نقد و بررسی بازی Your Shape Fitness Evolved 2012

۴ آذر ۱۳۹۱ - ۲۱:۵۴

از ابتدای شکل گیری صنعت بازی های ویدیویی تاکنون شرکت ها به دنبال این بودند تا در کنار عناوین معمول این صنعت که با استفاده از کنترلرهای معمولی کنترل می شده اند، عناوینی را عرضه کنند تا بازیبازان را بیشتر به جنب و جوش و تحرک وادارند.


سازنده: Ubisoft Montreal
ناشر: Ubisoft
پلتفرم: X360
سبک: Sports-Fitness

  متاسفانه تا قبل از عرضه ی حسگرهای حرکتی، رسیدن به این هدف کمی دور از دسترس به نظر می آمد. اما با عرضه ی اولین کنسولی که تا حدی از قابلیت های حرکتی استفاده می کرد یعنی Wii موجی عظیم از عناوین ورزشی و Fitness بر روی این پلتفرم عرضه شدند و کم و بیش به موفقیت هم رسیدند. اما اگر بخواهیم باز هم موشکافانه تر و دقیق تر بررسی کنیم خواهیم دید که کنسول Wii و کنترلر آن یعنی Wii Mote نیز برای چنین عناوینی نواقص و کاستی های زیادی را دارند. این روند ادامه داشت تا مایکروسافت حسگر حرکتی کینکت را به بازار عرضه کرد. حسگر حرکتی که با وجود کم و کاستی هایش پتانسیل بسیار بالایی نیز برای ساخت عناوین ورزشی و خصوصا سبک Fitness در خود داشت و شرکت ها نیز با ساخت عناوینی مانند Kinect Sports و Your Shape Fitness Evolved مهر تاییدی بر این موضوع که کینکت برای ساخت عناوین ورزشی برتر است، زدند.
در بین دو عنوانی که ذکر کردم Your Shape Fitness Evolved بیش تر از اینکه بخواهد یک عنوان سرگرم کننده و خانوادگی ساده باشد، عنوانی بود که به صورت جدی به شبیه سازی تمرین های Fitness می پرداخت. شبیه سازی حرکات و تمرین ها به قدری در این عنوان دقیق صورت گرفته بود که اگر با یک برنامه ی منظم به انجام ورزش های موجود در بازی می پرداختید و تمرینات را نیز دنبال می کردید، می توانستید علاوه بر لذت بردن از بازی، کاهش وزن نیز پیدا کنید و بدنی ورزیده تر برای خود بسازید. روند فروش و نمرات این عنوان به قدری خوب بود که Ubisoft تصمیم به عرضه ی نسخه ای جدیدتر و کامل تر از این بازی را گرفت.
همان طور که اشاره کردم، نسخه ی اول بازی از همه نظر کامل بود و هیچ نقص یا کاستی خاصی نداشت. همیشه وقتی نسخه ی اول یک عنوان کاملا بی نقص و بی نظیر است سازندگان سعی می کنند تا در نسخه ی بعدی آن کمتر چیزی را تغییر بدهند و به نوعی فرمول کلی عنوان را حفظ کنند. و متاسفانه همین عمل بازی سازان تا به حال سبب افت عناوین بسیاری شده است. خوشبختانه سازندگان YSFE 2012 به جای اینکه فقط چند خصوصیت تازه را به بازی اضافه کنند و آن را یک عنوان جدید بنامند، ترجیح داده اند تا با افزودن بخش های جدید و بکر به روند بازی علاوه بر احترام به شعور مخاطب، موفقیت این عنوان را نیز تضمین کنند.
این بخش های جدید اضافه شده تنوع و گستره ی بسیار وسیعی داشته و از رقص های مختلف ملل جهان تا مسابقات دو استقامت را شامل می شوند. نکته ی قابل توجه دیگر در رابطه با تمامی این بخش های اضافه شده به بازی، بی نقص بودن همه ی آن هاست. به طوری که هر کدام به تنهایی پتانسیل تبدیل شدن به یک بازی مجزا را دارند.
علاوه بر این بخش های اضافه شده به بازی، بخش های قبلی که در بازی وجود داشتند نیز به روز شده اند و مشکلات کوچکی که در روند برخی از آن ها وجود داشت تا حد زیادی برطرف شده است. این تغییر و تحولات در روند بخش های بازی به نحوی صورت گرفته که گیم پلی بخش های قدیمی از حالتی که در نسخه ی پیش برای آن طراحی شده بوده است، فاصله نگیرد و روند اصلی خود را حفظ کند.
در تمامی بخش های یاد شده در روند بازی جلوه های گرافیکی بازی کاملا به چشم می آیند و در عین سادگی جذاب به نظر می رسند و به خوبی با تم کلی اثر هماهنگی دارند. علاوه بر بخش گرافیکی، جلوه های صوتی بازی نیز کاملا قابل قبول هستند و با ورزشی که در حال انجام آن هستید مطابقت کامل دارد. برای مثال برای ورزشی مانند یوگا که نیاز به سکوت و تمرکز بسیار زیادی دارد سازندگان یک موسیقی بسیار آرام و مناسب برای این ورزش در نظر گرفتند و در عوض برای بخشی مانند دو استقامت موسیقی، تمی راک گونه دارد و با حال و هوای این بخش کاملا متناسب است.
در پایان باید یک خسته نباشید جانانه به تیم سازنده ی بازی گفت که با ایجاد تغییرات حساب شده در روند بازی و توجه به اصول پایه ی ورزش ها و تطبیق آن ها با دنیای بازی های ویدیویی، عنوانی را خلق کرده اند که علاوه بر جنبه ی سرگرمی می تواند به نوعی برای کاربرانش مفید نیز باشد. تجربه ی این عنوان ناب را به همه ی افراد از ورزشکاران حرفه ای گرفته تا کودکان و حتی سالمندان پیشنهاد می کنم، زیرا بازی به شکلی طراحی شده که برای تمامی اقشار یاد شده علاوه بر جذاب بودن در صورت استفاده ی صحیح مفید نیز خواهد بود.

================================================================
نکات مثبت: بهترین و کاربردی ترین عنوان Fitness Trainer عرضه شده تا کنون.
نکات منفی: با توجه به استاندارد های این سبک،بازی هیچ نکته ی منفی خاصی ندارد!
================================================================
گیم پلی: 9.8
گرافیک: 9.0
صداگذاری: 9.0
جذابیت: 9.0
امتیاز: 9.2
======================

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید