خشمی که خروشان نشد | نقدها و نمرات بازی Damsel

۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰

امروز نقدها و نمرات بازی Damsel، اولین ساخته‌ی استودیو اسکروتیپ (Screwtape Studios) منتشر شد.

داستان این بازی درباره‌ی زنی به اسم دَزمل است که برای مبارزه با یک شرکت شیطانی، خود سلاح به دست گرفته و شروع به مبارزه با آنها می‌کند. این بازی یک اکشن ماجرایی دوم شخص است که داستان خود را نیز به کمک صفحات مصور روایت می‌کند تا بتواند روندی قابل قبول و البته ساده را در این زمنیه داشته باشد.

Cultured Vultures: 80/100

علی‌رغم وجود پایان‌هایی تکراری، این بازی عنوانی است که با روند سریع و ظاهر خاصش، قلباتان به تپش وادار می‌کند.

Xbox Tavern: 70/100

در ابتدای بازی شاید با خود فکر کنید که این بازی یاد و خاطره‌ی دوران کودکیتان را زنده می‌کند ولی من درست بعد از پایان بخش اول بازی به سمت بخش دوم آن رفتم و باید گفت، با اینکه نحوه‌ی داستان‌سرایی، آن هم با نمایش تصاویر مصور، شما را با ماموریت و جو بازی آشنا می‌کند ولی زمانی که به خود می‌آیید متوجه خواهید شد که تمام مدت در حال انجام یک کار تکراری بوده‌اید ولی باز هم ماموریت‌های روزانه‌ی این بازی برای من لذت‌بخش بود. بخش موسیقی و حالت هنری بازی، کاملا برای روحیات من ساخته شده بود و می‌توان گفت که به عنوان اولین بازی، استودیو اسکروتیپ کارش را خوب انجام داده.

Screen Rant: 70/100

یک مورد برروی تمام بخش‌های خوب بازی مثل ایده‌ی اولیه، طراحی محیط و روایت داستان سایه‌ی بزرگی انداخته و آن چیزی نیست جز روند تکراری بازی.

GameSpew: 60/100

بازی Damsel به هیچ وجه عنوانی نیست که به آن «بد» گفته شود. عنوانی عالی با کنترلی خوب و موسیقی مناسب ولی زمانی که این عنوان را برای مدت طولانی بازی کنید هر لحظه بیشتر و بیشتر برای شما خسته کننده خواهد شد.

TheXboxHub: 50/100

بازی Damsel عنوانی است با داستانی نه چندان جذاب، کنترلی بیهوده و بدون ذره‌ای شخصیت پردازی. درکل اینگونه می‌توان گفت که عنوانی نیست که از آن لذت ببرید.

DreadPurpose: 7/10

در بازی Damsel، دویدن و شلیک کردن، مخصوصا زمانی که بازی را به کمک یک کنترلر تجربه می‌کنید واقعا لذت بخش هستند. با اینکه ما در بازی شاهد یک خط داستانی هستیم ولی به این معنا نیست که توجه لازم به آن شده است. با این حساب تنها ستاره‌های درخشان بازی‌ پرش‌ها و شلیک‌های شما هستند. برای شخص من شخصیت اصلی بازی که فردی سریع، باهوش و با ظاهری خاص، که خوناشام‌ها را به قتل می‌رساند واقعا جذاب و زیبا است. در بازی همچنین شاهد ۷۵ مرحله هستیم که محتوایی کافی را نسبت به قیمت آن در اختیار شما قرار می‌دهد.

زمانی که هر مرحله‌ی بخش داستانی را تمام می‌کنید برای شما یک لیست رتبه‌بندی ظاهر می‌شود که در آن تنها و تنها ۸ نفر برتر در جهان از نظر امتیاز و زمان انجام را نشان می‌دهد و نه هیچ چیز دیگر. نکته‌ای که وجود دارد این است که بنظر می‌رسد بازی از شما می‌خواهد تا بارها و بارها یک مرحله را تکرار کنید تا رکورد و عملکرد خود را بهتر کنید ولی در مقابل، در لیست پایانی تنها ۸ نفر برتر را نشان می‌دهد و شما هرگز نخواهید فهمید که با این زمان و امتیاز کجای کار و رتبه‌بندی حضور دارید، چقدر دیگر باید تلاش کنید یا هر چیز دیگر… به نوعی لیست مورد نظر این گونه می‌تواند برای شما بنظر بیاید که آن ۸ نفر اول لیست، جایگاه‌هایی دست نیافتی هستند که تنها وجود دارند تا شما را به سخره بگیرند و این واقعا برای شخص من آزار دهنده است و موردی است که تا به حال در هیچ عنوانی شاهد آن نبوده‌ام.

بخش دیگر این بازی یعنی Damsel Dash هم به این صورت است که شما به صورت اتفاقی وارد یکی از مراحل بازی شده و پیش‌روی می‌کنید و خود بازی هیچ چیزی به شما نخواهد گفت. در پایان این بخش نیز مثل مراحل داستانی باز هم با یک لیست رتبه‌بندی روبه‌رو خواهید شد که این‌بار بجای ۸ نفر با ۱۰ نفر برتر مواجه خواهید شد و نه بیشتر. خوشبختانه در آینده برای این بازی متحویات اضافی منتشر خواهد شد و باید دید که آیا تغییری در این بخش ایجاد خواهند کرد یا خیر، چرا که این بخش رتبه‌بندی وظیفه‌ی جذب بازی‌بازان و تشویق آنها به تلاش بیشتر را دارد ولی تیم توسعه‌دهنده با این کار بیشتر در جهت ناامید کردن بازی‌بازان قدم برداشته‌اند و فکر نمی‌کنم با این شکل فردی بخواهد مدتی طولانی این بازی را انجام دهد.

در آخر نیز باید گفت که Damsel عنوانی با گیم‌پلی زیبا، سریع و عالی است که به خوبی با کنترلر هدایت می‌شود و گرافیک بازی نیز به شدت راضی کننده‌است و تنها نکته‌ی منفی آن سیستم رتبه‌بندی است.

Xbox_Alive: 7/10

بازی Damsel یک عنوان اکشن کامیک بوکی (Comic Book) است. داستان بازی از این قرار است که یک شرکت شیطانی با استفاده از ترکیبی خاص معجون‌هایی را تهیه کرده و به خوناشام‌ها می‌فروشد که آنها را برده‌ی خود می‌کند، حال دَزمل بایستی برای مقابله با این شرکت شیطانی به نبرد بپردازد. در این بازی با گیم‌پلی زیبا و هیجان‌انگیر باید جلوی شرکت شیطانی و خوناشام‌ها را بگیرید. در طی بازی شما در مبارزات و نبردهایی سرعتی قرار می‌گیرید که بایستی با زمان‌بندی کار کرده و علاوه بر آن شلیک‌هایی تمیز و بدون خطا را داشته باشید تا بجای گروگان‌گیر، گروگان را زمین‌گیر نکنید. در این بازی ۷۵ مرحله‌ی کوتاه قرار داده شده تا هربار واکنش‌های شما در زمان مبارزات سرعتی سنچیده شود. البته با اینکه گیم‌پلی بسیار خوب است ولی تکراری هم هست و خواهد شد، مخصوصا در زمینه طراحی و هدف‌های نهایی. در پایان هر مرحله لیست رتبه‌بندی نیز قرار دارد که زمان و امتیاز شما در آن ثبت می‌شود ولی تنها جایگاه افراد برتر جهانی در آن نمایش داده خواهند شد. عنوان Damsel واقعا حس تجربه‌ی یک شخصیت کتاب‌های کامیک بوک را به شما منتقل می‌کند و می‌توان گفت که هر مرحله بیانگر دو صفحه از این کتاب‌ها است ولی باید قبول کرد که با داستانی عمقی طرف نیستیم. اگر شما به بازی‌هایی علاقه دارد که شما را به چالش بکشند و همواره از شما بخواهند تا کمی خود را بلاتر بکشید مطمئناً این بازی مناسب شما خواهد بود خصوصا اگر از علاقمندان به کامیک بوک‌ها باشید.

 

این بازی در تاریخ ۲۷ مهر (۱۹ اکتبر) برروی فروشگاه استیم با قیمت ۱۷ دلار عرضه خواهد شد.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید