سینماگیمفا: نقد و بررسی فیلم Stalker

۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۵

استاکر (Stalker) ساخته‌ی فاخر آندری تارکوفکسی (Andrea Tarkovsky) شاید توسط عامه مخاطبان به عنوان فیلمی ملال‌آور و حتی مسخره تلقی شود، البته که چنین فیلمی بدون شک برای عموم سینمادوستان ساخته نشده و تنها عشاق آثار کلاسیک و هنری هستند که می‌توانند خود را در داستان‌پردازی و قصه‌سرایی ژرف، فلسفی، نظام‌مند و هدف‌مند آن غرق کنند و خود را به آن بسپارند تا ببینند ایشان را به کدام سو هدایت می‌کند. “استاکر” دوباره لذت ورق زدن و مطالعه‌ی کلمه به کلمه‌ی رمان‌های عمیق کلاسیک را برای تماشاگرانش زنده می‌کند و با بسط دادن و پر و بال دادن به آن فرم بخصوص از فضاسازی، به تحلیل فلسفه‌هایش می‌پردازد که مرکز ثقل تمامی آنها در به چالش کشیدن باور و ایمان بیننده‌اش است.

در ادامه با سینمافارس همراه باشید.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Mr Jensen گفت:

  خیلی فیلم عمیق و جذابی بود. تارکوفسکی رو به شخصه یکی از بهترین کارگردانای تاریخ می‌دونم و با فیلماش زندگی کردم؛ علی‌الخصوص سولاریس. استاکر واقعا یک شاهکار هنری بود و بارها تابحال تماشاش کردم. خیلی ممنون از شما بخاطر نقد پرجزئیات‌تون که همه‌ی مسائل مهمشو بررسی کردید. خیلی ممنون.

  0
  0
 • PERSIAN NAZI گفت:

  فیلم عامه پسند نیست اما پر معناست و مفهومش برمیگرده به حرص و طمع ادمی و همون داستان خارپشت که بهش اشاره میشه مصداق همین نکتست و اون صحنه که میره و رو گلها میخوابه بیان گر اینه که میشه با هیچ هم شاد بود و نیازی به اینهمه عاز و طمع نیست
  من به تمامی دوستداران سینما این فیلم رو توصیه و به تمامی گیمرها این ۳ گانه رو پیشنهاد میکنم

  0
  0
 • mohsenj74 گفت:

  سینمایی خسته کننده و خشک با مفاهیم عمیق که با سلیقه من اصلا جور نیست و ربطی هم به عامه پسند بودن یا نبودن نداره . من فقط با فیلم و سریال امریکایی حال میکنم

  0
  0
  • Born To Kill گفت:

   این فیلم یک فیلم تمام هنریه. اما فیلم ها و سریال های عامه پسند آمریکایی فقط برای سرگرمی هستند و هرگز هیچ حرفی در مقابل غولی مثل stalker ندارند. فیلم به هیچ وجه خشک نیست بلکه شما درکش نکردید. به قول آندری تارکوفسکی، کارگردان این فیلم: سینما یک صنعت برای سرگرمی نیست. سینما هنر متعالی است.

   0
   0