پرفروش‌ترین سخت‌افزارهای ایالات متحده در ماه سپتامبر مشخص شد

۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۲

در هفته گذشته معلوم شد که کنسول ایکس باکس وان برای سومین بار متوالی پرفروش‌ترین سخت افزار ایالات متحده بوده اما شاهد گزارش کاملی نبودیم. شرکت آماری NPD امروز گزارش دقیق‌تری از عملکرد کنسول‌ها در ماه سپتامبر عرضه کرده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در ادامه با گیمفا همراه شوید.

بازار سخت افزار کنسول‌ها نسبت به سال گذشته کاهشی ۲۵ درصدی را تجربه می‌کند. در این ماه شاهد درآمد ۲۳۴ میلیون دلاری بودیم و این درحالی است که در سال گذشته در همین ماه شاهد ۳۱۱ میلیون دلار درآمد بوده‌ایم. در بحث فروش لوازم جانبی نیز شاهد کاهش ۲۲ درصدی و ۲۷ درصدی هستیم؛ اما در بحث فروش فیزیکی و دیجیتالی (شامل استیم می‌شود) عناوین رایانه‌های شخصی، شاهد افزایش ۳ درصدی بوده‌ایم.

کنسول ایکس باکس وان ۳۷ درصد از کل فروش سخت افزار ایالات متحده را از آن خود کرده است. طبق تحلیل‌های سم ناجی از NPD این مقدار فروش بالا همراه با فروش دو کنسول Wii U و پلی استیشن ۴ بازهم نتوانست درآمد بیشتری نسبت به سال گذشته نصیب این صنعت کند و شاهد کاهش ۲۵ درصدی در مقایسه با سال گذشته هستیم. دلیل اصلی آن کاهش قیمت کنسول‌ها و فروش پایین دو کنسول پلی استیشن ۴ و Wii U بوده است.

همانطور که پیش‌تر نیز مایکروسافت اعلام کرده بود، پرفروش‌ترین کنسول سپتامبر ایکس‌باکس وان است. این سومین ماهی‌ست که کنسول ایکس‌باکس وان از پلی استیشن ۴ای که ماه‌ها در رتبه اول بوده در چنین مدتی پیشی می‌گیرد. نکته قبل توجه آن است که سونی پلی استیشن ۴ اسلیم را هم در سپتامبر به قیمت ۳۰۰ دلار عرضه کرده اما بازهم نتوانسته رتبه نخست را بدست آورد. تحلیلگران دلیل اصلی را نزدیکی به زمان عرضه پلی استیشن ۴ پرو می‌دانند. پلی استیشن ۴ پرو در ماه آینده عرضه شده و بسیار قدرتمندتر از کنسول‌های موجود است. همچنین باندل Uncharted 4  کنسول پلی استیشن ۴ اسلیم سومین کنسول پرفروش ماه بوده است.

نینتندو اشاره‌ای به وضعیت فروش کنسول خود نداشته و تنها به این نکته اشاره کرد که فروش ۳DS افزایش سالیانه داشته است. کنسول‌های خانواده ۳DS افزایش ۴۰ درصدی فروش را نسبت به سال گذشته دارا هستند. همچنین کنسول‌های خانواده ۲DS هم افزایش ۱۱۰ درصدی فروش را به خود دیده‌اند. مجموعه سیستم‌های نینتندو وضعیت بسیار مناسبی را داشته‌اند. نینتندو پس از عرضه تعداد بالای عناوین انحصاری در جولای که شامل Pokemon Go و Monster Hunter Generations است، توانست کسب رتبه نخست پرفروش‌ترین کنسول جولای را کسب کند. همچنین کاهش قیمت ۲DS نیز بی تاثیر نبوده است.

سونی نیز که در این چندماهه جایگاه فروش حدوسط را داشته است، بیانه‌ای صادر نکرد.

در ادامه نیز مقدار فروش لوازم جانبی شاهد کاهش ۲۷ درصدی فروش بوده و از ۱۷۹ میلیون دلار درآمد خود به ۱۳۰ میلیون دلار رسیده است. همچنین مقدار فروش کالاهای همراه بازی که شامل کالاهایی چون Skylanders و Amiibo figures است، کاهش فروش ۸۲ درصدی داشته است. در این بین مقدار فروش کنترلر ایکس‌باکس وان افزایش قابل توجهی نسبت به سال گذشته داشته است. ناجی تحلیلگر NPD در این باره گفت:

دلیل افزایش فروش کنترلر ایکس‌باکس وان به جهت عرضه مدل‌های جدید کنترلر الیت ایکس‌باکس وان بوده و همچنین در کنار آن شاهد عرضه نسخه جدید کنترلر ایکس‌باکس وان اس به‌صورت جدا بوده‌ایم که فروش بالایی داشته است. با وجود افزایش فروش کنترلر ایکس‌باکس وان بازهم شاهد کاهش ۱۰ درصدی درآمد کلی لوازم جانبی کنسول‌ها بوده‌ایم.

در بحث نرم‌افزار نیز NBA 2K17 جایگاه نخست را کسب کرده است. شما می‌توانید به جهت مشاهده گزارش کامل به اینجا مراجعه کنید.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید