سعی کن نمیری | نکاتی که باید در بازی کردن XCOM 2 بدانید

27 اسفند 1394 - 09:00

همانطور که می‌دانید بازی XCOM 2 در تاریخ 16 بهمن ماه توسط شرکت 2K برای سیستم عامل‌های ویندوز مایکروسافت، لینوکس و مک منتشر شـد. این بازی توانست با به دست آوردن نمره میانگین (متا) 88 از مجموع 84 نقد و تنها یک نقد منفی (که آن هم به دلیل باگ‌ها و اشکالات هنگام عرضه بازی بود) و 4 نقد متوسط، خود را در دسته بازی‌های برتر سال 2016 قرار دهد. حال ما قصد داریم که با بیان نکاتی کلیدی در این مقاله شما را برای انجام این بازی آماده کنیم.

توجه داشته باشید که این مقاله تنها به منظور راهنمایی شما برای پیشبرد بهتر بازی نگارش شده است و به هیچ عنوان به راهنمایی مراحل بازی نمی‌پردازد.

maxresdefault

اولین بروز رسانی بازی بسیاری از مشکلات را برطرف می‌کند

حتما بازی را به روز رسانی کنید

متاسفانه مانند بسیاری از بازی‌هایی که در چند سال اخیر منتشر شده‌اند بازی XCOM 2 از مشکلات ریز و درشتی در هنگام عرضه برخوردار بوده و می‌باشد؛ مشکلاتی که می‌توانند به راحتی زیبایی و حس خوبی که می‌توان با بازی کردن این عنوان بزرگ به دست آورد را از بین ببرند. تا زمان انتشار این مقاله شرکت تولید کننده بازی (فراکسیس، به انگلیسی Firaxis Games) با انتشار بروزرسانی اول بازی عمده مشکلات آن را رفع کرده است.

پایگاه سیار Avenger

از درجه سختی آسانتر شروع کنید

حتی اگر از بازی بازان حرفه ای بازی XCOM هستید بهتر است که یک درجه سختی پایین‌تر ازحالت معمولتان بازی کنید. هرچند هسته‌ی اصلی گیم‌پلی در XCOM 2 تفاوت چندانی با XCOM Enemy Unknow نکرده است ولی تغییرات بسیاری در بازی صورت گرفته که ارزش کشف کردن قبل از افزایش درجه سختی را دارند. بازی کردن در درجه سختی پایین حتا برای چند ماموریت به شما نحوه‌ی کمین کردن دشمنان، ترتیب پشوهش‌ تکنولوژی‌های موجود در بازی، نحوه‌ی جابجایی پایگاه سیار (Avenger) و چگونگی رودررویی هرچه بهتر با دشمنان جدید بازی را به شما آموزش می‌دهد. در عین حال توجه کنید که بازی XCOM 2 نسبت به نسخه‌های پیشین خود سختر شده است که همین موضوع اهمیت شروع از درجه سختی پایین را افزایش می‌دهد.

RIP E

فیسلسی (Faceless) که به ایزدی پیوست

در کمین کردن استاد شوید

در تمام تغییرات به وجود آمده در بازی XCOM 2 آشکار ترین آن‌ها تمرکز بر جنگ‌های چریکی می‌باشد؛ به این معنا که شما بسیاری از ماموریت‌ها را باید به صورت مخفیانه به اتمام برسانید، این موضوع نه تنها باعث می‌شود که را‌ه‌های مختلف اتمام ماموریت را بشناسید بلکه در ایجاد کمین‌های مهلک به شما کمک فراوان می‌کند. برای مثال شما می‌توانید با نزدیک کردن قویترین سربازانتان در مسیر گشتی‌های دشمن آن‌ها را با یک حمله‌ی مرگبار قافلگیر کنید، همچنین با این کار شما تا حد ممکن سربازانتان را از حمله‌ی دشمن دور نگه می‌دارید. این موضوع شاید در مراحل ابتدایی بازی زیاد به چشم نیاید اما با پیشروی در مراحل و روبرویی با دشمنان بیشتر و سخت جانتر بسیار به کارتان خواهد آمد.

خدا بیامرز تنها گناهش جاخالی دادن اشتباه بود

اگر لازم بود جاخالی بدهید (Dashing)

همانند بازی XCOM Enemy Unknow هر کدام از سربازانتان می‌توانند در هر دور دو حرکت را انجام دهند. با استفاده از جاخالی دادن در اصل شما از هر دو حرکت سربازتان استفاده می‌کنید. به وسیله‌ی جاخالی دادن شما می‌توانید سربازتان را از خط آتش دشمن دور کنید و یا در یک حرکت مسیر بیشتری را برای رسیدن به هدف بپیمایید. با این حال در موارد اندکی این عمل بهترین حرکت ممکن است. برای مثال بهتر است برای مسیر‌های طولانی از دو حرکت استفاده نمایید و در هر حرکت سرباز خود را به سنگری برسانید؛ این کار به این دلیل مهم است که ممکن است سرباز شما در مسیر حرکتش با دشمن رو به رو شود، حال اگر شما از هر دو حرکت خود استفاده کرده باشید سرباز شما به راحتی و بدون هیچ سنگری‌ در معرض آتش دشمن قرار می‌گیرد اما اگر از یک حرکت استفاده کنید زمانی که با دشمن روبه‌رو می‌شوید می‌توانید بین حمله کردن و یا پناه گرفتن در جای بهتر یکی را انتخاب کنید. پس همیشه در نظر داشته باشید که استفاده از دو حرکت به صورت همزمان (جاخالی دادن) را فقط زمانی که سربازتان در تیررس آتش حتمی دشمن قرار دارد انجام دهید.

XCOM 2 Squad

جوخه مرگ

نیروهایتان را بشناسید

برخی از سربازان XCOM 2 کلاس‌های مشابه نسخه‌ Enemy Unknow دارند. برای مثال کلاس Sharpshooter مشابه کلاس Sniper درEnemy Unknow می‌باشد؛ با این حال این کلاس جدید در قابلیت‌هایش بهبود قابل توجه داشته است و یا کلاس Grenadier می‌تواند مانند Heavy Soldier سنگرها را از بین ببرد. همچنین کلاس جدید Psi Operative یک ابر سرباز تمام عیار است که می‌تواند با استفاده از قدرت‌های ذهنی اش در شرایط بهرانی به کمکتان بیاید. سعی کنید تمام قابلیت‌های سربازانتان را بشناسید و این قابلیت‌ها را در درخت مهارت‌ها با توجه به نحوه‌ی بازی کردنتان انتخاب کنید چرا که شناخت کامل نیروهایتان می‌تواند نحوه‌ به اتمام رساندن ماموریت‌ها را توسط شما به طور کامل تغییر دهد.

برزرکری که می‌خواهد سر از تن سربارانتان جدا کند.

دشمن را بشناسید

بازی XCOM 2 همانطور که سربازان جدیدی را در خود جای داده است دشمنان جدیدی با قابلیت‌های تازه به ارمغان آورده است. برای مثال کلاس افعی (Viper) قدرتی دارد که می‌تواند سربازتان را کاملا بی‌فایده کند تا این که یکی از سربازان دیگر به کمک آن بیایند؛ و یا برزرکرها (Berserker) در نبرد‌های نزدیک با توجه به جان فراوان و قدرت زیادی که دارند می‌توانند به یک کابوس زنده بدل شوند. شناخت هرچه بیشتر قابلیت‌ها ونحوه‌ی عملکرد نیروهای دشمن در میدان نبرد کمک بسیاری به پیشبرد بازی می‌کند.

به این خوشتیپ! تازه‌کار هم ماموریت بدین

از سربازان تازه‌کارتان چشم‌پوشی نکنید

سربازانتان اصلی‌ترین سلاح شما در مقابل دشمن هستند. سعی کنید سربازان تازه‌کارتان را از نبرد‌ها دور نگه ندارید و آن‌ها را با پشتیبانی سربازان قویتر و با سابقه‌تر به میدان بفرستید چرا که این سربازان با حضور در میدان نبرد تجربه کسب می‌کنند و در مراحل سختتر بازی بسیار به کمکتان می‌آیند. همچنین در صورتی که در ماموریت‌ها از سربازان تازه‌کار استفاده کنید اگر آن ماموریت با شکست مواجه شود و در نتیجه سربازان خود را از دست دهید، خسارت کمتری به شما وارد می‌شود.

دارن فلنگ رو می‌بندن

از عقب نشینی کردن نترسید (EVAC)

همانطور که در نکته‌ی قبلی گفته شد، مهم‌ترین سلاح شما سربازانتان هستند پس هر زمان که هنگام ماموریت‌ها شرایط طبق انتظارتان پیش نرفت، سعی کنید که تمام سربازان و یا آن تعدادی که باقی مانده است را به پایگاه برگردانید. در بیشتر ماموریت‌ها اجازه‌ی عقب نشینی به شما داده می‌شود، به این منظور شما می‌توانید سفینه‌ی خود را فرا بخوانید و نیروهایتان را از محل دور کنید. درست است که رها کردن ماموریت باعث می‌شود دشمن موقتا پیش بیافتد ولی این موضوع با زمان مورد نیاز جهت تمرین و کسب مهارت سربازان جایگزین قابل مقایسه نیست. البته این را هم در نظر داشته باشید که این بازی در اصل یک جنگ است و شما در این جنگ مطمعنا سربازانتان را از دست می‌دهید پس تنها زمانی از گزینه‌ عقب نشینی استفاده کنید که امکان برد شما کم باشد و یا تلفات سنگین و جبران ناپذیزی در انتظارتان باشد.

این تیر خطا رفت!

95%، صد درصد نیست

در بیشتر بازی‌ها هنگامی که به شما گفته می‌شود شانس بالای 60 درصد دارید در حقیقت شما کاملا امکان انجام انجام آن کار را دارید. این در حالی است که در بازی XCOM 2 زمانی که به شما اعلام می‌شود 95 درصد شانس صدمه زدن به دشمن را دارید باز هم ممکن است تعدادی از شلیک‌هایتان خطا برود و اگر شما شانس خود را در چنین حالت‌هایی از دست دهید و سنگر مناسبی نداشته باشید سربازتان را به راحتی بدون دفاع در نزدیکی دشمن قرار داده اید. پس همیشه سربازتان را در بهترین زاویه نسبت به دشمن و با پوششی مناسب قرار دهید.

44e

کلید پیروزی در دستان این شخص است

تحقیق، به روز رسانی، گسترش

کلید اصلی برد در بازی XCOM 2 زنده نگه داشتن سربازانتان است و برای دست یافتن به این موضوع شما نیازمند سلاح‌ها و تجهیزات به روز و ارتقا یافته هستید. برای مثال در بازی شما با سکتوییدهایی رو به رو می‌شوید که می‌توانند با استفاده از قابلیت‌های ذهنی خود موجب شوند سرباز شما دیگر از دستوراتتان اطاعت نکند، این در حالی است که شما با ساخت وسیله سپر ذهنی (Mindshield) می‌توانید این قابلیت دشمنتان را از بین ببرید و آن‌ها را به ساده‌ترین دشمنان بازی تبدیل کنید. در نتیجه همیشه در کارگاه و آزمایشگاه‌هایتان به تحقیق و ارتقای تجهیزات و قابلیت‌های سربازانتان بپردازید.

در نهایت توجه داشته باشید که XCOM 2 بازی با احتمالات فراوان، تصمیم گیری‌های سرنوشت‌ ساز و آزادی عمل در نحوه‌ی پیش‌برد بازی می‌باشد. این چگونگی بازی شما و برنامه ریزی‌هایتان است که می‌تواند ماموریت‌ها را هرچه بهتر و جذابتر پیش ببرد.

 

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید