گیفت کارت
گیفت کارت

جک ترتون: قیمت پلی‌استیشن ۳ در زمان عرضه بسیار زیاد بود

۶ مهر ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۴

جک ترتون به عنوان مدیر عامل اسبق سونی اینتراکتیو اِنتِرتِینمِنت آمریکا جزئیات جدیدی در مورد موقعیت پلی‌استیشن ۳ در زمان عرضه ارائه کرد. او بطور خاص در مورد قیمت ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلاری این کنسول صحبت کرده است.

در صحبت با آی‌جی‌ان آقای تروتن که در سال ۲۰۱۴ و پس از ۱۹ سال از سمت خود به عنوان مدیر عامل سونی اینتراکتیو اِنتِرتِینمِنت آمریکا کناره‌گیری کرد، گفت که پس از موفقیت پلی‌استیشن ۲ این کار که پلی‌استیشن ۲٫۵ ساخته شود کار آسانی بوده است اما سونی بدنبال پیشرفت بسوی جلو بود و بهای این کار افزایش قیمت سیستم پلی‌استیشن ۳ شد و در نتیجه منجر به آن شد که این کنسول از شروع نامناسبی رنج ببرد. او گفت:

دوره زمانی پلی‌استیشن ۲ و پلی‌استیشن ۳ یک دوره فوق العاده برای زندگی کاری حرفه‌ای من، لااقل در شرکت سونی محسوب می‌شود. ما با موفقیت شگفت آور پلی‌استیشن ۲ مواجه بودیم، فکر میکنم آن زمان ما بیش از ۶۰ درصد یا حتی بیش از ۷۰ درصد از سهم بازار جهانی را به خود اختصاص داده بودیم. پلی‌استیشن ۲ یکی از موفقترین پلتفرم‌های تاریخ بوده است اما این موفقیت چگونه ادامه پیدا کرد؟

در نهایت ما شاهد عرضه پلی‌استیشن ۳ بودیم، کنسولی که دارای تکنولوژی قابل ستایشی بود اما آقای ترتون در این رابطه اعلام کرد که راه زیادی در مقابل پلی‌استیشن ۳ برای رسیدن به موفقیت قرار داشت. او همچنین تایید کرد که قیمت ۶۰۰ دلاری این کنسول منجر به آن میشد که با فروش هر پلی‌استیشن ۳، شرکت سونی پولی را از دست دهد. او گفت:

آسان‌ترین راه برای انجام دادن (بعد از پلی‌استیشن ۲) این بود که ما برروی پلی‌اسیتشن ۲٫۵ کار کنیم. کار برروی پلی‌استیشن ۳ یک گام بزرگ بود. فکر می‌کنم در نهایت این کنسول با تکنولوژی فوق العاده‌ای ارائه شد که حتی امروز هم می‌توان از آن ستایش کرد. ما در آن زمان بایستی برروی پردازشگر Cell و کلیه تکنولوژی‌های اختصاصی آن دستگاه کار می‌کردیم، این موضوع کار سختی را برای ساخت آن دستگاه در پیش روی ما قرار میداد. ما مشکلاتی با تولید آن و همچنین مشکلاتی با بهای گزاف تولید آن داشتیم. بنابراین قیمتی که برروی این کنسول گذاشته شد، قیمتی بود که همه ما میدانستیم موجب جلب نظر مخاطبین نمی‌باشد. جالب است که آن قیمت حتی برای سونی نیز به منزله از دست دادن پول بود.

کنسول پلی‌استیشن ۳ در ماه نوامبر سال ۲۰۰۶ روانه بازار گردید، این در حالی بود که رقیب آن یعنی ایکس‌باکس ۳۶۰ یک سال زودتر به بازار عرضه شده بود و در آن بازه زمانی از قیمت کمتری بهره‌مند بود. قابل گفتن نیست اما در آن زمان وضعیت می‌توانست به شکل بهتری برای سونی پیش برود. آقای ترتون گفت:

به معنی واقعی این امکان وجود داشت که عرضه این کنسول با سناریوی دیگری همراه باشد، سناریویی که حتی در تخیلات نیز قابل وصف نباشد. ما می‌دانستیم که ایکس‌باکس ۳۶۰ در حال حاضر عرضه شده است و ما کنسولی را داشتیم که قیمت آن خیلی گران‌تر از آن چیزی بود که ما می‌خواستیم باشد و همچنین موجودی ما از این دستگاه در زمان عرضه کمتر از حد مورد نیاز ما بود، شرایط به گونه‌ای بود که می‌توان آن را یک درس از شرایط ساخت و بهره‌وری در تولید دانست. ما با چالش‌های بزرگی در زمان عرضه این کنسول مواجه بودیم.

المان دیگری که شرایط را با دشواری روبرو می‌کرد این بود که آقای ترتون تنها یک تا دو ماه مانده به عرضه این کنسول از سمت خود به عنوان مدیر عامل سونی اینتراکتیو اِنتِرتِینمِنت آمریکا کناره گیری کرد. ترتون در این مورد گفت:

این موضوع درست مثل این می‌ماند که کاپیتان کشتی تایتانیک آن را درست قبل از اصابت با توده یخ ترک کند.

همچنین آقای ترتون اعلام کرد که طراحان پلی‌استیشن ۳ در توکیو بدون دریافت بازخوردی از خارج توکیو به بحث طراحی این کنسول و چشم انداز فنی آن پرداختند.

در ساخت پلی‌اسیتشن ۴ شرکت سونی از بازخوردهای متعدد سازندگان از ژاپن و سایر نقاط دنیا بهره گرفت. سرپرست طراحی معماری آن کنسول بر عهده مارک سرنی قرار داشت، کسی که برروی پلی‌استیشن ۴ پرو نیز کار کرده است. پلی‌استیشن ۴ از شروع بهتری نسبت به پلی‌استیشن ۳ برخوردار بود و اکنون عنوان رهبر و جلودار عرضه نسل جدید کنسول‌ها را برعهده دارد.

زمان عرضه پلی‌استیشن ۳ با رویداد دیگری همراه بود و آن رویداد هک شدن شبکه پلی‌استیشن در سال ۲۰۱۱ بود که طبق گفته آقای ترتون دومین چالش بزرگی بوده است که در شرکت سونی با آن مواجه شده است.

آقای ترتون اکنون به عنوان مشاور در Genotaur کار می‌کند و همچنین به سازندگان مستقل بازی‌ها نیز کمک‌های مالی میدهد. او بتازگی در تامین بودجه Slender: The Arrival و Ark: Survival Evolved نیز فعالیت‌هایی داشته است.

0
0
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید