گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

داستان یا آنلاین؟ | آیا تماما چند نفره شدن Black Ops IIII، آغازی بر پایان بخش داستانی شوترهاست؟

Xbox One X
داستان یا آنلاین؟ | آیا تماما چند نفره شدن Black Ops IIII، آغازی بر پایان بخش داستانی شوترهاست؟

داستان به عنوان شیرازه‌ی اصلی هر فیلم و بازی شناخته می‌شود. شما می‌توانید یک فیلم را با بهترین جلوه‌های ویژه بسازید ولی هنگامی که نتوانید داستان جذابی را در طول آن فیلم روایت کنید، قطعا به موفقیت بزرگی درست پیدا نمی‌کنید. چه بسیار بازی‌هایی نیز بوده‌اند که با گیم‌پلی سرگرم‌کننده یا گرافیکی شگفت‌انگیز عرضه شدند ولی فقدان داستانی جذاب و گیرا باعث شد که نتوانند به بهترین نحو ممکن در بازار فروش و البته در نظر منتقدین عملکرد مناسبی از خود نشان دهند. با افزایش روزافزون محبوبیت بخش آنلاین و حذف بخش داستانی از بعضی بازی‌ها، آیا به پایان دوران روایت داستان در عناوین ویدئویی رسیده‌ایم؟ در این مقاله تلاش می‌کنیم تا نگاهی اجمالی به این نکته داشته باشیم.

پیش از این بازی‌های ویدئویی دارای بخش‌های جداگانه‌ی آنلاین و آفلاین (داستانی) بودند. در چند سال اخیر شاهد آن هستیم که این رویه به واسطه‌ی انتشار بعضی بازی‌ها به کلی تغییر کرده است. اکنون عناوینی عرضه می‌شوند که یا به کلی آنلاین هستند یا به کلی آفلاین، و در این راه هر دو موفق نیز می‌شوند. دلیل تمایل سازندگان به ساخت بازی‌های آنلاین محور که در چند سال اخیر شدیدا زیاد شده است، چه می‌تواند باشد؟ آیا دوران بازی‌های داستان‌محور رو به پایان است؟

آیا دوران بازی‌های داستان‌محور رو به پایان است؟ آیا در آینده عناوینی همچون تصاویر سمت راست خواهیم دید؟ یا تمامی بازی‌های به سمت تصاویر سمت چپ سوق پیدا خواهند کرد؟

با یک مثال شروع کنیم. سری بازی‌های Call of Duty همیشه جزو پرچمداران سبک شوتر اول‌ شخص بوده‌اند. تقریبا هیچ بازیکنی که به این سبک علاقه دارد را نمی‌توان پیدا کرد که با سری Modern Warfare خاطره نداشته باشد. نمی‌توان صحنه‌ی خراب شدن ساختمان و مرگ سوپ (Soup) را فراموش کرد. نمی‌توان صحنه‌ی سیگار کشیدن کاپیتان پرایس (Captain Price) را هنگامی که بالاخره در انتهای سومین نسخه از این سری دشمن خود یعنی ماکاروو (Makarov) را حلق‌آویز می‌کند، فراموش کرد. داستان همیشه در این سری حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. در حقیقت، یک نسخه از سری Call of Duty بدون بخش داستانی اصلا یک بازی کامل محسوب نمی‌شد. اما با انتشار چهارمین شماره از خانواده‌ی Black Ops ورق برگشت.

داستان همیشه در این سری حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. در حقیقت، یک نسخه از سری Call of Duty بدون بخش داستانی اصلا یک بازی کامل محسوب نمی‌شد. اما با انتشار چهارمین شماره از خانواده‌ی Black Ops ورق برگشت.

در آخرین نسخه‌ی منتشر شده از سری Call of Duty، شاهد آن بودیم که بخش داستانی بازی به کلی حذف شد. انتقادات زیادی به این تصمیم تیم سازنده وارد شد ولی آنان از تصمیم خود بازنگشتند و یک بازی تماما آنلاین را به بازی‌بازان تحویل دادند. برخلاف انتظارات، شاهد بودیم که این بازی چه از نظر فروش و چه از نظر منتقدین عملکردی بسیار خوب از خود نشان داد. دقیقا همین منتقدین بودند که پیش از عرضه‌ی بازی معتقد بودند حذف بخش داستانی، سری Call of Duty را به نابودی می‌کشاند اما پس از انتشار بازی، خود آنان نمراتی بسیار خوب و گاها عالی را به این عنوان نسبت دادند.

بازی Overwatch بدون هیچ بخش داستانی عرضه و با استقبال بی‌نظیری روبرو شد. هنوز هم این بازی جزو پرطرفدارترین عناوین آنلاین محسوب می‌شود. همین امر مشوق بعضی سازندگان دیگر شد تا به سمت آنلاین محور بودن روی بیاورند.

این امر برای دیگر بازی‌ها هم اتفاق افتاد. بازی Overwatch بدون هیچ بخش داستانی عرضه و با استقبال بی‌نظیری روبرو شد. هنوز هم این بازی جزو پرطرفدارترین عناوین آنلاین محسوب می‌شود. همین امر مشوق بعضی سازندگان دیگر شد تا به سمت آنلاین محور بودن روی بیاورند. نگاهی به تاریخچه‌ی سری Rainbow Six بیندازید. به احتمال قریب به یقین آخرین نسخه‌ از این سری با نام Rainbow Six: Siege محبوب‌ترین و پرطرفدارترین نسخه در تاریخ این سری محسوب می‌شود. دوباره در این بازی نیز شاهد حذف بخش داستانی و تبدیل آن به یک بازی آنلاین محور بودیم. تمامی بازی‌هایی که ذکر شدند، تنها دارای بخش آنلاین هستند و هیچ‌گونه بخش آفلاین یا داستانی ندارند. با این حال شاهد آن هستیم که به چه موفقیت بزرگی دست یافته‌اند.

بازی‌بازان و منتقدین به جز تحسین روایت داستان، مکانیزم‌های گیم‌پلی و سبک گرافیکی آن نتوانستند کاری انجام دهند. این بازی یک شاهکار به تمام معنا بود.

در طرف دیگر، شاهد بازی‌هایی هستیم که صرفا حالت داستانی دارند و از بخش آنلاین بهره‌مند نشده‌اند. مثال‌های زیادی برای این دسته وجود دارد. بازی God of War تنها دارای بخش داستانی است. با این وجود قطعا در شاهکار بودن آن شکی نیست. آخرین نسخه‌های سری Assassin’s Creed نیز بخش آنلاین را حذف کرده‌اند و دیگر شاهد بخش چندنفره‌ی انلاین در دو نسخه‌ی آخر این سری نیستیم و همان‌طور که مشاهده کردید، هر دو نسخه با استقبال خوبی از طرف بازی‌بازان و منتقدین روبرو شده‌اند. بازی Assassin’s Creed Odyssey که آخرین نسخه‌ی منتشر شده از این سری است نیز بدون هیچ بخش آنلانی حتی توانست به کاندیداهای بهترین بازی سال راه‌ پیدا کند.

بازی Assassin’s Creed Odyssey که آخرین نسخه‌ی منتشر شده از این سری است، بی‌شک یکی از بهترین نسخه‌های تاریخ این فرانچایز بود و بدون هیچ بخش آنلانی حتی توانست به کاندیداهای بهترین بازی سال راه‌ پیدا کند.

بازی The Legend of Zelda که برای کنسول نینتندو سویچ منتشر شد، هیج بخش آنلاینی نداشت ولی با امتیاز متای فوق‌العاده‌ی ۹۷ روبرو شد و بازی‌بازان نیز به جز تحسین روایت داستان، مکانیزم‌های گیم‌پلی و سبک گرافیکی آن نتوانستند کاری انجام دهند. در کنار این عناوین سری Batman Arkham، ساخته‌ی استودیوی راک‌استدی (Rocksteady) را نیز قرار دهید. افراد خوش ذوق این استودیو بدون هیچ بخش آنلاینی، بهترین تجربه‌ی ممکن را برای حس بتمن بودن به بازی‌بازان ارائه دادند. سازندگان این عناوین تمام وقت و سرمایه‌ی خود را برروی بخش داستانی معطوف کردند و همین امر باعث پیشرفت و شکوفایی این عناوین شد. پس… چرا یک همچنین کاری برای عناوین آنلاین محور ممکن نباشد؟

افراد خوش ذوق این استودیو بدون هیچ بخش آنلاینی، بهترین تجربه‌ی ممکن را برای حس بتمن بودن به بازی‌بازان ارائه دادند.

بیایید کمی دقیق‌تر به Call of Duty: Black Ops 4 نگاهی بیندازیم. بخش Black out بدون شک مفرح‌ترین و جذاب‌ترین بخش بازی است. گان‌پلی بازی تجربه‌ای لذت‌بخش و روان را به شما ارائه می‌دهد و تا حدودی می‌توان گفت که بخش Black out بهترین انتخاب برای کسانی است که هوادار سبک بتل رویال (Battle Royale) هستند. دیگر بخش‌های بازی نیز بسیار جذاب و مفرح هستند. درست است که مشکلاتی در این بین وجود دارد ولی هیچ‌یک از این مشکلات نمی‌توانند ذره‌ای از مفرح بودن این بازی بکاهند. دقیقا! با تمام مشکلاتی که می‌توان به این بازی گرفت، هسته‌ی آنلاین محور آن برای تمامی بازی‌بازان مفرح است. دلیل این امر را می‌توان به تمرکز سازندگان این بازی به بخش آنلاین نسبت داد. دیگر هیچ نگرانی برای روایت داستانی ۶ الی ۷ ساعته برای سازندگان وجود نداشت. آنان تمام تمرکز خود را برروی بخش آنلاین معطوف کردند و بهترین تجربه‌ی ممکن را که در توانشان بود به بازی‌بازان ارائه دادند.

تا حدودی می‌توان گفت که بخش Black out بهترین انتخاب برای کسانی است که هوادار سبک بتل رویال (Battle Royale) هستند.

احتمالا شما نیز به نتیجه‌گیری که مد نظر ما است رسیده‌اید. سازندگان اکنون تلاش دارند تا تمام تمرکز خود را برروی یک بخش معطوف کنند. تیم توسعه‌دهنده اگر قصد داشته باشد تا یک بازی داستان‌محور و آفلاین بسازد، تمام تلاش خود را می‌کند تا این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهد و اصلا وقت و هزینه‌ی اضافی را برای تهیه‌ی یک بخش آنلاین (که می‌تواند مورد تحسین قرار بگیرد یا نه) هدر نمی‌دهد. از طرفی دیگر، سازندگانی هستند که قصد دارند تا یک بازی تماما آنلاین به بازی‌بازان ارائه دهند. آنان نیز دیگر وقتی را برای یک بخش داستانی کوتاه‌ مدت و حتی بی‌کیفیت هدر نمی‌دهند، بلکه تمام تلاش خود را می‌کنند تا بخش آنلاین بازی تا حد امکان لذت‌بخش باشد.

همه می‌گویند که من یک گیمرم، چون کار و زندگی ندارم. ولی هیچ‌کس نمی‌داند من با گیمر بودن انتخاب کردم که چندین زندگی داشته باشم.

بازیکنانی هستند که علاقه‌ی چندانی به بخش آنلاین ندارند. برای این دسته از بازی‌بازان، عناوینی تماما داستان‌محور و افلاین با بهترین کیفیت ساخته می‌شود که می‌توانند تجربه کنند. از طرفی دیگر، کسانی که به بازی‌های آنلاین علاقه دارند نیز می‌توانند به سراغ عناوینی بروند که تماما آنلاین هستند و البته با کیفیت بسیار بالایی ساخته شده‌اند. در انتها، نمی‌توان گفت که دوران بازی‌های داستان‌محور به پایان رسیده است. تنها می‌توان چنین برداشت کرد که اکنون، توسعه‌دهندگان تلاش می‌کنند تا کار برروی بازی‌های خود را اختصاصی‌تر پیش ببرند: یا تمرکز کامل برروی بخش افلاین یا تمرکز کامل برروی بخش آنلاین. در این صورت همه‌ی بازی‌بازان نیز می‌توانند به آنچه علاقه دارند دست یابند.

12345678910(19 رای, میانگین آرا 9٫05 از 10 )
Loading...
نظرات

 1. Nemo گفت:

  هر کدومشون طرفدارای خاص خودشو داره
  ولی انلاین داره همه گیر میشه
  بخواید نخواید اینده همینه

  37Thumb up 162Thumb down
  • mehrdad65 گفت:

   این بازی موفقیتشو مدیون اعتبارییکه‌ سالها با بخش داستانی بدست اورد فک کردی چرا نمیرن سراغ یه اسم جدید
   میرن سراغ بلک اوپس و مدرن وارفر،چون این بازیا پیشینه خوبی دارن

   نظر محبوب به انتخاب کاربران 145Thumb up 6Thumb down
  • Unbalance گفت:

   به نظر منم یکی آنلاین شدن یکی واقعیت مجازی یا افزوده. اینا آینده اجتناب ناپذیر صنعت گیمن (نه فقط گیم همه چی اصن)
   ولی هیییچوقت بازیای داستان محور از بین نمیرن ، هستن تا بار هنری قضیه رو به دوش بکشن
   هرچقدر بازیا با آنلاین شدن و اینا به سمت تعاملی شدن پیش برن بازم بازیای داستانی تموم نمیشن

   حدسم اینه بازی کوجیما که بیاد این بحثارو جمع کنه یکم. بازی داستان محور آنلاین به سبک کاملاً جدید

   نظر محبوب به انتخاب کاربران 48Thumb up 6Thumb down
  • miladjustin گفت:

   من عاشق بازی های داستانیم چون مثل یه خاطره تو ذهن ثبت میشه
   ولی اگه بخوام بدون تعصب بگم
   با توجه به تاثیر بازی های آنلاین و رابطه ی مستقیم با فروششون فکر میکنم شرکتایی مثل راکستار هم به بازی های آنلاین محور روی بیارند با توجه به سود راکستار از قسمت آنلاین جی تی ای
   قطعا بازی های آنلاین همه گیر خواهد شد
   همین الانم همه گیر شده

   نظر محبوب به انتخاب کاربران 51Thumb up 3Thumb down
  • Battlefield5 گفت:

   دقیقاً، ولی اگه Black Ops IIII یا هر بازی دیگه ای بخش داستانی نداره بخاطر اینه که سازنده ایده ای نداشته تو این زمینه و ربطی به بخش مولتی پلیر و بتل رویال و… نداره.
   به نظرم علت اینکه تو ایران و مخصوصاً تو این سایت اینقدر از مولتی متنفر هستن چندتا نکته هست:
   ۱- اکثرا کرکی بازن یا اکانت و کنسول هکی دارن.
   ۲- همه عمر با هوش مصنوعی بازی کردن و خیلی کند و بی برنامه بازی میکنن و اکثرا با چیت و ترینر بخش داستانی رو تموم میکنن برا همین وقتی میرن تو مولتی بشدت مجازات میشن بخاطر این سبک بازی و کلا متنفر میشن از این بخش.
   ۳- انگلیسی متوجه نمیشن و اصلا نمیتونن با بقیه همکاری کنن تا لذت کار گروهی و squad برتر شدنو بچشن.

   11Thumb up 47Thumb down
   • kinghr گفت:

    بله بله استاد نطق می فرمایند
    یواش یواش داداش شرط می بندم نه کنسول داری نه اشتراک گلد یا پلاس نه پول واسه مولتی پلیر نه زبان انگلیسیت خوبه.در ضمن واسه من هیچی بازی داستانی نمیشه ولی همون مولتی یه سر بیا بتل ۱ یا call ww2 تا بترکونمت تا دیگه رجز نخونی ROTFL

    24Thumb up 6Thumb down
   • MmSd گفت:

    دوست عزیز
    از هر پنج نفر..چهار نفر انگلیسی بلدن..
    در ضمن خیلی ها هم هستن مثل من که تا حالا سمت اکانت هکی نرفتن…. مثل خود من که برا همین پی اس فور رو بیخیال شدم… چون هزینه پلاس ماهیانه زیاد بود
    در ضمن…. معمولا یع مشت عقده ای اونم تو بازی هایی مثل رینبو و همین بتلفیلد چیت می زنن نه تو بازی آفلاین…
    اینو قبلا هم گفتم یع بار
    به سلیقه بقیه احترام بذار چون ما هم همین کارو می کنیم

    14Thumb up 4Thumb down
   • Amir sy گفت:

    Battlefield5
    ۴- نت فاجعه و پینگ بد
    ۵-تجهیزات معمولی که اصلا بدرد گیم آنلاین و خصوصا FPS نمیخوره

    10Thumb up 6Thumb down
  • Inside 1990 گفت:

   مقاله خیلی خوبی بود آقای مرادی ولی…”آغازی بر پایان بخش داستانی شوترهاست؟” این جمله درست نیست اینکه bo4 تماما آنلاین بود بر میگرده به پول پرستی اکتیویژن و قرار نیست همه ی شرکت ها و استدیوها مثل اکتیویژن کثیف باشن همین امسال rage 2 و wolf و doom و metro رو داریم که تماما آفلاین هستن شاید بیشترم باشن ولی من حضور ذهن ندارم متاسفانه یه نکته ی مهم هم بگم قدیما بازیسازهای پول پرست بازی های بی کیفیت میدادن بیرون(چون فقط هدفشون درآمد زایی بود) ولی الان همونا بازی های آنلاین میدن یعنی اینکه همیشه بازیسازی های خوب و بد هستن فقط شکلشون عوض شده و همونقدر که بازی های آنلاین زیاد شده بازی های آفلاین خوب هم زیاد شده(که خیلی هم وقت براشون صرف میشه) امیدوارم منظورمو گرفته باشین

   11Thumb up 1Thumb down
   • Armo گفت:

    بسیار از شما ممنونم بابت این که وقت گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید. تیتر و موضوع مقاله با توجه به جوی که به طور جامع بر بازی‌بازان حاکم است انتخاب شده. حرف شما کاملا درسته، شاید سری کال اف دیوتی با آخرین نسخه‌ی خودش به یه بازی آنلاین تبدیل شده باشه ولی هنوز هم عناوین شوتر آفلاین و داستان محور زیادی وجود دارن که کیفیت عالی دارن و میشه ازشون لذت برد. هدف این مقاله هم همین بود: اثبات کنه که قرار نیست یکی از این دو حالت (آفلاین یا آنلاین) به طور کامل جایگزین اون یکی بشه، بلکه الان هر کدوم سازنده‌های مخصوص به خود و طرفدارای مخصوص به خودشون رو پیدا کردن.

    4Thumb up 0Thumb down
  • Just.Be.Gamer گفت:

   دروغ نگو هردوتا هستن و لذت میلریم

   1Thumb up 0Thumb down
 2. call گفت:

  Gears of War: Ultimate Edition
  سه‌گانه Modern Warfare
  COD: BO 1/2
  Splinter Cell: Blacklist
  Battlefield 3
  Spec Ops: The Line
  Max Payne 1/2
  داستان خوبی داشتن ها؟ مخصوصاً مدرن وارفر ۲.

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 60Thumb up 7Thumb down
 3. C.price گفت:

  امیدوارم که call of duty به سبک فوق العاده خودش در زمان modern warfare و black ops1 برگرده.

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 50Thumb up 1Thumb down
 4. PERSIAN NAZI گفت:

  اقای مرادی Yes بسیار مقاله زیبائی هست و چنین مقاله ای واقعا نیاز بود خیلی ممنون
  من یه نفر تا وقتی که میتونم از عناوینی که دارای داستانهای زیبا هستن ( اسایریم و دارک سولز و رزیدنت اویل …) به هیچ عنوان سمت بازیهای تمام انلاین نمیرم و برام هم مهم نیست که اون بازی داستان محور چه نمره ای داشته باشه و مهم اینه که از بازی لذت برم

  22Thumb up 11Thumb down
 5. call گفت:

  کیفی که کال آو دیوتی: بلک آپس ۴ میده، مطمئن گیمای آفلاین نمیدن. البته از من.
  بازی با هوش مصنوعی‌ام اصلاً قابل مقایسه با هوش انسانی نیست. مثلاً تو فورزا، همین که می‌بینی رقیبات دارن توسط چند نفر دیگه کنترل می‌شن نه کامپیوتر، خودش حس رقابتو هیجانو افزایش میده.
  .When we touchdown

  13Thumb up 45Thumb down
 6. Clara گفت:

  تا ما خودمون نخوایم هیچی درست نمیشه چه گیمر ها چه منتقد ها
  از مراسم گیم اورادزی که خیلی خنده دار ( اول فکر کردن دروغ ۱۳ آوریل چیزی بود) سال ۲۰۱۶٫٫٫٫٫٫
  از ما گیمر هایی که تو شبکه های اجتماعی دم از فرهنگ درست گیمینگ میزنیم و بازی های آنلاین محور پوچ رو میکوبیم و به ستایش بازی های داستان محور میزنیم در حالی که همون هفته اول انتشار COD رو میخریم تا به اکتیویژن ثابت کنیم چقدر احمقیم و اصلا برامون مهم نیست که مدرن وارفار ۴ اصلا بخش campaign نداره و پول کارکنان اپیک گیمز رو با خرید هر skin حدود ۱۰ دلار پر میکنیم ولی میگیم فورتنایت باعث خدشه دار شدن اسم این صنعت شده
  به هرحال تا زمانی که سونی، راکستار، راک استدی و چندتا استودیو دیگه موندن امیدی به برگشتن ورق هست ولی اگه با این اوصاف پیش بریم مهر تاییدی به حرف اسپنسر زدیم و خودمون باعث نابودی بازی های دارای campaign شدیم
  به هر حال من منکر جذابیت بازی های آنلاین محور نمیشم ولی وقتی میبینم که دارن باعث از بین رفتن اون بخش دیگر میشن…….

  31Thumb up 8Thumb down
 7. قطعا BO4 یه شاهکاره و بازی کردنش خیلی لذت بخشه ولی این بازی باعث نمیشه که اکثر بازی ها آنلاین محور بشن و من مطمعنم بعد از چند سال دوباره اوضاع ورق میخوره و اینکه اکثر بازی ها آنلاین محور شدن تقصیر سازندگان نیست بلکه خود گیمرا اینطوری خواستن برای مثال چند نسخه ی آخر کالاف (از Ghosts تا WWII) کمپینشون شاهکار بود ولی کیه که قدر بدونه!؟؟!

  در کل هر دو بخش آنلاین و کمپین لذت خاص خودشون رو دارن و هر دو بخش عالی هستن Yes

  5Thumb up 17Thumb down
 8. Navid1899milan گفت:

  اصلاً نمیتونم دنیای گیم رو بدون بخش داستانی تصور کنم…
  قطعا بازیهای تمام آنلاین یه آفت تو دنیای بازیهای رایانه‌ای هستن.

  35Thumb up 6Thumb down
  • Unbalance گفت:

   نه واقعاً بازیای آنلاین آفت که نیستن هیچی اتفاقاً خیلی هم نیازن و باید باشن اصلاً
   منتها شرکتایی مثل اکتیویژن و امثالهم هستن که این فرصت رو تبدیل به تهدید کردن واسه صنعت گیم
   چاقو آفت نیست ، آدمکش آفته

   22Thumb up 4Thumb down
   • چه ربطی به اکتیویژن داره. نسخه های Ghosts به بعد (از جمله خود Ghosts) همشون داستان شاهکاری داشتن ولی مگه کسی طرفداری کرد؟؟ والا ما فقط یاد گرفتیم همه چی رو بندازیم گردن اکتیویژن وقتی خود گیمرا اینطور میخوان به اکتیویژن په ربطی داره!!

    5Thumb up 7Thumb down
    • Unbalance گفت:

     کدوم گیمری خودش از اکتیویژن خواسته کمپین و داستانی حذف شه؟؟
     طرفدارای آنلاین بیشترن در حال حاضر اکتیویژنم گفت گور بابا بخش داستانی با همین قدر هزینه میفروشه دیگه! جز این بوده؟؟
     اینه که میشه توهین به مخاطبایی که دوس دارن کنار بخش آنلاین خفن یه بخش داستانی خوبم داشته باشن

     8Thumb up 0Thumb down
     • دوست عزیز هر کمپانی بود همین کارو میکرد وقتی از کمپین طرفداری نمیشه دلیلی نداره اضافه خرج کنن در عوض هزینه ی کمپین رو رو مولتی میزارن و یه مولتی قوی مثل BO4 میسازن.
      هرکی تو گیمفا یه پست از کالاف میبینه سریع میاد کالافو میکوبه واقعا این کار اصلا خوب نیست.
      من مخالف کمپین نیستم و همونطور که قبلا هم گفتم اولویت اول من کمپینه.

      3Thumb up 1Thumb down
   • دوست عزیز نسخه ی آنلاین به هیچ وجه بد نیست و خیلی خوبه که یه بازی مثل کالاف یه نسخه ی تمام آنلاین داشته باشه

    1Thumb up 12Thumb down
   • Navid1899milan گفت:

    چاقو!؟
    از نظر من این بازیا مثل سیگار و مواد مخدر میمونن Grin اصلا هم نمیتونم با این حرف که علاقمندان زیادی دارن و سود خوبی به جیب سازنده ها میرسونن از کنار آسیبی که به دنیای گیم میزنن بگذرم.
    حالا باز اگه در کنار بخش داستانی که حتما باید بسازن، یه بخش آنلاین هم واسه علاقمندان کار کنن قابل قبوله ولی رفتن به سمت تماما آنلاین واقعا فاجعه ست…

    8Thumb up 0Thumb down
 9. Aradkeshvari گفت:

  آقا چرا این مقاله رو میزاری تو سایت.حالت عادی اینجا دعوا هست بدترش نکنین لطفا Big Frown
  ولی به نظر من هیچ عنوان آنلاین محوری نمیتونه یک عنوان داستان محور رو شکست بده.عناوین داستان محور هستن که جاودانه میشن In Love

  25Thumb up 9Thumb down
  • Armo گفت:

   اول باید تشکر کنم از شما دوست عزیز که وقت گران‌بهاتون رو صرف کردید و این مقاله رو مطالعه فرمودید.
   دقیقا هدف این مقاله این بود که بگه اصلا هیچ دعوا و جدلی بین عناوین آنلاین و آفلاین وجود نداره. تعدادی از سازندگان مشغول به ساخت عناوین آنلاین شده‌اند و تعدادی نیز تمرکز خودشون رو برروی بخش داستانی گذاشته‌اند. شما و هر بازی‌بازی بنا به سلیقه‌اش میتونه انتخاب کنه که کدوم رو تجربه کنه و این امر دلیل برتری یکی بر دیگری نیست. مهم لذت بردن شما از عنوانی است که تجربه می‌کنید.

   4Thumb up 0Thumb down
 10. pacogamer گفت:

  انلاین خیلی خوبتره ، زمان داستانی و افلاین دیگه گذشته ، شرکتی که کال اف رو می سازه خیلی خوب عمل کرد و باعث خواهد شد همه ی بازی ها به سمت انلاین تمام برن . بخش داستانی جذاب نیس، من بتلفید ۵ رو بازی می کنم بخش داستانی بازی خوب نیس و انلاینش خیلی قشنگتره و بازی ها دیگه ای رو که داستانی داشته باشه بازی نکردم پس میشه گفت که با توجه با بخش داستانی بتل ۵ که اصلا خوب نیستش و این بازی رو هم بهترین شرکت بازی سازی جهان ساخته پس همه ی بازی ها بخش داستانیشون خوب نیستش . چون بهتر از شرکت EA نیستن .

  8Thumb up 41Thumb down
  • Unbalance گفت:

   از کامنتت واضحه دنبال چی هستی اصن No No
   فقط در عجبم این نظرات چطور تایید میشن
   حد اقل رو فرم نگارشت کار کن انقدر تابلو معلوم نباشه دنبال توجه و پر کردن عقده‌هاتی
   این تحلیلی که شما کردیو بچه ۷ساله هم نمیکنه ، انقدر واضح بیای بگی ea فلان….نمیدونم چی بگم والا
   تهشم نظرای ما تایید نمیشه واسه شما میشه

   25Thumb up 4Thumb down
  • AEM گفت:

   داداش تو دیگه نوبرشی معلوم نیست از کجا داری میسوزی!!! فقط سریعتر آبو بریز!!! بابات برات اسباب بازی نخریده عقده هاتو رو سایت خالی میکنی!!! عمو جون برو حداقل یه خورده رو نگارشت کار کن که امتحانتو نیفتی!!! به خدا برای سایت گیمفا زشته همچین نظراتی تایید شن. ولی خب حداقل یه خورده میخندیم. فقط از پدر و مادر های عزیز خواهش دارم به بچه هاتون توجه بیش تری کنید و بچه هاتونو عقده ای بار نیارین یا حداقل میارین براشون موبایل و کامپیوتر نخرین که بیان کمبود ها و عقده ها و فشار های روحی روانی عصبی شون رو روی اینترنت خالی کنن. چی میشه گفت فشار اقتصادی تاثیرات خودشو رو خردسالان این کشور هم گذاشته…

   9Thumb up 5Thumb down
   • pacogamer گفت:

    چرا داری توهین میکنی ؟؟ مگه من به شما چی گفتم ؟؟؟؟ من بچه نیستم که ۱۷ سالمه ، والله همیشه می خواین ادم رو نابود کنین، از کجا داری میسوزی!!! فقط سریعتر آبو بریز این جمله تو خیلی زشت بود . انسان با برادر دینیش خوب رفتار می کنه .

    4Thumb up 7Thumb down
  • Arrow09 گفت:

   چند سالته؟ Laugh Laugh
   نظرتو باید بذارن سردر سایت برای افزایش خنده و فان سایت عالیه ROTFL

   6Thumb up 1Thumb down
 11. Fight Club گفت:

  اول این نکته رو بگم…البته نکته که چه عرض کنم انتقاد از سایت عزیز گیمفا..
  واقعا بخش تایید نظرات تو بعضی از پست ها توهین به مخاطبتون هست که وقت میزلرن و نظر میدن….
  یه نمونه خدمتتون عرض میکنم..
  بنده تو اخرین پست بازی Resident Evil 2 Remake نظر دادم ساعت ۲ بامداد… نظرم ۴ بعد از ظهر همون روز تایید شده… یعنی ۱۴ ساعت بعد!!!
  و این یعنی توهین به مخاطب سایتتون… امیدوارم دیگه شاهد این موارد خنده دار نباشیم..
  چون قطعا برای ما که میگیم گیمفا بهترینه… خجالت اوره
  اما درباره Black Ops IIII … حرفم با اونایی هست که بازی رو تجربه کردن…. نه اونایی که فقط ۲۴ ساعته دارن شعار میدن تو سایت
  یه نگاه به بخش های مختلف Black Ops IIII بکنیم..
  بخش زامبی بازی که ۳ تا مپ فوق العاده داره… با جزئیات مخصوص به خودش .. و داستان منحصر به فرد هر مپ
  بخش مولتی که دیگه انقدر مد اضافه کرد… میمونی کدوم رو بازی کنی…
  blackout هم که دیگه همه میدونن.. چیکار کرده
  بازی سه تا بخش فوق العاده قدرتمند داره.. که هر کدوم میتونه تا ماه ها شما رو سرگرم کنه
  بعد یه سری میان به حذف ۵ ساعت داستان کلیشه ای رو به نزول این فرایچر گیر میدن..
  یه خورده فکر نمیکنی برادر من.. شاید برای فرایچری که هر سال بازی میده بیرون انگیزه مخصوصا ایده تموم شده باشه!!
  به نظرم سازندگان کار بسیار درستی کردن.. هدفشون رو همون اول مشخص کردن
  یه بازی انلاین قدرتمند!

  22Thumb up 19Thumb down
  • legendboy گفت:

   دوست عزیز این حرف شما در مورد برخی بازی ها درسته ولی در مورد کالاف قضیه متفاوته
   فرنچایز کال آف دیوتی از ابتدا به بخش داستانی معروف بود
   قطعا با بنده هم نظری که محبوبترین نسخه های کالاف سری mw هست (و در کنارش bo1) ، خوب دلیل محبوب بودنشون چیه ؟ بخش داستانی یا آنلاین ؟؟ هرچند که بخش آنلاین خوبی داشتن ولی قطعا دلیل محبوبیتشون داستان بی نظیر در کنار خلق شخصیت های ماندگار مثل کاپتان پرایس، سوپ و … هست . اینکه بازی چند ساله به بخش آنلاین روی آورده و بخش داستانی رو آبکی کرده این دلیل میشه فرنچایزی که به کمپین معروف بود رو فراموش کنیم و به تماما آنلاین بودن راضی و خشنود باشیم ؟
   مثال دیگه ای میزنم ، بازی gta v در کنار بخش داستانی اومد یه بخش آنلاین قرارداد که فوق العاده جذاب و سرگزم کننده بود ، حالا تصور کن راکستار از نسخه بعد بیاد بخش داستانی رو کمرنگ کنه و روی آنلاین بیشتر تمرکز کنه و یه آنلاین بی نظیر بسازه . واکنش شما چیه ؟ راضی میشی از اینکه یه بازی که با بخش داستانی معروف شد و حالی یه آنلاین بی نظیر ساخته و داستان رو به فراموشی سپرده ؟؟
   اینکه داستان برای کالاف اشباع شده و دیگه داستانی وجود نداره که سمتش بره هم شما و هم من میدونیم که اینطور نیست و این بهانست چون هنوز خیلی داستان بکر چه تو جنگ جهانی چه تو جنگ مدرن میشه پیدا کرد

   24Thumb up 1Thumb down
   • Fight Club گفت:

    legendboy
    دوست عزیز…با بیشتر نظر شما موافقم… منتها به نظرم مقایسه جالبی نکردی شما..
    شما فرایچر gta رو بزار کنار کال اف…
    سازنده و ناشر gta یعنی راکستار بین هر نسخه حداقل ۵ تا ۷ سال فاصله می اندازه
    در صورتی که کال اف هر سال عرضه میشه… اونم توسط استدیو های زیر شاخه Activision که نهایت به دو تا سه سال طول بکشه ساختش..
    از طرف دیگه داریم میبینیم.. از نسخه دوم بلک bo2 سیر نزولی این فرایچر تو بخش داستانی چه عمق چه محتوا شروع شده…در صورتی که فرایچر gta همیشه تو اوج بوده و اصلا نزولی نداشته
    راکستار تا زمانی که ایده و افراد نابغه داشته باشه… هرگز همچین ریسکی نمیکنه
    پس به نظرم مقایسه نا به جایی بود
    داریم میبینیم که چند ساله بخش داستانی کال اف حکم یه بخش اضافی رو داره… که سازنده صرفا میخواد این مشکل رو سر خودش باز کنه…
    وقتی میبینیم ناشر و سازنده میترسن ریسک کنن و به فکر جیب خودشونن همون بهتر شاهد حضور بخش داستانی نباشیم…. تا شاهد یه بخش ابکی و کوتاه که حکم کمپین تمرین برای مولتیه بازی باشه!
    بنده هم نگفتم که خشنود باشیم که بازی بخش داستانی نداره…حرفم این بود که عادت شده برای یه عده تا پست به کال اف میرسه… شروع میکنن به تخریب و طوطیوار تکرار میکنن که بازی اشغاله چون بخش داستانی نداره!
    در صورتی که bo4 تکلیف و هدفش مشخصه… یه بازی انلاین قدرتمند… که حقیقتا به هدفشم رسیده

    9Thumb up 6Thumb down
  • فرزام یه نکته رو در نظر بگیر
   خیلی از افرادی که چه توی سایت خودمون و چه سایر گیمرهای کشور اصلا خیلی هاشون “نمیتونن” انلاین بازی کنن
   کنسول جیلبریک کرده
   اکانت هکی ریخته
   هزینه برای گلد یا پلاس نداره
   نتش سرعت خوبی نداره
   پینگ نتش بالاست
   و خیلی عوامل دیگه
   این افراد که البته باید حق داد با هزینه های فعلی خیلی سخته تهیه نسخه فیزیکی بازی ها
   اما این افراد صرفا افلاین محورن نه داستان محور
   یعنی چی یعنی اینکه ride to hell هم بدی میگن اقا خوبه چون میشه افلاین بازیش کرد چون نیاز به اتصال دائمی نداره
   خیلی از این افراد داستان محور رو با افلاین محور مخلوط میکنن
   حاضرن کالاف حتی شده ۲ ساعت فقط افلاین داشته باشه تا بتونن بازی کنن اگر بگی فلان بازی نیاز به اتصال دائم داره دیگه بیخیال میشن
   مقصر هم نیستن بالا گفتم شرایط خیلی سخت شده
   ولی اونچه من احساس میکنم این شعارها ناشی از عدم توان برای اجرای بازی های انلاین هست و اگر همین افراد در کشوری غیر از اینجا بودن الان از طرفداران سرسخت همین black ops 4 بودن قول بهت میدم
   شرایط فعلی باعث شده که خیلی ها افلاین گیمر بشن

   23Thumb up 26Thumb down
   • Fight Club گفت:

    ride to hell رو خوب اومدی ROTFL ROTFL
    حرفت کاملا درسته رضا…
    این منو ناراحت میکنه که مثلا فلان گیمر نمیدونه هدف سازنده چیه…
    بعد میاد
    تو Twitter تو کانال های مختلف youtube تو سایت های مختلف….اگه نگم همه اکثرا نظر مثبت دارن….چرا چون بازی تو همه شاخه هاش قدرتمند عمل میکنه
    خودمم هم نظر مثبت دارم رو بازی… کامل یک سال سرگرمت میکنه
    منتها به قول خودت شرایط مملکت ما اینجوری شده که ما فقط میتونیم احساس همدردی بکنیم با دوستان عزیز

    7Thumb up 10Thumb down
    • Yes Yes
     اخه وقتی سازنده ایده جدید برای داستان نداره و تهش قرار یه چیزی مثل دایس توی بتلفیلد پیاده کنه چه ضرورتی که کمپین بذاره
     من الان سوالم از این دسته از افراد این هست واقعا دوست دارن کمپین بده ولی یه چیزی در حد بتلفیلد۱ بده؟
     هیلو هم اگر قرار باشه یه کمپین در حد هیلو۵ بده ولا بنده راضی ترم کلا بساط کمپین رو جمع کنه و بذاره ما با همون نسخه های قدیمی و انلاین نسخه جدید باشیم نخواستیم ازت کمپین برو وقت بذار رو همون چیزی که توانا هستی
     ولی میگم بحث کشور ما فرق میکنه

     10Thumb up 9Thumb down
     • Roozbeh_Painter گفت:

      سوالتو من جواب میدم
      ما دوست داریم کمپین بده و توقع کمپین قوی هم داریم! اصلا انتظار داستان ابکی نداریم مث سری اواخر کالاف ! حرف اینه که اقا شما که اینقد قوی داستانو شروع کردی و ادامه دادی ! حق نداری دیگه بیخیال داستان بشی !
      پس یا کالاف جدید نساز ! یا اگر میسازی داستانشو قوی بساز..
      بحث این نیست که نتونیم انلاین شیم ، بحث اینه که یه زنگ خطری به صدا در اومده برامون که نکنه در اینده همه بازیا انلاین شن و بی داستان! پس دیگه چطور خاطره سازی کنیم ؟! چطور بگیم اوه عجب داستانی داشت فلان بازی و جاودانه شد ..

      8Thumb up 0Thumb down
   • AEM گفت:

    اگه خودت یه همچین شرایطی داری و فشار اقتصادی روته دلیل نمیشه اینو به بقیه هم نسبت بدی. من یه ps4 و یه pc دارم هم آفلاین بازی میکنم و هم آنلاین و بازی هارو هم یا دیجیتالی یا فیزیکی تهیه میکنم یا اگه نخوام بازی رو بخرم و یا بازی های xbox رو میرم گیم نت بازی میکنم. تو هرسبکی و تو هر پلتفرمی حتی موبایل هم انلاین بازی کردم هم افلاین ولی حتی یک ثانیه از بازی های داستانی رو با بازی های انلاین بی هدف و بی محتوا و پوچ عوض نمیکنم. انلاین صرفا برای سرگرمی و دورهمی ساخته شدن درسته وجودشون برای این صنعت لازمه ولی باید یه بالانس بین بازی های داستانی و انلاین برقرار باشه. همین BO4 رو حدود ۶۰ ساعت توی گیم نت بازی کردم بازی خوبی بود ولی یه زمانی یه سری به نام MW اومد چقدر باهاش عشق کردیم البته اکتیویژن با این گندی که تو کالاف های اخیر زد همون بهتر که بخش داستانی رو حذف کرد اینطوری سنگین تر بودن ولی مشکل از اونجایی شروع میشه که همه شوتر های اول شخص دارن رو میارن به بخش انلاین الان امسال جز فارکرای ۵ چه شوتر اول شخص داستانی خوبی داشتیم؟؟؟!!! چند تا شوتر تماما انلاین داشتیم؟؟؟!!! همینطوری پیش بره دوم و ولفنشتاین و هیلو هم کاملا آنلاین میشن!!! کجا هستن اون کالاف ها اون هیلو ها اون کیلزون ها اون رسیستنس های داستانی و شاهکار نسل قبل؟؟؟!!! من و خیلیای دیگه مشکلی با بخش انلاین نداریم ولی الان تبدیل شده به آفتی برای بازی های داستانی و سردمداران این قضیه هم اکتیویژن و EA هستن. من همیشه فکر میکردم شما کاربر منطقی هستی ولی الان میبینم شما هم رو اوردی به مزخرف گفتن. اگه خودت یه همچین شرایطی داری و فشار اقتصادی روته دلیل نمیشه اینو به بقیه هم نسبت بدی. هرکی خلاف نظر شما حرف بزنه یا از بازی های انلاین و افراط تو اونا انتقاد کنه میشه فقیر؟ میشه گدا؟ فشار اقتصادی روشه؟ وضع مالیش خوب نیست؟ متاسفم برات. سعی کن دیگه همچین نظرات مزخرفی تو سایت نذاری اینطوری سنگین تری. من زیاد اهل نظر گذاشتن نیستم ولی اینقدر حرف شما مزخرف بود که نتونستم جلوی خودمو بگیرم.

    18Thumb up 11Thumb down
    • اولا بنده در جواب یکی از دوستانم ریپلای کردم و محتوای کامنت بنده هیچ ارتباطی به شما نداره که خودتون رو بندازین وسط
     مایل هم نیستم این قضیه تکرار بشه و افرادی مثل شما که با طرز حرف زدنش مشخص شخصه سطح پایینی هست بیاد و ریپلای کنه
     موفق باشید

     15Thumb up 14Thumb down
     • AEM گفت:

      به ثروت و مالت خوش باش دوست سطح بالا!!!!! منم مایل نیستم دیگه وقت و عمر ارزشمندم رو برای پاسخ دادن به افرادی در حد تو و مثل تو هدر بدم!!!!! همینم اشتباه کردم که وقتمو گذاشتم و پاسخ فرد بی ارزشی مثل تو رو دادم.
      فقط میتونم بگم برات متاسفم…

      12Thumb up 10Thumb down
    • Fight Club گفت:

     AEM
     اقای محترم… اول شما الفبای نظر گذاشتن تو فضای مجازی همینطور جنبه داشتن و احترام به نظر مقابل رو یاد بگیر… بعد بیا تو بحث شرکت کن
     قرار نیست که همه تو همه موارد با هم نظر باشیم… اگه هم نظر نبودیم میشه مزخرف به قول شما!
     #احترام

     9Thumb up 11Thumb down
     • legendboy گفت:

      fight club
      دوست عزیز مشکل همین سیاسته غلطه اکتیویژنه
      شما داری میگی “حالا که داره آبکی بخش داستانی رو میسازه بهتره نسازه”
      خوب دقیقا مشکل همینجاست که نباید این سیاست رو پیش میگرفت و یک ip محبوب رو صرفا به یه بازیه تمام آنلاین تبدیل میکرد
      بله حالا که این اتفاق افتاده منم معتقدم قوی کار کرده تو آنلاین ولی دقیقا مشکل قبل از این سیاست هست
      microsoft.xbox one
      دوست عزیز جای دیگم دیده بودم این صحبت رو کردی که “بعضی ها آفلاین بازن جای داستان باز” . حرفت شاید درست باشه ولی به همه تعمیم نده ! بحث سر تمام آنلاین شدن یه فرنچایزی که با بخش داستانی کال آف دیوتی شد ، پس حرف شما اصلا ربطی به این موضوع نداشت، حالا که صحبت آنلاین آفلاین رو کردی میگم
      اولا بنده pc بازم و خب هزینه های سیستم بستن انقدر بالاست که تهیه بازی اونم با تخفیف از استیم در کنار اون بیشتر شبیه شوخیه !
      دوما من از سال ۸۰ که بازی کردن رو با pc شروع کردم اصن چیزی به اسم بازی آنلاین نبود، پس من از نسل بازی های داستان محورم (هرچند داستان سطحی و معمولی) و همیشه خواهم بود
      سوما الان به علت مشغله کاری نهایتا بتونم هفته ای ۶ ساعت به زور بازی کنم که ترجیح میدم این تایم رو اختصاص بدم به بازی هایی که در کنار سرگرمی یه داستانی رو برام روایت میکنه و به یه سرانجامی میرسه، نه اینکه این وقت محدودم رو بزارم برم توی مپ چند نفر رو بکشم و هیچ آورده ای از لحاظ ذهنی برام نداشته باشه !
      درسته که گیم هدف اولش سرگرمیه ولی زمان میشه اسمش رو گذاشت “هنر” که آورده ای برای انسان داشته باشه، چه نیاز به اتصال دائم اینترنت داشته باشه چه نداشته باشه !
      پس دوست من مقوله “داستان” با “آفلاین” برای خیلی ها مثل من هیچ ارتباطی به هم نداره

      15Thumb up 0Thumb down
      • legendboy گفت:

       این رو هم اضافه کنم بنده هیچ مشکلی با بازی هایی که از ابتدا آنلاین بودن و یا بخش آنلاینش همیشه میچربیده به داستانش (نظر شخصی بتلفیلد!) ندارم و گاهی اوقات تجربه هم میکنم
       مثلا خیلیا به بتل رویال خورده گرفتن ولی من پابجی رو به شدت دوست داشتم و ازش حمایت میکنم
       حتی بازی محیرالعقولی ! مثل فورتنایت که چیزی از این گیم هیچوقت نفهمیدم ! مشکلی ندارم و میگم برای ادامه حیات دنیای گیم این نوع بازی ها لازمه (در حد و جایگاه خودش البته)
       ولی بحث یه ip آمیخته شده با داستان از این ماجرا حسابی جداس …

       12Thumb up 0Thumb down
       • AEM گفت:

        داداش ولش کن اینارو. این دوست عزیز microsoft.xbox one
        توهین میکنه و مزخرف میگه بعد تازه طلبکار هم میشه.مزخرف با ادبانه ترین کلمه ای بود که می‌شد در جواب توهین ایشون گفت چون واقعا هم داره مزخرف و چرت و پرت میگه چی میشد جاش به کار ببرم تا حق مطلب ادا بشه؟؟؟ همونطور که شما گفتی بار اولشم نیست که این مزخرفو میگه. توهین از این بزرگتر؟؟؟بعد تازه خودشو منطقی و حق به جانب هم میدونه. کاش همه کاربرا مثل شما منطقی و با اخلاق و عاقل بودن. دقیقا منم نظرم مو به مو با نظر شما یکیه. من توهینی به بازی های آنلاین و آنلاین بازا نکردم و همونطور که گفتم خودمم بازی می‌کنم بلکه جواب توهین زشت ایشون رو دادم. ولش کن داداش بذار به ثروتش خوش باشه ما هم که از آنلاین و افراط توشون انتقاد میکنیم و بازی های داستانی رو بیش تر میپسندیم فقیریم و بدبختیم و آفلاین بازیم و نمیتونیم آنلاین بازی کنیم!!!!! کار این آدم از تاسف هم گذشته… چی بگم…

        10Thumb up 5Thumb down
      • نه داداش منظور من کلی هست شما که تاج سری Yes Yes
       دقیقا درست گفتید من قبلا هم در پستی این موضوع رو بیان کردم بودم و دلیلش شعار های عده ای هست که مدام در سایت داریم میبینیم ودلیل عمدش به خصوص در کنسول گیمرها همون دلایلی بود که در بالا گفتم
       خیلی ها اصلا مزه انلاین رو نچشیدن بتلفیلد۴ نزدن که ببین چقدر میتونه لذت بخش باشه
       بحث سره اینه داستانی که بخواد در حد ride to hell باشه همون بهتر که نباشه
       همین بازی قبلی تری ارک یعنی black ops 3 که اتفاقا بخش داستانی هم داشت اما چند نفر راضی بودن؟؟
       بتلفیلد۱ یا بتلفیلدv داستان هم دارن ولی چند نفر راضی هستن از داستانش؟
       سازنده اگر توانایی ساخت کمپین خوب نداره خب همون بهتر که نسازه
       ۳۴۳ اگر توی هیلو اینفینیت باز کمپینی در حد هیلو۵ بده ولا من ازش کمپین نمیخوام
       اصرار برای داشتن کمپین زورکی وقتی سازنده تواناییش رو نداره به نظرم بیخوده
       الان بازی جدید بایوور (انتم خودمون) تمام انلاین هست ولی قول بهت میدم ۹۰ درصد از افراد این سایت بازیش نمیکنن دلیلش دقیقا همون دلایل هست که گفتم وگرنه دلیل نداره طرف خودش رو از ساخته بایوور محروم کنه فقط چون داستان نداره یا بهتره بگم افلاین نداره
       هنر ساختن هم به نظر من کار هر استودیویی نیست و با صرفا یک بخش داستانی ۵ ساعته هنر خلق نمیشه
       هنر رو ارکین با دیس انرد خلق کرد
       راکستار با RDR 2 خلق کرد
       سانتا مونیکا با گاد خلق کرد
       بانجی با هیلو خلق کرد
       کپکام با اویل خلق کرد
       اپیک با گیرز خلق کرد
       و……
       ولی همه قرار نیست با صرفا یه بخش داستانی هنر خلق کنن
       یوبیسافت با واچ داگز که افلاین هست هنری خلق نکرد فقط یه کمپین داستانی ساخت همین
       و هزاران مثال دیگه

       6Thumb up 7Thumb down
       • legendboy گفت:

        حرف شما کاملا متینه
        همین بازی هیلو اگه سازندش به این نتیجه برسه که تمام تمرکزش رو آنلاین بزاره به جای یه کمپین سطح پایین و یه آنلاین بینظیر خلق کنه طبق نظرت کار بهتری کردن ولی هم شما هم من میدونیم که این ضغف سازندس که از دنیای گسترده هیلو نتونسته مثل نسخه های قبلش یه داستان برازنده انتخاب و روایت کنه پس دیگه ۳۴۳i رو بعنوان یه سازند کاربلد تو ذهنت میاری پایین، دقیقا اکتیویژن هم همین هست
        ولی من ww2 رو با اینکه کمپین کوتاهی داشت
        دوست داشتم چون روایت جذابی داشت ولی bo3 یه فاجعه بود و به حال شرکتی که از mw رسیده به اینجا باید گریست
        در کل اون دوستانی رو هم که صرف آنلاین بودن بازی اونو میکوبن ول کن برادر بحثشون جداس !
        در مورد مثال هات باهات موافقم و به شخصه مثلا اگه یه روزی بتلفیلد رو تمام آنلاین ببینم به نظرم کار عاقلانه ای کردن چون در داستان هیچ وقت در حد و اندازه کالاف و شوترهای داستانی بینظیر نبوده !

        6Thumb up 0Thumb down
   • Amirdt2 گفت:

    کلا دیگه تصمیم گرفتم کمتر نظر بدم اما باید اینو میگفتم که محمدرضا با کامنتت سر تجربه ی آنلاین نکردن بعضی ها و این که میان در مورد همون بازی که تجربه نکردن نظر میدن به شدت موافقم !
    نه فقط بازی های انلاین بلکه سر خیلی از بازی های افلاین محور و یا بازی های داستان محور هم همینطورن!
    حالا به هردلیلی
    مثل شرایط افتضاح اقتصادی (برای همه هست )
    یا شرایط پینگ و …
    و یا اینکه از کاور بازی خوشش نیومده نرفته بخرهNeutral
    سر rdr2 و خیلی از بازی ها همین هست
    مثلا طرف rdr2 رو داره میکوبه و وقتی ازش سئوال میپرسی بلد نیست جواب بده اخرش میگه بازی نکردم !
    خوب تو که بازی نکردی سیب میخوری میای ایراد میگیری!
    با ۲ ساعت بازی کردن هم نمیشه که بگی تمام جوانب بازی رو فرا گرفتم!
    سر گوتی شدن اورواچ تمام دنیا میگن این بازی خارق العادس
    طرف توی سایت تا حالا انلاین بازی نکرده میاد میگه حق اورواچ نبود! یکی نیست بگه اخه تو که افلاین پلیری چی میگی این وسط ؟
    ادم همیشه باید دوتا بازی رو که تجربه کرده باهم مقایسه کنه
    از نظر من اورواچ بهترین بازی سال ۲۰۱۶ بود و با تجربه ی آنلاین بازی باید بگم به شدت معتاد کننده و استراتژِی و از نظر همکاری هم عین وارکرفت و دوتا ۲ میمونه که تا همکاری نکنی هیچ کاره ایی نیستی!
    کسی حرفی نداره به خدا
    عناوین انلاین جای خود
    عناوین افلاین جای خود
    باید فرهنگ بعضی گیمر ها بره بالا و بفهمن تا وقتی یه بازی رو تجربه نکردن یا اگه انلاین بازی نمیکنن از بازی ایراد نگیرن !
    من فورت نایت رو بازی کردم و به خاطر عدم اون همکاری که در بهترین بازی انلاین زندگیم یعنی dota 2 دیدم ازش خوشم نیومد
    dota2 از نظر من یه بازی کاملا بی نقص در زمینه ی انلاین بود (جا از بالانس نبودن که خب تمام بازی های انلاین همینطورن و به مرور با اپدیت رفع میشن اصلا این قضیه ی dt2 در اصل همون dota2 هست که توی ایدی من در بازی بود )
    من از بازی هایی که به شدت به همکاری وابستن مثل همین dota2 خوشم میاد و سلیقه ی منه و به نظرم فورتنایت بازی خوبی برای شخصی با سلایق من نبود با اینکه توی ۵ بار بازیم ۲ بار تونستم اول بشم اما نمیتونستم باهاش ارتباط بگیرم!
    black ops 4 هم بی شک یکی از بهترین انلاین های امسال رو ارائه داده و اگه سازنده نمیتونه داستان خوبی پیاده کنه همون بهتر که پیاده نکنه !
    من با اینکه سازنده بدون دلیل یه ip داستان محور رو انلاین محور خالص کنه مخالفم اما وقتی داستان نداره !!!!

    6Thumb up 3Thumb down
 12. legendboy گفت:

  نکته مهم اینه که برای کمپانی هایی مثل اکتیویژن هر جایی که پول بیشتری باشه اونام تو اون جبهه هستن !
  یعنی مثلا اگه زمانی فرا برسه که بازی های داستان محور از بازی های آنلاین پر فروش تر بشه و بازی های آنلاین از بورس بیوفته شک نکنید کالاف بعدی تماما داستانی خواهد بود !

  22Thumb up 0Thumb down
 13. 10100 گفت:

  بعد از ۵ دقیقه بازی کردن ازش اومدن بیرون و به خودم توهین کردم . یادش به خیر یه موقعی بود اصلا نمیدونستیم بخش چند نفره چی هست و حتی روش هم کلیک نمکیردیم الان همه منتظر یک EPIC VICTORY ROYAL هستن در صورتی که من هنوز منتظرم چهره کاپتان پراس رو دوباره ببینم و قهرمان های جدید ای سری اما حیف …

  21Thumb up 1Thumb down
 14. Farshidmc گفت:

  Fallout 76 قشنگ میگه که بازی افلاین وقتی انلاین میشه چه اتفاقی میوفته
  یک شاهکار چی شد بهش

  22Thumb up 0Thumb down
 15. mamad1166 گفت:

  این وسط نابودی یک سبک پر طرفدار که خوب هم میشه ازش پول درآورد عجیبه بازیهای کلاسیک سبک شوتر نظامی داستان رو رها کردن و رفتن سمت آنلاین با اطمینان میشه گفت در حال حاضر هیچ شوتر نظامی اول شخص داستان محوری نیست !!! و عجیب اینکه اگر بازی خوبی ساخته بشه فروشش تضمین شده هست! یعنی یک شوتر نظامی خوش ساخت داستان محور که تمام تمرکزش روی بخش داستانی بوده به اندازه اسپایدر من و گاد اف وار و اساسینز و بتمن و …. نمیفروشه ؟؟؟ عجیبه!!!

  5Thumb up 0Thumb down
 16. pc and ps4 گفت:

  بازیی های انلاین خوبن اما تا حالا بازیه انلاینی نداشتیم که:

  حس ماجراجویی که بازیی هایی مثل tlou و گاد و…. میدن رو داشته باشه
  گرافیکی حداقل در حد horizon یا uncharted و….داشته باشه
  گیم پلی فوق العاده مثل gears یا god داشته باشه

  و در اخر

  داستان

  13Thumb up 5Thumb down
 17. fox hunter گفت:

  سلام.هیچ وقت داستان از بین نمیره درک این خیلی ساده است.

  12Thumb up 0Thumb down
 18. majid suzuki گفت:

  بازی های جدید همش دارن رو انلاین مانور میدن یاد قدیما بخیر اینجوری پیش بره دیگه باید رفت سراغ قدیمی ها چند تا رو معرفی میکنم که سگشون میرزه به بازی های ابدوخیاری امروزی ubersoldier-Rogue Trooper-The Stalin Subway-bionic commando 2009-Kane & Lynch1 , 2-Stranglehold (video game)-Dark Sector-psi-ops: the mindgate conspiracy-the suffering به من که خیلی حال داد

  3Thumb up 2Thumb down
 19. zotc گفت:

  هیچ وقت دوران بازی های داستان محور تموم نمیشه برای مثال The last of us 2 که مورد انتظارترین بازی ۲۰۱۹ به حساب میاد.

  9Thumb up 2Thumb down
 20. Dead stranding گفت:

  صنعت گیم هر قدمی که به سمت آنلاین بودن برداره چند قدم بیشتر به سمت بازی های داستان محور برمیداره

  4Thumb up 3Thumb down
 21. ALIREZA.PC گفت:

  این یه فاجعس یه فاجعه!!!!
  این یعنی تبدیل شدن هنر گیم به یک ماشین پولسازی !

  10Thumb up 2Thumb down
 22. DeadSpace گفت:

  من طرفدار آفلاین و داستان محوریت هستم، آنلاین چی بشه! ولی حیف و افسوس برای COD Frown Neutral

  11Thumb up 1Thumb down
 23. Keyhan.h گفت:

  من ۲۵ سالمه و از همون دوران طفولیت به گیم علاقه داشتم. بهترین خاطراتمم با بازی هایی مثل رسیدنت اویل ۳ داینو کریسیس ۱-۲ igi و جی تی ای ۳ و وایس سیتی مکس پین و… بوده.واقعیت تلخی که وجود داره اینه که واسه اکثر همین ملت همیشه در صحنه و قضاوت کننده ما که میان ب بازی انلاین بدو بی راه میگنو فاز گیمرو داستان محور باز میگیرن اگه سیستم حرفه ای پول بازی اورجینال و اینترنت پر سرعت در دسرس داشتن همین حرفارو علیه بازی های افلاین میزدن. (کسل کنندسو مدتش کوتاهه تکراری میشه و این حرفا) واقعیتش اینه بازی با هوش مصنوعی یا رباط هیچوقت اون هیجان و لذتی رو منتقل نمیکنه وقتی میدونی حریفت انسانه… منکر شاهکار های داستان محور نمیشمو همیشم طرفدارشون بودن ولی وقتی به بازی انلاینی مثل دیویژن اعتیاد پیدا کردم دیگه حتی سراغ اخبار بازی های جدید نرفتم اونقد لذت رقابت با بقیه گیمرا درگیرم کرده بود… بیاین با توجه به شرایط اجباری که داریم قضاوت نکنیم. بازم میگم طرف صحبتم با همه نیست. اونایی رو میگم که دستشون به گوشت نمیرسه میگن پیف پیف چربه.

  6Thumb up 6Thumb down
 24. PC FAN گفت:

  بازی های داستانی همیشه هستند اما بازی های آنلاین پس از مدتی از خاطرات گیمرها پاک میشن Cool

  0Thumb up 0Thumb down
عضویت در سایت

Register For This Site

دریافت رمز جدید

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت