۰ و همچنین بازی‌های آن دوره داشت که این کار را نیز به شکلی بسیار مناسب انجام داده بود. جلوه‌های بصری و رنگ‌بندی خاص و نئونی که در بازی کار شده بود آن را کاملا منحصر به فرد می‌کرد و حال و هوایی خاص به بازی بخشیده بود. در Blood Dragon  همه چیز کاملا حساب شده انجام گرفته است و به واقع یکی از کامل ترین و برترین بسته‌های الحاقی است که تاکنون و طی این سال‌ها دیده‌ و تجربه کرده‌ایم.

۹ – (Shivering Isles (TES IV: Oblivion

Shiveringislesbox

Shivering Isles

TES IV: Oblivion  یک عنوان انقلابی در زمان عرضه خود محسوب می‌شد و موفق شد تا استانداردهای سبک اکشن نقش‌آفرینی را ارتقا دهد. بازی در زمان عرضه از همه لحاظ فوق العاده بود و ساعت‌ها لذت ناب را برای علاقمندان به این سبک با خود به همراه داشت. بسته الحاقی Shivering Isles که برای این عنوان منتشر شد نیز از لحاظ کیفیت دست کمی از بازی اصلی نداشت، البته با این تفاوت که برخی المان‌ها در این بسته الحاقی نسبت به بازی اصلی متفاوت بودند. اتفاقات Shivering Isles در قلمرو Sheogorath، شاهزاده جنون و دیوانگی که به “خدای دیوانه” نیز شهرت داشت، رخ می‌داد. شما مجبور بودید به ناچار در بازی های شاهزاده دیوانه شرکت کنید و این شما را به سمت یک سری ماموریت‌های دیوانه‌وار سوق می‌داد.

۱۳۸۴۳۴۸۰۳۴_si_12

یاد Oblivion به خیر…. چه خاطرات شیرینی با این بازی داریم

مثلا در یکی از این ماموریت‌ها بازیباز در یک محیط قلعه مانند گیر افتاه است که در آن دو ارتش از روح‌ها به طور مداوم و مکرر، نبرد آخر خود را با یکدیگر تکرار می‌کنند تا زمانی که شما طرف یکی از آن ارتش‌ها را بگیرید و کمک کنید تا پیروز شوند. Shivering Isles یک بسته الحاقی کاملا منحصر به فرد و به عبارتی اوریجینال بود که تمام موارد لازم برای تبدیل شدن به یکی از بهترین بسته های الحاقی تاریخ بازی‌های ارایانه‌ای را دارا بود. شخصیت Sheogorath بسیار به یادماندنی کار شده بود و از عمق کافی و پیچیدگی قابل تحسینی بهره‌مند بود. این شخصیت بعدا در نسخه پنجم این سری یعنی اسکایریم نیز حضور یافت تا طرفداران و بازیبازانی که کلی خاطرات خوب از Oblivion داشتند را به این وسیله شگفت‌زده کند و لبخند رضایت بر لب های آنان بنشاند.

۸ – (Burial at Sea (Bioshock Infinite

BSIDLC-Burial_at_Sea_Episode_One_KeyArt

Burial at Sea

بازی Bioshock Infinite ازآن بازی‎هایی بود که هر نسل یک بار شاید شاهد چنین عنوانی باشیم. کن لوین این بار از زیر دریا به اوج آسمان ها رفت و شهر کلمبیا را بر فراز ابرها بر اساس رویای آمریکایی بنا کرد تا پس از رپچر شاهد یک آرمان‎شهر به فنا رفته دیگر باشیم. کن لوین با Bioshock Infinite نشان داد که چه در قعر دریا بازی بسازد و چه بر فراز ابرها، فرقی برای او نمی‎کند و می توانیم مطمئن باشیم که بازی او بی نظیر خواهد بود. در واقع کن لوین استاد ساختن آرمان شهرهای از بین رفته و نمایش رویاهای بر باد رفته بشر است و عناوین او تاییدی است بر این که ذهن بشر ناقص است و نمیتواند انتظار ساخت یک شهر بدون هیچ ایرادی و یک جامعه کامل را داشته باشد.

۲۰۱۳-۱۱-۱۶_۰۰۰۶۰

بازگشت به رپچر در بسته الحاقی Bioshock Infinite لذت‌بخش است.

پس از موفقیت Bioshock Infinite و زمانی که بحث عرضه بسته های الحاقی برای آن مطرح شد کن لوین و سازندگان بازی تصمیم گرفتند تا مجددا گریزی به رپچر بزنند و خاطرات دو نسخه اول بایوشاک را برای طرفداران زنده کنند. برخی از طرفداران اعتقاد داشتند که محیط و فضاسازی رپجر در مقایسه با کلمبیا بهتر و مناسب تر برای چنین عنوان بوده است و با این که کلمبیا نیز یک شهر فوق العاده عالی و مناسب برای داستان Bioshock Infinite بود ولی به نظر میرسید که رپچر نسبت به آن نزد طرفداران محبوب تر است. بسته الحاقی در نظر گرفته شده برای این بازی به دو بخش تقسیم شد و در قالب نام Burial at Sea Episode 1 و ۲ Burial at Sea Episode منتشر شد که در آن ها کنترل شخصیت محبوب الیزابت که در بازی Bioshock Infinite همراه ما بود را بر عهده داشتیم و به قعر اقیانوس باز می گشتیم. این دو بسته الحاقی به واقع به اندازه خود بازی اصلی زیبا و جذاب بودند و کاملا یاد و خاطره دو نسخه اول این فرنچایز را برای بازیبازان زنده کردند تا ما را مجبور کنند که این دو بسته الحاقی را در لیست برترین ها قرار دهیم.

۷ – (Hearts of Stone (The Witcher 3: Wild Hunt

۳۰۲۰۱۸۵-l

Hearts of Stone

نمیخواستم Witcher 3 تمام شود. میترسیدم که تمام شود و دیگر هیچ عنوانی در زندگی نتواند را تا این اندازه خشنود کند. همه کارهایی که در بازی وجود داشت را انجام دادم و نقشه بازی را پاکسازی کردم اما بالاخره بازی تمام شد. ۲-۳ بار این کار را انجام دادم ولی باز هم سرانجام بازی به پایان رسید. امیدی که داشتم این بود که می دانستم قرار است تا ۲ بسته الحاقی برای این بازی منتشر شود و از آنجا که دست و دلبازی و مشتری مداری CD Project Red را در عرضه ۱۶ بسته الحاقی رایگان دیده بودم می دانستم که ۲ بسته الحاقی خریدنی بازی بسیار گسترده خواهند بود و با خرید سیزن پس خیال خود را راحت کردم.
تمام انتظارهایم درست بود. بسته الحاقی اول بازی با نام Hearts of Stone و با قیت ۹٫۹۹ دلار منتشر شد و چیزی در حدود ۱۴-۱۵ ساعت محتوای جدید را به بازی افزود که که بخشی از نقشه کلی بازی را گسترش می‎داد و ماموریت‎ها و داستان کاملا جدید و فوق‎العاده زیبایی را به آن اضافه می‎کرد.

the_witcher_3_hearts_of_stone_new-1

دو شخصیت بی‌نظیر. گرالت که معرف حضورتان هست! …. هم یکی از عمیق‌ترین شخصیت‌های سری Witcher است.

داستان Hearts of Stone به جرات یکی از زیباترین داستان های گفته شده در بخش های مختلف عنوان ویچر ۳ است و شخصیت اصلی که در این بسته الحاقی ایفای نقش می‎کند یکی از برترین، پیچیده ترین و عمیق ترین شخصیت هایی است که تاکنون در این سری دیده‎ایم. استودیو CD Project Red نشان داد که بسته های الحاقی که عرضه می‎کند را نیز در خور و شایسته برترین بازی سال ۲۰۱۵ و یکی از برترین نقش آفرینی های تاریخ می‎سازد. اگر به عنوان ویچر ۳ علاقمند هستید و آن را بازی کرده‎اید شک نکنید که بایستی بسته الحاقی Hearts of Stone را نیز تجربه کنید. همچنین شما می توانید نقد و بررسی این بسته الحاقی را در اینجا مطالعه نمایید.

۶ – (Undead Nightmare (Red Dead Redemption

UndeadArt

Undead Nightmare

راک استار سراغ مافیا و گانگسترها برود شاهکار می سازد. سراغ قتل و آدم‌کشی برود شاهکار میسازد. سراغ مکس پین برود شاهکار می سازد. سراغ کارآگاهی و بازجویی برود شاهکار می سازد. سراغ غرب وحشی برود شاهکار می سازد و در واقع اگر چیزی غیر از این از راک استار ببینیم عجیب است. بازی Red Dead Redemption بی‎شک یکی از برترین عناوین تاریخ بازیهای رایانه ای است و کمتر عنوانی وجود دارد که به این زیبایی به موضوع دوران غرب وحشی پرداخته باشد و آن را به خوبی با موضوعاتی مثل خانواده و رستگاری و توبه در آمیخته باشد. داستان بازی واقعا فوق العاده بود و از آن مهمتر اینکه چنان روایت زیبایی داشت که بازیباز را در عمق بازی فرو می برد و مخصوصا با پایان بندی بی نظیری که داشت هر کسی را محو خود می کرد و شاید قطرات اشکی را نیز بر گونه های ما جاری ساخت.

Undead_zombieclassbruiser2

زامبی‌کشی در غرب وحشی هم عالمی دارد…

راک استار خیلی زیاد اهل انتشار بسته های الحاقی کوچک و پرتعداد برای عناوین خود نبوده است و کمتر پیش آمده است که شاهد انتشار دی ال سی با محتوای کم از سوی این کمپانی عظیم باشیم. این ناشر بزرگ در مورد عنوان Red Dead Redemption نیز زمانی که تصمیم گرفت تا یک بسته الحاقی منتشر نماید بار دیگر نشان داد که اگر قصد ساخت دی ال سی را نیز داشته باشد چیزی در حد بازیهای خود و با کیفیت فوق العاده بالا می سازد و همینطور ثابت کرد که حتی اگر سراغ زامبی های بی مغز و آدمخوار نیز برود میتواند به بهترین شکل از آنها در بازی استفاده کند. در بسته الحاقی Undead Nightmare باز هم در نقش جان مارستون که شخصیت اصلی بازی بود ایفای نقش میکردیم ولی این بار همه شهر و خانواده و اطرافیان وی تبدیل به زامبی شده بودند و وی باید به شغل شریف زامبی ‎کشی مشغول میشد! راک استار به قدری عالی این داستان را در قالب گیم پلی آورده بود که یکی از لذت بخش ترین تجربه های زامبی کشی را برای ما رقم میزد و یک بسته الحاقی فوق العاده با کیفیت و پرمحتوا را به کاربران هدیه داد. بی شک Undead Nightmare با هر مقیاس و میزان و ترازویی که حساب کنیم یکی از برترین بسته های الحاقی منتشر شده در تاریخ بازیهای رایانه ای است که البته مشاهده چنین موضوعی از راک استار اصلا نیز عجیب نیست.

۵ – (Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City (GTA IV

tales_from_lc_ps3

Episodes from Liberty

باز هم راک‌استار و یک بار دیگر قرار گرفتن در لیست برترین‌ها، این بار به خاطر یک بسته الحاقی که متعلق به یکی از برترین فرنچایزهای تاریخ است. GTA IV را که حتما به خاطر دارید. عنوانی فوق‌العاده زیبا که مانند همیشه و اکثریت قریب به اتفاق نسخه‌های این سری، مورد تحسین منتقدین و بازیبازان قرار گرفت. پس از انتشار دو محتوای دانلودی برای نسخه چهارم به نام‌های Grand Theft Auto: The Lost and Damned و Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony، راک‌استار تصمیم گرفت تا آن‌ها را در قالب یک نسخه مجزا و اصطلاحا Stand Alone نیز منتشر کند. برخلاف دو محتوای دانلود جداگانه که برای بازی کردن آن ها نیاز به بازی اصلی بود، در این نسخه مجزا شما می‌توانستید که تنها این پک را خریداری کنید و الزامی برای خرید نسخه چهارم بازی وجود نداشت.

۸۷۵۹۷۲۰۲

راک‌استار هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کند. چه در ساخت بازی و چه در ساخت بسته الحاقی.

نکته جالب اینجاست که در این بسته الحاقی مجزا که Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City نام گرفت شاهد روایت ۲-۳ داستان مختلف در محیط بازی بودیم و شاید همین جا بوده است که برای اولین بار جرقه‌های استفاده از ۳ شخصیت و روایت داستان هر کدام از آنها در GTA V، در ذهن سازندگان بازی زده است. ماموریت‌های بازی در این بسته‌ الحاقی فوق‌العاده زیبا هستند و مثلا می‌توان گفت ماموریت مربوط به Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony یکی از خوش‌ساخت‌ترین ماموریت‌ها در تاریخ این فرنچایز است و طراحی فوق‌العاده‌ای دارد. همچنین ساعت‌های زیادی که این نسخه به گیم‌پلی بازی اضافه می‌کرد آن هم ساعت‌هایی بسیار ارزشمند و لذتبخش، باعث می‌شد تا همواره در مجامع بازی از این بسته الحاقی عظیم به عنوان یکی از برترین دی‌ال‌سی‌های تاریخ بازی‌های رایانه‌ای نام برده شود.

۴ – (Crown of the King (Dark Souls 2

۰TJjrby

Crown of the King

بدون شک ۳ بسته الحاقی بازی شاهکار Dark Souls 2 که در قالب ۳ قسمت از داستان Crown of the Kings منتشر شدند جزو پرمحتواترین و زیباترین بسته های الحاقی در تاریخ بازی های رایانه‎ای هستند که بسیار بیشتر از حتی یک بازی کامل، محتوای جدید به بازی اضافه کردند و بازی خود را به بهترین شکل برای طرفداران توسعه دادند. این ۳ بسته الحاقی با نام‎های Crown of the Old Iron King، Crown of the Ivory king و Crown of the منتشر شدند و مناطق کاملا جدید با زره‎ها، سلاح‎ها و باس‎های کاملا جدید و چالش برانگیز را به بازی اضافه کردند که در برخی موارد، این مناطق جدید و باس‎ها حتی از خود بازی نیز جذاب‎تر و لذت‎بخش‎تر بودند. به عنوان مثال یکی از مناطق اضافه شده در این بسته های الحاقی منظقه‌ای است که پوشیده از برف است و در کل مرحله حتی ۲ قدم جلوتر از خود را نیز نمی بینید و تازه اسب‌هایی وحشی و قدرتمند ناگهان از درون طوفان ظاهر می‌شوند و به حسابتان می‌رسند. این مرحله بسیار سخت و چالش‌برانگیز است ولی از طرفی هم شور و شوق زیادی را به طرفداران برای رد کردن آن می‌دهد.

Dark-Souls-II-Crown-of-the-Sunken-King-2

3 بسته الحاقی Dark Souls 2 از برترین‌های تاریخ هستند. حیف است آن‌ها را از دست بدهید

این بسته‌های الحاقی ساعت‌ها چالش جدید را برای ما به همراه دارند و می‌توانند تا مانند بازی اصلی مجددا شما را غرق در دنیای بی‌رحم این سری کنند تا حتی گذر زمان را نیز متوجه نشوید. سازندگان بازی در استودیو from Software و در راس آنها هیدتاکا میازاکی ثابت کردند که به همان اندازه که در ساخت بازی خبره و کاربلد هستند و برای طرفدارانشان احترام قائل می‎شوند، در عرضه بسته های الحاقی نیز به همان اندازه کارآمد و حرفه‎ای هستند و بسته‎های الحاقی را در اختیار کاربران خود میگذارند که هیچ چیز کم از یک عنوان کامل ندارند و چه بسا از بسیاری عناوین کامل، پرمحتواتر نیز هستند.

۳ – (The Old Hunters (Bloodborne

۲۱۳۹۷۵۳۱۹۴۲_۵۰e2f9019d

The Old Hunters

باز هم From Software، باز هم میازاکی و باز هم یک بسته الحاقی فوق العاده دیگر برای یک بازی فوق العاده دیگر. به هیچ وجه نمی‎توان کتمان کرد که بازی Bloodborne یکی از برترین عناوین سال ۲۰۱۵ بود و اگر این‌قدر بدشانس نبود و رقیب بسیار قدرتمندی مثل The Witcher 3: Wild Hunt نبود می‌توانست با صلابت و مقتدرانه به عنوان برترین بازی سال نیز انتخاب شود و چیزی برای این لقب کم نداشت. بعد از موفقیت فوق‎العاده این بازی که باعث شد حتی بسیاری از کاربران Bloodborne به سمت سری سولز نیز کشیده شوند، سازندگان اعلام کردند که قصد دارند یک بسته الحاقی بزرگ را نیز برای بازی عرضه کنند و با خاطراتی که از بسته الحاقی بزرگ! در نسخه دوم دارک سولز داشتیم، می‎دانستیم که چه لذتی در راه است.

bloodborne_the_old_hunters_tgs_2015_3

بسته الحاقی bloodborne از خود بازی هم زیباتر است. دیگر تصور کنید یعنی چه…

محتوای دانلودی The Old Hunters با قیمت ۱۹٫۹۹ دلار منتشر شد و آتش سوزان، ولی دوست‎داشتنی Bloodborne را دوباره به جان ما انداخت. وای که چه بگویم از این بسته الحاقی! از نظر بنده بسته الحاقی The Old Hunters حتی از بازی اصلی Bloodborne نیز زیباتر است و در اصل باید بگویم کاملا چالش برانگیزتر از بازی اصلی است. The Old Hunters گویی درجه سختی سری سولز را با طراحی هنری و دنیا و قوانین Bloodborne ترکیب کرده است و معجونی بی‎نهایت لذتبخش را پدید آورده است که تجربه آن بر هر بازیبازی که به عناوین میازاکی علاقمند است و یا به بازی‎های اکشن نقش‎آفرینی با درجه سختی بالا علاقه دارد لازم و واجب است. همچنین لازم به ذکر است که شما می توانید نقد و بررسی این بسته الحاقی را در اینجا مطالعه نمایید.

۲ – (Left Behind (The Last of Us

The_Last_of_Us_Left_Behind_cover

Left Behind

 باید واقع‎بین بود که عناوین ناتی‌داگ در اکثر موارد فاصله زیادی با دیگر سازندگان دارد و تعداد انگشت شماری استودیو در دنیا در سطح این سازنده وجود دارند. وقتی صحبت از شاهکاری بی‎بدیل به نام The Last of Us باشد، بسته الحاقی آن نیز نمیتواند چیزی کمتر ازLeft Behind باشد. Left Behind یک DLC واقعا تاریخ ساز است و به قدری فوق‎العاده ساخته شده که حتی به عنوان یک نسخه جدا و Stand Alone نیز منتشر شد و حتی نسخه فیزیکی نیز دریافت کرد. این بسته الحاقی به معنای واقعی کلمه، “خاص” بود و چنان روایت داستانی داشت که بازیباز را حیرت زده می کرد. پرداختن به ماجرای الی و دوست صمیمی اش و داستان این که چگونه الی متوجه می‎شود که در برابر بیماری مقاوم است، به قدری خوب و زیبا در این DLC روایت شده است که ارزش بارها و بارها تکرار را دارد و قطعا بسیاری از شما که در حال خواندن این مطلب هستید، جزو همین کسانی محسوب می‎شوید که را بازها و بارها تکرار کرده‎اید.

LeftBehind3-1024x576

چه می‌شود گفت؟… فقط می‌گویم چه کار می‌کنی ناتی‌داگ؟ چه جادویی داری؟

گیم پلی این محتوای دانلودی بسیار صمیمانه است و گاهی حالت کودکانه‌‏ای به خود می‎گیرد. مثلا در قسمت‎هایی باید به بازی های دو نوجوان در شهربازی مشغول شوید و جالب این‌جاست که همین بازی های ساده به قدری شما را جذب می کند که انگار در حال مبارزه با دشمنان در بازی اصلی هستید. این تنها و تنها هنر ناتی‎داگ است که توانسته چنین فضا و روایتی کودکانه را با موضوعات و دنیای کاملا بزرگسالانه و مرگبار بازی ترکیب کرده و یک خروجی کاملا قابل قبول و فوق العاده زیبا را به مخاطب تحویل دهد. بدون هیچ شکی میگویم Left Behind یکی از ۳ بسته الحاقی برتر در تاریخ بازی های رایانه ای است که تاکنون منتشر شده و با شایستگی تمام در جایگاه دوم قرار می گیرد.

۱ – (Blood and Wine (The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3 Blood and Wine

Blood and Wine

مگر می شود CD Project Red یک بسته الحاقی برای حسن ختام و خداحافظی با یکی از برترین فرنچایزها و ۳گانه‎های تاریخ بسازد و در لیست برترین ها جای نداشته باشد. یک بسته الحاقی بی نظیر به نام Blood and Wine که بالغ بر ۳۰ ساعت تجربه نو را به بازی می‎افزاید و یک شهر کاملا جدید و فوق‎العاده زیبا را به نقشه بازی اضافه می‎کند. گرگ سفید محبوب ما، گرالت افسانه‎ای این بار به به داستانی خطرناک تر از همیشه کشیده می شود و باید با یک Higher Vampire قدرتمند دست و پنجه نرم کند که این موضوع به پیجیده ترین شکل ممکن پیش می رود و مانند همیشه با یک داستان پر از شاخه های مختلف طرف هستیم که بر اساس انتخاب های بازیباز تاثیر مستقیم می پذیرد.

Blood-and-Wine

همان‌طور که قبلا هم گفتم Blood and Wine بهترین حسن ختام ممکن برای این ۳ گانه افسانه‌ای بود.

بگذارید راحت بگویم! Blood and Wine کاملا شایسته این بود که تنها و در قالب یک نسخه فیزیکی مجزا به عنوان یک بازی فرعی از سری ویچر منتشر شود و هیچ چیزی از یک بازی کامل کم نداشت. در این بسته الحاقی علاوه بر خط داستانی جدید شاهد دشمنان جدید، قراردادهای هیولاکشی جدید، ماموریت های فرعی، کارت‎های GWENT جدید و ماموریت های کارت بازی، سلاح ها و زره های جدید و بسیاری موارد دیگر هستیم که به هیچ وجه اجازه نمی‎دهند تا بازی حال و هوای تکراری به خود گیرد. Blood and Wine یک حسن ختام فوق العاده برای فرنچایز افسانه ای The Witcher و پایانی شایسته بر ماجراجویی های گرالت بزرگ است. خداحافظی با گرگ سپید محبوبمان خیلی سخت است ولی لااقل می‌دانیم که نوابغ CD Project Red خداحافظی باشکوهی را برای وی تدارک دیده بودند. شما می‌توانید نقد و بررسی این بسته الحاقی را در اینجا مطالعه نمایید. البته فکر نمی‌کنم که در صورتی که بازی The Witcher 3: Wild Hunt را انجام داده باشید برای انجام هر دو بسته الحاقی این عنوان نیازی به پیشنهاد من داشته باشید و قطعا تا همین الان هم آن ها را به پایان رسانده‎اید.


ده‌ها بسته‌ی الحاقی شاهکار دیگر هم وجود دارند که می‌توانند در این لیست باشند، ولی این ۱۰ عدد دی‌ال‌سی، انتخاب‌های من بوده‌اند. نظر شما در مورد برترین دی‌ال‌سی‌های تاریخ چیست؟ به زودی یک قسمت جدید هم برای این مقاله می‌نویسم و ۱۰ تا دیگر از دی‌ال‌سی‌های شاهکار را برایتان معرفی میکنم. تشکر از توجه شما.

P224آرینOriginal AgentDARKSIRENP.morganمحمد کرامت‌ فرAXEL STONEJavad62Mohsenj74امینImmortal SpartanM.MTmeysambLordخشایارHoseinMahyarMsmAHM.GamerDk-_-ManMehran.Bamore
برچسب‌ها: ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید