توسعه‌دهنده‌ی Chorus: ترافلاپس‌ها به تنهایی کاربرد زیادی نخواهند داشت

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰

یکی از عناوینی که به تازگی در رویداد Inside Xbox معرفی شد، بازی تیر‌اندازی Chorus بود. این بازی در سال ۲۰۲۱ برروی کنسول‌های نسل هشتم و نهم، پلتفرم رایانه‌های شخصی و سرویس گوگل استدیا منتشر خواهد شد.

یوهانس کولمان (Johannes Kuhlmann) رئیس بخش توسعه‌ی تکنولوژی استودیوی فیش‌لبز (FISHLABS)، علاوه بر ذکر اطلاعات در مورد بازی جدید در دست توسعه‌ی آن‌ها یعنی Chorus، نظر خود را در مورد ویژگی‌های سخت‌افزاری کنسول‌های نسل نهمی نیز اعلام نمود. طبق گفته‌ی آقای کولمان، برتری از نظر مقدار عددی ترافلاپس پردازنده‌ی گرافیکی که در حال حاضر کنسول اکس‌باکس سری اکس در این زمینه از کنسول پلی‌استیشن ۵ برتری دارد، به تنهایی تفاوتی در زمینه‌های مختلف توسعه‌ی بازی ایجاد نکرده و اگر توسعه‌دهندگان قصد نداشته باشند از نهایت قدرت سخت‌افزاری کنسول‌ها استفاده کنند (که اکثرا چنین خواهد بود)، این موضوع اهمیت زیادی پیدا نخواهد کرد.

آقای یوهانس کولمان در این باره افزود:

در مورد مقایسه‌ی سخت‌افزاری قطعا بحث‌های زیادی وجود دارد و هم‌اکنون من واقعا نمی‌توانم به طور دقیق به مقایسه‌ی عددی قدرت گرافیکی دو کنسول بپردازم. نکته‌ی مهم این است که ما در حال اجرای بازی‌ها برروی این سیستم‌های سخت‌افزاری هستیم و این بسیار امیدوارکننده به نظر می‌رسد. آنچه که همواره در ابتدای نسل اهمیت دارد فراگیری نحوه‌ی استفاده و کار کردن با سخت‌افزار و نرم‌افزار‌های کنسول‌های جدید است. ما باید بدانیم که چگونه می‌توان از این سخت‌افزار‌ها نهایت بهره را برد.

اگر شما مقدار ترافلاپس بیشتری داشته باشید اما سیستم عاملی که در اختیار دارید امکان استفاده‌ از این مقدار را به شما ندهد، پس این مزیت آنچنان به کار شما نخواهد آمد. بنابراین در مورد استفاده از قدرت گرافیکی بحث‌های بیشتر و پیچیده‌تری نسبت به مقدار عددی ترافلاپس وجود خواهد داشت و همه‌ی این‌ها به هماهنگی و پیاده‌سازی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیستم عامل به کار گرفته شده دارد.

البته باید در نظر داشت که این اظهارات مستقیما در مورد کنسول اکس‌باکس سری اکس نبوده‌ است؛ زیرا آقای کولمان اعلام کرد که توسعه‌ی عنوان Chorus برروی کنسول نسل بعدی شرکت مایکروسافت بسیار راحت و روان انجام می‌گیرد. وی همچنین افزود که شرکت دیپ سیلور (Deep Silver) و استودیوی فیش‌لبز بیشتر تمرکز خود را برروی اکس‌باکس سری اکس گذاشته است و او نمی‌تواند به صورت مستقیم به مقایسه‌ی این دو کنسول بپردازد.

با این حال آقای کولمان اظهار داشت که انتظار دارد مسائل مربوط به pop-in در بازی‌های نسل بعدی به دلیل فناوری SSD و همچنین سخت‌افزار‌های قدرتمندتر و سریع‌تر موجود در کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس به شدت کاهش یابد.

به تازگی در جریان رویداد Xbox 20/20، شرکت دیپ سیلور و استودیوی فیش‌لبز از بازی جدید خود به نام Chorus رونمایی کردند. شما می‌توانید‌ تریلر منتشر شده از این بازی را در این نشانی مشاهده نمایید.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • P247 گفت:

  اگر توسعه‌دهندگان قصد نداشته باشند از نهایت قدرت سخت‌افزاری کنسول‌ها استفاده کنند (که اکثرا چنین خواهد بود)
  ..
  چقدر جالب، نویسنده مطلب توی پرانتز نظر خودش رو گفته (که اکثرا چنین نخواهد بود)!!!!
  چرا همچین فکری کرده ؟
  چطوری بود که توی PS4 که همش نیم ترافلاپس بیشتر داشت، ۴ تا علف بیشتر بود و یجوری فن های پلی استیشن این ۴ تا علف رو توی بوق و کرنا میکردن که نگو !!!!
  حالا که کنسول ضعیف تری دارن، بنظر خودشون منطقی نیست که سازنده ها برای اونا بازی ضعیف تری تولید کنن !!!
  عزیزم، با ps5 مطمئنا توی بازی های مشترک، تجربه ضعیف تری خواهد بود، اینکه دیگه مثل روز روشنه ..

  0
  0
 • Arad55 گفت:

  بخشی از صحبت های جیسون رونالد
  موضوع مهم از نظر من کارایی کلی کنسول است، نه بحث در مورد تک‌تک بخش‌های آن به‌صورت جداگانه. چیزی که در زمان طراحی سخت‌افزار کنسول برای ما اهمیت بسیار زیادی داشت، ارائه‌ی محصولی با چنان حد از کارایی بود که مشابه آن‌را ندیده باشید. به‌همین دلیل سیستمی را طراحی کردیم که تعادل خیلی خوبی بین بخش‌های مختلف آن به‌چشم می‌خورد و گلوگاه و محدودیتی در آن وجود ندارد، از پردازنده‌ی کنسول تا واحد پردازش گرافیکی آن، همه و همه در بهترین حد از کارایی به‌سر می‌برند و به‌جای استفاده از HDD با محدودیت‌های خاص خود هم به‌سراغ استفاده از SSD رفتیم تا سرعت بالا را با کارایی عالی ترکیب کنیم و درکنار معماری ولوسیتی ایکس‌باکس، محصولی درجه‌یک تحویل دهیم.

  این معماری با کمک قابلیت‌های بالای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، NVMe SSD، قطعه‌ی سخت‌افزاری برای خارج کردن اطلاعات از حالت فشرده، سایه‌زنی با نرخ متغیر، استفاده از DirectStorage برای بهره‌گیری کامل از SSD و کاهش گلوگاه‌ها و همین‌طور نوآوری جالب دیگری به‌نام Sampler Feedback Streaming که اجازه‌ی بهره‌وری بیشتر از حافظه‌ی کنسول را می‌دهد و برای مثال باعث می‌شود تنها آن بخش از بافت‌های بازی که واحد پردازش گرافیکی برای صحنه‌ای خاص نیاز دارد، مورد استفاده قرار گیرند.

  ما نه‌تنها سخت‌افزاری با قدرت ۱۲ ترافلاپس را تولید کرده‌ایم، بلکه آن‌را بسیار کارآمد طراحی کرده‌ایم تا بازی‌سازها به بهترین شکل ممکن از آن بهره ببرند و به نتایجی فراتر از عدد خام ترافلاپس آن برسند. بنابراین از دیدگاه من ترکیب قابلیت‌های ویژه‌ی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این کنسول است که باعث می‌شود منتظر چیزهای جالبی در نسل بعد باشیم.

  0
  0