گیفت کارت
گیفت کارت

قیمه گیم ۶ | اندر حکایات بازی های آنلاین

۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۳

اصولا بازی با یک مشت هوش مصنوعی جذابیت چندان خاصی نداشته و نخواهد داشت. قبول ندارید؟ اصلا مهم نیست. اینکه ما می گوییم ندارد، یعنی ندارد! در کل می خواهیم این شماره سر بازی های آنلاین بحث کنیم، قبول نداری کلیک نکن! نکن آقا، نکن!

همانطور که گفتیم و شما هم خیلی منطقی ملتفت شدید و قبول کردید، بازی با یک مشت بات هیجان خاصی ندارد. البته تا وقتی طعم بازی آنلاین را نچشیده باشید به این حرف من نمیرسی. به قول حصین بدوووو تا برسی. بترس از روزی که تو سرورهای خارجی بازی می کنی. البته قبول کردن این ترس ربطی به قبول کردن قضیه ۴ خط بالا رو نداره و از ترس دیدن فیلم جن گیر در نصف شب، تک و تنها هم بیشتر هست. اما چرا باید بترسیم؟

بازی آنلاین مثل اعتیاد هست. بازیباز اهلش نیست و نمیره سمتش که یهو دوست اهل حال گیمر شما رو با استیم، گارنا، گیم رنجر و نرم افزارهای مالتی پلیر بیشتری آشنا می کند. بعد بازیباز که شما باشی، امروز یه بار، فردا ۲ بار، پس فردا ۳ بار و …. بله دیگه! اعتیاد تو اولین قیمه گیم که برای شما پخت کردیم، اشاره شد که بد هست و دومین قیمه که نوش جان کردید هم گفتیم خشونت خوب نیست و ششمین قیمه که شما الان دارید میل می کنید مخلوطی هست از آمیزه های ۵ قیمه قبلی! یعنی شما اگر ۵ قیمه قبلی رو میل کرده باشید، حتما و بلا استثنا یک دوره هر چند کوتاه بازی آنلاین انجام دادید که شاید ۱٫۵% احتمال دارد که ترک کرده باشید. البته روش های ترک اعتیاد هم در قیمه گیم ۱ به تفصیل اشاره شد و همه شما هم می دانید. اگر هم نمی دانید برگردید دوباره قیمه رو نوش جان کنید چون حال و حوصله دوباره گرم کردن را نداریم.

بدبختی ولی اعتیاد به بازی آنلاین نیست. بدبختی اصلی از جایی شروع می شود که برای انجام یک بازی آنلاین با لذت عالی و کیفیت HD باید نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان هزینه کنید. سریال نامبر خریدن با هزینه دلار کنونی یک طرف، فراهم کردن یک اینترنت خوب با حجم مناسب برای بازی کردن و وب گردی از یک طرف دیگر، باعث می شود که پدر شما خودتون و سیستم جناب عالی را از وسط و به صورت مساوی به ۴ تکه تقسیم کند و همچنین پدرتان در بیاید! باید سعی کرد تا آنجا که می شود در هزینه ها صرفه جویی کرد. مثلا میتوانیم به جای خریدن سریال نامبر برویم در سرورهای هک شده بازی کنیم! برای صرفه جویی در مصرف برق برویم کنتور برق را دستکاری کنیم و هزاران ترفند دیگر که فقط و فقط یک ایرانی می تواند آن را انجام دهد و بس! این روزها البته ترفندهای بهتر و ایمن تری کشف شده که گیمر میاد سرمایه گذاری انجام می دهد. این که گفتیم یعنی چه؟ یعنی اینکه حاضر می شود یه اکانت پولی بخرد و ۱ الی ۲ سال بعد که تروفی و اچیومنت و lvl زیادی کسب کرده تصمیم به فروختن اکانت خودش می کند. باور کنید پدر ما انقدر ماهیانه حقوق دریافت نمی کند که این گیمرها کسب درآمد می کنند. ۴ تا اکانت را اگر بگوییم ۵۵۰ تومن، ۵۰ تومن هم سگ خورد، ۲ میلیون از فروش میتوان درآورد! با این حساب اگر ۱۰ اکانت برای فروش بذارید، یک پراید صفر می توان خرید! حالا من و شما همچنان ز گهواره تا گور دانش بجوی، دنبال کار از این کاشانه و کوی، آخر سر هم یک راست و عمود می رویم تو جوی!

وعده های زیادی را داده اند که اینترنت سرعت مگابایتی خواهیم داشت و همچنان در حال تحقق این وعده هستند. حال دقیقا چه سالی باید منتظر اینترنت پرسرعت در سطحی حداقل مثل افغانستان داشته باشیم خدا می داند! به هر حال یک روز کابل ندارند، یک روز مسئول مربوطه می رود دیزین، یک روز چکش و ابزار آلات گُم می شود، یک روز کوسه های خلیج فارس این کابل ها را می جوند. در کل دوست من، امید خودمان را نباید از دست بدهیم، ان شا الله بچه ها و نوادگان بنده و شما بتوانند از سرعت مگابایتی استفاده کنند. هر چند تا ۱۰ سال دیگه این بازی های اینترنتی خز می شود و بچه ها دارند با روبات شخصی خودشون راگبی بازی می کنند.

با این حال، کسانی هم که در خانه از اینترنت خوبی بهره نمی برند، به گیم نت محله خودشان رجوع می کنند و دلی از عزا در می آورند و خیلی راحت هم می توانند در و دیوار را فحش های اونجوری(!) بدهند. اینجاست که می گویند، تمام درها بسته بود و من از پنجره پریدم. ای کاش برای مطالعه کتاب هم سیستم ما ایرونی ها این شکلی بود. برای خوندن کتاب، کافی هست که یک بهونه مسخره داشته باشیم. طرف دیده گابریل گارسیا مارکز فوت کرده، به خاطر تسلی خاطر ایشون تصمیم گرفته تا ۱ هفته هیچ کتابی نخواند! به خدا الان مرحوم مارکز تو گور داره یک ریز ویبره میره با خاطر این کارهاتون. حالا یک گیمر برای انجام بازی آنلاین اگر ۱۰۰ کار باید انجام دهند، با یک اراده پولادین ۱۰۱ کار انجام می دهد بلکه بتواند تجربه جدیدی از یک “بازی” داشته باشد. باید سعی کرد، باید به هم دیگر بفهمانیم که شاید تجربه خیلی لذت بخشی برای یک بازیباز باشد که یک ساعت به عنوان مثال بتل فیلد آنلاین بازی کند ولی تجربه خواندن چند برگ از یک کتاب می تواند تجربه بسیار ناب تری داشته باشد، دردسرهای آنلاین بازی کردن و اینترنت هم ندارد و بازیباز انقدر دغدغه ندارد که lvlاش کِی به ۸۰ می رسد!

برای قسمت آینده، چه موضوعی پیشنهاد می دهید تا از باب طنز به آن پرداخته شود؟

0
0