راهنمای Starfield؛ هر آنچه باید در مورد ساخت و شخصی‌سازی کشتی فضایی بدانید

آرش بوالحسنی
۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - 17:08

ساخت کشتی‌ها و سفینه‌های فضایی در Starfield می‌تواند کار پیچیده‌ای باشد. به همین سبب در این مقاله قصد داریم تا یک راهنمایی کامل و جامع در این زمینه را در اختیار شما قرار دهیم.

سیستم شخصی‌سازی و ساخت کشتی‌های فضایی در Starfield این اجازه را به شما می‌دهد تا کشتی خود را ارتقا داده یا حتی با توجه به قطعاتی که در اختیار دارید، سفینه کاملا جدیدی را بسازید. با مراجعه به تکنیسین سفینه‌ها در مناطق فرود یا بنادر نواحی شلوغ، می‌تواند یک ماژول را ارتقاء داده یا چیزی کاملا جدید از جمله سلاح‌ها، موتورها، راکتورها و موارد دیگر را روی کشتی خود نصب کنید.

شما علاوه بر ظاهر سفینه، قادر به تغییر کامل آمار و قدرت‌های مختلفِ مربوط به آن هستید. شخصی‌سازی سفینه‌ها در Starfield تنها در ظواهر خلاصه نمی‌شود، اما می‌توانید ۱۰۰ درصد انرژی خود را هم در آن زمینه صرف کنید. کشتی‌های فضایی در Starfield طیف وسیعی از آمارها و قطعات مختلف را دارند که با دستکاری آن‌ها می‌توانید به نتایج کاملا متفاوتی برسید. در ادامه وارد جزئیات شخصی‌سازی و ساخت سفینه در Starfield خواهیم شد و هر آنچه که باید بدانید را مرور خواهیم کرد.

چگونه در Starfield یک کشتی فضایی بسازیم

برای شخصی‌‌‌سازی یا ساخت یک کشتی فضایی در Starfield، ابتدا باید یک تکنیسین کشتی را پیدا کنید. این تکنیسین یک NPC است که معمولا در نزدیکی مناطق فرود در نواحی شلوغ بازی پیدا می‌شود. تکنیسین‌ها به شما اجازه می‌دهند تا قطعات کشتی را خرید و فروش یا تعمیر کرده یا حتی یک سفینه کامل را بخرید یا بفروشید.

ماژول‌های یک کشتی فضایی در بخش‌های مشخصی به یکدیگر متصل می‌شوند و بازیکنان می‌توانند با چسباندن اجزای مختلف یک سفینه به یکدیگر (به مانند لگو)، کشتی فضایی مد نظر خود را بسازند. تنوع زیادی در میان این قطعات به چشم می‌خورد. پس بهتر است پیش از آغاز ساخت یک کشتی فضایی به نکات زیر توجه کنید:

 1. شما تنها می‌توانید از قطعاتی استفاده کنید که با نرخ کنونی راکتورتان هم‌خوانی دارند. پس هر چیزی که نیازمند انرژی است به راکتورهایی که می‌توانید بخرید محدود خواهد شد.
 2. برای دستیابی به قطعات بهتر، باید سطح مهارت Starship Design خود را افزایش دهید.
 3. افزودن هر چیزی به یک کشتی فضایی وزن آن را افزایش می‌دهد. این یعنی مانور دادن و حرکت با آن کشتی دشوارتر خواهد شد.
 4. شما به برخی قطعات در کشتی فضایی خود نیاز دارید و معمولا تنها قادر به خرید یک قطعه در یک دسته مثل راکتورها هستید.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که به هنگام ساخت کشتی فضایی ممکن است با آن مواجه شوید، عدم همخوانی ماژول‌ها با یکدیگر است.

توضیح آمار مختلف سفینه‌ها در Starfield

آمار کشتی‌های فضایی در Starfield به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند و به هنگام ساخت یک کشتی باید آن‌ها را زیر نظر داشته باشید:

 • LAS: میزان قدرت سلاح‌های لیزری کشتی
 • BAL: میزان قدرت سلاح‌های بالیستیک کشتی
 • MSL: میزان قدرت سلاح‌های موشکی کشتی
 • Hull: نوار سلامت کشتی
 • Shield: میزان حفاظت سیستم‌های دفاعی کشتی در مقابل حملات پیش از آسیب دیدن Hull
 • Reactor: میزان انرژی در دسترس برای بخش‌های مختلف کشتی
 • Cargo: میزان بار قابل حمل توسط کشتی
 • Shielded Cargo: میزان بار قابل حمل غیر قانونی که پتانسیل مخفی ماندن از اسکنرها را دارد
 • Crew Capacity: میزان ظرفیت خدمه کشتی
 • Fuel: میزان سوختی که کشتی در خود نگه می‌دارد (سوخت بیشتر به معنای استفاده متوالی بیشتر از Grav Drive است)
 • Jump Range (Light Years): حداکثر مسافتی که کشتی با یک بار استفاده از Grav Drive طی می‌کند
 • Mobility: کنترل و مانورپذیری کشتی در جریان مبارزات
 • Top Speed: حداکثر سرعت کشتی
 • Mass: جرم کل کشتی (جرم بیشتر به معنای مانورپذیری کمتر و همچنین محدود شدن بیشتر Jump Range است)

به هنگام انتخاب ماژول‌های مختلف، تاثیر آن‌ها روی آمار بالا را مشاهده خواهید کرد. تمام این فاکتورها باید نسبت به یکدیگر تعادل داشته باشند. جرم مشکل اصلی شما خواهد بود، چرا که هر ماژول به سنگینی کشتی می‌افزاید. هر چه ماژول‌های بیشتری را به کشتی خود اضافه کنید، حرکت کردن با آن دشوارتر خواهد شد. پس باید به تعادلی برسید که مناسب سبک بازی شما است. شاید به سفینه‌ای سرعتی نیاز دارید که چیزی جز موارد ضروری را در خود ندارد. شاید هم به دنبال یک دژ فضاپیما هستید که خیل عظیمی از سلاح‌های مختلف را روی بدنه خود جای داده است.

تقسیم انرژی در سفینه‌های Starfield

تقسیم انرژی سفینه‌ها در Starfield به شما اجازه خواهد داد تا انرژی موجود در کشتی فضایی را بین سیستم‌های مختلف آن تقسیم کنید و حتی آن را به صورت آنی تغییر دهید. با استفاده از D-pad موجود روی یک کنترلر قادر خواهید بود تا انرژی ارسالی به شش سیستم اصلی کشتی فضایی خود را مشخص کنید. راکتور شما تعیین خواهد کرد که چه میزان انرژی برای تقسیم در دسترس خواهید داشت. پس راکتورهای بهتر یا ماژول‌هایی که به قدرت کمتری نیاز دارند در این جنبه تاثیرگذار هستند.

 • LAS: قدرت سلاح‌های لیزری 
 • BAL: قدرت سلاح‌های بالیستیک
 • MSL: قدرت سلاح‌های موشکی
 • ENG: سرعت پرواز
 • SHD: قدرت و محافظت سیستم‌های دفاعی
 • GRV: سرعت شارژ شدن Grav Jump

شما با تغییر این المان‌ها، روی نحوه کنترل و قدرت کشتی خود به صورت لحظه‌‌ای تاثیر خواهید گذاشت. اگر به فکر مبارزه هستید و قصد فرار کردن را ندارید، پس بهتر است تمام انرژی موجود در Grav Drive را برداشته و آن را به سمت موتورها یا سلاح‌‌ها بفرستید.

ماژول‌ها و قطعات مختلف کشتی‌های فضایی در Starfield

ماژول‌ها و قطعات زیادی برای انتخاب در Starfield وجود دارند. برخی از این قطعات برای هر سفینه‌ ضروری هستند. برای مثال بدون یک راکتور قادر به پرواز کردن نخواهید بود. در ادامه تمام این قطعات و کاربرد آن‌ها در یک سفینه را مرور خواهیم کرد تا بدانید دقیقا پول خود را روی چه چیزی خرج می‌کنید.

Cockpit

Cockpit یا همان کابین خلبان جزو ماژول‌های ضروری به هنگام ساخت یک کشتی است. شما از طریق کابین خلبان علاوه بر پرواز قادر به دسترسی به Cargo Hold خود خواهید بود. برخی از کابین‌ها به شما ایستگاه خدمه و فضای محموله بیشتری را می‌دهند.

Engine

یکی دیگر از ماژول‌های ضروری در ساخت هر سفینه‌ای موتور آن است. هر چه از موتورهای بیشتری بهره ببرید، کشتی شما سریع‌تر و چابک‌تر خواهد بود. البته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از تعداد موتور زیاد، باید مطمئن شوید که راکتور شما انرژی کافی برای نیروبخشی به تمام آن‌ها را دارد. در غیر این صورت، این موتورها چندان به درد شما نخواهند خورد.

Grav Drives

ماژول Grav Drive به کشتی شما اجازه خواهد داد تا از یک منظومه به منظومه‌ دیگر برود. Grav Drive بهتر به این معنا است که در یک پرش قادر به طی کردن مسافت بیشتری هستید. اگر می‌خواهد به صورت قطعی جلوی فرار سفینه دشمن را بگیرید، بهتر است اول Grav Drive آن را نابود کنید.

Docker

Dockerها یا همان لنگرگاه‌ها، دریچه‌هایی هستند که کشتی شما را به سایر کشتی‌ها یا یک ایستگاه فضایی مثل Eye در حوالی Jemison متصل می‌کنند. تنها تفاوت واقعی به هنگام انتخاب یک لنگرگاه این است که ترجیح می‌دهید کشتی خود را از طریق دیوارها یا از طریق سقف ترک کنید.

Bay

یک Landing Bay همان سکوی شیب‌دار و در قسمت پایینی سفینه است که به شما اجازه می‌دهد تا به هنگام فرود آمدن روی یک سیاره، از کشتی خود خارج شوید. به هنگام قرار دادن این ماژول روی کشتی خود باید از یک سری قوانین پیروی کنید. برای مثال، جای قرار دادن Bay در کشتی باید منطقی باشد تا خود بازیکن به آن دسترسی داشته باشد.

Cargo و Shielded Cargo

یک Cargo Hold در سفینه شما در واقع همان محفظه‌ای است که به شما اجازه حمل بار و محموله را می‌دهد. شما هر چیزی از Inventory خود از جمله منابع و سلاح‌ها را می‌توانید در Cargo Hold قرار دهید. دسترسی به Cargo Hold هم از طریق ترمینالی در Cockpit میسر است. در حالی که Cargo Holdها سنگین هستند، اما هر چه بیشتر از این ماژول‌ها در کشتی خود قرار دهید، قادر به حمل بار بیشتری خواهید بود. بازیکنانی که به دنبال حمل محموله‌های غیرقانونی هستند هم باید روی Shielded Cargo سرمایه‌گذاری کنند.

Hab

ماژول‌های Hab در واقع اتاق‌هایی برای کشتی شما هستند. شما می‌توانید با استفاده از D-pad انواع این اتاق‌ها از جمله ایستگاه‌های کار، اتاق کنترل، زرادخانه و موارد دیگر را مشاهده و به کشتی خود اضافه کنید. شما می‌توانید از اتاق‌های کوچک‌تر برای اتصال به اتاق‌های بزرگتر هم استفاده کنید. به علاوه این اتاق‌ها محل زندگی خدمه شما هم خواهند بود.

Gear

نام دیگر Gear در بازی Landers است. در واقع این ماژول ابزار فرود کشتی شما به حساب می‌آید. این‌ها پاهای کشتی شما به هنگام قرار گرفتن روی سطح یک سیاره یا ماه هستند و با استفاده از آن‌ها از زمین بلند خواهید شد.

Structural

Structural به طیف وسیعی از ماژول‌ها متفرقه و متنوع در ساخت یک کشتی فضایی اشاره می‌کند. اکثر این قطعات تنها ظاهر کشتی شما را تغییر می‌دهند یا با متصل کردن قطعات به هم، اجازه ساخت سازه‌های پیچیده‌تر را می‌دهند.

Shield

Shieldها ماژول‌هایی هستند که از سفینه شما با استفاده از حباب انرژی محافظت می‌کنند. این حباب‌ها پس از گذشت مدت زمانی به صورت خودکار شارژ می‌شوند. البته سلاح‌های انرژی‌محور آسیب زیادی را به Shieldها وارد می‌کنند و هر چه انرژی بیشتری از راکتور خود به آن‌ها اختصاص دهید، مقاومت و سرعت شارژ شدن دوباره آن‌ها بالاتر خواهد بود. آسیب دیدن یک Shield در بلند مدت ایرادی ندارد و این Hull کشتی است که باید از آن محافظت کنید.

Ballistic

سلاح‌های Ballistic آن‌هایی هستند که گلوله جامد شلیک می‌کنند. این سلاح‌ها بیشتر از Shield یک سفینه، به Hull آن صدمه وارد می‌کنند. بسته به نوع سلاحی که خریداری می‌کنید، نیروی تهاجمی Ballistic کشتی شما ممکن است تیرباری سریع یا گلوله‌هایی کند اما قدرتمند باشد.

Energy

سلاح‌های Energy برای نابود کردن Shield سفینه‌های دشمن طراحی شده‌اند. لیزرهای متنوعی در این دسته از سلاح‌ها قرار می‌گیرند تا بتوانید با نابود کردن Shield دشمن، قطعات فیزیکی یک کشتی را با استفاده از سلاح‌های Ballistic تکه تکه کنید.

Missile

سلاح‌های Missile هم کاربرد خاص خود را دارند. در حالی که استفاده از این سلاح‌ها کندتر است، اما با استفاده از یک موشک می‌توانید بخش خاصی از کشتی دشمن مثل موتور آن‌ها را نشانه بگیرید. این سلاح‌ها به شما کمک خواهند کرد تا کشتی دشمن را بدزدید، البته اگر بدانید که کدام بخش را نشانه بگیرید.

Reactor

راکتورها بخشی گران‌قیمت و ضروری برای ساخت هر سفینه‌‎ای هستند. راکتور منبع انرژی‌ای است که کشتی فضایی شما از آن برای قدرت بخشیدن به سیستم‌های مختلف استفاده می‌کند. راکتورهای بهتر انرژی بیشتری تولید کرده و به هنگام آسیب دیدن زودتر تعمیر می‌شوند.

تغییر رنگ سفینه‌ها در Starfield

بازیکنان در Starfield می‌توانند رنگ و ظاهر هر ماژول در یک کشتی را به صورت مجزا تغییر دهند. انتخاب یک ماژول در بخش ساخت کشتی و فشردن دکمه LS به شما اجازه خواهد داد تا رنگ آن را تغییر دهید. شما هم‌چنین برای صرفه‌جویی در زمان می‌توانید رنگ کل کشتی را به صورت یکجا تغییر دهید. اکثر ماژول‌ها سه بخش مجزا دارند و شما می‌توانید رنگ آن‌ها را تغییر دهید. بدون شک تغییر دادن رنگ یک سفینه به شما کمک خواهد کرد تا آن را بیشتر شخصی‌سازی کنید و سفینه منحصر به فردتری داشته باشید.

کلاس‌های مختلف کشتی در Starfield

سفینه‌ها در Starfield با هدف مشخصی ساخته می‌شوند. البته شما می‌توانید سفینه‌ای را بسازید که در تمام زمینه‌ها خوب است، اما اگر به دنبال هدف خاصی هستید، بهتر است به دنبال سرمایه‌گذاری بیشتر روی یک سری آمار خاص باشید. از آن جایی که می‌توانید به صورت همزمان چندین کشتی فضایی را در اختیار داشته باشید، بهتر است با ساخت چند کلاس مختلف کشتی برای هر سناریویی آماده باشید.

برای مثال اگر به دنبال تبدیل شدن به یک دزد یا جایزه‌بگیر فضایی هستید، باید سفینه‌ای را بسازید که سرعت و چابکی بالایی دارد. این یعنی Jump Distance و اتاق‌های Hab زیاد به کار شما نمی‌آیند و باید در عوض روی سلاح‌های لیزری و موشکی سرمایه‌گذاری کنید تا سریعا بتوانید موتورهای یک کشتی را نابود کنید. در طرف دیگر اگر به یک کشتی باربری نیاز دارید، باید Cargo Holdهای بسیاری داشته باشید و برای محافظت از آن‌ها هم به Shield زیاد نیاز دارید.

منبع: Gamesradar


Starfield هم‌اکنون برای PC و ایکس باکس سری ایکس/اس در دسترس قرار دارد.

Witcher77killer of trollsamir_hoseinParsaAlbert WeskerپولیگناتDota2Mehran.Baدروازه بان جهنم🌚🗿🤝MinecrosoftRondaحمیدرضا فروزانعلی ردبازHero's shadeMaster ChiefRoyalknightGubaru∞𝔸𝕣𝕚𝕒 ℍ𝕒𝕞𝕚𝕕𝕚𝕒𝕟more

مطالب مرتبط سایت

تبلیغات

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید