مقایسه Z390 با Z370 توسط MSI؛ آیا باید مادربرد جدید تهیه کنید؟

۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰

اگر هم اکنون یک مادربرد Z370 داشته باشید، ممکن است هنوز به نتیجه نرسیده باشید که آیا باید به مادربردهای گیمینگ جدید مبتنی بر چیپ ست Z390 اینتل مهاجرت کنید یا نه. نوشتار پیش رو به شما کمک می کند آسان تر تصمیم بگیرید.

 

 

جدول بالا به شما کمک می کند تا نگاهی سریع بر مشخصات این دو چیپ ست پرچمدار اینتل داشته باشید. همچنین این جدول به شما کمک می کند تا قابلیت های Z390 را با Z370 مقایسه کنید.

 

همانطور که جدول بالا نشان می دهد، مهمترین تفاوت Z390 با Z370 بر روی کاغذ به پشتیبانی از CNVi و درگاه های USB 3.1  نسل دو مربوط می شود. با این حال MSI خود تغییرات بیشتری را از نظر طراحی و راندمان اعمال کرده که مطمئناً مورد استقبال گیمرها و کاربران حرفه ای قرار خواهد گرفت. در ادامه به معرفی قابلیت های جدیدی می پردازیم که اینتل با چیپ ست جدید Z390 اضافه کرده است.

پشتیبانی از CNVi

با Z390 بخش هایی از ماژول ارتباط بیسیم یا همان وای فای به درون چیپ ست منتقل شده است که بر سرعت ارتباط بیسیم می افزاید. اضافه شدن پشتیبانی از CNVi تضمین بخش دست یابی به پهنای باند بالا در ارتباط بیسیم خواهد بود که به ۱٫۷۳ گیگابیت در ثانیه می رسد.

این قابلیت در مقایسه با نسل قبل استاندارد Wi-Fi پهنای باند دو برابری را به ارمغان می آورد. همچنین از آنجایی که بخش های عمده ای از ماژول بیسیم به درون خود چیپ ست منتقل شده، اطلاعات با سرعت بسیار بیشتری جابجا می شوند.

البته این تغییر تاثیر ملموسی در استفاده های معمول چون وب گردی ساده و استریم ویدئو نخواهد داشت اما گیمینگ چند نفره از طریق Wi-Fi تجربه بهتری خواهید داشت. نباید فراموش کنید هنوز هم متغییرهایی چون فاصله از روتر، چیدمان و جنس مصالح ساختمان و کیفیت ارتباط اینترنتی شما تعیین کننده است.

 

پشتیبانی ذاتی از درگاه های USB 3.1 نسل دوم

 

برخی سازندگان مادربرد با چیپ ست Z370 که از درگاه USB 3.1 پشتیبانی نمی کند، با اضافه کردن تراشه های ثالث این قابلیت را به مادربردهای خود آورده بودند. حالا با اضافه شدن این قابلیت به چیپ ست Z390، نه تنها از سرعت بالاتر برخوردار می شوید، بلکه تعداد بیشتری نیز درگاه USB 3.1 در دسترس شما خواهد بود.

 

 

همه تغییرات همین بود؟

از نظر فنی باید بگوییم بله تفاوت های Z390 و Z370 به موارد اشاره شده ختم می شود، اما اگر قصد استفاده از پردازنده های نسل نهمی اینتل را دارید، توصیه می شود ادامه نوشتار را بخوانید.

 

 

علی رغم اینکه مادربردهای Z370 با پردازنده های جدید نسل نهمی اینتل سازگاری دارند، اما هنوز هم ارتقای مادربرد به یک مدل جدید مبتنی بر چیپ ست Z390 فکر عاقلانه ای است. برخلاف مادربردهای Z370، مادربردهای Z390 به طور ویژه برای پردازنده های نسل نهمی طراحی شده اند و تنها با مادربردهای Z390 می توان به تمامی بهبودها و قابلیت های جدید آنها دست یافت.

بهبودهای طراحی در مادربردهای Z390 فراتر از سازگاری است. حرارت گیرهای بزرگ تر و طراحی گرمایی بهتر باعث می شود مادربردهای Z390 برای پردازنده های جدید اینتل مناسب تر باشند و عملکرد گرمایی و پایداری بهتری نیز داشته باشند. در مادربردهای Z390 از مدار تغذیه قوی تر با حرارت گیرهای بزرگ تر استفاده شده تا تضمین بخش امکان اورکلاک کردن پردازنده های جدید بدور از بروز هرگونه محدودیت باشد.

 

البته تعداد مادربردهای جدید Z390 به اندازه ای است که می تواند انتخاب را برای شما سخت کند. اگر خواهان بهترین نسبت کارایی به قیمت، قابلیت ها و ظاهر جذاب هستید، ما مادربرد     MAG Z390 TOMAHAWKرا به شما توصیه می کنیم.

 

چه چیزی باعث شده مادربرد MAG Z390 TOMAHAWK بالاتر ارزش خرید را داشته باشد؟

 

مادربرد MSI MAG Z390 TOMAHAWK نه تنها قیمت وسوسه کننده ای دارد، بلکه با همین قیمت نیز قابلیت های موجود در مادربردهای گران تر را به شما ارائه می کند. مدار تغذیه ۸ فازی موازی به شما این امکان را می دهد تا بدور از هرگونه دغدغه بتوانید پردازنده نسلی نهمی خود را تا سر حد ممکن اورکلاک کنید و هیچ نگرانی نسبت به تغذیه پردازنده یا مشکل گرما نداشته باشید.

بسیاری از قابلیت های موجود در MAG Z390 TOMAHAWK در مادربردهای با قیمت مشابه یافت نمی شود و همین باعث شده MAG Z390 TOMAHAWK در میان مادربردهای Z390 بالاترین ارزش خرید را داشته باشد.

شیلد I/O از قبل نصب شده

اگر نگران هستید تخلیه شارژ الکترومغناطیسی باعث آسیب به مادربرد شود یا شیلد I/O به خوبی نصب نشود، با MAG Z390 TOMAHAWK دیگر نگران هیچ چیز نباشید.

شیلد پنل I/O مادربرد MAG Z390 TOMAHAWK از قبل نصب شده است و دیگر هیچ نگران بد جا رفتن شیلد نباشید. دیگر نیز نیست با فراموش کردن نصب شیلد همه قطعات را جدا کنید.

خنک سازی : M.2 Shield FROZR

 

حتی بهترین SSDها هم وقتی که داغ شوند دچار افت کارایی می شوند. همچنین از آنجایی که درایوهای پرسرعت NVMe غالباً در مجاورت اجزای داغ تری چون پردازنده، کارت گرافیک و منبع تغذیه قرار می گیرند، شانس بیشتری برای داغ شدن دارند.

راهکار حرارتی M.2 Shield FROZR موجود در مادربرد MAG Z390 TOMAHAWK با بهره گیری از یک حرارت گیر ویژه مانع از داغ شدن بیش از حد SSD شما می شود. وجود این قابلیت تضمین بخش عملکرد بالای SSD شما تحت هر شرایطی است و دیگر گرما نمی تواند کارایی آن را پایین بیاورد، بنابراین ساعات طولانی گیمینگ بدون دغدغه بازی کنید.

خنک سازی: حرارت گیر بزرگ تر

پردازنده های رده بالا گرمایی زیادی تولید می کنند که می تواند باعث افزایش دمای سیستم شود. همانطور که می دانید افزایش دما می تواند تاثیر منفی برا کارایی بگذارد. با این حال حرارت گیرهای گسترش یافته اجزای الکترونیکی حساس بیشتری را پوشش می دهند تا عملکرد خنک آنها تضمین شود.

مادربرد MAG Z390 TOMAHAWK دارای حرارت گیر چیپ ست گسترش یافته است که ۲۶ درصد سطح بیشتری را پوشش می دهد که در مقایسه با مادربردهای فاقد چنین طراحی، بین ۸ تا ۱۰ درصد دما را پایین می آورد.

 

تغذیه بهتر: کانکتور ۴+۸ پینی برای پردازنده

با برخورداری از یک کانکتور ۸ پینی و یک کانکتور ۴ پینی، این مادربرد قادر به میزبانی از قوی ترین پردازنده های نسل نهمی اینتل، از جمله مدل Core i9-9900K باد.

این کانکتورها نه تنها رسیدن جریان کافی به پردازنده را تضمین می کنند، بلکه تضمین بخش پایداری آن نیز هستند که به بهبود پتانسیل اورکلاکینگ و تجربه گیمینگ کمک می کند. بنابراین می توانید بدون دغدغه تامین انرژی، پردازنده خود را اورکلاک کنید.

 

همچنین طراحی دیجیتال MSI برای مدار تغذیه، تامین جریان پردازنده را از این هم بهتر می کند. این طراحی قادر به جریان رسانی سریع تر و بهتر به پردازنده آن هم در اوج دقت است که به افزایش پتانسیل اورکلاکینگ نیز کمک می کند.

 

سرعت: دو درگاه شبکه اینتل

 

این مادربرد دارای یک جفت درگاه شبکه کابلی گیگابیتی اینتل است. این دو تراشه شبکه به شدت مرغوب برای گیمینگ بهینه سازی شده اند. در وجود کنترلرهای اینتل، بار پردازشی کمتری به CPU تحمیل می شوید و می توانید از کارایی بهتر شبکه و سرعت بالاتر لذت ببرید. کاهش بار پردازشی شبکه از روی دوش CPU به این معنی است که CPU شما می تواند برای دست یابی به نرخ فریم دهی بالاتر به طرز کارآمد تری استفاده شود. ترکیب دو درگاه شبکه با برنامه MSI Gaming LAN به بهبود تجربه گیمینگ آنلاین شما از طریق کاهش تاخیر کمک می کند.

 

Wi-Fi : پشتیبانی از CNVi

همانند دیگر مادربردهای مجهز به چیپ ست Z390، مادربرد MAG Z390 TOMAHAWK نیز از فناوری CNVi پشتیبانی می کند. این قابلیت سریع ترین استاندارد ارتباط بیسیم ۸۰۲٫۱۱ ac Wave را برای اولین بار به کامپیوتر شما می آورد و پهنای باند شبکه به ۱٫۷۳۴ گیگابیت در ثانیه می رسد که در مقایسه با حداکثر پهنای باند ۰٫۸۶۷ گیگابیت در ثانیه نسل قبل یک جهش بزرگ است.

 

جمع بندی، آیا باید مادربرد Z390 بخرم؟

طبق معمول جواب به این سوال آسان نیست. از یک طرف می توانید با مهاجرت نکردن به Z390 در پول خود صرفه جویی کنید اما در طرف مقابل اگر از یک پردازنده نسل نهمی بر روی یک مادربرد Z370 استفاده کنید، تغییرات مهمی چون کارایی بهتر، پایداری بیشتر و عملکرد خنک تر را از دست می دهید.

 

در صورتی که قصد استفاده از پردازنده های نسل نهمی اینتل را دارید، مادربردهای Z390 نه تنها قابلیت های منحصر به فردی دارند که در Z370 یافت نمی شود، بلکه استخراج حداکثر کارایی این پردازنده های جدید را هم تضمین می کنند.

 

مادربرد MAG Z390 TOMAHAWK بدون فدا کردن کیفیت، انتخاب با ارزشی برای گیمرها است. گیمرها با تهیه این مادربرد از قابلیت هایی چون شیلد I/O از قبل نصب شده و خنک کننده M.2 Shield FROZRبرخوردار می شوند که تا پیش از این فقط در مادربردهای گران قیمت یافت می شود.

 

طبق آنچه که گفته شد، گیمرهایی که خواهان نهایت کارایی پردازنده های نسل نهمی اینتل هستند، حتی اگر همین حالا یک مادربرد Z370 دارند باز هم به یک مادربرد Z390 نیاز دارند. نه تنها شما می توانید با مادربردهای جدید به فرکانس بالاتر دست پیدا کنید، بلکه به عملکرد خنک تر و پایدار نیز می رسید.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید