سونی فروش ۱۸ میلیون پلی‌استیشن ۵ در سال ۲۰۲۱ را هدف قرار داده است

۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
پلی‌استیشن ۵

اگرچه تولید کنسول پلی‌استیشن ۵ همواره با مشکل کمبود چیپ روبه‌رو بوده است، اما ظاهراََ شرکت سونی قصد دارد در سال ۲۰۲۱ تعداد زیادی کنسول پلی‌استیشن ۵ به بازار ارائه دهد و فروش را تا اواخر این سال به ۱۸ میلیون واحد برساند. گزارش‌های جدید منتشر شده خبر از این موضوع می‌دهند که همکار تایوانی سونی در تولید چیپ‌ها، TSMC، برنامه‌ریزی کرده است که تولید چیپ‌های ۷ نانومتری را به حداکثر برساند در حالی که به طور همزمان بازده‌ محصول نیز افزایش خواهد یافت.

در ماه سپتامبر گذشته، یک سردرگمی جدی پیرامون پردازنده‌های AMD و ثبات تولید آن‌ها برای کنسول پلی‌استیشن ۵ وجود داشت. بسیاری از تحلیل‌گران مشهور، قبل از ورود به نسل نهم پیش‌بینی کرده بودند که شرکت‌ها با مشکلات تولید مواجه شده‌اند و در نتیجه شاهد تعداد کمی کنسول خواهیم بود. شایعه‌ها به این نکته اشاره داشتند که تولید قطعات کنسول‌های نسل بعدی به خصوص چیپ‌های ۷ نانومتری با سرعت مناسبی انجام نمی‌شود و شیوع ویروس کرونا نیز این موضوع را تشدید کرده است. در این مدت فشار زیادی بر روی شرکت‌های تولیدکننده‌ی پردازنده مانند Ajinomoto Build-up Film وارد شد.

با توجه به گزارش‌های جدید، حالا سونی قصد دارد تولید را در کنار بهبود پروسه افزایش دهد، این بدان معنا است که در سال جدید ماهانه شاهد ارائه‌ی بیش از ۱ میلیون پلی‌استیشن ۵ هستیم و حتی این مقدار می‌تواند به ۱٫۵ میلیون واحد نیز برسد.

آمار فروش زمان عرضه‌ی پلی‌استیشن ۵ رقم‌هایی نزدیک به فروش نینتندو سوییچ را نشان می‌دهد که برای ۲۴ ماه در صدر جدول فروش کنسول‌ها در برخی مناطق قرار داشت. اگرچه درآمد بدست آمده از ماه ابتدایی عرضه‌ی پلی‌استیشن ۵ بسیار بیشتر از نینتندو سوییچ بوده است.

از طرفی کنسول‌های نسل بعدی مایکروسافت، ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس، در انگلستان به فروش تقریباََ ۱۵۰ هزار واحدی دست پیدا کرده‌‌اند؛ در حالی که پلی‌استیشن ۵ با فروش ۲۵۰ هزار واحدی از مجموع فروش دو کنسول ایکس‌باکس سبقت می‌گیرد.

مطمئناََ در حال‌ حاضر موفقیت برای شرکت سونی این است که بتواند تا اواخر ماه مارس سال ۲۰۲۱ (اوایل فروردین سال ۱۴۰۰) نزدیک به ۸ میلیون پلی‌استیشن ۵ به فروش برساند. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، با موفق‌ترین عرضه‌ی یک کنسول بازی در تاریخ روبه‌رو خواهیم شد.

تعهد سونی به افزایش تولید پلی‌استیشن ۵ نه تنها برای سهامداران سونی و افزایش ارزش سهامشان خوب است بلکه شرکت‌های ارائه دهنده‌ی قطعات سخت‌افزاری پیرامون پلی‌استیشن ۵ نیز با افزایش ارزش سهام مواجه خواهند شد. از طرفی فروش زیاد و سرمایه‌گذاری مجدد باعث می‌شود شاهد تقویت بودجه‌ی بخش “تحقیقات و توسعه” باشیم که به دنبال آن موج‌های بعدی پلی‌استیشن ۵ با مشکلات کمتری رو‌به‌رو می‌شوند.

1
0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید