گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

روزی روزگاری: سرباز کماندار عرب | نقد و بررسی بازی Stronghold Crusader

روزی روزگاری: سرباز کماندار عرب | نقد و بررسی بازی Stronghold Crusader

به یاد قدیم ها. به یاد گذشته ها که همه چیز رنگی تر و زیبا بود. همه چیز از یک سی دی شروع شد! البته نه از آن سی دی هایی که شما فکرش را می کنید! یک سی دی سفید رنگ اندکی کهنه که رویش نوشته شده بود قلعه و زیر آن عبارت یک کد ده پانزده کاراکتری بود. کدی که هنوز هم فکرش را که می کنم خنده ام می گیرد که چطور باید کد نصب بازی را وارد کرد در حالی بازی در حال نصب شدن از همان سی دی است !

واقعا هیچ شانسی ندارن، حتی اگر هم دیوار ها رو پایین بیارن. این نمونه یک روش اشتباه برای حمله به چنین قلعه ای است

 

اولین بار نصب کردن بازی همانا و از کار و زندگی افتادن همانا. این بازی با هر چیزی که تا قبل از آن دیده بودید فرق داشت. در اوج سادگی، دنیایی از طراحی های خاص نظامی و سیاسی نهفته بود. عنوانی که شاید در سعی داشت در آینده بهتر هم شود ولی جز پسرفت چیزی با خود به همراه نداشت.

دنیای Stronghold دنیای زیبایی در اروپای شرقی و خاور میانه را به تصویر می کشید که سعی داشت یکی دیگر از بزرگترین نبرد های بشری، یعنی جنگ های صلیبی را به تصویر بکشد. در این دنیای در باطن بی رحم، جنگ بر سر دین است. عده ای مسلمان و عده ای دیگر مسیحی و تمام جنگ آن روز دنیا فتح سرزمینی مقدس  بود.

بازی همچون دیگر عناوین مطرح آن روز ها، یک استراتژی هم زمان بود. در این جا شما می توانستید یک حاکم ظالم باشید که با زور و تهدید مردمتان را در سر جایشان نشانده اید یا این که با رافت با آن ها رفتار کنید. همین تصمیم ها بود که این عنوان را در چیزی در حدود ۱۵ سال پیش به این جا رساند که هنوز هم این بازی به عناون یکی از بهترین ها در میان خاطرات کودکیمان حظور دارد.

سبک بازی در کل به این صورت است که پیش از شروع بازی، شما می توانید نسبت به تیم بندی اقدام کنید. هر تیم می تواند شامل ۱ تا ۷ عضو باشد و در کل هم هر  مسابقه شامل حداکثر ۸ عضو مختلف است. البته معمول ترین کار در این بازی تقسیم تیم ها به دو تیم ۴ نفره یا بازی در یک نقشه ۸ نفره با وجود دو تیم ۳ نفره بود. جدای از تقسیم تیم ها، بحث دیگر افراد حاظر در بازی بود که بسته به این که بخواهید با بات بازی کنید یا انسان واقعی ( بازی از مولتی پلیر آنلاین و تحت شبکه نیز پشتیبانی می کند) و اگر تصمیم میگرفتید با بات بازی کنید، انتخاب هم تیمی ها بسیار مهم بود که در ادامه به معرفی انواع مختلف آن خواهیم پرداخت. در هر صورت جدای از تقسیم تیم ها، مهم ترین نکته پیش از شروع بازی، تقسیم منابع بود و به این صورت عمل می کرد که اولا شما می توانستید تعریف کنید که از بین پول یا سرباز در اغاز بازی یکی را انتخاب کنید که البته پول انتخاب بیشترین بود و در ثانی این که کفه ترازو به نفع بازی بازان انسانی باشد یا کامپیوتر از این منابع اولیه بهره بگیرد.

اما به  محض آن که بازی شروع شود. این جا است که تمام زیبایی Stronghold ناگهان به شما نمایش داده می شود.  با شروع بازی همیشه دو کار اولیه باید انجام دهید. یکی این که انبار برای نگاه داشتن مواد خام درست کنید و دیگری تولید انبار مواد غذایی آماده است. اولی از این جهت مهم است که به صورت منطقی برای هر فعالیتی شما نیاز به منابع خام دارید و دیگری از این جهت مهم است که برای هر فعالیتی به نیروی انسانی نیاز دارید و مردم گرسنه قطعا برای شما هیچ کاری نخواهند کرد. می توانید به هر تعدادی که نیاز دارید از این انبار ها تولید کنید که تعداد بیشتر اینا ها از این جه به شما کمک می کند که در زمان محاصره دشمن، مدت بیشتری می توانید تجهیزات ساخت و ساز یا غذا برای مردم داشته باشد. جدای از این ها شما به انبار برای نگهداری تسلیحات، در صورتی که خودتان بخواهید آن ها را تولید کنید یا خزانه برای طلا ها هم نیاز دارید که این مورد به صورت پایه در خانه حاکم سرزمینتان نگهداری می شود!

یکی دیگر از بی خود ترین فرماندهان بازی

پس از رد شدن از این مرحله ساده، حالا کار اصلی شروع می شود. شما باید هم ارتشی قدرتمند برای نابود کردن دشمنان ایجاد کنید، هم مردمتان را راضی و سیر نگه دارید و در عین حال هم قلعه ای مستحکم برای جلوگیری از نفوذ دشمنان به قلب سرزمینتان ایجاد کنید. چیزی که سبب می شود خیلی ها در بازی شکست بخورند عدم توانایی ایجاد یکی از اظلاع این مثلث است. برای راضی نگه داشتن مردم کاری ساده تر از بقیه خواهید داشت. برای این کار فقط کافی است مالیات منصفانه بگیرید ( یا حتی یارانه دهید !)، شکم مردم را سیر نگه دارید، یا برای نگه داشتن مردم در حد و حدود خودشان، آن ها را بترسانید یا اگر حاکم خوبی باشید می توانید اسباب شادی آن ها را نیز فراهم کنید. همچنین هر زمان هم که نیاز به مردم بیشتری برای ارتش یا کارگر نیاز داشتید فقط کافی است که تعدادی خانه بسازید تا به جمعیت شما افزوده شود.

در این بخش برای مالیات شما چندین گزینه پیش رو دارید. یک این که مالیات نگیرید که مردم را واقعا خوشحال خواهد کرد. دومین حالت این است که مالیات سنگینی تعریف کنید که مردم به سختی توان پرداخت آن را داشته باشند و با روش های دیگری مردم را راضی نگه دارید. یکی از کار هایی که می تواند مردم را زیر مالیات سنگین راضی نگه دارد، ایجاد بنا های تفریحی مانند بار و یا پارک است. روش های دیگر و پیچیده تری نیز برای این کار وجود دارد که می تواند شامل ترکیبی از ایجاد های بنا های شکنجه در ملا عام برای ترساندن مردم یا افزایش سهمیه غذایی هر نفر است ولی باید در نظر داشته باشید که در صورتی که راه اول را انتخاب کنید، در صورت کاهش مقدار رضایت عمومی، با سرعت بسیار بالاتری مردم از قلعه شما فرار می کنند و انتخاب راه مهربان تر سبب می شود که مردم زیر فشار هم باز تا زمان بیشتری به شما وفادار باقی بمانند. راه مهم تر این است که حتی بتوانید یک چرخه اقتصادی کامل تشکیل دهید و با صنعتی کردن قلعه و با ایجاد منابع مختلف و فروش ان ها منبع درآمد ایجاد کنید و پس از تامین هزینه های لشگر، حتی مبلغی را نیز به مردم پرداخت کنید تا در شرایط بد اقتصادی که نیاز بیشتری به کمک آن ها دارید، ان ها نیز در کنار شما باقی بمانند چون در زمانی که قلعه شما از هر سو زیر بازی محاصره است و منابع غذایی در حال ته کشیدن، اندک وفاداری مردم که نتیجه اش وجود نیرو ی انسانی در این شرایط سخت است، مهم ترین عامل برای زنده ماندن است.

در کنار این ها صنعت بازی به چندین زیر مجموعه نیاز دارد که شامل سنگ برای ساخت قلعه، آهن برای ساخت ارتش، غذا برای مردم و چوب برای ساخت و ساز های ساده است. هر کدام از این منابع از طریقمنابع تجدید پذیر تامین می شوند و اکثر ان ها هیچگاه پایانی ندارد به جز چوب که با تلنگری به انسان ها بازی نشان داد که در صورت مصرف بی رویه،  درختان تمام می شوند و در صورتی که دیگر درختی در دنیای بازی وجود نداشته باشد، هیچ درخت جدیدی نیز رشد نمی کند. البته اکثرا از نیمه بازی به بعد بحران چوب به وجود می آید که راه حل آن نیز فقط تامین آن از طریق معامله چوب با سنگ یا آهن است که راه سریعی برای دریافت آن به شمار می آید.

صنایع بازی شامل استخراج سنگ و اهن، به نیروی انسانی نیاز دارند. این صنایع فقط بر روی رگه های سنگ یا آهن قابل ساخت هستند که با اندکی تمایز رنگ به راحتی قابل شناسایی هستند. شما می توانید این ساختمان ها را در هر جایی از نقشه قرار دهید ولی نکته آن است که اگر مسیر انتقال این تجهیزات به سمت قلعه شما نا امین باشد، امکان کشته شدن نفرات شما و در نتیجه نرسیدن به منابع نیز وجود دارد.

برای ساخت قلعه چندین راه دارید. یکی آن که قلعه ای ساده به شکل یک مربع کوچک با چهار برج و یکی دو عدد دروازه درست کنید یا این که سعی کنید یک قلعه بزرگ با ده ها راه و دالان و چندین و چند منطقه کوچک و بزرگ و تعداد زیادی برج ایجاد کنید. همه این تصمیمات بر عهده شما است ولی چیزی که سبب می شود شما بتوانید به این مهم برسید اولا سبک بازی است. اگر قرار باشد با کامپیوتر مسابقه دهید، ان موقع است که استعداد معماری درونی همه ما به اوج رسیده و شاهد قلعه های زشت و زیبا هستیم ولی اگر در برابر انسان های دیگر قرار بر بازی باشد، در اکثر مواقع سنگ ها فروخه می شوند تا هزینه ساخت ارتش ها تامین شود و کار دشمن را یکسره کرد. علاوه بر خود بدنه قطعه، شما می توانید انواع و اقسام تله های مختلف را در دور تا دور قلعه بکار ببرید که این ها شامل خندق پر از آب، روغن داغ و یا قیر بر روی زمین برای به آتش کشیدن دشمنان، سگ های گرسنه و وحشی یا تله های ساده است که تمام این ها به شدت کار آمد هستند. البته برای ساخت تله ها، علاوه بر منابع، به نیرو نیز نیاز دارید و افراد شما باید قطعه به قطعه نسبت به ساخت برخی از آن ها مانند خندق ها اقدام کنند. البته دشمنان نیز برای عبور از موانع اصلی و فرعی و مهمترین ان ها یعنی دیوار های شما، چند راه دارند که یکی می تواند شامل استفاده از شمشیر زن ها برای خراب کردن دیوار ها، یا استفاده از تجهیزات دور برد است که این نیرو ها نیز داستان خودشان را دارند.

این طرف که پایین سمت راست نشسته واقعا من رو دق می داد انصافا نمیشد یه نفر با قیافه بهتر طراحی می کردن

دیگر نکته مهم در بازی ساخت ارتش است. برای انکار شما دو حالت دارید. یک این که ارتش خود را خودتان ذره ذره بسازید یا این که با یک فعالیت اقتصادی و از راه دیگر هزینه ساخت لشگریانتان را به دست آورید. در راه اول اگر شما به دست خودتان ارتش را بسازید، علاوه بر آن مه توانایی ساخت نیرو های قدرتمند تر و بیشری را دارید، علاوه بر آن توانایی به خدمت گرفتن مردم و در ننتیجه کسب مالیات بیشتر را نیز دارید ولی در راه دوم فقط افراد بیکار را می توانید به خدمت بگیرید ک بعد از ثانیه ان ها مجددا با افراد دیگری جایگزین می شوند. در نتیجه علاوه بر هزینه کمتر و اشتغال زایی، نیرو های متنوع تر و بهتر سبب می شوند. نیرو های بهتر به تجهیزات بهتر و گران تر با زمان ساخت بیشتر نیز نیاز دارند و همواره ساخت کمان داران و نیزه داران بسیار ساده تر از نیرویی مانند شوالیه یا شوالیه سوار کار است. در کل نیرو های بازی بسیار متنوع و در عین حال بالانس هستند. جدای از نیرو های جنگنده اصلی، در بازی تعدادی نیروی متخصص نیز دارد که توانایی ساخت تجهیزات دوربرد مانند منجنیق یا دیوار کوب را دارند که هم برای دفاع و هم برای حمله بسیار کاربردی هستند. در کی یکی از مرسوم ترین در عین حال راحت بازی، خراب کردن دیوار های دشمن با منجنیق های تهاجمی، فرستادن کمان دار ها برای کشتن باقی مانده و در نهایت فرستادن تبر داران و شمشیر زنان برای نهایی کردن کار است.

یکی دیگر از ویژی های مهم بازی که پیشتر به ان اشاره شد، هوش مصنوعی است. ممی توانید در چندین نوع مختلف و از هر کدام چند عدد متحد یا دشمن برای خود بسیازید که هر کدام از آن ها راه و تاکتیک دفاعی و حجومی خود را دارند و هر کدام نیز سربازان مختص به خودشان را نیز تولید می کنند. به طور مثال صلاح الدین یکی از نیروهایی است که می تواند متحد خوب یا دشمنی قوی برای شما باشد. این فرمانده به شدت تهاجمی است و علاوه بر آن قلعه های مستحکم و در عین حال نسبتا ارزانی نیز می سازد که می تواند به راحتی در برابر دشمنان مقاومت کند. در سوی دیگر فرمانده ای به نام Rat یا خلیفه قرار دارد که نه قلعه خوبی می سازند و نه به درد کمک می خورند. البته در این میان نیروهای متوسط یا بسیار قوی نیز وجود دارد که نمایندگان نیروهای متوجه شامل پیگ و ریچارد هستند که با ارتش های قوی و قلعه هی نسبتا مستحکم توانایی دفاع و حمله مناسبی دارند و در سمت دیگر باید به ولف به عنوان یکی از پر قدرت ترین فرماندهان اشاره کرد که اگر به خوبی کنترل نشود حی توانایی نابود کردن شما را نیز دارد. البته این فرماندهان هر کدام ساختار خودشان را ندارند و تعدادی از آن با افزایش هم خانواده هایشان، طرح های جدید تری برای قلعه های خود ارائه می کنند که قطعا جذاب هستند، البته به شرطی که موفق به نهایی کردن قلعه نیز بشوند.

در پایان باید گفت که Stronghold بازی ای برای ۱۰ یا ۱۵ سال پیش نیست. این بازی در هر زمان و هر روزی قابل اجرا است حتی همین امروز. این بزای ترکیب فوق العده از چندین عنصر مختلف سیاست، اقتصاد و نبرد بود که نه بسیار سطحی و بیکاربرد بودند و نه بسیار پیچیده و خسته کننده. چدای از آن لذت بازی به همراه  آن دوبله قدیمی فراموش نشدنی است و تجربه مجدد شندین عبارت ” سرباز کماندار عرب” که به حق بهترین نیروی بازی بود، فراموش نشدنی است و با هر بار شنیدن این عبارت قشنگ ۱۰ سال در زمان به گذشته سفر می کنیم. اگر هنوز هم این عنوان را تجربه  نکرده اید، با حجمی اندک شما هم به ارتش قلعه بازان بپیوندید.

12345678910(47 رای, میانگین آرا 9٫32 از 10 )
Loading...
نظرات

 1. shinada_hanzo گفت:

  پدر نوستالژی
  دارینوس خدا پدرتو بیامرزه با دوبله هات

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 236Thumb up 4Thumb down
 2. moj45taba گفت:

  با این نقدی که نوشتین امروز میرم باز نصب میکنم من که فقط سوارکار عرب میساختم کلا عربا تو این بازی بهتر بودند تجهیزات که نمیخواستند قویتر هم بودن

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 70Thumb up 3Thumb down
 3. John Reese گفت:

  سرباز کماندار عرب Grin Grin
  یادش به خیر دارینوس
  هنوز هم فعالیت دارن؟

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 80Thumb up 0Thumb down
 4. jgjg گفت:

  سرباز کماندار عرب!
  بررررررده!
  شمشییییرزن!
  من از متحدانم انتظار یاری دارم آقای یاد دارم!
  لنصافاً بازی فوق العاده خوب و خلطره انگیزی هستش‌. بسیار خاطره لنگیز. از آقای باجلان نهایت تشکر رو دارم. بابت نقد چنین عنوان فوق العاده ای‌.

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 62Thumb up 1Thumb down
 5. mohammad1380n گفت:

  یکی از بهترین بازی های عمرم Cry Cry

  24Thumb up 0Thumb down
 6. first hunter گفت:

  وای عجب بازی ای نقد کردید Grin
  اخ اخ دوباره هواشو کردم چه ترفندایی که سر بازی نمیزدیم
  جلو سنگ سازیا دیوار میکشیدیم بعدش سنگاشون تلپورت میشد رو گاوا یا جلو دروازه ها دشمن نونوایی میزاشتیم سربازاش نتونن بیان بیرون ROTFL خدایی مدت زمانی که این بازی منو سرگرم کرد چند برابره مولتی پلیرایی هستش که اینروزا عرضه میشه لامصب اصلا امکان نداشت ازش خسته شی حیف که نسخه های بعدی گند زدن

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 30Thumb up 0Thumb down
 7. ALADARGUITARIST گفت:

  یک زمانی این بازی ها خیلی معروف بودن و اتفاقا نسخه دوبله فارسی هم داشتن.حرف G بزرگ علامت شرکت ماگماسافت روشون بود.یک تعداد بازی هم دوبله سریر بود.یادش بخیر اون زمان بازیهای استراتژیک زیاد بودن و خیلی هم طرفدار داشتن.

  17Thumb up 1Thumb down
 8. aet گفت:

  دقیقا یادمه دومین بازی ای که رو pc بازی کردم بعد از IGI.
  تا چندین ساعت تجربه رو این بازی دارم ولی تجربه اصلی من رو نسخه دوم این بازی هستش!
  یه تکنیکی بود رو نسخه دوم این بازی. حدود ۲۰۰ تا از اون تبرپرتاب کن ها میساختین، میبردین رو مقر اصلی، و مهم نیست چی. حتی اگه ۳۰۰ تا شوالیه هم میومد داخل قلعه، شما شکست نمیخوردین Cool
  کلا بازی های استراتژی قدیمی یه این چنین قوانین و تکنیک های بامزه ای داشتند. مثلا ۱۰ تا فیل رو میشه سوار کشتی کرد. ۱۱ تا سرباز رو نه Grin

  32Thumb up 9Thumb down
 9. soheil.t73 گفت:

  اخ اخ اخ واقعا نوستالژیه این بازی Cry Cry
  یادش بخیر چقدر جنگ های صلیبی با دوبله دارینوس میچسبید مخصوصا اینکه مرحله ایی میرفتی و وقایعی ک اتفاق افتاده بود و میفهمیدی با دوبله چقدر خاطره دارم با این بازی فقط و فقط هم همین نسخه ولا غیر Cry Cry

  این بازی و بازی جنرالز یکی از بهترین بازیای استراتژیکی عمرم بودن البته wow ک جای خود داشت

  19Thumb up 1Thumb down
 10. mamadtala17 گفت:

  “مادرم گفته بود بیشتر مواظب خودم باشم….شاید زندگی بعدا بهتر بشه!!!”
  عاشقشم یعنی بازی بود که بچگی منو ساخت خیلی باهاش خاطره دارم
  ازنسخه های بعدی فقط شماره دو و لجند بهم چسبید ولی نه به اندازه این

  13Thumb up 0Thumb down
 11. jackyy گفت:

  Stronghold تو یه کلمه فوق العاده بود دیگه نمیدونم چی بگم خط داستانیشم خیلی خوب بود هم یکش هم دوش واقعا استراژی تو بازی حرف اول و میزد دوبلشم که همه میدونن دارینوس کاراش شاهکار بود
  Wolf: تو از پدرت بهتر مبارزه میکنی
  شخصیت وایکنیگ دو نسخه دومش: در ساخته قلعتون بیشتر دقت کنید(خنده)
  خلیفه: تو منتظری پایان عمره مرا ببینی, مطمئمن باش که اجازه نخواهم دادم
  و و و… خیلی دیالوگ خاطره ساز
  حتی تو نسخه دومش یه جاهایی بود که داستان جدی میشد میتونستی انتخاب کنی که طرف کی و بگیری اسم یکیشون بانو سرین بود فک کنم میتونستی به حکومت وفادار بمونی یا… در مورده این بازی خیلی میشه نوشت ولی آخره همشون یه چیزه این بازی شاهکار بود و واقعا ۱۰ حقشه
  بچه های دارینوسم امید وارم همیشه موفق باشن بازم ازشون دوبله های عالی ببینیم
  آقای باجلان دست شماهم درد نکنه که رفتی سراغ خاطراتمون من هنوزم بازیش میکنم اگه میشه یه سر بهigi هم بزنید این بازیم شاهکار بود واقعا

  17Thumb up 0Thumb down
 12. Heydar M-A گفت:

  من عشق سرباز گرز دار بودم
  یه ارتش پونصدتایی گرزدار رو بردم رو قیر همه سوختن Cry

  25Thumb up 0Thumb down
 13. Fenrir گفت:

  آقا تیتر مقاله عالی بود!
  فقط راوی که با اون صدای خسته اش جملات رو میگفت Grin
  -قلاب سنگ داران عرب
  -سرباز نیزه دار
  -سرباز شمشیرزن
  -نیروی کافی نداریم
  -جمعیت رو به افزایش است
  -دارایی هایمان در حال تمام شدن است
  -طلا مورد نیاز است!

  22Thumb up 0Thumb down
 14. Redemption12 گفت:

  واقعا باید به جای نمره ۱۰ نمره ۱۰۰ رو به این بازی داد انصافا عجب روزگاری بود.به امید یک روز دیگر و جنگ های صلیبی دیگری که ارزش وقت گذراندن با آن را داشته باشد. Cool Yes Yes Yes

  20Thumb up 1Thumb down
 15. Sheriff-Rango گفت:

  خیلی عالی یک نقد همین شاهکار تو گیمفا کم بود که نقدش کردید خیلی ممنون جناب باجلان واقعا یکی از نوستالژیک ترین و بهترین بازی های عمرم هست این بازی.
  و همچنین اسم این بازی Stronghold crusader است نه stronghold خالی ، چون stronghold اولین بازی این سری هست و این بازی چهارمین بازی این سری. Wink

  8Thumb up 1Thumb down
 16. Dexter707 گفت:

  انقد خاطره از این بازی دارم از ۱۲ سال مدرسه رفتن + ۴ سال دانشگاه ندارم Grin

  16Thumb up 0Thumb down
 17. mohireza گفت:

  Question Question ولی یه سوال الان این دقیقا نقد کدوم stronghold هست؟ اسمش stronghold عکساش عکسای Stronghold Crusader 1 بعد توی اون باکس معرفی کوتاه Stronghold Crusader 2 Grin Grin
  به هر حال بازم ممنون بابت نقد یادش بخیر ایران یه انجمن داشت به اسم انجمن قلعه یکی از دلایل گیمر شدن من و خیلیای دیگه همین انجمن و بازی قلعه بود. خدایی فایرفلای چه دورانی ساخته بود Cry خدا بیامرزه این سری رو که دیگه با نسخه ی اخر رسما مدفون شد. بنظرم حالا که بحثش شده این نقدا رو ادامه بدید کل سری رو نقد کنید جذابترم میشه خیلی ممنون Grin Yes

  11Thumb up 0Thumb down
 18. LordMercy گفت:

  من این لعنتی رو با بقیه ی نسخه ها تا Legends دارم

  بنازم به استیم! ….

  ولی خداییش با استاندارد های بازی های rts بخوای ارزیابی ش کنی ا… مدیریت زمان واقعاً سخت ه

  4Thumb up 3Thumb down
 19. ghost.007 گفت:

  ای دمتون گرم یادآوری خاطرات کردین چقد من فحش خوردم از بابام سر این بازی Evil Grin Evil Grin هروقت که پولازم زیاد میشد همش نیرو میساختم بعد اسپیکرم ۲۰ هزاربار میگفت سوارکار عرب سرباز کماندار عرب Laugh بابام این کلمه ها اینقد تکرار شد رفت رو اعصابش هروقت نیرو میساختم بابام فحشم میداد ROTFL ROTFL از دفعات بعدی با اسپیکر خاموش بازی میکردم

  25Thumb up 0Thumb down
 20. amin123 گفت:

  بهترین تیتر تمام ادوار In Love
  یادش بخیر الان نظرات و مطالب رو میخوندم شما چه تاکتیک هایی داشتید Grin من فقط با سوارکار عرب کماندارا ی دشمنو میزدم و با گرزدار همه چیرو خراب میکردم بعد با چند تا سرباز پادشاهشونو ضعیف میکردم و اخر میزاشتم ضربه ی اخرو لرد بیاد بزنه به پادشاه دشمن Laugh Laugh همچین ادم مریضی بودم من

  17Thumb up 0Thumb down
 21. Murder Inc گفت:

  درود بر گیمفا و درود بر آقای باجلان بابت نقد یکی از بهترین بازی های تاریخ و بهترین بازی استراتژیک تاریخ. Heart واقعا این ابر شاهکار لیاقت نمره ۱۰ را دارد. من که هزاران ساعت رو پای این ابر شاهکار گذروندم و هنوز هم ذره یی ازش خسته نشدم. یاد اون شبهای بخیر که پای این بازی صبح میگردیم. Cry
  Cry و لعنت به سازنده های این بازی که نسخه ی اخیر این سری رو اینقدر بد ساختن.

  6Thumb up 0Thumb down
 22. ham0on گفت:

  یادش بخیر یه روز که تازه کامپیوتر خریده بودم بعد از مدرسه (سوم یا چهارم دبستان بودم) رفتم بازی فروشی و یه بازی دیدم به نام قلعه و با دوبله فارسی
  خریدمش و اومدم خونه و نصب کردم. واسه من ۱۰ ۱۱ ساله چه دنیایی بود. مالیات گرفتن یا پول دادن به مردم و نتایجش ! چوب بری و استخراج انواع و اقسام منابع! کشاورزی و تولید گندم و آرد و نونوایی و انبار غذایی که به اون خوشگلی پر میشد. شکارچیان و پرورش نیروهای جنگی! حمله گرگ ها
  من هیچ وقت نسخه بعدی که الان هم نقد شده رو بازی نکردم ولی با این نسخه اولیه که دارینوس دوست داشتنی زحمت دوبلشو کشیده بود خیلی خاطره دارم. واقعا حیف شد این شرکت که دیگه زیاد فعال نیست

  14Thumb up 1Thumb down
 23. ox one گفت:

  من بچه که بودم (۶سال فک کنم) این شاهکارو بازی کردم Yes البته اون موقع هیچی از این بازی نمیفهمیدم اما این جمله رو مغزم هک شد…
  سرباز کماندار عرب

  7Thumb up 0Thumb down
 24. lordhossein گفت:

  به به چه بازی زیبایی چه خاطراتی . اتین نسخه ونسخه ۲ عالی بودن من سی دی داشتم با هم نسب میشدن هر دو هم دوبله به به … (البته من این نسخه رو بازی مکردم استرانگ هولد جنگ های صلیبی رو بازی کردم که همین گرافیک رو داشت و استرانگ هولد ۲ سر ویلیام و اینا

  2Thumb up 0Thumb down
 25. ASSAD گفت:

  یک پیغام از طرف شیر دل :
  کاروان نقد شما رسید متشکرم Laugh

  13Thumb up 0Thumb down
 26. hamidrez گفت:

  من از بین همشون با legends حال کردم خیلی خفن بود هنوز یادمه Neutral Yes

  7Thumb up 2Thumb down
 27. kinghr گفت:

  من که همیشه کشیشه رو یار میگرفتم(اسمش ابت بود)لامصب پول پرست بود خیلی.ممنون بابت نقد و بررسی یاد خاطرات افتادم انصافا که نکته منفی نداشت

  5Thumb up 0Thumb down
 28. گفت:

  هیییی یادش بخیر…یکی از مراحل بازی (اخرای بازی) ۶ به یک بودی در هر صورت باید مرغ میزدی اصلا نمیشد رد کنی…بریم دوباره نصبش کنیم خاطرات زنده کنیم

  6Thumb up 0Thumb down
 29. dead master گفت:

  واقعا ته نوستالوژی است این بازی
  از اولین بازیهایی بود که واسه لپ تاپم گرفتم
  بعدش هم عاشق سری قلعه شدم اغلبشون رو بازی کردم ولی هیچکدوم این نشد
  ۲ این هم خوبه

  2Thumb up 0Thumb down
 30. mjmk گفت:

  سرباز کماندار عرب
  به این میگن یه نوستالژی واقعی Cry

  5Thumb up 0Thumb down
 31. Football gamer گفت:

  ((این جا قرار نمیگیرد))
  این جمله رو اعصاب بود

  19Thumb up 1Thumb down
 32. از شاهکار های قدیمی ۲K Gmaes هنوز این بازی داخل تمام گیم نت های هنوز بازی میکنن هیچ وقت هم قدیمی نمیشه. امیدوارم یک ریمستر یا یک نسخه جدید از این سری بیاد. چقدر دوبله های دارینوس خوب بود خیلی خاطره انگیز بودن.

  6Thumb up 1Thumb down
 33. Yaghi گفت:

  آقا ببخشید اینجا این سوال رو میپرسم.کسی میدونه چرا نمیشه رِینبو بازی کرد؟؟فیتر شده؟؟الان سه روزه میرم تو بازی ارور میده.نمیشه بازی کرد.لطفا یکی جواب بده.ممنون

  2Thumb up 1Thumb down
 34. soroush1331 گفت:

  خار مادر هرچی گیم. هرچی بگم کمه

  5Thumb up 0Thumb down
 35. RE گفت:

  یا خدا این بازی باید در کنار اسطوره هایی مانند زلدا قرار بگیره
  شاهکار ابدی فایرفلایز
  پ.ن : البته فکر کنم سن خیلی ها به ساخت این بازی هم قد نده !

  6Thumb up 5Thumb down
 36. RE گفت:

  بیچاره دارینوس به خاطره ها پیوست !

  یعنی این بازی فراتر از امتیاز ها و دیدگاه هاست

  4Thumb up 2Thumb down
 37. xmen1379 گفت:

  چه بازی فوق العاده ای بود یادش بخیر

  4Thumb up 1Thumb down
 38. A.GAMER.III گفت:

  داداش اونی که نوشتی بی خود ترین،خیلی سرسخت بود.
  مگه میشد بکشیش
  ده بار باید بهش حمله میکردیم تا شکست میخود
  وقتی هم که حمله میکرد با اون سوارکار های عرب پدرمونو در می اورد

  5Thumb up 0Thumb down
 39. Hesam 227 گفت:

  تشکر ویژه از شما
  عنوان فوق العاده ای رو نقد کردید و نمره کاملا منصفانه ست …
  فقط یه سوال
  عکس سوم از بالا
  تو اون عکس جنس بافتها و گرافیک متفاوته ، اسم این نسخه دقیقا چیه ؟ چون من نسخه HD Extreme رو دارم ولی فقط رزولوشن بالا رفته و بافتها تغییری نکردن
  تو این عکس خیلی کیفیت بالا و تمیزه
  میشه دقیقا اسم این نسخه رو بگین شدیدا مشتاق شدم با این گرافیک بازیش کنم
  هر کسی در این مورد اطلاع داره راهنمایی کنه
  تشکر ویژه بابت نقد

  1Thumb up 0Thumb down
 40. farshadx گفت:

  این بازی خیلی عالی بود مخصوصآ با نسخه دارینوس
  اما به نظر من تو این سبک حرف اول و اخر واسه Warcraft 3 بوده و هست ولی تو گیم فا نمره کامل نگرفت
  ولی حالا به قلعه نمره کامل دادین No

  3Thumb up 8Thumb down
 41. navid.bvr گفت:

  سلام بچه ها من دیتای نسخه یوپلی بازی Assassin’s Creed Origins رو دارم.میشه با سی دی اشتراکی اجراش کرد یا فقط با سی دی اورجیناله؟چون نسخه استیمم هست.ببخشید اینجا پرسیدم.نمیدونم از کجا بخرم سی دی کی اشتراکی

  0Thumb up 1Thumb down
 42. ParsaM81 گفت:

  با تک تک جملات برگشتم به اون دورانی که با بی عرضگی رت و خساست خلیفه و اون گرزدارای لعنتی پیگ حرص میخوردم و با معرفت ریچارد و صلاح الدین حال میکردم , از ابوت گرفته که نمیدونم چرا ولی همیشه دلم واسش میسوخت تا فیلیپ با اون قلعه ی چرتش که همیشه هم ادعاش میشد و البته نذیر هم نباید فراموش کرد ک انصافا تنها دشمنی بود که میترسیدم ازش با اون سربازاش ک آخرم نفهمیدم چطوری غیب میشن ( البته معمولا واس تلافی تو بازی بعدی نذیرو مینداختم رو تپه ROTFL )
  دمتونم گرم بابت نقد عالی بود…
  من برم نصب کنم دوباره فعلا Evil Grin

  8Thumb up 0Thumb down
 43. Parsa2002 گفت:

  این سرباز کماندار عرب همش تو ذهنمه .خیلی این عنوان قشنگه و هیچوقت تکراری نمیشه.
  این در کنار gta san جزو اولین بازی هایی بود که تجربه کردم

  10Thumb up 0Thumb down
 44. hcm گفت:

  من که همیشه فقط یه قلعه می ساختم..روش اگه شمشیرزن نمی آوارد فقط کماندار معمولی و اگه می آورد از اونای که چرم می خواستن و با هر تیر سه تا می زدن… آخ این دیالوگBig Frownتو کی هستی که منو به جنگ دعوت می کنی وادعای حکومت این سرزمینون داری..)) ولی انصافا بازی خیلی آسون بود اگه دو سه مرحله دستت می یومد تموتم بود

  3Thumb up 0Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت