یک طرفدار قابلیت پشتیبانی از ۱۶ گیگابایت VRAM را به کارت گرافیک RTX 3070 اضافه کرده است!

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳
Nvidia - انویدیا

کارت‌های گرافیک نسل جدید انویدیا (Nvidia) در نهایت بعد از کلی شایعه و حرف‌های متفاوت، طی سال گذشته و سال جاری میلادی معرفی و عرضه شدند، اما تقاضای بسیار بالای مردم بلافاصله باعث کمبود شدید این قطعات شد تا حدی که مردم به سختی می‌توانستند تا کارت‌های گرافیک انویدیا را پیدا کرده و خریداری کنند. با این همه یک طرفدار بر روی کارت گرافیک RTX 3070 خود وقت گذاشته و در آن تغییرات جالبی داده است.

آخرین سری کارت‌های گرافیک انویدیا کاملا قدرتمند بوده و توانایی اجرای اکثر بازی‌های نسل جدید با وضوح بسیار بالا و فریم‌ ریت‌های بالا را دارند. هر یک از کارت‌های سری ۳۰ انویدیا، با وجود یک سری تفاوت‌های بسیار جزئی، یک انتخاب خوب برای ارتقای سیستم به نسل جدید خواهد بود. به عنوان مثال امتیاز تست‌های معیار برای کارت گرافیک RTX 3060 Ti با نمونه‌ی گران قیمت‌تر آن یعنی RTX 3070، رقابت می‌کنند و تنها در یک سری نقاط جزئی با هم تفاوت دارند.

با این همه بزرگترین مشکل در وهله‌ی اول یافتن این کارت‌ها برای خرید است. در حالی که میزان عرضه نسبت به تقاضا بسیار کم است، داشتن یک کارت جدید انویدیا در حال حاضر یک پیروزی محسوب می‌شود، اما یک فرد علاقمند به سخت افزار، که از کارت RTX 3070 خود راضی نبود، ترجیح داد تا آن را تغییر دهد تا بتواند عملکرد این قطعه‌ی سخت افزاری را بیش از پیش و بیش‌تر از پیش‌بینی‌های انجام شده، ارتقا دهد.

بیشتر افرادی که در جستجوی کارت‌های گرافیک نسل جدید انویدیا می‌باشند، فقط به دنبال این یک قطعه هستند تا بتوانند سیستم خود را قدرتمندتر از قبل کنند. با این اوصاف، به جای عرضه‌ی قطعات بیشتر در بازار، کارت‌های پر زرق و برق گرافیکی در رایانه‌های شخصی جدید مانند رایانه‌های رومیزی اوریجین (Origin)، که با RTX 3070 تجهیز شده است، در بازار ظاهر شدند. خرید سیستم‌های شخصی از پیش اسمبل شده با این قطعات به روز راحت‌ترین راه برای تهیه‌ی کارت گرافیک پیشرفته می‌باشد، اما برای برخی از کسانی که عاشق تعمیرکاری و درست کردن قطعات با دست خود هستند، تغییر دادن این قطعات سخت افزاری تنها راه است.

یکی از علاقمندان مشهور سخت افزار و تعمیرات کامپیوتری، که از نام مستعار VIK-on برای معرفی خود استفاده می‌کند، کارت Nvidia RTX 3070 را تغییر داده و ظرفیت رم گرافیکی آن را از ۸ گیگابایت GDDR6 به ۱۶ گیگابایت افزایش داده و در ادامه نیز قدرت پردازش و منبع تغذیه آن را نیز افزایش داده است. VIK-on هر یک از ماژول های رم ۱ گیگابایتی را با دقت از کارت خارج کرده و ماژول‌های مشابه ۲ گیگابایتی را جایگزین نمود. بنابراین قدرت کارت دو برابر می‌شود. سپس آن‌ها به بخش سخت و دشوار کار رسیدند که اطمینان حاصل کردن از عملکرد کارت بود. برای این منظور وی با دقت سایر قطعات کارت را جایگزین کرد تا ۳۰۷۰ را فریب دهد تا با مقدار بیشتری رم گرافیکی کار کند. در حالی که اصلاح و تغییر کارت‌های گرافیک، مانند این قطعه‌ی سخت افزاری، بسیار جالب به نظر می‌رسد، اما دقت و حواس جمعی زیادی را می‌طلبد که اگر کافی نباشد ممکن است این روند جالب و هیجان‌انگیز را به یک روند خسته کننده و به شدت خطرناک تنزیل دهد.

دیدن اینکه اشخاص متفاوتی با یک سری قطعات سخت افزاری خاص کار می‌کنند و علی رغم کمبود این قطعات، بر روی آن‌ها تعمیرات ریسک‌واری انجام می‌دهند، مطمئنا باعث ناراحتی مردمی می‌شود که فقط سعی دارند یک کارت سری ۳۰ معمولی انویدیا را دریافت کنند. با این همه، همچنان پیش بینی می‌شود که کمبودهای موجود در بازار کارت گرافیک برای شرکت‌های انویدیا و رقیب آن، ای ام دی (AMD)، تا حداقل سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد.

همچنین این مسئله وجود دارد که از این کارت‌ها برای استخراج رمزارزها استفاده می‌شود، که علی رغم پیام‌های مختلف از مدیران سطح بالای انویدیا در تکذیب این ادعا، به احتمال بسیار زیاد در بازار داغ این روزهای رمزارزها موثر است. البته انویدیا اعلام کرده است که پردازنده‌های گرافیکی آینده‌ی این شرکت با محدود کننده‌های استخراج ارز مجهز خواهند شد که این ممکن است منجر به آرام‌تر شدن بازار این ‌روزهای رمزارزها شود.

البته اگر همه به اندازه VIK-on باهوش (و یا پولدار!) بودند و می‌توانستند که کارت‌های گرافیک را اصلاح کنند، افراد می‌توانستند که یک کارت را بخرند و برای همیشه آن را تغییر داده و بهبود دهند. متاسفانه این گزینه در دسترس همه نخواهد بود و به نظر نمی‌رسد که به این زودی‌ها نیز در دسترس قرار بگیرد.

6
1
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید