گیفت کارت
گیفت کارت

ّFan VS Fan | بیایید خودزنی نکنیم…!

 گاهی وقتا هست که دل آدم بدجوری به درد می‎یاد. گاهی وقتا هست یه جوری غصه‎ت می‎گیره که تا درد دل نکنی دلت صاف نمی‎شه. بعضی وقتا دلت اینقدر از چیزایی که می‎بینی و می‎شنوی پره که فکر می‎کنی هیچ وقت دیگه درست نمی‎شه. این مواقعه که باید حرف بزنی. همین وقتاست که باید بذاری زخم دلت سر وا کنه وگرنه چرکی می‎شه و کارت رو میسازه. چند وقتیه که اوضاع دلم همینجوریه. چند ماهیه که چیزایی خوندم و میخونم که واقعا اذیتم می‎کنه. دیگه حالم از هر چی تعصبه به هم می‎خوره. حتما از تیتر مطلب شما هم فهمیدین که چه تعصبی رو می‎گم. آره همین فن بازی و تعصبات بیجایی رو می‎گم که دوستیا رو از بین می‎بره و حرمت‎ها رو میشکنه و جلوه زیبای گیم و جامعه گیمرا رو زشت و لکه‎دار می‎کنه. تعصبایی که به خاطرش کل لذت گیم و دوستی و … رو زیر پا می‎ذاریم تا فقط بگیم دستگاهی که من خریدم بهتر از دستگاهیه که تو خریدی. همون دستگاه‎هایی که ۹۵ درصد بازیاشون مشترکه و کیفیتشون هم تنها در حد جزییات با هم فرق داره. همون دستگاهایی که ساخته شدن تا ارتباط ما رو با هم بیشتر کنن، همون دستگاه‎هایی که باعث شدن جامعه بزرگ گیمرها به وجود بیاد ولی برای ما شدن دستمایه توهین و بی احترامی به  همدیگه.
خدا رو شاهد می‎گیرم که اصلا خودم رو در حدی نمی‎دونم که بخوام کسی رو نصیحت کنم ولی دلم خیلی می‎سوزه از بعضی چیزایی که میبینم و می‎شنوم. بدو بیراه و بی احترامی و توهین دیگه داره تبدیل به یه چیز عادی می‎شه. سر کوچکترین مطلبی به هم حمله می‎کنیم و ذره ای هم گذشت نداریم. به خاطر دو تا دستگاه و ۴ تا بازی یقه هم رو می‎گیریم و اگر ترس از بن شدن و … نباشه تا فحش ناموس هم پیش میریم. یه جایی باید ترمز رو بکشیم. یه جایی باید بس کنیم و بزرگ شیم. یه جایی باید به خودمون بگیم فلانی، تا کی می‎خوای اینقدر تعصب روی اسم دو تا شرکتی داشته باشی که بی خبر از وجود تو دارن کارشون رو می‎کنن و پولشون رو در میارن. بالاخره باید یه وقتی این فن‎بازی ها رو که البته اسم واقعیش همون بچه‎بازیه کنار بذاریم. نه الکی قربون صدقه کنسول و بازیایی رقیب بریم و نه ده دقیقه بعد انواع بدو بیراه رو نثار دارنده‎هاش کنیم.
اجازه بدین تا از بیرون به یکی از گفتگوهایی که شبیهش رو توی ماه‎های اخیر توی بخش نظراتمون کم نداشتیم، نگاه کنیم و ببینیم که واقعا بر چه منطقی استوار هستن. ببینیم که آیا اگر خودمون به عنوان یه قاضی بهشون نگاه کنیم یه کلمه هم حرف درست و حسابی و با ارزش می‎تونیم ازشون در بیاریم. گفتگویی که فقط باعث خندیدن کسی میشه که از بیرون به ما و جامعه مون نگاه کنه و واقعا حق داره اگه با این چیزایی که می‎خونه بگه بازی واسه بچه‎هاست. بذارید تا یکی از همین گفتگوها رو که بدون چاشنی طنز هم خودش گاها خنده‎داره بخونیم و بعد در موردش بیشتر حرف بزنیم.

فارغ از نام پلتفرم و شکل کنترلرمان ما یک گیمر هستیم… دقت کنید، گیمر… مانند هم

سکانس اول : مهربانی و قربان صدقه رفتن
Sony Fan Boy : سلام داداش خوبی؟ با این که ما طرفدار دو تا کنسول مختلفیم ولی با هم رفیقیم و از اونجایی که خیلی با ادب و متمدن هستیم کاملا همیشه به نظرات هم احترام میذاریم.
Microsoft Fan Boy : سلام عرض شد داداش. آره بابا معلومه که اینطوریه. تو Sony رو دوست داری و من Microsoft رو ولی فقط و فقط احترام و ادب بینمون حاکمه.
Sony Fan Boy : نوکرتم. اصلا یه دونه ای تو. Microsoft هم خیلی عالیه!
Microsoft Fan Boy : قربونت داداش. اگر پول داشتم حتما Playstation هم می خریدم تا شاهکارهایی مثل Uncharted رو بازی کنم.
Sony Fan Boy : اتفاقا منم دوست دارم Xbox بخرم و بتونم Quantom Break رو بازی کنم چون واقعا خفنه.
Microsoft Fan Boy : ایشالا هر دومون می گیریم.
Sony Fan Boy : آره والا. حالا چی شد که شما فن Xbox شدی؟
Microsoft Fan Boy : همینجوری شد. بچه که بودم برام ۳۶۰ Xbox خریدن و بعدش هم دیگه چون بهش عادت کردم به این کنسول و Microsoft علاقمند شدم. شما چطور داداش؟
Sony Fan Boy : منم چون از بچگی Playstation داشتم و باهاش بزرگ شدم به سمت Sony کشیده شدم.

بازی کنیم و لذتش را ببریم… مهم نیست با کدام یک

سکانس دوم: بحث مثلا منطقی!
Microsoft Fan Boy : ولی خدایی و منطقی با این که این نسل Playstation 4 فعلا جلوتره نسل قبلی Xbox 360  خیلی بهتر از Playstation 3 بود. قبول داری داداش عزیز و محترم؟!
Sony Fan Boy : نه برادر گلم. چرا؟ نظرت محترم ولی به نظر من همه جوره و همیشه Sony بهتر بوده.
Microsoft Fan Boy : نه داداش. اینجوری نبوده. خدایی ما همیشه برتر بودیم.
Sony Fan Boy : عمرا. Sony همیشه سرتر بوده و هست و خواهد بود.
Microsoft Fan Boy : مگه خوابش رو ببینید.
Sony Fan Boy : فعلا که نسل هفت و هشت رو بردیم و نسل ۶ هم که شما وجود نداشتین با وجود Playstation 2.
Microsoft Fan Boy : کی گفته؟ کنسول ما این نسل خیلی بهتره و نسل قبل هم بهتر بود.
Sony Fan Boy : آره تو که راست می گی. کنسول ما ۱۰۸۰p پخش میکنه ولی شما چی؟ فقط ۷۲۰p.
Microsoft Fan Boy : به جاش کنسول ما شبکه ی انلاین بهتری داره ولی واسه شما همش قطعه ومشکل داره.
Sony Fan Boy : برو بابا. زمانی که شما داشتین Windows می ساختین (انگار طرف خود بیل گیتسه که بهش می گه شما داشتین ویندوز می ساختین!) ما داشتیم فاینال فانتزی بازی می کردیم روی پلی استیشن.
Microsoft Fan Boy : اون موقع که مهم نیست. الان رو بچسب. گذشته ها گذشته. (حالا اگه همین آدم پرسپولیسی باشه میگه ۶ تای ۵۲ و میگه گذشته رو عشقه!)

رقابت بدون فحش و بی احترامی هم داریم….

سکانس سوم: مجادله ی تا حدودی مودبانه
Sony Fan Boy : دیدم چطور اول اومدین گفتین کنسول ما تمام آنلاینه و قیمتش ۴۹۹ دلاره و بعد که دیدین اساسی ضایع شدین تقلید کردین از Sony و همه ی حرفاتون رو پس گرفتین تا بیشتر از این عقب نمونین!
Microsoft Fan Boy : نیست شما کنترلر جدیدتون رو از ما تقلید نکردین و دکمه های L2 و R2 رو شبیه ما نکردین! تازه فعلا تو کف قابلیت اجرای بازیای نسل قبل توی Xbox one ما! بمونین.(Xbox one ما؟!)
Sony Fan Boy : اصلا مهم نیست. ما Playstation Now رو داریم و کل بازیای نسل قبل.
Microsoft Fan Boy : آره نیست که اینترنتمون خفنه و میتونی یه بار هم ازش استفاده کنید.
Sony Fan Boy : لابد شما دی وی دی های اوریجینال ۳۶۰ Xbox رو دارین که بخواین با قابلیت اجرای بازیای نسل قبلXbox One بازی کنید. نیست که توی ایران ریخته اوریجینال Xbox 360. اگر پیدا کردی هم ۵۰ دلار می دی بخری؟. باز به اینترنت یه امیدی هست!
Microsoft Fan Boy : پیدا میکنیم بالاخره. تازه پیدا هم نکنیم انحصاریای ما خیلی بهتر از شماست.
Sony Fan Boy : آره جون خودت. شما که حرفی در برابر انحصاری های ما ندارین.(همچین میگه انحصاریای ما انگار داداش کریتوسه!)
Microsoft Fan Boy : کی گفته. Quantom Break یک تنه همه ی انحصاریای شما رو حریفه! (انگار نوه عمه ی سم لیکه!)
Sony Fan Boy : عمرا. هنوز نیومده دلتون رو صابون نزنین. یه Uncharted ما کل بازیای شما رو می خوره و هسته اش رو هم تف می کنه!
Microsoft Fan Boy : پس خبر از Tomb Raider جدید نداری نه؟ یک سال باید کف کنین تا بازیش کنید.
Sony Fan Boy : باز لا اقل ما بازیش می کنیم یه سال دیگه ولی شما تمام وقت باید تو کف Street Fighter5 بمونید!
Microsoft Fan Boy : کی گفته؟ من با PC بازیش می کنم.
Sony Fan Boy : خب ما هم خیلی از انحصاریای شما رو با Pc بازی می کنیم. نمونه اش Gears of War 1.
Microsoft Fan Boy :   تازه ما توی گیمزکام کنفرانس داشتیم و شما نداشتین.
Sony Fan Boy : خب ما که عقب نبودیم. شما مجبور بودین به ما برسین!!
Microsoft Fan Boy : برو بابا با با اون انحصاریای درب و داغونتون. دیدم The Order 1886 چه گندی زد.
Sony Fan Boy : لابد Halo Master Chief Collection خوب وبود .سلطان مسلم باگ و مشکلات فنی. خوبه مدیرتون عذرخواهی کرد!
Microsoft Fan Boy : چون ما شجاعیم و عذرخواهی می کنیم!
Sony Fan Boy : خب پسر شجاع فعلا بدوین تا به فروش ما برسین. احتمالا چند ماه دیگه ایکس باکس رو میکنید ۲۰ دلار!

هر دو بی نظیرند…

سکانس جهارم: داداش بوق نزن… ممنوعه!
Microsoft Fan Boy : هه هه هه. پلی استیشن که ۲۵ دلار هم نمی ارزه از بس آشغال و….بوقه!
Sony Fan Boy : چی گفتی؟ آشغال ….ته! مردشور Xbox و Quantom Break و…. تونو ببرن!
Microsoft Fan Boy : چی؟ مردشور تو و Sony و Uncharted رو ببرن! بوق بوق بوق
Sony Fan Boy : با من بودی؟ مرتیکه ی ………بوق بوق بوق….
Microsoft Fan Boy : وقتی زدم بوق ازت درست کردم کردم می فهمی بوق بوق بوق بوق بوق بوق !
Sony Fan Boy : تو کلا خودت بوقی! حالا بذار وقتی بوق تو آستینت کردم می فهمی!
و این داستان ادامه دارد ولی فقط بوق قابل پخش است!

نگذارید این رقابت تبدیل به “ما VS دوستانمان” گردد.

این گفتگو که دیدین، مدتیه که خیلی زیاد داره اتفاق می‎افته و شده حکایت فوتبال ما که اول بازی همه تو بغل هم هستن و روبوسی و … و آخر بازی هم رو می‎شورن می‎ذارن کنار و بدترین حرفا رو به هم می زنن. خب نکن برادر من. اولش به اون شوری شور نباش که آخرش به این بی نمکی گرفتار بشی.
 طرف رو براش ۱۰۰ تا ویدئوی ۱۰۸۰ یا ۷۲۰ بذاری عمرا نمی‎تونه یکیش رو هم فرقش رو تشخیص بده اون‎وقت یه جوری می‎گه ما ۱۰۸۰ داریم انگار تکنولوژی Full HD تولید خانوادگیشونه. از اونور، طرف کل آرشیو خودشو و اطرافیاشو و دوستاش و فامیلاش رو بگردی یه دونه هم بازی اوریجینال ۳۶۰ پیدا نمی‎شه بعد یه جوری میگه قابلیت اجرای بازی نسل قبل که انگار الان توی کمدش پر از اوریجینال ۳۶۰ و هر وقت هم بخواد می ره ۵۰-۶۰ دلار میده بازی ۳۶۰ اوریجینال می‎خره تازه اگه پیدا کنه که نمی‎کنه.
طرف یه جوری میگه Playstation Now انگار به غیر از بردن اسم این سرویس کار دیگه ای هم توی ایران ازش بر میاد که با این سرویس انجام بده. اینترنت ۱۰ مگش آماده و حجم نامحدودش هم به راهه فقط مونده اجرای بازی!
بابا والا ناسلامتی ما هممون گیمر هستیم و به اندازه ی کافی دشمن خارج از جامعه‎مون داریم که دیگه نخوایم داخل خودمون هم به هم بد و بیراه بگیم و بی‎احترامی کنیم. این فقط خودزنیه و بس. به خدا میشه نظراتمون مخالف هم باشه ولی به هم کاملا احترام بذاریم و یه جوری رفیق باشیم که همه و خودمون لذت ببریم. واقعا دو تا کنسول و ۴ تا بازی ارزش داره که به هم حرف زشت بزنیم و هم رو ناراحت کنیم و دل هم رو بشکنیم؟
فقط واسه این که بدونید چقدر همه چی مسخره اس بیاین واسه یه لحظه داستان سونی و مایکروسافت رو برعکس کنیم. همون کسی که میگه Uncharted اصلا به درد نمی خوره و بدترین بازی دنیاس حالا که بازی شده انحصاری ایکس باکس نمیاد بگه این برترین فرنچایز تاریخه؟! و یا برعکس واسه سونی.
شمایی که میگی The Last of Us به درد نمی‎خوره واقعا اسم خودتو می ذاری گیمر؟ شمایی که میگی حالم از Halo به هم می‎خوره و مجانی هم بهم بدن بازیش نمی‎کنم اگه همین بازی انحصاری سونی بود نمی‎شد برترین شوتر کنسولی تاریخ؟ شما که برای تحلیل یه بازی فقط به اسم پلتفرمش نگاه میکنی واقعا به خودت حق می‎دی که نظر کارشناسی هم بدی؟

فحش هم ندهیم کافیست… قلب پیشکش!

خودتون هم خوب می‎دونید که توی دلمون گاهی وقتا بدجوری دوست داریم بعضی انحصاریای رقیب رو بازی کنیم و این رو هم خوب می‎دونیم که گاهی وقتا توی بازار قوی‎تر هستیم و گاهی ضعیف‎تر. چرا این رو تبدیل به فحش کنیم و نثار هم کنیم. واقعا بی‎احترامی لازمه.؟ بحث و نقد و … تا وقتی خوبه که گندش در نیاد. تو که می‎دونی فن های رقیب به هیچ وجه قبول نمی‎کنن که ضعیف‎ترن چرا اصرار داری بگی ما قوی‎تر هستیم؟ خب حالا که گفتی فقط باعث جنگ و بی‎احترامی میشه و آخرش هم باید هر حرفی رو نثار هم کنید. باور کنید که می‎شه با یکی مخالف بود و بهش احترام هم گذاشت.
من فقط یه چیز رو می‎دونم، این که ما گیمر هستیم. هممون گیمریم که الان اینجاییم و داریم این مقاله رو می‎خونیم. هممون یه سری مسائل رو گذروندیم و داریم می‎گذرونیم که به اینجا رسیدیم. هممون برای چند ساعت بازی کردن، با یه دنیا و با خانواده‎مون و با تکه پرانی‎های هر کس و ناکسی جنگیدیم و می‎جنگیم. ما توی یه تیم هستیم. تیمی که همینجوریش هم نبردش خیلی نابرابره توی کشورمون و با این همه دشمن، پس دیگه مشکل داخلی هم توی تیممون داشته باشیم کارمون تمومه. مهم نیست چه پلتفرمی داریم، مهم اینه که با حرف های زشت و بی ادبانه دل هم رو نشکنیم و برای هم ارزش و احترام قائل باشیم. وقتی خودمون هوای هم و احترام هم رو داشته باشیم برای کسی که از بیرون میاد خیلی سخت تره که بخواد بهمون حرفی بزنه و بخواد بینمون رخنه ایجاد کنه. کاری که خیلی‎ها با یه کامنت شروع میکنن و بعدش می‎شینن و به بد و بیراه‎هایی که بهم می‎گیم می‎خندن. هیچ چیزی توی دنیا ارزش این رو نداره که به کسی که جزو جامعه عزیز خودمون، یعنی جامعه گیمرهاست بی‎احترامی کنیم و خودمون و بقیه رو ناراحت کنیم و یه عده فرصت‎طلب رو خوشحال.
ازتون خیلی تشکر می‎کنم که درددل من رو گوش کردید و تا آخرش باهام همراهی کردید. به شخصه مخلص تمام کاربرای عزیز و گل برترین سایت گیم ایران، گیمفا هستم و بدون توجه به پلتفرمتون، شخصیتتونه که برام عزیز و محترمه و از صمیم قلب مثل یه برادر دوستتون دارم و کوچیک همتون هستم. بیاید هم رو دوست داشته باشیم و به هم احترام بذاریم. به خدا کار سختی نیست.
یا حق.
10
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید