کمبود موجودی کنسول‌های نسل نهمی ممکن است تا سال آینده ادامه داشته باشد

۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۵
پلی‌استیشن و ایکس‌باکس

طبق گزارش جدید منتشر شده، این احتمال وجود دارد که کمبود موجودی کنسول‌های نسل جدید پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس و اس تا اواسط سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد.

شرکت Foxconn که جزو شرکت‌های پیشرو در ساخت قطعات الکترونیکی در جهان به شمار می‌رود، انتظار دارد که کمبود جهانی تراشه‌های مربوط به کنسول‌های نسل نهم تا سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۲ طول بکشد. این شرکت بزرگترین تامین‌کننده‌ی قطعات الکترونیکی برای بسیاری از کمپانی‌های مشهور از جمله گوگل و مایکروسافت است. کمبود عرضه‌ی کنسول‌های پلی استیشن ۵، ایکس باکس سری ایکس از زمان انتشار تا حد زیادی به دلیل کمبود تراشه‌ی رایانه بوده است، بنابراین احتمال دارد موجودی این کنسول‌ها نیز تا اواسط سال ۲۰۲۲ محدود باشد.

همه‌گیری کرونا تعداد زیادی از شرکت‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. از جمله‌ی این شرکت‌ها می‌توان به کمپانی‌هایی در تولید نیمه هادی ها فعالیت می‌کنند، اشاره کرد. این همه‌گیری باعث تعطیلی برخی کارخانه‌‍‌ها از جمله بسیاری از کارخانه‌های ساخت نیمه هادی‌ها شده است که منجر بهتولید محدود کارت‌های گرافیکی انویدیا (Nvidia) و  AMD شد. کنسول‌های پلی استیشن ۵، ایکس‌باکس سری ایکس و اس از پردازنده‌های گرافیکی AMD استفاده می‌کنند. به همین علت، این موضوع بر موجودی کنسول‌های نسل جدید تاثیرگذار بوده است.

یانگ لیو (Young Liu)، رئیس شرکت Foxconn می‌گوید که به دلیل کمبود تراشه‌های کامپیوتر، میزان تولیدات آن‌ها حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است. همچنین گزارشی دیگر اشاره کرده است که این شرکت انتظار دارد کمبود تراشه‌ها تا سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد. طبق این گزارش، تقاضا برای تراشه‌های رایانه‌ای در حال حاضر ۱۰ الی ۳۰ درصد بیشتر از تولید است. به علت محدودیت عرضه و تقاضای زیاد کارت‌های گرافیکی AMD و Nvidia، احتمالاً کمبود آن تا سال ۲۰۲۲ رفع نخواهد شد.

بسیاری از گزارش‌ها، زمان حدودی کمبود نیمه‌هادی‌ها را تخمین زده‌اند. اگرچه این کمبود ممکن است تا سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد، اما به این معنا نیست که کمبود موجودی کنسول‌های نسل نهم سریعاً برطرف خواهد شد. از آنجا که نیمه‌هادی‌ها در طیف وسیعی از وسایل الکترونیکی استفاده می‌شود، نیاز به ابزارهای اصلی در اولویت قرار می‌گیرد. طبق نامه‌ی ارسال شده به دولت بایدن، این کمبود بر روی امنیت ملی تاثیر می‌گذارد؛ به این معنی که محصولاتی که کشور را امن نگه می‌دارند، قبل از کنسول‌های مصرفی عرضه می‌شوند. موجودی محدود کنسول‌های نسل نهمی ممکن است تا سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد، اما دستورالعمل‌ها و محدودیت‌های کرونایی به تدریج برداشته می‌شود و این امر سرعت عرضه‌ی کنسول‌ها را بیشتر خواهد کرد.

18
5
برچسب‌ها: ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید