نگاهی به استودیوهای داخلی سونی و برنامه‌ی آن‌ها

22 شهریور 1400 - 09:30

در مقاله امروز به سراغ بررسی استودیوهای داخلی و فرست پارتی سونی رفته‌ایم و به آن‌ها و پروژه بعدی آن‌ها اشاره کرده‌ایم تا با عناوین انحصاری آینده سونی بیشتر آشنا شویم و ارزیابی از چند سال آینده داشته باشیم.
این سری مقاله سه قسمت خواهد داشت، ابتدا به استودیوهای فرست پارتی سونی و سپس مایکروسافت پرداخته و در نهایت به تحلیل و مقایسه این دو شرکت از لحاظ عناوین انحصاری خواهیم پرداخت.

اسم استودیو: Insomniac
پروژه‌های فعلی: بازی Marvel’s Spider-Man 2 و Marvel’s Wolverine

اینسامنیاک را اگر اکنون بهترین استودیو سونی نام ببریم پر بیراه نگفته‌ایم. درست است که استودیو‌های فرست پارتی دیگر سونی مثل ناتی‌داگ یا گوریلا گیمز نیز فوق‌العاده هستند، اما اینسامنیاک همواره در آن واحد بر روی چند پروژه کار می‌کند و هنوز با این‌که یک سال نیز از نسل نه نگذشته است، دو بازی بزرگ عرضه کرده است!
از طرف دیگر Insomniac سخت بر روی توسعه دو عنوان به شدت مورد انتظار Marvel’s Wolverine و Marvel’s Spider-Man کار می‌کند و برنامه کاری این استودیو حداقل تا پایان ۲۰۲۴ فوق‌العاده شلوغ است.

نام استودیو: ForwardWorks
پروژه‌های فعلی: No Heroes Allowed! Dash، Wild Arms: Million Memories و Arc The Lad R

این استودیو کاملا بر روی بازار ژاپن تمرکز کرده و بر روی توسعه آثار موبایل متمرکز است تا بتواند با خلق آثار متفاوت دامنه‌‌ی مخاطبان سونی را گسترده‌تر سازد‌. بعید به نظر می‌رسد این استودیو مشغول ساخت عنوانی برای PS5 باشد.

اسم استودیو:  Team Asobi
پروژه فعلی: نامشخص

این استودیو کوچک از دل استودیوی قدیمی ژاپن شکل گرفت و اکثر اعضای فعلی این استودیو فرست پارتی سونی از برنامه نویسان The Playroom بودند. معروف‌ترین پروژه این استودیو عنوان Astro Playroom است و اکنون هیچ شایعه یا گمانه‌زنی‌ در مورد پروژه بعدی استودیو به گوش نمی‌رسد.

نام استودیو: Guerrilla Games
پروژه‌های فعلی: Horizon: Forbidden West

یک شوتر اول شخص آنلاین (شایعه)
گوریلا گیمز در نسل هشت با عرضه عنوانی کاملا متفاوت و خلق یک IP جدید یعنی Horizon دوباره نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. موفقیت تجاری و امتیازی Horizon: Zero Dawn این عنوان را به یکی از بهترین انحصاری‌های سونی در نسل هشت تبدیل کرد. گوریلا گیمز نیز از رویکرد قدیمی خود فاصله گرفته و اکنون سخت درگیر توسعه نسخه‌ی بعدی Horizon است. از طرف دیگر چندی پیش شایعاتی مطرح بود مبنی بر این‌که این استودیو فرست پارتی سونی بر روی عنوانی شوتر و آنلاین محور نیز کار می‌کند که این مورد از حد شایعه پا را فراتر نگذاشته و اطلاعات بیشتری از آن در دسترس نیست.

نام استودیو: Housemarque
پروژه فعلی: نامشخص

این استودیو فنلاندی چند وقت پیش و بعد از موفقیت عنوان Returnal بود که توسط سونی خریداری شد و به خانواده بزرگ استودیوهای فرست پارتی سونی پیوست. این استودیو از پتانسیل خوبی برخوردار است و باید منتظر ماند و دید که آیا پروژه بعدی این استودیو نیز می‌تواند مانند ریترنال موفقیت‌آمیز باشد یا خیر …

نام استودیو: SIE London Studio
پروژه فعلی: نامشخص

این استودیو در طول چند سال اخیر تغییرات و فراز و نشیب‌های گسترده‌ای را تجربه کرده است.  این استودیو بیشتر بر روی توسعه‌ی آثار مربوط به PSVR تمرکز دارد و به نظر می‌رسد پروژه بعدی آن‌ها نیز عنوانی برای واقعیت مجازی باشد.

نام استودیو: Media Molecule
پروژه فعلی: Dreams

این استودیو قدیمی و مطرح در نسل هفت با عرضه Little Big Planet به اوج شهرت رسید و در سال ۲۰۱۰ توسط سونی خریداری شد. در اواخر نسل نه بود که شاهد عرضه‌ی عنوان خلاقانه Dreams بودیم و این استودیو هنوز با قدرت از این عنوان پشتیبانی می‌کند. پروژه بعدی استودیو کاملا نامشخص است اما می‌توان انتظار عنوانی مشابه دو اثر قبلی استودیو را داشت.

نام استودیو: SIE Xdev Europe
پروژه فعلی: نامعلوم

این استودیو معمولا به طور مستقل بر روی توسعه‌ی عنوانی فعالیت نداشته و در چند سال اخیر بیشتر به کمک استودیوهای خارجی که برای سونی بازی عرضه می‌کردند رفته است. از جمله این همکاری‌ها می‌توان به Detroit: Become Human و Until Dawn اشاره کرد. می‌توان حدس زد این استودیو دوباره مشغول همکاری با استودیوهای خارجی سونی خواهد بود و احتمال کار بر روی پروژه مستقل از سوی این استودیو بسیار ضعیف است.

نام استودیو: SIE Bend Studio
پروژه فعلی: عنوانی جهان آزاد

این استودیو یکی از قدیمی‌ترین استودیوهای داخلی سونی به شمار می‌رود و همواره عملکرد ضد و نقیضی از خود به جای گذاشته است. آخرین پروژه این استودیو یعنی Days Gone با وجود این‌که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت، اما نمرات ضعیفی دریافت کرد و سونی به همین دلیل از توسعه‌ی نسخه بعدی خودداری کرد. به نظر می‌رسد این استودیو مشغول توسعه عنوانی جهان آزاد برای PS5 است که برخی منابع به ساخت عنوانی از Men in Black اشاره کرده‌اند که صحت آن نامعلوم است.

اسم استودیو: Naughty Dog
پروژه‌های فعلی: توسعه بخش چند نفره The Last of Us Part Two-ساخت Uncharted بعدی (احتمال قوی)-ساخت نسخه بعدی The Last of Us (احتمال نسبتا ضعیف)-ساخت نسخه ریمیک The Last of Us (شایعه شده)

ناتی‌داگ را باید مهم‌ترین و بزرگ‌ترین استودیو سونی دانست که برخی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین عناوین تاریخ این شرکت را عرضه کرده است.  در حال حاضر به طور تایید شده این استودیو بر روی بخش Multiplayer عنوان The Last of Us Part Two کار می‌کند و شایعات مختلفی پیرامون ساخت نسخه بعدی Uncharted و هم‌چنین بازسازی نسخه‌ی اول نیز وجود دارد. بدون هیچ شکی مخاطبان بسیاری منتظر معرفی عنوان بعدی این استودیو خوش‌نام سونی هستند.

نام استودیو: PolyPhone Digital
پروژه فعلی: Gran Turismo 7

در حال حاضر این استودیو به سختی مشغول کار بر روی Gran Turismo 7 است و سونی نیز امید زیادی به این عنوان دارد. نباید فراموش کرد Gran Turismo یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین انحصاری‌های تاریخ سونی به شمار می‌آید.

نام استودیو: PixelOpus
پروژه فعلی: نامشخص

این استودیو تازه‌کار که از عمر آن زیاد نمی‌گذرد بیشتر بر روی آثار کوچک و خلاقانه کار می‌کند و پروژه آخر آن‌ها بازی Concrete Genie بود. هیچ اطلاعاتی از پروژه بعدی این استودیو در دست نیست.

نام استودیو: SIE San Diego Studio
پروژه فعلی: نسخه‌ی بعدی Uncharted؟ (شایعه)

این استودیو فرست پارتی سونی بیشتر به واسطه توسعه آثار مختلف از فرنچایز‌ MLB The Show شناخته می‌شود. چندی پیش بود که شایعه شده بود نسخه‌ی بعدی Uncharted احتمالا توسط این استودیو و همکاری ناتی‌داگ ساخته شود. در حال حاضر چیزی از پروژه فعلی این استودیو نمی‌دانیم.

نام استودیو: SIE Santa Monica
پروژه‌های فعلی: God of War: Ragnarok، یک IP جدید

این استودیو محبوب و قدیمی نیز در حال حاضر سخت مشغول توسعه God of War: Ragnarok است و بر اساس شایعات، در کنار توسعه‌ی این عنوان بر روی خلق عنوانی کاملا جدید و متفاوت نیز کار می‌کند. بدون هیچ شکی این استودیو از جمله استودیوهای فوق‌العاده ارزشمند فرست پارتی سونی به شمار می‌رود.

نام استودیو: FireSprite
پروژه فعلی: نامعلوم

این استودیو بزرگ‌ترین استودیو بریتانیایی فرست پارتی سونی محسوب می‌شود و بیشتر به واسطه The Persistence شناخته می‌شود و بر روی آثار مربوط به PSVR مانور زیادی می‌دهد. پروژه فعلی استودیو کاملا نامشخص است هر چند احتمالا به واقعیت مجازی مربوط می‌شود.

نام استودیو: Sucker Punch
پروژه فعلی: نسخه‌ی بعدی Ghost of Tsushima؟، نسخه‌ی بعدی Infamous؟

این استودیو قدیمی فرست پارتی سونی که بیشتر به واسطه توسعه‌ی Sly Cooper و Infamous شناخته می‌شود در اواخر نسل هشت با عرضه Ghost of Tsushima دوباره نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. به نظر می‌رسد این استودیو به طور قطعی بر روی نسخه‌ی بعدی Ghost of Tsushima کار می‌کند و احتمال ساخت Infamous بعدی نیز محتمل به نظر می‌رسد.

سخن پایانی:


در مقاله امروز به استودیوهای فرست پارتی سونی و آثار بعدی آن‌ها اشاره کردیم و در مقاله بعدی به سراغ استودیوهای فرست پارتی مایکروسافت خواهیم پرداخت و در نهایت به تحلیل تقابل این دو شرکت از لحاظ توسعه آثار انحصاری خواهیم پرداخت.
نظر شما در مورد آینده عناوین انحصاری سونی و عملکرد فرست پارتی‌های سونی چیست؟

Moein MM2AlirezaOmid_FshPC GamerAlirezaDARKSIRENAxel.7کسری نراقیSHadDelZeroامینآرینmehdi_1981mhab1581Solid snake foreverMhdi14Matin_khmugiwara07YatoSpider-Mah04Amir hossein (I'm back)more

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید