تمامی شایعات مربوط به AMD Radeon RX 480 را در اینجا مطالعه کنید

۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۵

در دنیای قطعات الکترونیکی، همیشه قبل از عرضه‌ی یک قطعه‌ی جدید (مخصوصا اگر نکته‌ی منحصر به فردی داشته باشد) اطلاعات فراوانی به صورت غیر رسمی در سراسر فضای مجازی پخش می‌شوند که تعدادی از آن‌ها واقعی و تعدادی دروغین هستند. شاید بد نباشد به جای این که بین چندین سایت و خبر برای پیگیری اخبار یک کارت گرافیک بگردید، تمامی اطلاعات لو رفته و منتشر شده از RX 480 را به صورت یکجا ببینید. پس با ما در ادامه مطلب همراه شوید.

  • خط تولید XFX Radeon RX 480

خط تولید XFX RX 480

قبل از هر چیز، تصاویری از خط تولید XFX Radeon RX 480. بر خلاف بسیاری از نسخه‌های مشاهده شده از این کارت، این مدل از یک Backplate کامل برخوردار است. قضاوت در مورد این که این کارت از طراحی مرجع بهره می‌برد یا خیر از این زاویه سخت است. اما کوتاه بودن PCB و هوازی بودن خنک‌کننده‌ی آن واضح است.
  • مشخصات XFX Radeon RX 480 به کمک نرم افزار GPU-Z

مورد بعدی، تصویری است که ظاهرا مشخصات یک نسخه‌ی اصلاح شده از RX 480 را نشان می‌دهد (ممکن است مربوط به همان کارتی باشد که در خط تولید دیدیم.) با توجه به این که GPU-Z هنوز به صورت رسمی از معماری Polaris شرکت AMD پشتیبانی نمی‌کند، این نرم افزار قادر به ارئه‌ی همه‌ی مشخصات فنی نیست. نکته‌ی جالب این است که کلاک پایه‌ی کارت نیز قابل نمایش نبوده که سبب می‌شود نرم افزار قادر به محاسبه‌ی pixel fillrate و texture fillrate نباشد. با استناد به این تصویر می‌توان گفت که برخی از نسخه‎‌های این کارت با اورکلاک پیش فرض نسبتا بالا از سوی کارخانه ( بیش از ۱۰۰ مگاهرتز) عرضه خواهند شد.
  • AMD Radeon RX 480 در کشور چین آماده‌ی پیش خرید است

به نظر می‌رسد که تمامی برندهای محبوب کارت‌گرافیک در کشور چین شروع به پیش فروش RX 480 کرده‌اند. در حال حاضر تنها نسخه‌های مرجع در این کشور به فروش می‌رسند. اما چه کسی می‌داند هفته‌ی بعد شاهد چه مواردی خواهیم بود؟
فروشندگان دیگر نیز در سرتاسر دنیا در حال به‌روز رسانی سایت‌های خود هستند. به عنوان مثال NCIX زیر مجموعه‌ای جدید به نام RX به فهرست خود اضافه کرده که در حال حاضر کارت خاصی از AMD در آن موجود نیست و تنها چند کارت به‌صورت تصادفی در آن قابل مشاهده است. اما واضح است که برای همیشه این‌گونه نخواهد بود.
به عنوان مثال تصویر بالا از Alza.sk که RX 480 را در یک نسخه‌ی ۴ گیگابایتی و به قیمت ۲۶۴ یورو و یک نسخه‌ی ۸ گیگابایتی به قیمت ۳۰۲ یورو لیست کرده است.
  • Yeston Radeon RX 480

Yeston Radeon RX 480

در تصویر فوق نیز شاهد یکی از نسخه‌های این کارت گرافیک از شرکت Yeston هستیم. شاید مشاهده‌ی آن از این زاویه جالب باشد.

  • AMD Radeon RX 480 از خروجی DVI پشتیبانی می‌کند

برخی نگران بودند که RX 480 از خروجی DVI پشتیبانی نکند. خبر خوب برای این اشخاص این است که طبق اعلام رسمی شرکت AMD، معماری Polaris 10 از DVI پشتیبانی خواهد کرد. خروجی‌های DVI  بر روی نسخه‌ی مرجع قرار نگرفته اند اما بورد این کارت، اتصالات لازم برای استفاده از این نوع پورت را دارا است. پس استفاده یا عدم استفاده از DVI بستگی به شرکای این شرکت دارد که با توجه به درخواست‌ها و نگرانی‌های مشتریان، احتمال زیاد شاهد استفاده از این نوع پورت در نسخه‌های غیر مرجع خواهیم بود.

حال باید منتظر ماند و دید که با وجود تمامی این شایعات، این مبارز جدید شرکت AMD چگونه عمل خواهد کرد.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید