خودروهایی که قرار است سیستم گیمینگ بهتری از ما داشته باشند

14 مرداد 1401 - 13:48

پردازنده‌های گرافیکی RDNA 2 و پردازنده‌های مرکزی Zen 2 به خودروهای برقی خواهند آمد. آیا بعد از آن قرار است شاهد RTX 4090 Ti روی چرخ‌ها باشیم؟

همیشه فکر بازی کردن در ماشین برایمان جذاب بود و احتمالاً خیلی از ما با کنسول‌های دستی یا بازی‌های موبایل تا حدی به این خواسته خود رسیدیم. اما هیچوقت احتمال نمی‌دادیم که خود خودرو تبدیل به کنسول گیمینگ ما شود، چه برسد به یک سیستم گیمینگ بالارده. با این وجود، تسلا (Tesla)، سال گذشته، یک کارت گرافیک AMD درون ماشین خود قرار داد و اکنون AMD می‌خواهد با آوردن کارت گرافیک‌های بیشتر برای خودروها به قصد خود در این رابطه تأکید ورزد.

AMD قصد همکاری با ECARX، یک شرکت تکنولوژی خودرو را دارد تا یک پلتفرم محاسباتی استاندارد را برای خودروهای برقی ایجاد کند. این موضوع در اوخر سال 2023 به جریان خواهد افتاد و به ادعای AMD، پلتفرم مذکور، توانایی “High-End Gaming” را دارد.

AMD گفته که از یک پردازنده شتاب‌یافته Ryzen V2000 تعبیه شده استفاده خواهد کرد که تا 8 هسته (Core) و 16 رشته (Thread) از مهندسی Zen 2 امروزی را در کنار پردازندۀ‌ گرافیکی درونی Radeon شامل خواهد شد. مدل‌های زیادی از V2000 هستند که می‌توانند استفاده شوند، پس موارد به خصوصی مثل سرعت Clock، تعداد هسته‌ها و TDPها می‌توانند متفاوت باشد.

فرقی نمی‌کند که از چه مدلی استفاده شود، هیچ چیپ گرافیکی آنبردی نمی‌تواند قول “High-End Gaming” را عملی کند، پس در کنار آن، یک پردازندۀ گرافیکی از سری Radeon RX 6000 قرار خواهد گرفت.

مدل دقیق پردازندۀ گرافیکی تعیین نشده است، اما می‌تواند از معماری Navi 21 گرفته تا نسخه‌های قدیمی‌تر آن یعنی Navi 23 را شامل شود. گمان می‌رود که همان Navi 23 باشد، زیرا همان مدلی است که در کنسول خودروی تسلا به کار رفته است.

10 ترافلاپس برای تسلا از این چیپ حاصل می‌شود؛ مانند یک کنسول امروزی؛ و انتظار می‌رود سیستم جدید ECARX هم شامل همین موضوع شود.

این‌که آیا خودروهای نزدیکی شما از این سیستم استفاده می‌کنند یا نه، بستگی به برندهای خودروسازی دارد که سیستم‌های ECARX را در ماشین خود به کار می‌گیرند. Lotus و Smart از مشتریان قابل‌توجه آن هستند، اما این شرکت در درجه اول برای مالک خود، یعنی Geely کار می‌کند. Geely در واقع مالک یا سهام‌دار چندین برند خودروسازی مثل Volvo ،Polestar ،Lotus ،Smart و سازندگان تاکسی مشکی لندن است. پس ممکن است این سیستم‌های AMD در نهایت به خودروهای الکتریکی بسیاری راه یابند.

DARKSIRENLone wolfتاد خالی بند (مطمئنم استارفیلد 2022 میاد)meysambmarioo0ashil0oامیر حسینامیر گیمر

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Squatlatex2 گفت:

  اون وقت ماهم تولید ملی داریم پراید…
  خاک تو سر این مردم که به اسم تولبد ملی ۴۰ سال تو پاچشون رفت فکر کن ما۷۰۰۰هزار دلار پول این زباله رو میدیم اون وقت خارج چیا با این پول میخرن به ریال درمیاری به دلار به توان۱۰خرج میکنیم!!!.

  همسایه ( فن بوی = پنچری )Little∞GodDARKSIREN‌.‌PS6.2027
 • o0ashil0o گفت:

  به احتمال زیاد اینم به سرنوشت تلویزیون های 3D مبتلا بشه آخه هنوز اینو نفهمیدن که اکثر آدم ها اگه توی ماشین چیزی ببینن یا بخونن یا بدتر از اون بازی کنن حالت سرگیجه تهوع شدید بهشون دست میده؟
  بازی تازه بدتره چون به دقت و تمرکز بیشتری نصبت به فیلم و کتاب نیاز داره و خودم با سویچ تو ماشین تستش کردم تو مسافت های طولانی که خیلی بدتر میشه خیلیا میگن دلیلش حرکت سریع ماشینه ولی جالبیش اینجاست من به خاطر شغلم مجبورم هفته ای 2 بار با قطار سفر کنم و تقریبا همیشه مدتی که توی قطارم رو یه سره با سویچ بازی می‌کنم تا به مقصدم برسم ولی حتی یکبار هم اون حالت سر گیجه و تهوع که تو ماشین داشتم رو نداشتم

  همسایه ( فن بوی = پنچری )PS6.2027Lone wolfSquatlatex2
  • DarkGod گفت:

   بزار به طور خلاصه طور بگم چرا این اتفاق می افته

   به دلیل اینکه ما میدونیم در حال حرکت هستیم ولی چشمامون همچین چیزی رو درک نمی کنه
   پس وقتی به یه جسم خیره می شیم یا پایین رو نگاه می کنیم فضا برا چشمانمون طوری میشه که فکر می کنیم ثابتیم ولی در حال حرکتیم به همین دلیل پیام های اشتباهی به مغز ما ارسال میشه و سرگیجه می گیریم
   بخاطر همین وقتی کنار پنجره ماشین میشینیم و از پنجره بیرون رو نگاه می کنیم حالمون بهتره میشه

   این شرایط برای همه یکسان نیست
   ماشین گرفتگی
   دریا زدگی
   هواپیما گرفتگی
   قطار گرفتگی

   و حتی برای بعضی افراد داخل آسانسور هم سرشون گیج میره

   o0ashil0o
 • Tupac گفت:

  امید وارم باهاش وسط جاده فورزا بازی نکنن

  MmfbAlbert
 • Herfeiy گفت:

  اونوقت ما هنوز اینجا با سرعت اینترنت کلنجار میریم ولی اونجا….
  هی…

  همسایه ( فن بوی = پنچری )‌.‌
 • ahmad گفت:

  در عوض ما هم سخت افزار کنسول امپراطور رو داخل خودرو پراید خواهیم آورد …

  همسایه ( فن بوی = پنچری )ghost of spartaDarkGodSquatlatex2
 • A gamer گفت:

  اینجاست که شاعر میفرماید: الهی ماشین شوم شاید سیستمم تو باشی

  همسایه ( فن بوی = پنچری )Squatlatex2Mmfb
 • Gggggggg گفت:

  سلام میگم یکی میشه
  این zen2وRDNA2رو بهم توضیح بده؟

 • ‌.‌ گفت:

  اما من امروز پراید خریدم و فهمیدم ترمزش کار نمیکنه👌🏻🔥..ما مثل هم نیستیم😏

  Squatlatex2همسایه ( فن بوی = پنچری )