جدول فروش هفتگی بریتانیا | آغاز سلطنت FIFA 18

۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴

این هفته با انتشار بازی FIFA 18 شاهد قرار گفتن آن در رتبه نخست جدول فروش هفتگی بریتانیا هستیم؛ جدولی که سه هفته پیاپی Destiny 2 را در صدر می‌دید. بدین ترتیب، از این هفته به بعد شاهد فروش نجومی سری جدید FIFA خواهیم بود که با انتشار نسخه هجدهم، به اوج خود خواهد رسید.

همانطور که عرض شد، ما سه هفته شاهد قرار گرفتن عنوان Destiny 2 در رتبه اول این جدول بودیم که جدیدترین ساخته استودیوی بانجی (Bungie) به شمار می‌رود اما EA Sports با انتشار جدیدترین نسخه از سری FIFA، این معادله را بر هم زد و به رتبه نسخه این جدول رسید. سری بازی‌های FIFA نامی کاملاً آشنا برای این جدول است و در اکثر هفته‌ها شاهد قرار گیری یکی از نسخه‌های این بازی در میان پرفروش‌ترین بازی‌های هفته بریتانیا بوده‌ایم. حال پیش‌بینی می‌شود که با انتشار نسخه جدید نیز، این روند ادامه پیدا کند و ما بارها نام این بازی را در میان بازی‌های پرفروش هفته ببینیم. این بازی، هفته گذشته برروی پلتفرم‌های ایکس‌باکس وان و ۳۶۰، پلی‌استیشن ۳ و ۴، نینتندو سوییچ و همینطور رایانه‌های شخصی، منتشر شد.

پرفروش‌ترین نسخه این بازی نیز برروی کنسول نسل هشتمی سونی، یعنی پلی‌استیشن ۴ بوده است که ۶۰ درصد کل فروش این هفته را به خودش اختصاص داد. این رقم در دوره مشابه و در زمان انتشار نسخه قبل، یعنی FIFA 17، پنجاه و سه درصد بود. همچنین طبق نتایج به دست آمده از داده‌های آماری، فروش این بازی برروی نینتندو سوییچ، فقط ۱ درصدِ کل فروش این بازی بوده است در حالی که نسخه ایکس‌باکس وان نیز ۳۷ درصدِ کل فروش این بازی را به خودش اختصاص داده است. همچنین منابع خبری، اعلام کرده‌اند که نسخه نینتندو سوییچ این بازی، با کمبود تعداد در خرده فروشی‌ها روبه‌رو است. این موضوع نشان می‌دهد که فروش این نسخه از بازی، بیشتر از حد انتظار شرکت ناشر بوده است و این شرکت، باید به این کمبودها پاسخ‌گو باشد و نسخه‌های بیشتری در اختیار خرده فروشی‌ها بگذارد. اما به صورت کلی، فروش FIFA 18 نسبت به شماره قبل، ۲۵ درصد کاهش داشته است که دلیل آن را هم در ادامه با شما بررسی خواهیم کرد.

این روزها این روند کاهش میزان فروش، برای بسیاری از بازی‌های بزرگ نیز دیده می‌شود. بازی‌هایی که حتی اگر بهتر و کامل‌تر از سری قبلیشان هم بودند، اما بازهم در فروش شکست خوردند. از جمله این بازی‌ها، می‌توان به Call of Duty: Advance Warfare, Watch Dogs 2, و Dishonored 2 اشاره کرد که به سرنوشتی مشابه آن‌چه برای FIFA 18 اتفاق افتاد، دچار شدند.

اما اگر بخواهیم این کاهش فروش را در بازی FIFA 18 بررسی کنیم، شاید عرضه شدن این بازی در روز‌ سه‌شنبه، یکی از این دلایل آن باشد. زیرا که این بازی هر ساله در روز جمعه منتشر می‌شد و تا زمان بسته شدن این جدول، فرصت خوبی برای فروش داشت. اما امسال این بازی در روز سه‌شنبه منتشر شد و بنا به همین دلیل، فرصت کم‌تری برای حضور در این جدول داشت. به هر حال این موضوع، به عنوان یکی از دلایل اصلی کاهش فروش FIFA 18 مطرح شده است و برای اثبات آن باید تا هفته آینده صبر کنیم و ببینیم که آیا این بازی خواهد توانست از نسخه قبلی خود بیشتر فروش کند یا خیر.

