نقد بازی botanicula راز بقا! +دانلود بازی و ویدئو از گیم پلی

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۴

امروزه  بازی هایی که اکثرا تولید می شود سرشار از  صحنه های سینمایی ، گرافیک واقع گرایانه و بافت های کمابیش سنگین هستند. انصافا بعضی از بازی ها بسیار خوش ساخت هستند و در قوی بودن بازی شکی نیست ولی آیا واقعا بازی دلچسب به وفور یافت می شود؟ در این نقد قرار بر این نیست یک بازی خیلی مشهور همانند فرقه اساسین یا چرخ دنده های جنگ را نقد کنم بلکه می خواهم به نقد جدیدترین بازی دلچسب منتشر شده از سوی سازندگان Amanita بپردازم.

بازی Botanicula توسط سازندگان Amanita و Jaromir plochy ساخته شده است. Amanita همان سازنده ایی است که بازی فوق العاده اعتیاد آور و بسیار فکری  Machinarium را ساخته است. بازی به سبک ماجراجویی اشاره و کلیک می باشد.  ابتدا اجازه دهید درباره معنی بازی کمی توضیح دهم. اسم سخت بازی از ریشه botanic مشتق شده است و  با پسوند لاتین ula به معنای ” مشتق شده از گیاه شناسی ” است. اتمسفر این بازی ساده کاملا در اسمش نهفته است.

داستان بازی بدین گونه است که انگل های مخوف بذرهای درختان را نابود کرده اند و فقط یک عدد بذر سالم مانده است. 5 دانه درخت های مختلف به دنبال این بذر راهی سفر خطرناکی می شوند. این 5 دانه کاراکترهای بازی Botanicula هستند.  نکته بسیار جالب این بازی این است که استایل بازی ماشیناریوم کاملا حفظ شده است یعنی در طول بازی به هیچ عنوان ، دقت کنید! به هیچ عنوان دیالوگ قابل فهم به هیچ زبانی شنیده یا خوانده نمی شود! با این حال گویا سازنده های با تردستی هرچه تمام تر بازی باز ها را تا آخرین لحظه به دنبال خود می کشانند. بذر  گمشده بهانه ایی است برای مجذوب شدن در این دنیای بی نظیر!

 

گرافیک این بازی بسیار زیبا طراحی شده است. هر صفحه از بازی همانند پس زمینه ایی زیبایی است که می توان بر دسکتاپ سیستم خود گذاشت! تصاویری که در بازی می بینید داینامیک و پویا طراحی شده است. شاید یکی از عوامل اعتیادآور بازی در همین گرافیک منحصر به فرد باشد. البته این سبک گرافیکی در بازی همچون Trine هم به وضوح  و قدرت کمتری دیده می شد ولی در این بازی کاملا گرافیک هنری خودنمایی می کند. موسیقی بازی همانند گرافیک زیبا طراحی شده است. در اغلب بازی های ماجرایی برای هر معما یا مرحله یک موسیقی پس زمینه پخش می شود ولی در botanicula این شما هستید که موسیقی را تعیین می کنید! در برخی از قسمت های بازی آیتم های متصل به تصویر می توانید ببینید که صرفا برای نواختن قرار داده شده است. گاهی اوقات حس کودکانه ی  بازی باز ها بر انگیخته می شود و به دور از هیچ گونه استرسی از زنده ماندن کاراکتر و کمبود زمان به نواختن موسیقی می پردازد.

گیم پلی بازی تقریبا همانند ماشیناریوم است. افرادی از این بازی لذت نهایی را می برند که اهل جست و جو باشند و علت وجود هر آیتم و عنصر در صحنه بازی را کشف کنند! قسمتی از روایت داستان در دل گیم پلی نهفته است. کاراکترهایی در بازی دیده می شوند که صرفا برای فهمیدن هرچه تمام تر داستان بازی تعبیه شده اند. در هر مرحله آیتم هایی باید کشف کنید تا در بازی پیشروی کنید. در ابتدا پیدا کردن آیتم ها بسیار ساده است ولی با پیشروی در بازی سخت تر می شوند. یکی از دلایل سختی بازی بزرگتر شدن نقشه بازی است. هر قسمت بر روی یک برگ درخت انجام می شود و هدف کلی رهایی از انگل ها و حفظ بقای برگ است. یکی از نقطه مثبت یا نقطه منفی (قضاوت با خواننده نقد است! ) عدم  سیستم کمک رسانی در بازی است! در بازی ماشیناریوم خیلی راحت می شد در هر زمان از سیستم کمک رسانی بازی استفاده کرد ولی در botanicula اینگونه نیست! البته معماهای بازی اصلا سخت نیستند و کاملا طبق منطق ساخته شده اند ولی بازی باز باید حس کنجکاوی خود را باید بیشتر به کار بیندازد تا تمام آیتم ها را برای حل کردن معما پیدا کند.

با اینکه این بازی بسیار ساده و مظلومانه منتشر شد ولی نمرات قابل قبولی از سوی منتقدین دریافت کرده است. این بازی به اندازه بازی ماشیناریوم سخت نیست  و می تواند هر سننین بازی باز را به خود جذب کند. انجام این بازی را به همه بازیباز ها و افرادی که به سبک ماجراجویانه اشاره کلیک و فکری علاقه مند هستند توصیه می شود.

ویدئو از گیم پلی بازی

دانلود ویدئو

 این بازی در یک مرحله مشکل اجرایی دارد که در ادامه پچ اصلاحی با حجم 1 مگابایت وجود دارد.

دانلود بازی PC – 737 MB

پچ بازی

0
0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید