گلف به سبک ماریو! | نقد و بررسی Mario Golf: World Tour

۱۵ تیر ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۰

ماریو بارها و بارها خود را در عرصه های ورزشی و همچنین بازی های مخصوص خود ثابت کرده است. در تاریخ نینتندو شاید بتوان گفت او بزرگترین و بهترین شخصیتی باشد که تاکنون خلق شده و تا الان نزدیک چند دهه است که توانایی خود را به تمامی بازیبازان ثابت کرده است. این توانایی او حتی در بازی های ورزشی مخصوص خود که نزدیک یک دهه در حال انجام است،بسیار محسوس است. خوشبختانه بعد یک دهه باز هم لوله کش چاقالو دوست داشتنی ما هنوز مانند یک بازیکن بزرگ بازی می کند.

کاور رسمی بازی Mario Golf: Wprld Tour

نام: Mario Golf: World Tour

ناشر: Nintendo

سازنده: Camelot

پلتفرم: 3DS

سبک: Sport

تاریخ انتشار: 2 می 2014

Mario Golf به شما اجازه می دهد تا در قالب شخصیت می –که قابل شخصی سازی نیز هست-بازی کنید تا در ادامه نقص های خود را برطرف کرده و پیشرفت کنید تا بتوانید قهرمان تورنمنت Castle Club شوید.در ابتدا شما به زمین تمرین رفته تا بتوانید با کنترل و نحوه ضربه زدن به توپ و آشنایی با چرخش دادن و محاسبه مقدار بادی که می وزد و… بهتر آشنا شوید. در چند ساعت ابتدایی این یک امر بسیار سگرم کننده به شمار می رود ولی در طول زمان این کنترل دیگر هیچ تغییری نکرده و هیچ المان یا چالش جدیدی برای بازیباز به وجود نمیاید و همین خود به خود باعث کسل آور شدن بازی در طول تورنمنت می شود. همچنین دوربین بازی در طول تورنمنت باعث آزار و اذیت شما می شود که این خود نکته منفی مهمی محسوب می شود.

در این نسخه و حتی در کل سری، عناصر نقش آفرینی در این نسخه هیچ جایی نداشتند و اکثرا با سیستم کنترل دستی و ثابت انجام شده است.شما در Mario Golf می توانید به سادگی تمامی دستورها و قوانین و چالش های بازی را یاد بگیرید و این همان اصالتی است که در طول زمان این سری حفظ شده ولی متاسفانه به آسان شدن بازی زیادی کمک کرده است.البته المان های زیادی به بازی اضافه شده که تجربه ضربه زدن و امتیاز گرفتن را به واج می رساند. گل های آتشین به قدرت ضربه و مسافت آن می افزایند،بمب هایی که باد بر آن ها تاثیری ندارد و مسافت زیادی را طی می کنند، و دیگر آیتم ها هر کدام تجربه و لذت مخصوصی را در بازی ایجاد می کنند.

همانند سایر بازی های ورزشی، علاوه بر بخش سینگل پلیر، بخشی به نام Castle Club وجود دارد که می توانید در مسابقات و تورنمنت مخصوص شرکت کنید و با ارتقا دادن شخصیت خود، کاراکترهای مخصوص را آنلاک کنید

همانند سایر بازی های ورزشی، علاوه بر بخش سینگل پلیر، بخشی به نام Castle Club وجود دارد که می توانید در مسابقات و تورنمنت مخصوص شرکت کنید و با ارتقا دادن شخصیت خود، کاراکترهای مخصوص را آنلاک کنید. هنگامی که تورنمنت را به پایان می رسانید،چلنج های دیگر و هیجان انگیزتری برایتان قابل دسترس خواهد بود که با پشت سر گذاشتن این چلنج ها می توانید آیتم های مخصوص و لباس ها و … را برای خود به دست آورید.

علاوه بر این دو بخش، بخش های دیگر و متنوعی نیز تعبیه شده اند که به خودی خود به ارزش تکرار بازی و هیجان آن می افزایند. بخش هایی همانند:Stroke Play(شما در این بخش امتیازات بازیکن ها با یکدیگر و هم در بخش آنلاین مقایسه میشوند.در این بخش نیز می توان تعداد زیادی محیط مخصوص انتخاب کرد و همچنین قانون های بازی توسط شما قابل شخصی سازی است) و یا Speed Golf(مدت زمان امتیاز گیری بازیکن مد نظراست) و …. همگی باعث افزایش تنوع بازی شده اند.

در بخش چلنج ها نیز شما می توانید با کاراکتر ارتقا یافته خود در تورمنت به مسابقه بپردازید و حتی با خریدن بسته های الحاقی به هیجان و کاراکتر های مخصوص و ویژه خود بیافزایید. تمامی این چلنج ها متناسب طراحی شده اند و هیچگاه شبیه هم نیستند و هر مرحله به نوع خاصی از توانایی کاراکتر متمرکز است که این خود می تواند بازیباز را مجاب کند که شخصیت خود را کاملا ارتقا داده و سپس به یخش چلنج ها برود و این یعنی تکرار بیشتر بازی و لذت بیشتر.

محیط ها و زمین هایی که در این نسخه وجود دارند بسیر زیبا و خلاقانه طراحی شده اند.

البته یک اشکالی که ممکن است برای بازیباز ناراحت کننده باشد،کوتاهی بخش Castle Club است. شما باید تنها در چند مسابقه و تمرین و 3 تورنمنت شرکت کنید و سپس همه چی به پایان می رسد. ولی باید به این نکته دقت کرد که آیا این تجربه کوتاه با چه کیفیتی به اتمام می رسد. همین سوال باعث شده سازندگان به بهترین نحو تورنمنت مخصوص را طراحی کرده و شما حتی با این تجربه کوتاه،بیشترین لذت را ببرید.

 

محیط ها و زمین هایی که در این نسخه وجود دارند بسیر زیبا و خلاقانه طراحی شده اند. در طول این تورنمنت مطمئنا هیچ گاه احساس خستگی نخواهید کرد زیرا در این زمین های مسابقه انوع و اقسام تجهیزات و موارد فرعی وجود دارند که نمی گذارند در طول مسابقه شما خسته شوید. محیط های زیر آب،قلعه های خاطره انگیز و… همگی به نحو احسن طراحی شده اند. در مجموع 10 زمین گلف وجود دارد. البته شما می توانید زمین های بیشتری را نیز دانلود کنید که مجموعا این عدد به 16 خواهد رسید. این تنوع در تعدا کاراکترهای بازی نیز دیده می شود. در مجموع  21 شخصیت در بازی وجود دارند که 13 عدد قابل دسترس، 4تای آن در اوایل بازی قفل هستند و 4تای بعدی نیز محتوای دانلودی بازی هستند. تمامی این کاراکتر ویژگی های مخصوصی در چرخش توپ،زاویه،مسافت ضربه و … دارند که باعث می شوند بازیباز تمامی کاراکترها را باز کرده و تجربه متفاوتی با هر کدام داشته باشد.

در بخش آنلاین خوشبختانه  Mario Golf بسیار خوب عمل کرده است. شما می توانید با قوانین مخصوص خود و همچنین محیط های مخصوص آنلاین به رقابت با سایر بازیکنان بپردازید و به قهرمانی برسید. این قهرمانی ها ساده به دست نمی آید زیرا در این بخش بهترین های این بازی حضور دارند و نینتندو جوایز بسیار خوبی برای قهرمانی ها در نظر گرفته است. شما با شرکت در این بخش می توانید کاراکتر خود را به طور چشم گیری ارتقا دهید تا بتوانید راحت تر در بخش سینگل پلیر بازی یا تورمنت شرکت کنید. حس رقابت موجود  در بخش آنلاین بسیار جذاب است و هر بازیباز را مجبور می کند که حداقل یک بار در حالت آنلاین با دیگران رقابت کند.

عنوان Mario Golf در زمینه گرافیک همانند سایر نسخه های خوب عمل کرده ولی پیشرفت آنچنان محسوسی در بازی دیده نمی شود. رنگ بندی محیط ها زیبا و چشم نواز طراحی شده و فیزیک بازی نیز بسیار واقع گرایانه ساخته شده است. طراحی کاراکترها با توجه به کنسول مورد نظر قابل قبول است ولی در بعضی نقاط  چهره کم کاری هایی دیده می شود. باگ های خفیفی در بازی وجود دارد و نیز اتفاقاتی در حین مسابقه می افتد که به روند بازی ضربه زیادی می زند.جزییات بازی به طور چشم گیری عالی کار شده و دقت سازندگان را نشان می دهد. ولی یک نکته منفی بازی در زمینه گرافیک آن است که هنگامی که حالت  سه بعدی مخصوص را فعال می کنید، افکت ها و انیمیشن های بازی تغییر محسوسی نخواهند داشت و این خود کمی ناامید کننده است. در بعضی محیط های بازی شاهد افت کیفیت تصویر و انیمشین ها هستیم. ولی به صورت کلی گرافیک تور جهانی قابل قبول است و اگر این مشکلات اندک به خصوص حالت سه بعدی حل می شدند، مسلما تجربه بازی بسیار بذت بخش تر بود.

 

رنگ بندی محیط ها زیبا و چشم نواز طراحی شده و فیزیک بازی نیز بسیار واقع گرایانه ساخته شده است.

 

در بخش صداگذاری نکته شاخصی وجود ندارد. صداگذاری ها بسیار خوب بوده و موسیقی های بازی شاد و متناسب با مسابقات هستند. در این زمینه حتی شاهد موسیقی های خاطره انگیز همجون قلعه بوزر در ماریو2، موسیقی های مربوط به یوشی آیلند و دیگر بازی های معروف و ماندگار هستیم.البته در این علاوه بر بازسازی موسیقی های قدیمی، موسیقی ها و ترک های جدیدی نیز آماده شده که تجربه بازی را بسیار مهیج تر می کند.

 

نینتندو برای این بازی برنامه های زیادی دارد و قصد دارد با بسته های الحاقی مشکلات این نسخه را برطرف کرده و المان ها و آیتم های جدید به بازی اضافه کند. ولی این نسخه علی رغم تمام خوبی هایش، از نکات منفی ای رنج می برد که برخلاف نسخه های قبلی نمی توان از آن چشم پوشی کرد. سادگی بیش از حد کنترل بازی،دوربین نامناسب و آزاردهنده، مشکلات گرافیکی و کوتاه بودن بازی به لذت و تجربه بازی لطمه هایی زده اند. شاید اگر نینتندو با بلندپروازی های بهتری بر روی این نسخه کار می کرد مسلما این عنوان هم یک شاهکار دیگر از سوی سایت ها قلمداد می شد. بازی دارای نکات مثبت بسیار است و مسلما شما را سرگرم خواهد کرد ولی باید توجه کرد این عنوان شاهکاری همانند نسخه های دیگر نیست ولی… همچنان سرگرم کننده و مفرح می باشد.

 

این بازی بر روی 3DS انجام شده است

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید