آنچه در مورد فیلم Halloween 1978 نمی‌دانید

3 آبان 1400 - 17:30
فیلم هالووین (Halloween) محصول سال 1978

در این مطلب، به هفت نکته جالب توجه از فیلم Halloween 1978 و نحوه تولید آن پرداخته خواهد شد که احتمالا نمی‌دانستید.

به مناسب اکران فیلم هالووین می‌کشد (Halloween Kills)، قرار است به فیلم اصلی هالووین نگاهی بیاندازیم، فیلمی که آغازگر داستان مایکل مایرز و لوری استرود بوده است. در این مطلب، قرار است به هفت نکته جالب توجه از فیلم هالووین (Halloween) محصول سال 1978 پرداخته شود که احتمالا در مورد آن نمی‌دانستید.

1. نام‌ها و مکان‌ها

فیلم هالووین (Halloween) محصول سال 1978

فیلم‌نامه فیلم هالووین در سال 1978 میلادی، توسط جان کارپنتر (John Carpenter) و دبرا هیل (Debra Hill) نوشته شده است. می‌توان گفت که تقریبا تمام نام‌ها و مکان‌هایی که در فیلم هالووین وجود دارند، برگرفته شده از چیزی از زندگی شخصی این دو نویسنده هستند.

به عنوان مثال، شهر هادونفیلد که اتفاقات فیلم در آن رخ می‌دهد، برگرفته شده از نام شهری است که دبرا هیل در آن بزرگ شده است. آسایشگاه روانی اسمیت گراو نیز برگرفته شده از نام شهری است که جان کارپنتر در نزدیکی آن، کودکی خود را سپری کرده است. نام شخصیت لوری استرود بر اساس شخصی از زندگی شخصی جان کارپنتر بوده است.

جان کارپنتر در سال 1976، فیلم حمله به کلانتری 13 (Assault on Precinct 13) را کارگردانی کرده است. او به منظور تشکر از مسئول پخش این فیلم در اروپا، نام شخصیت منفی فیلم هالووین را به نام او یعنی مایکل مایرز گذاشته است. جان کارپنتر برای ساخت فیلم حمله به کلانتری 13، از فیلم ریو براوو (Rio Bravo) الهام گرفته است. از همین رو، به منظور ادای احترام به نویسنده آن فیلم یعنی لی براکت (Leigh Brackett)، نام یکی از شخصیت‌های فیلم هالووین را کلانتر لی براکت قرار داده است.

2. ادای احترام به آلفرد هیچکاک

فیلم هالووین (Halloween) محصول سال 1978

فیلم هالووین سال 1978 میلادی، از حرکات دوربین تا قتل‌های بدون خون، تاثیرهای بسیار زیادی از فیلم روانی (Psycho) ساخته آلفرد هیچکاک (Alfred Hitchcock) گرفته است. اما ادای احترام به هیچکاک و فیلم روانی به همین جا ختم نمی‌شود. جان کارپنتر برای نقش استرود، جیمی لی کرتیس (Jamie Lee Curtis) را به خدمت گرفته بود.

نکته جالب توجه این است که مادر جیمی لی کرتیس یعنی جنت لی (Janet Leigh) نقش ماریون کرین را در فیلم روانی بازی کرده است. انتخاب جیمی لی کرتیس برای این فیلم نه تنها ادای احترامی به تفکرات هیچکاک بوده است بلکه دوره‌ای از حضور بازیگران زن در این فیلم‌ها را شروع کرده است.

یکی دیگر از ارجاعات فیلم هالووین به فیلم روانی، این است که نام شخصیت دکتر سم لومیس با بازی دونالد پلزنس (Donald Pleasance) همانند شخصیتی از فیلم روانی است که توسط جان گوین (John Gavin) نقش‌آفرینی شده است.

3. ماسک مایکل مایرز

فیلم هالووین (Halloween) محصول سال 1978

ماسک مایکل مایرز در حقیقت ماسکی دو دلاری بر اساس شخصیت کاپیتان تی جیمز کرک از فیلم‌های استار ترک است که برای فیلم هالووین، اندکی دچار تغییر شده است. نکته جالب توجه دیگر این است که ماسک‌های دیگری همچون ماسک ریچارد نیکسون، اسپاک و امت کلی نیز مد نظر بوده است.

در داخل فیلم‌نامه فیلم هالووین، ماسک مایکل مایرز به عنوان سیمای رنگ‌پریده و بی‌رنگ یک مرد توصیف شده است که با ماسک کاپیتان کرک بسیار شباهت داشته است. از همین رو، این ماسک انتخاب شده است. برای جذاب کردن ماسک، از شر موها و خط ریش خلاص شدند و سوراخ چشم‌ها را گشادتر کردند و آن را با رنگ سفید رنگ‌آمیزی کردند تا بدین شکل یکی از نمادین‌ترین چهره‌ها در ژانر ترسناک خلق شود.

4. خانه مایکل مایرز

فیلم هالووین (Halloween) محصول سال 1978

به هنگام فیلمبرداری فیلم هالووین در سال 1978 میلادی، به دلیل بودجه اندک فیلم، از یک خانه متروکه حقیقی به عنوان خانه مایکل مایرز استفاده شده است. پیدا کردن این خانه به عنوان یک معجزه در نظر گرفته می‌شود چراکه وجود چنین خانه و محیطی ترسناک و دلهره‌آور در فیلم بسیار لازم بوده و فراهم آوردن آن با توجه به بودجه اندک فیلم بسیار دشوار بوده است.

به همین دلیل، برخی از صحنه‌های فیلم باید در روز آخر فیلمبرداری می‌شدند و عوامل سازنده باید ورودی این خانه را رنگ‌آمیزی و تمیز می‌کردند. علاوه بر این، سازندگان فیلم تنها قادر به صرف هزینه برای بخش‌هایی از خانه بودند که در داخل تصویر به نمایش در می‌آمده است، پس فیلمبردار باید دقیق می‌بوده است چرا که با یک حرکت اندک دوربین، خانه‌ای ویران و شکسته به تصویر کشیده می‌شده است.

5. موسیقی متن

فیلم هالووین (Halloween) محصول سال 1978

همه، موسیقی متن این فیلم را می‌شناسند. این موسیقی متن، یکی از نمادین‌ترین قطعات موسیقی در تاریخ فیلم به شمار می‌رود و متصور شدن فیلم بدون آن بسیار دشوار است. شاید این موضوع را نمی‌دانستید اما ایده این موسیقی متن بعد از نمایش فیلم به یکی از مدیران اجرایی به ذهن کارپتنر رسیده است.

جان کارپنتر، فیلم هالووین را به این مدیر اجرایی به نمایش گذاشته بود و این مدیر اجرایی، چندان تحت تاثیر قرار نگرفته بود و اظهار داشته بود که فیلم اصلا ترسناک نیست. پس، کارپتنر دست به کار شد و در طی سه روز، موسیقی متن فیلم را ساخت. در نهایت نیز همان مدیر اجرایی، اظهار کرده بود که فیلم با موسیقی متن بسیار ترسناک و دلهره‌آور است.

6. طراحی صحنه

فیلم هالووین (Halloween) محصول سال 1978

فیلم هالووین با بودجه 300 هزار دلاری ساخته شده و در طی بیست و یک روز فیلمبرداری شده است. از همین رو، فیلمسازان برای آنکه بتوانند این فیلم را بسازند، باید خلاقیت به خرج می‌دادند. سازندگان تلاش‌های بسیاری برای کمتر کردن هزینه‌ها کردند و یکی از نمونه‌های آن نیز این است که ماشین خود جان کارپنتر به عنوان ماشین کاراکتر لی استرود استفاده شده است.

با این حال، یکی از چالش‌برانگیزترین موارد برای طراح صحنه، تامی لی والاس، این بوده است که تولید فیلم در بهار در کالیفرنیا در جریان بوده، در حالی که اتفاقات فیلم در پاییز رخ می‌دهند. از همین رو در برخی صحنه‌ها، شما درختان سبز رنگی را مشاهده می‌کنید. تامی لی والاس برای آنکه جلوه پاییزی به فیلم بدهد، باید برگ‌های سبز رنگ زیادی را رنگ می‌کرده و از آنها در طی فیلم استفاده می‌کرده است. پس از هر برداشتی، عوامل باید برگ‌ها را جمع می‌کردند و در صحنه‌های بعدی استفاده می‌کردند.

7. بازیگران نقش مایکل مایرز

فیلم هالووین (Halloween) محصول سال 1978

پنج نفر نقش مایکل مایرز را در این فیلم بازی کردند. نیک کسل در اکثریت فیلم، این نقش را بازی کرده است. او یک زبان بدن خاصی داشته که سبب می‌شده تا این شخصیت ترسناک و دلهره‌آور به نظر برسد. تامی لی والاس، تدوینگر و طراح صحنه، در برخی صحنه‌ها عهده‌دار نقش بوده است.

به دلیل بودجه کم فیلم، باید صحنه‌هایی که در آن، وسائل شکسته می‌شدند، در همان برداشت اول به درستی فیلمبرداری می‌شدند، از همین رو، تامی لی والاس از آنجا که در این کار مهارت دارد، در طی این صحنه‌ها، در نقش مایکل مایرز بازی کرده است.

صحنه‌ای که مایکل مایرز تیر می‌خورد و از بالکن به پایین سقوط می‌کند، توسط بدلکار جیمز وینبرن بازی شده است. در طی صحنه‌ای از فیلم، از دست نویسنده دبرا هیل، به عنوان دست نسخه جوان مایکل مایرز فیلمبرداری شده است. در صحنه‌های اندکی از فیلم نیز که در آنها، چهره مایکل مایرز دیده می‌شود، تونی مارون در این نقش حاضر شده است. در کل می‌توان گفت که در فیلم هالووین در سال 1978 میلادی، نقش مایکل مایرز توسط چهار مرد و یک زن ایفا شده است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • hamednu گفت:

  اقا مگه اینجا گیم فا نیست .
  فیلم های مارول و مربوط به گیم رو میذارید قبول
  چرا این فیلم های چرت و پرت و میذارید اخه
  من میام اینجا برای دنبال کردن اخبار گیم ، چرا باید اخبار چرت و پرت فیلم ها رو ببینم ؟

  • MahyarMsm گفت:

   خب دوست نداری میتونی نیای
   مگه باید حتما تو راضی باشی؟
   .
   .
   خسته نباشید🌹
   جالب بود
   یک سوال
   مایکل مایزر چهره اش دیده شده توی این اخری؟

   • توی آخری نه ولی توی قبلیش نشون دادن

   • جدیده قشنگ بود
    ولی تو دو قسمت قبل تر فکر کنم هم صورتش و هم صداش رو نشون دادند

  • یوحان گفت:

   خب دوست عزیز اگه از مقالات سینمایی خوشت نمیاد
   راحت میتونی بزنی تو بخش اخبار گيم و هیچ چیزی از اخبار سینما برات به نمايش در نمیاد

  • mo1234 گفت:

   جدیدا شده فیلمفا هاهاها آقا خبر خوبه بزارین بزارین هر چی بود