قاضی تمامی ادعاهای اپیک گیمز در مقابل اپل را زیر سوال برد

در جریان جلسه‌ی دادگاه پیرامون شکایت اپیک گیمز (Epic Games) بر علیه اپل (Apple)، قاضی فدرال بیانیات و ادعاهای اپیک مبنی بر روش پرداخت کمیسیون و تسلط فروشگاه اپل بر محصولات را شدیداََ مورد انتقاد قرار داد و زیر سوال برد. اپیک به دنبال این بود که اپل بازی آن‌‌ها یعنی Fortnite را برگرداند اما به نظر می‌رسد همه چیز طبق خواسته‌ی آنان پیش نرفت.

از طریق برنامه‌ی مجازی زوم (Zoom) قاضی دادگاه منطقه‌ی شمالی کالیفرنیا این پرونده، یِوُنه گُنزالز (Yvonne Gonzalez)،گفت که پرونده باید قبل از هیئت منصفه وارد دادرسی و محاکمه شود، اتفاقی که احتمالاََ تا جولای ۲۰۲۱ رخ دهد. قاضی به این نکته اشاره کرد که این پرونده برای قانون ضد-اعتماد (Anti-Trust) بسیار مهم است و این بسیار اهمیت دارد که مردم در رابطه با ‘مشکلات امنیتی’ بسیار نگران باشند. از طرفی به نظر می‌رسد اپیک علاقه‌ای نداشته باشد که به هیئت منصفه ورود کند، آن‌ها به دنبال یک جلسه‌ی دادرسی هستند در حالی که شرکت اپل نسبت به شکل گیری یک هیئت منصفه و ورود به آن علاقه‌ی بیشتری نشان داده است.

CNN گزارش می‌دهد که قاضی شرکت اپیک گیمز را به عدم صداقت متهم کرده است چرا که قرارداد خود با اپل را زیر پا گذاشته در حالی که به روشنی می‌دانست نتیجه‌ی آن چه خواهد شد. وی صریحاََ به وکلای شرکت اپیک گیمز گفت که به هیچ عنوان بحث‌ ها و گفت‌ و گوهای آن‌ها وی را متقاعد نکرده است. قاضی پرونده، گُنزالز، در این باره گفت:

شما کاری انجام داده‌ید، شما از روی غلفت و بی‌توجهی دروغ گفتید و آماده‌ی ارائه‌ی مدارک لازم نیز نیستید. این یک مشکل امنیتی است. این یک مسئله‌ی مربوط به امنیت است! افراد زیادی در جامعه وجود دارند که شما را به عنوان یک قهرمان می‌بینند بابت کاری که انجام داده‌اید اما همچنان باید بگویم که صادق نیستید.

از طرفی وکلای اپیک گیمز در بیانیه‌ای اعلام کردند که می‌دانستند قرارداد خود با شرکت اپل را زیر پا گذاشته‌اند و از آن تخطی کرده‌اند و دلیل آن مخالفت با قوانین و توافقنامه‌های ضد رقابتی اپل بوده است. وکیل مدافع اپیک، کاترین فارست (Katherine Forrest) در جواب به قاضی گفت:

زمانی که با بزرگ‌ترین کمپانی در دنیا مخالفتی دارید و شما در مقابل آن‌ها قرار می‌گیرید زمانی که می‌دانید آن‌ها تلافی خواهند کرد، شما از خود دفاع می‌کنید و نمی‌گذارید که شما را له کنند. سپس زمانش فرا می‌رسد که با دقت به جواب خود و دفاعیه فکر کنید.

در ادامه قاضی پرونده با ادعای اپیک گیمز مبنی بر این که اپل انتشار Fortnite را مورد ضربه و آسیب قرار داده است نیز مخالفت کرد.  وی توضیح داد که حتی اگر Fortnite برروی سیستم عامل iOS در دسترس نباشد باز هم گزینه‌های کافی برای انتشار آن وجود دارد. همچنین اپیک گیمز در شکایت خود مطرح کرده بود که سیستم پرداخت درون سیستمی اپل غیرقانونی بوده و منصفانه نیست. قاضی با این موضوع نیز موافقت نکرد و مخالف این موضوع بود که این دو محصول جدای از هم هستند بلکه آن‌ها را از نظر قانونی یکی دانست.

اگرچه بسیاری از مردم و مخاطبین شاید طرفدار اپیک گیمز باشند و پرداخت درون سیستمی اپل و حق کمیسیون دریافتی اپل را زیر سوال ببرند اما قاضی این پرونده باور دارد که یک اکوسیستم تحت کنترل یک عملگر واحد (اشاره به کنترل اپل برروی فروشگاهی که تمامی شرکت‌ها برنامه‌های خود را به انتشار می‌رسانند) فقط مختص به اپل نمی‌شود بلکه قبلاََ کمپانی‌های متعددی آن را ابداع کرده بودند و همچنان ادامه می‌دهند. وی در این باره توضیح داد:

باغ‌های محصور برای دهه‌های زیادی وجود داشته‌اند. نینتندو یک باغ محصور داشته است. سونی یک باغ محصور داشته است. مایکروسافت یک باغ محصور دارد. اپل نیز در میان این کمپانی‌ها قرار می‌گیرد و هیچ تفاوتی ندارد. این بسیار سخت است که اقتصاد این صنعت را نادیده بگیریم و شما این درخواست را از من دارید.

مهم است به این نکته توجه کنیم که اپیک هیچ شکایتی را نسبت به کمیسیون درخواستی از سوی نینتندو، سونی یا مایکروسافت ندارد. قاضی به هیچ عنوان قانع نشد که ۳۰ درصد حق دریافتی اپل زیاد از حد است.

حتی قاضی پرونده این پیشنهاد را داد که اپیک بازی خود یعنی Fortnite را به فروشگاه اپل بازگرداند اما سیستم پرداخت خود را حذف کند و تا وقتی که نتیجه‌ی نهایی دادگاه مشخص شود، در این مدت زمان ۳۰ درصد کمیسیون وارد حساب بانکی بی‌طرف شود. اپل نیز با این پیشنهاد موافقت کرد اما اپیک به طور کامل پیشنهاد را رد کرده است.

باید بگوییم از زمانی که فروشگاه اپل راه‌اندازی شد با کمیسیون ۳۰ درصدی رو به رو بوده‌ایم. مهم نیست چه تعداد اپلیکیشن وجود داشته باشد در هر صورت ۳۰ درصد از فروش آن‌ها مستقیماََ وارد حساب بانکی اپل می‌شود البته باید گفت که تمامی فروشگاه‌ها حق ۳۰ درصد دریافت می‌کنند و تنها اپیک استور است که ۱۲٫۵ درصد سود را برای خود بر‌میدارد و بقیه‌ی آن به سازنده منتقل می‌شود.

بنابراین به نظر می‌رسد اپیک گیمز در دادگاه وضعیت خوبی ندارد و اوضاع به نفع اپل است و حتی دادگاه اپیک گیمز را به عدم صداقت متهم کرد. وکلای اپل بارها اعلام کرده‌اند که اپیک با پذیرش قوانین و عمل به آن‌ها می‌تواند بازی خود را به سرویس اپل بازگرداند اما اپیک گیمز با چنین رویکردی موافق نیست و قصد دارد کمیسیون دریافتی را کمتر کند.

برای کسانی که نمی‌دانند ماجرا از این قرار است که شرکت اپیک‌گیمز  به چند روش مختلف قوانین اپل را نقض کرده بود. شرکت اپل متذکر شد که نه تنها اضافه کردن “پرداخت مستقیم اپیک” (عامل شروع ماجرا) با قوانین در تناقض قرار دارد بلکه عدم وجود توضیحات کامل در خصوص به‌روزرسانی‌های Fortnite نیز بخشی از مشکلات به حساب می‌آید.

کمپانی مایکروسافت نیز به بیانیه‌ای را در راستای دفاع از اپیک گیمز (Epic Games) در برابر مشکلاتی که اخیراً با شرکت اپل داشته، منتشر کرده بود. آن‌ها خواستار این موضوع بودند که اپل اجازه‌ی استفاده‌ی مجدد از کیت نرم‌افزاری توسعه‌ی مخصوص خود را به اپیک گیمز دهند چرا که مطمئناََ این موضوع هم به نفع بازی‌بازان خواهد بود و هم از طرفی به نفع سازندگان است.

باید منتظر بمانیم و ببینیم که در نهایت چه کسی برنده‌ی این رقابت خواهد بود.

منظور از “باغ‌های محصور” چیست:

در این جا منظور از باغ های محصور اکوسیستمی است که توسط یک فرمانده‌ی واحد اداره می‌شود، مثلا فروشگاهی که توسط مدیران شرکت مذکور هدایت و قانون‌گذاری می‌شود.

12345678910(32 رای, میانگین آرا 9٫03 از 10 )
Loading...
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • mohsenj74 گفت:

  عجب شیر تو شیری شده Laugh من فقط اینو مطمئن هستم اپل کوتاه بیا نیست اپیک باید عاقلانه تر رفتار کنه اپل اگر بخواد میتونه واقعا برا اپیک دردسر درست کنه
  .
  .
  حرف دادگاه شد یوهو دلم گرفت … #نسرین س ت و د ه

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 92Thumb up 18Thumb down
  • Alifz گفت:

   از این دادگاه ها در آینده بیشتر خواهیم دید متاسفانه
   پیران
   هر چند از اپل بدم میاد، ولی اپیک با دم شیر بازی کرد

   پ ن : جناب کریمی عزیز push square از برد های داخلی دوال سنس باز شده،عکس گذاشته. پوشش بدید لطفاً

   19Thumb up 2Thumb down
  • AmirtheGRB گفت:

   باید وکالتو بدن به جیمی مک گیل. به ناشی میدن همین میشه

   26Thumb up 2Thumb down
  • Old Gamer Amir گفت:

   محسن ۷۴
   یه حرف غیر گیمی زدی تایید شد دلم نیومد جوابت رو ندم.
   تا وقتی ادعاها و اطلاعات و دل سوزوندن ها بر اساس هشتگ و فضای مجازی باشه کار به جایی نمیرسه.
   یا برو وسط میدون یا کنترلر کنسول رو نگه دار و سکوت اختیار کن تو سایت گیم و لذتش رو ببر.

   32Thumb up 17Thumb down
   • mohsenj74 گفت:

    شما نمیتونی بگی من چیکار کنم دوست گرامی ، اینکه لحظه ایی به فکر کسی بیوفتم و بخوام احساسمو نشون بدم هیچ ایرادی نداره انتظار داری تو همون لحظه برم تو خیابون که چی بشه ؟ تا پشت حرکت تفکر درست نباشه میشه همون آش و کاسه ایی که بوده همیشه ، ما کلا جماعتی هستیم سریع احساساتی میشیم و سریع تصمیم میگیریم و سریعا ازش ضربه میخوریم….من برام محدودیتی نداره تو سایت گیم باشم یا تو سایت نجوم یا سایت اشپزی من حرفمو میزنم تمام این سایت ها مال یک سرزمین هست و من و همه داریم ثانیه به ثانیشو زندگی میکنیم.

    29Thumb up 12Thumb down
    • Old Gamer Amir گفت:

     نازک نارنجی نباش که تا بت گفتن سکوت اختیار کن بت بر بخوره و شانتاژ هم نکن که ” همه مال یه سرزمین هست”
     اصل حرف رو دریاب.
     دقیقا مشکل اینجاست که به جای تفکر دقیق و عملگرا و خلاقانه برای درست شدن جامعه فکر میکنی یا باید آدم با هشتگ از کسی حمایت کنه و یا با ریختن توی خیابون و این بزرگترین محدودیت ذهنی توئه.
     هرچند برای شخصیت گیمریت احترام قائلم توی این سایت.
     #هرچیز#بجا

     7Thumb up 19Thumb down
     • mohsenj74 گفت:

      منم برا شخصیت گیمریت احترام قائلم ولی با بقیه حرفات مخالفم ، من فکری نکردم که شما بر اساسش فکت صادر میکنی در مورد من ، خیلی واضح جوابم به کامنتتون رو دادم ، بعدشم منو میشناسی که بهم میگی نازک نارنجی؟ Grin اونطور جواب دادم بهت که بگم با همچین طرز فکری مخالفم ، اصل حرف رو خوب دریافتم که سال ۸۸ چند مدت حبس بودم و تا یکسال مثل دیوانه ها بودم من از خیابون رفتن و عواقبش نمیترسم ولی چطور متوجه نمیشی که میگم دلم خواست اون لحظه احساسمو بگم و برام مهم نیست کجا حرفمو بزنم ،،، حالا شما خوشت نیومد اشکالی نداره ولی حق نداری وقتی کسی رو نمیشناسی انقدر راحت راجبش قضاوت کنی

      16Thumb up 2Thumb down
   • alizalogy گفت:

    حالا یکی پیدا شده، واقعیت عای دوروبرمون واسش مهمه، شما ناراحت می شی؟؟؟
    مشکل ما آدمایی مثل شماست که سرتونو زیر برف می کنید که هیچ، بقیه رو هم از اظهار نظر منع می کنید. اتفاقن مثل شما زیاد هست توو فضای گیم. و بدبختی ما همینه. توو شرایط ما هیچ چیزی مهمتر از این مسائل نیست، پس جای این حرفا همه جا هست، سایت گیم که سهله

    9Thumb up 2Thumb down
  • alizalogy گفت:

   احسنت پسر به خاطر Hashtag.
   خوشحالم توو فضای گیمینگ هستن کسانی که واقعیت های اطرافشون رو می بینن

   10Thumb up 3Thumb down
 • ALFAR3D گفت:

  دیگه وقتی اپیک میاد یه بازی مثل مترو اگزادوس رو میاد یهو وسط کار انحصاری میکنه و قوانین استیم رو زیر پا میزارن(که البته مقصر ناشر بازیه)دیگه فک نکن برای بقیه هم میتونی همین حرکت رو بزنی….

  20Thumb up 7Thumb down
 • Mom گفت:

  ROTFL No
  قاضی رو خریدنYes
  حق با اپیک و مایکروسافت هستYes

  10Thumb up 74Thumb down
 • aet گفت:

  قانون طرف اپل رو میگیره. ولی حق با اپیکه.
  تصور کن اونقدر پول بدی یه موبایل بخری، بعد منتظر باشی سازنده موبایل برات تصمیم بگیره چی میتونی نصب کنی. موبایل رو تو خریدی ولی هنوز مال سازنده است.
  یه لحظه تصور کنید ویندوز بیاد یه کاری کنه که همه مجبور باشن از Edge استفاده کنن و هیشکی نتونه فایرفاکس نصب کنه. این کاریه که اپل داره سال ها با مشتری هاش انجام میده ( که البته لیاقتشون همینه )
  خوندن این مقاله توصیه میشه:
  https://stallman.org/apple.html

  43Thumb up 14Thumb down
  • bbb10 گفت:

   حرفات درسته بله سرویس اپ استور خیلی مشکلات انحصار طلبانه داره ولی در مورد اپیک اشتباه میگی به عنوان یه توسعه دهنده وقتی دارین یه اکانت بازرگانی تو اپ استور میسازی تک تک قوانین رو میگن و زیر همشون امضا دیجیتال ویکیل تون رو میگیرن
   یکی از قوانینشم اینه که هر نوع خرید درون برنامه ای فقط از طریق درگاهی که اپ استور در اختیار کاربر میزاره و فقط آیتمی که تویه اپ استور ریجستر شده قابل فروشه
   من خودمم این مشکل رو داشتم ولی قوانین رو که بخونین میبینین واضحه
   کاری که اپیک میکرد ۱ دلار پول بیشتر از مشتری بود و همه درآمد مستقیم میرفت تویه حساب خودش اگه طرف مشتری بود باید بجای ۸ دلار ۷ دلار مساوی با خرید درون برنامه ای از اپیک استور میزد

   9Thumb up 3Thumb down
  • Alifz گفت:

   حرفت کاملا درسته و انحصار طلبی اپل به جای اینکه سودی برای کاربرانش داشته باشه، فقط محدودیت و ضرر داره

   ولی اپیک هم خودش با انحصار طلبی به رقابت با استیم رفت
   درسته که انحصاری بودن استیم برای pc باعث شد که از هر بازی فکر کنم ۳۰ درصد سود بگیره ولی انحصار رو نباید با انحصار جواب داد

   7Thumb up 3Thumb down
   • bbb10 گفت:

    استیم کلا انحصار طلبی نمیکنه
    شما میتونید بازی رو رویه ۱۰ تا سرویس مثله استیم هم منتشر کنید رویه استیم هم منتشر کنید
    این اپیک بود که اومد بازی ها رو به انحصار در آورد

    12Thumb up 3Thumb down
   • ALFAR3D گفت:

    بله….؟انحصاری بودن استیم رویه پیسی باعث شد از هر بازی ۳۰ درصد سود بگیره….
    یعنی دوزار اطلاعات کسب کنید ادم چیزی نگه….این ۳۰ درصد رو همین استور اپل میگیره…گوگل میگیره…پلی استیشن میگیره…مایکی میگیره…و عرف رایج هست…حالا اپیک میاد ۱۲ درصد میگیره میکنه تو چشم همه که انگار هنر کرده….محض اطلاع استیم اگر فروش بازی از یه حد مشخصی بره بالا سهمش رو تا ۲۵ درصد کاهش میده….حالا برو ببین کدوم استور همچین حرکتی میزنه….

    9Thumb up 3Thumb down
    • Ozhan گفت:

     سهمشو تا ۲۰درصدم کاهش میده طبق توافقاتی ولی حرفت درست نیست
     مایکرو یا سونی اگ ۳۰درصد میگیرن چون از قدیم ساخت دیسک و بسته بندیش و ارسالش همه اینا با خود سونی بوده از یه طرف ریتیل هم انتظار سود داره نمیشه که به اون چیزی نداد و همینطور لایسنس دیسک
     ولی دیجیتالی خیلی راحته میذاری رو استور و خدافظ..پس استیم از اول نباید ۳۰درصد میگرفته فقط واس اینکه یه بستر مناسب داشته

     2Thumb up 2Thumb down
    • Alifz گفت:

     این قسمت آخر حرفت بعد از بهره برداری از فروشگاه اپیک شد، تا قبل از اون همه توسعه دهنده ها رو پلتفرم pc برای درصد بالای استیم، بازی هاشون رو همزمان یا به صورت انحصاری رو فروشگاه یا لانچر مخصوص به خودشون منتشر میکردن

     من گفتم اون ‌۳۰ میگیره بقیه کمتر؟
     فرقش میدونی چیه ‌؟
     سونی و مایکروسافت، سخت افزار و پلتفرم و استور در اختیار گیمرها گذاشتن و کیت توسعه در اختیار توسعه دهنده ها تا بتونن روی اون پلتفرم بازی هاشون رو پورت و بهینه کنن

     استیم چی؟ فقط استور و در کمال پر رویی همون مقدار میگیره

     1Thumb up 1Thumb down
     • ALFAR3D گفت:

      استیم فقط استوره؟خب ناشر میاد بازی رو رویه سرور خودش اپ میکنه و پول مفت به استیم میده؟تو سرور استیم اپلود میکنه و هزینشو میده….و اینم پلتفرم یکپارچه و منظم که سازندهوها بازیشونو بزارن تو استور و فروش بره….حالا مایکی و سونی کیت توسعه میدن….مگر اپل و گوگل کیت توسعه میدن؟نخیر اونا api دترن واسه پورت بازیشون برای استور که شامل کاود سیوینگ و اچیومنت و ترید کارت و ایناست….حتی با این حالت که ۳۰ درصد میگیره همون ea که با اوریجین راهشو جدا کرد دوباره برکشته به استیم و اون سهم رو پرداخت میکنه….بتسدا با اینکه خودش لانچر داره بازم بازیاشو میده رو استیم….تنها شرکتی که نمیده یکی بلیزارده که خب اون قصه داره واسه خودش یکی یوبی که اون رفت سمت اپیک و همین….و یه چی دیگه اگر استیم پر رو هست باز رویه پیسی ازادی عمل هست هر کی خواست لانچر خودشو میزنه…حالا رو کنسول که غیر استور اون شرکت که نمیتونن استوری روش بیارن….

      0Thumb up 0Thumb down
 • Star1 گفت:

  ” این پرونده برای قانون ضد-اعتماد (Anti-Trust) بسیار مهم است ”
  تا اونجا که میدونم قانون ضد انحصار هست آقای کریمی.

  10Thumb up 5Thumb down
  • bbb10 گفت:

   anti trust هم یه سری قوانین که میگه هیچ شبهه ای نباید در خرید از اپ استور های رسمی برای کاربر ایجاد شه
   مثالا من خریدار نباید شک کنم که اگه این خرید رو بکنم آیا ممکنه ازم دزدی کنن یا هک شم ؟
   این وقتی پیش میاد که درگاه و آیتم ها خارج از محیط استور به فروش گذاشته میشه
   واسه همین خیلی از برنامه هایی که صرفا صفحات وب هستن رو اپ استور قبول نمیکنه واسه انتشار چون مشخص نیست چه اطلاعاتی داره خارج یا وارد میشه و آیتم ها قابل ردیابی نیستن
   تو این گذینه کلا اندروید بحثش خیلی جدا هست

   3Thumb up 0Thumb down
 • matinbaniasadi_orginal گفت:

  الان یه جور دیگه پیش میرفت دادگاه چی به ما میرسید؟

  3Thumb up 30Thumb down
 • mamad1166 گفت:

  قوانین آمریکا نمیدونم چیه ولی تابلو در یک پلتفرم همگانی یعنی موبایل اپل مونوپولی راه انداخته !!

  5Thumb up 1Thumb down
 • Farnam82 گفت:

  اپل قانون رو هم میخره. مثل مسئولین ایران هستن

  14Thumb up 14Thumb down
  • Eternal Man گفت:

   حق هم با اپل هستش، وقتی اول قبول میکنی خط مشی یک شرکت رو بیجا میکنی وسط کار میزنی زیرش؛ اینهمه وقت بود فورتنایت توی اپ استور بود حالا یه شبه سی درصد از سود شد زیاد! اپیک گیمز آشکارا قوانین اپل رو نقض کرده و هر دادگاه دیگه ای هم که باشه، اگه اپیک رو مجازات نکنه یقهٔ اپل رو نمی گیره

   9Thumb up 5Thumb down
   • ali game is love گفت:

    شما سهامدار اپلی ؟ یا از جان برکفان استاد استیو جابز ؟ یعنی فکر میکنی میتونی قضاوت کنی ؟ میخوای حداقل درباره چیزی حرف بزنی که میدونی چی بی چیه ؟ عزیزم میدونی اصلا قضیه مربوط به جنگ اقتصادی امریکا و چینه و اینکه بیشتر سهام اپیک دست چینی هاست ؟ قبول دارم که اول اپیک با اپل و گوگل و مایکروسافت درگیر شد ولی قبل اون امریکا شرکت بیس اپیک رو که چینی هستش تحریم کرد .

    3Thumb up 7Thumb down
    • Eternal Man گفت:

     جنگ اقتصادی با چین هیچ ربطی به اپیک نداره، از خودتون چیز در نیارید خداوکیلی، شما الان سهامدار اپیکی؟ من دربارهٔ این قضیه اطلاع کامل دارم و بنابراین میتونم دربارش قضاوت کنم – و هر کس نخواد خودش رو گول بزنه میفهمه مقصر واقعی تو این قضیه اپیک هست ، خودش با انحصار طلبی گیمینگ پی سی رو به گند کشید حالا واسه اپل جبهه گرفته، این بازی رو اپیک شروع کرد و تقاصش رو هم باید بپردازه و خواهد پرداخت

     2Thumb up 0Thumb down
     • ali game is love گفت:

      عزیزم اولا هشتاد درصد سهام اپیک دست چینی هاست . دوما اگه اطلاع داشته باشی هم حق قضاوت نداری سوما من که گفتم اول اپیک به اپل حمله کرد و چهارما چرا این اتفاق درست بعد از اینکه ترامپ بر علیه بازی های ویدئویی بیانه داد اتفاق افتاد و همچنین ترامپ سهامدار اصلی اپیک رو تحریم کرد پنجما من کی از اپیک حمایت کردم ؟ اتفاقا من میگم اپیک ویدئوگیم رو به گند کشیده و در نهایت ششما مثل اینکه شما عاشق سینه چاک اپل هستی . گلم بدون اپل ما رو پشم هم حساب نمی کنه . بالا بری پایین بیای ایرانی هستی و دشمن شرکت هایی مثل اپل . پس الکی سنگشون رو به سینه نزن

      0Thumb up 0Thumb down
 • ali game is love گفت:

  شخمی ترین اتفاق تاریخ گیم : اپیک میاد از تبلیغ قدیمی اپل کپی می کنه تا به نوعی برای مبارزه با شرکت های امریکایی اپل و گوگل استفاده کنه . اونم به خاطر اینکه دولت امریکا با سهامداران چینی اپیک میونه خوبی نداره ، گوگل و اپل استور هم میزنن فورتنایت رو حذف می کنن ، و این وسط یه تعداد جوجه با هشتگ free fortnite برای مقابله با نظام سرمایه داری مورد استفاده قرار می گیرن و نماد ازادی اقتصادی در امریکا و نصف دنیا میشه فورتنایت ! حالا من نمی خوام قضیه اشغال بودن بتل رویال ها رو مطرح کنم ولی واقعا یکی باید پیدا بشه اپیک و دولت امریکا و چینی ها و گوگل و اپل رو کنترل بکنه . البته اول باید منو کنترل کنه که دیگه دارم رد میدم . Grin Grin Grin

  6Thumb up 3Thumb down
 • 2003 Hamid Reza گفت:

  کلا در همه صورت حق با اپل هستش دیگه

  0Thumb up 1Thumb down