اما به ادامه جدول بازمی‌گردیم. در هفته منتهی به سی‌ام سپتامبر، پس از قرار گرفتن FIFA 18 و Destiny 2 در رتبه‌های اول و دوم جدول فروش هفتگی بریتانیا، عنوان Forza Horizon 3 به طور شگفت‌انگیزی به رتبه سوم پرفروش‌ترین بازی‌های این هفته در بریتانیا رسیده است. بسیاری از خرده‌ فروشی‌ها اعتقاد دارند که این پیشرفت فوق‌العاده به دلیل باندلی بوده است که به همراه بازی FIFA 18 به فروش رسیده است و فروش باندل FIFA 18، نقش مستقیم در فروش این بازی داشته است. دیگر بازی فوتبالی امسال نیز PES 2018 بود که این هفته برای اولین بار از زمان انتشارش تا به حال، از جمع ۱۰ بازی پرفروش هفته جدا شد و به رتبه ۱۲ام رسید. همچنین Danganronpa V3: Killing Harmony نیز یکی از بازی‌های جدید این هفته بود که نتوانست جایگاهی بهتر از رتبه سی و ششم به دست آورد. هیچ شکی نیست که این بازی هفته آینده از جمع ۴۰ بازی پرفروش هفته هم جدا خواهد شد.

اما در ادامه این جدول نیز شاهد قرار گرفتن بازی NBA 2K18 در رتبه چهارم هستیم و همنیطور عنوان همیشه در صحنه GTA V نیز این هفته به جمع ۵ بازی پرفروش هفته رسید و این جایگاه را به دست آورد. این هفته بازی Crash Bandicoot N. Sane Trilogy با یک پله صعود نسبت به هفته قبل، به جایگاه ششم رسید و پس از آن نیز Project Cars 2 در رتبه هفتم قرار گرفت. بسته گسترش دهنده Uncharted: The Lost Legacy نیز جایگاه هفته قبل خود را حفظ کرد و در رتبه هشم پرفروش‌ترین بازی‌های هفته بریتانیا باقی ماند. Lego Worlds و Mario Kart 8 Delux نیز به ترتیب با قرار گرفتن در رتبه‌های نهم و دهم، ۱۰ بازی پرفروش هفته بریتانیا را کامل کردند.

شما در ادامه می‌توانید لیست ۱۰ بازی پرفروش هفته و همینطور پرفروش‌ترین بازی‌های هر پلتفرم را نیز مشاهده کنید. لازم است که یادآوری کنم نتایج به دست آمده از این جدول، صرفاً بر اساس میزان فروش فیزیکی بازی‌ها است و میزان فروش دیجیتالی آن‌ها محاسبه نشده است؛ بنابراین آمار نهایی با نتایج ذکر شده، متفاوت می‌باشد.

۱۰ بازی پرفروش این هفته در بریتانیا:

جایگاه                نام بازیناشر
۱FIFA 18EA SPORTS
۲DESTINY 2اکتیویژن
۳FORZA HORIZON 3مایکروسافت
۴NBA 2K18تو کی
۵GRAND THEFT AUTO Vراکستار
۶CRASH BANDICOOT N.SANE TRILOGYاکتیویژن
۷PROJECT CARS 2باندای نامکو
۸UNCHARTED: THE LOST LEGACYسونی
۹LEGO WORLDSوارنر بروز
۱۰MARIO KART 8 DELUXEنینتندو

 

لیست ۴۰ بازی پرفروش این هفته در بریتانیا:

 

۲۰ بازی پرفروش این هفته ایکس‌باکس وان در بریتانیا:

 

 

۲۰ بازی پرفروش این هفته پلی‌استیشن ۴ در بریتانیا:

 

 

۳۰ بازی پرفروش این هفته رایانه‌های شخصی در بریتانیا:

 

 

۲۴ بازی پرفروش این هفته نینتندو سوییچ در بریتانیا:

 

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید