#10: فوتبالی برای تمام فصول | نقد و بررسی بازی FIFA 13

۲۱ مهر ۱۳۹۱ - ۱۴:۲۳

بیستمین نسخه از فرانچایز محبوب ورزشی EA در هفته پیش رسما منتشر شد. EA Canada امسال نیز با قدرت ظاهر شد. هر چند در تاریخ 11 سپتامبر نسخه دموی این بازی منتشر شد که شامل تیم های Dortmund ، یوونتوس ، منچستر سیتی ، آرسنال و آ.س.میلان بود. نسخه دموی بازی FIFA 13 به تنهایی  در 3 روز اول انتشار خود، توانست بیش از 2 میلیون بار دانلود شود!

از یک بازی فوتبال ناب چه می خواهید؟ روند بازی غیر قابل پیش بینی ؟ بازی به شدت تاثیرپذیر از حرکات شما باشد؟ در بازی فیفا 13 این دو مورد کاملا رعایت شده است و توازنی بی نظیر بین این دو فاکتور برقرار است.

همانطور که ذکر شد بازی فیفا 13 گیم پلی “غیر قابل پیش بینی” دارد. مسلما این ویژگی به مدد First-touch Control به وجود آمده است.  دیگر بازیکن با قدرت های فرا بشری ( همانند رقیبش! ) پاس های هوایی را به راحتی نمی گیرد و زمانی که با سرعت زیاد می دود نمی توان به راحتی پاس داد. اگر از توانایی های خود برای کنترل بازیکن استفاده نکنید شانس اینکه توپ از تسلط شما خارج شود زیاد خواهد بود.  پس دیگر خبری از توپ های حاضر آماده در میان بازیکن ها نیست. انیمیشن های بازی نیز بهینه یافته است. مثلا هنگامی که در محوطه جریمه هستید و مدافعین تیم حریف شما را شارژ می کنند؛ اگر توپ را از دست بدهید ، بازیکن به داور اعتراض می کند. هر چند این رفتارها در واقعیت امری ساده ایی است ولی در دنیای بازی این رفتارها حاصل زحمت سازنده ها است. به خاطر همین تلاش هاست که این بازی جذابیت و شادابی خود را حفظ می کند.  چندین فاکتور کیفیت First touch شما را تعیین می کند. این فاکتورها عبارتند از : سرعت پاس دادن ، سرعت بازیکن ، چرخش توپ و مهارت های پایه و تعریف شده بازیکن مورد نظر. پس برای کنترل یک بازی خوب باید از فکر سرعت بیرون بیایید.

ضربات ایستگاهی. یکی از جذاب ترین قسمت های یک بازی حساس

در سال پیش شاهد “دفاع تاکتیکی” در بازی فیفا بودیم که به مذاق خیلی از بازیبازها و هواداران این بازی خوش نیامد. خوش بختانه در این نسخه دفاع دچار تغییر اساسی نشده است و بازیسازها به قسمت حملات و دریبل روی آوردند و FIFA 13  در این قسمت بسیار برجسته ظاهر شده است. مکانیسم دریبل آزاد که در نسخه 2012 برای اولین بار در این بازی تعبیه شده بود در این نسخه ارتقا یافته و می توان به راحتی فقط با جا به جا کردن جهت ها چندین مدافع را جا گذاشت و دریبل زد. البته همچنان بالانس پا بر جا است و یک مدافع نمی تواند به راحتی به سمت دروازه حریف پیشروی کند!

حملات در بازی به شدت بهینه یافته و هوش مصنوعی در این نسخه خیلی خوب و غیر قابل پیش بینی عمل می کند. وقتی به سمت محوطه جریمه پیشروی می کنید ، طبیعتا برای ساپورت نیاز به کمک از ناحیه عقب زمین دارید ، در این زمان هوش مصنوعی بازی فعالیت خود را نشان می دهد و همانند نسخه قبل در صدد بر خواهد آمد تا با کوچکترین اشتباه از ناحیه شما ، ضد حمله ایی سریع را شکل دهد. یک بازیکن در حین بازی بسیار پویا و داینامیک عمل می کند و برای دریافت پاس فریاد می کشد ، به سمت شما می آید و از میان مدافعان فرار می کند. همین رفتارهای هوش مصنوعی باعث می شود که در هر بار بازی ، منتظر یک تجربه ایی جدید باشید. البته لازم به ذکر است که برای گل زدن باید زحمت بکشید و به همین راحتی حتی در درجه سختی های پایین بازی نمی توانید گل بزنید.

درگیری بین بازیکن ها در حد واقعیت!

بازی به مدد Impact Engine ارتقا یافته ، بسیار پر تنش شده و در هر بار انجام بازی می توان به نکات ظریفی در فیزیک بازی پی برد. بازیکن ها برای تصاحب توپ به جنگ و جدل می پردازند و بخش اعظمی از صدمات وارده به بازیکن ها از همین طریق نیز پیش میاید! به جرئت می توان گفت که تمام فیزیک های یک بازی فوتبال واقعی در FIFA 13 با هنرمندی تمام شبیه سازی شده است. از لحاظ گرافیکی ، این نسخه با نسخه 12 فرق چندانی ندارد و اضافه شدن انیمیشن های جدید را می توان از نکات مثبت گرافیکی این نسخه دانست.

اگر بازیبازی نسخه قبلی فیفا را بازی کند و شاید در نگاه اول از FIFA 13 خوشش نیاید ولی بی شک برای هواداران فیفا ، این نسخه یکی از کامل ترین و بهترین بازی های فیفا خواهد بود.  FIFA 13 برای آن دسته از بازیبازهایی ساخته شده است که می خواهند تجربه ایی جدید از فوتبال مجازی را کسب کنند.

Skill Games یکی از بخش های جذابی است که در این نسخه معرفی شده و مهارت بازیبازها را به چالش می کشد. البته جنبه آموزشی آن بیشتر از جنبه چالشی است. بازیباز بسته به مهارتی که دارد می تواند در چالش ها مدال برنز ، نقره و یا حتی طلا دریافت کند.

اولین بار در این فرانچایز ، کینکت و Move ساپورت می شوند. با استفاده از کینکت می توانید هم در نقش بازیکن و هم در نقش مربی ظاهر شوید. بودن در نقش یک مربی امری  لذت بخش است. کافیست که بر مبل خود لم داده و به بازیکن ها دستور دهید! می توانید تاکتیک های بازی را در حین مسابقه تغییر دهید. برای تعویض در بازی نیز می توان از کینکت استفاده کرد و کافیست در میان بازی فریاد بکشید “Substitutions” !  البته استفاده از فرمان های صوتی در حین یک بازی کمی سخت و دشوار است و به پیکره هیجان و لذت بازی لطمه اساسی وارد می کند.  Move  در مقایسه با کینکت زیاد موفق عمل نکرد و کینکت یک سر و گردن از حریف خود بالاتر است. تنها کاری که با دسته Move باید انجام دهید نشانه گذاری کردن در محوطه است و سپس باید منتظر بمانید تا بازیکن به مکان مورد نظر برود یا عملی را انجام دهد. بسیار سخت و طاقت فرسا است که با وجود فلش های رنگی بتوانید محوطه را کنترل کنید.

تلاش هوش مصنوعی برای تله آفساید

بازی FIFA 13 در این سال نیز توانست با اختلاف زیاد از رقیب خود PES 2013 پیشی بگیرد. فیفا هر ساله با استفاده از موفقیت ها و اشکالات نسخه قبل درصدد بر می آید تا هرچه بهتر در سال بعد ظاهر شود. راز موفقیت فرانچایز فیفا در این است که جرئت به خرج می دهد و با ریسک کردن ، نوآوری های جدیدی را به این فرانچایز تزریق می کند.

نکات مثبت:

  • Impact Engine ارتقا یافته
  • ساپورت کردن Kinect و Move
  • هوش مصنوعی فوق العاده بازی

نکات منفی:

  • افت فریم ناگهانی در نسخه PC

صداگذاری و موسیقی: 9

گرافیک: 10

گیم پلی: 9.5

جذابیت: 10

نمره کل: 9.5

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید