من اژدها زاده ام | نقد و بررسی بازی The Elder Scrolls V : Skyrim

۲۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۰

 در هر نسل، یک سری از بازی های رایانه ای هستند که تا سال ها و نسل ها بعد ، در یاد گیمران می مانند .مثلا همه ی ما از نسل چهارم “ماریو” و یا “کنترا” را به خاطر داریم.نسل های نسل گذشت تا به نسل هفتم رسید.نسلی که شاهکرا های زیادی را رونمایی کرده و به گیمران ارائه داد.بتزدا یکی از شرکت هایی بود که تمام و کمال وقت خود را صرف تولید بازی های بزرگ و زیبایی مانند RAGE , Dishonored و The Elder Scrolls V : Skyrim کرد.”خشم” از آن دسته بازی هایی بود که با گرافیک خیره کننده و گیمپلی سرسام آور گیمر را ساعت ها پای کامپیوتر می نشاند.”سرافکنده” با المان های نوین و جذاب مخفی کاری ، ماجراجویی نابی را برای گیرم به ارمغان می آورد.اما وقتی اسم The Elder Scrolls V : Skyrim به زبان می آید ، لغات ، کلمات ، نقد ها ، تعریف و تمجید ها و … از بیان وسعت دنیای این بازی قاصرند.

دنیای عظیمی که Bethesda برای گیمران به ارمغان آورد یکی از معدود دنیاهایی بود که قدم زدن در آن خسته کننده نمیشد ; قدم زدن در دنیای وسیع اسکایریم توام از حس نشاط و تنوع به همراه حس ترس و تنهایی بود.نمی توان در دنیای عظیم و وسیع اسکایریم قدم زد و از مناظر آن لذت نبرد و در همان لحظه از امکان حمله ی یک جانور وحشی نترسید.

اسکایریم دنیایی بود پر از نژاد های مختلف ، پر از مرمی که یا به شما کمک میکردند و یا شما را دشمن خود میدانستند ; سرزمینی که هر کس امپراطوری خود را بر پا کرده بود و برای فتح اسکایریم نقشه ای چیده و سعی میکردند بر یکدیگر چیره شوند.اسکایریم پر از دیدی و کلک است ; اسکایریم مهد جادو و قدرت های ماورائیست.اسکایریم زادگاه اژدها زاده ایست که مردم او را با نام ، مرد کوهستان می شناسند.

کسی که حتی روحش از اتفاقاتی که میخواهد برای اسکایریم بیفتد خبر ندارد …

حالا که این اتفاق افتاده است وقت آن است که خودی نشان بدهد و از موهبت و هدیه ای که به او داده شده است نهایت استفاده را بکند.اما او در این راه تنها نیست سر تا سر اسکایریم از این اتفاق وحشت دارند و دوست دارند به او کمک کند .پس تو تنها نیستی دواکین.تو تنها نیستی …

مرد کوهستان یا اژدها زاده؟

همه ی المان های اسکایریم ، عالی و بی نقص هستند ، اما داستان و شخصیت پردازی بازی ، در صدراین المان ها قرار دارند. در بخش داستانی ، میخواهیم به صورت کامل تمامی شخصیت ها ، محیط ها و حتی داستان های مربوط به DLC ها را نیز توضیح بدهیم.

اوج عظمت…

داستان بازی از جایی آغاز می شود که دواکین ( نام پیش فرض شخصیت اصلی بازی ) به همراه تعدادی از سربازان Stormclack توسط سربازان Imperial دستگیر شده و به یکی از مقرهایشان در شهری به نام Helgen میروند.دواکین مرد جنگل که تنها قربانی بیش نبوده و اشتباها در این جنگ دستگیر شده ،به همراه دیگر سربازان “استورم کلاک” به صف اعدامیان منتقل میشود.بعد از اعدام شدن دو سرباز “استورم کلاک” نوبت به دواکین میرسد.اما ناگهان سایه ی عظیمی بر سرقلعه ی هلگن فرود می آید.اژدهایی به عظمت یک کوه که تنها در قصه های کهن اسکایریم حرفی از آن زده شده بود بر بالای برج سربازان فرود آمده بود.بدن و بال های سیاه ،چشمانی فرمز و دود بزرگی که از دماغ آن اژدها بیرون می آمد ، به راحتی همگان را روشن کرد که این اژدها حرف حساب سرش نمیشود.

دواکین به کمک یکی از سرباز های Imperial از هلگن فرار میکند.اتفاقاتی می افتد تا این که دواکین یک اژدها را در حواشی شهر Whiterun به قتل میرساند و ناگهان روح آن اژدها وارد بدن دواکین میشود.در آن لحظه سربازان اطراف دواکین او را “اژدها زاده” خطاب میکردند.در آن لحظه دواکین فهمید که تقدیر ، مسئولیت سنگینی بر دوش دواکین قرار داده.او باید رییس و به نوئی ژنرال تمامی این اژدهایان یعنی “Alduin ” را به قتل برساند.

داستان بازی پر از پیچ و خم های مختلف است و شما را ساعت ها درگیر خود خواهد کرد.داستان های مراحل فرعی نیز جنجالی و زیباست.در یکی از داستان های بازی باید یک قاتل سریالی را در بازی شناسایی کنید که یکی از زیباترین مراحل فرعی بازیست.

تنوع نژاد ها در بازی به شدت (!) قابل مشاهده است.یکی از شخصیت های بازی در طول بازی به شما می گوید: “اسکایریم سرزمینی برای تمامی نژاد هاست.” .واقعا هم همین طور است.در طول بازی شاهد هر قشری و یا فرقه ای هستیم که در سرزمین اسکایریم پراکنده شده اند ، اما بعضی از قشرها بیشتر در مناطق خاصی پیدا میشوند.به عنوان مثال قشر Thief ها (دزدها) خیلی کم پیش می آید شما را در راه گیر بیاورند و قصد راهزنی داشته باشند اما فقط در شهر Riften می توان آن ها را پیدا کرد.

  اگر وارد یک هتل قدیمی در اسکایریم شوید و با آدم های داخل آن صحبت کنید ، متوجه خواهید شد که سازندگان برای ایجاد تنوع دست به چه کارهایی که نزدند ! امکان ندارد داستان یک شخص با داستان شخصی دیگر یکی باشد. هر کسی در دنیای عظیم اسکایریم داستان مربوط به خودش را دارد و همه یک دردسردر زندگی خود دارند.

محیط گسترده و پر جزئیات

نگاهی به شخصیت های مهم بازی می اندازیم:

Grey Brothers :

برادران خاکستری  ، سه برادر می باشند که تنها با یکی از آن ها می توانید صحبت کنید.دو برادر دیگر به زبان شما صحبت نمی کنند و زبانی عجیب و غریب دارند.این سه برادر به شما “فریاد” های اژدهایان را آموزش می دهند و شما را در مسیرتان هدایت می کنند.

Parthunex :

“پارسوناکس” یک اژدهاست و در حقیقت برادر آلدویین می باشد.پارتینکس نیز به شما چند “فریاد” یاد می دهد و در مورد آلدویین و “کتیبه ی بزرگان” راهنمایی های خوبی می کند.نکته ی جالب در باره ی این اژدها این است که به زبان انگلیسی تسلط کامل دارد !

Delphin :

دلفین یکی از شخصیت هاییست که در بازی کمک زیادی به شما می کند تا آلدویین را نابود کند.او از فرقه ی Blade هاست که یکی از قدیمی ترین فرقه های اسکایریم است اما فقط او و ازبرن از این فرقه باقی مانده اند.دلفین در فرقه ی خود یک جنگجو محسوب می شود و در جنگ بارها و بارها به شما کمک می کند.

Esbern :

عضو دیگر فرقه ی Blade که یک پیرمرد کهنسال و دنیا دیده است و در فرقه ی خود جز جادوگران محسوب می شود.او نیز به شما نصیحت هایی در مورد آلدویین می کند که به شدت به دردتان میخورد .

این شخصیت ها مهم ترین ها هستند که در تمام مسیر همراه شما هستند و شما را هدایت و همراهی می کنند.شخصیت های بیشتری نیز در راه شما قرار میگیرند که اگر بخواهیم همه شان را معرفی کنیم باید یک کتاب جداگانه برای این نقد در نظر بگیریم !

مخفی کاری، نقش قابل اهمیتی در بازی دارد

در طول بازی شما چند کتیبه ی بزرگان ( The Elder Scrolls ) پیدا خواهید کرد که به شما سرگذشت اژدها زادگان   هزاران سال پیش را نشان می دهد که به نوبه ی خود داستان هایی بسی زیبا و به یاد ماندنی و اکثرا حماسی است که شما را با داستان هایی جدید و ماجراهایی جذاب و حقیقت هایی ناگفته رو به رو می کند.

اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید این بخش یکی از زیباترین بخش های بازی می باشد. وقتی که از بازی کردن خسته شدید بر روی صندلی نشسته و کتاب جدیدی باز کرده و شروع به خواندن کنید.کتاب های داخل اسکایریم به شدت زیبا و جذاب هستند خصوصا کتاب های Dance On Fire که به شدت شما را مجذوب خود خواهد کرد و همچنین برای خرید آن باید سکه های زیادی خرج کرده اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد.همچنین بعضی از کتاب ها خصوصا آن هایی که در عمارت حکمران ها قرار دارد سرگذشت اسکایریم را نشان می دهند که بسیار زیبا و جذاب می باشند.

بعضی اوقات در بازی نامه هایی در صندوق ها ، جیب مردم (!) ، دشمنان و … پیدا خواهید کرد که داستان های جدید را آغاز می کنند.این داستان ها معمولا یا به دشمنان شما مربوط می شوند یا این که به پیدا کردن شی ارزشمندی مربوط می شوند.

Nord ها ، قدیمی ترین نژاد اسکایریم محسوب می شود.حتی در بعضی از دیالوگ هایی که با Nord ها رد و بدل کنید به شما می گویند که “اسکایریم خانه ی نورد هاست” .برای همین اکثر کسانی که می خواهند یک نژاد برای شخصیت اصلی شان انتخاب کنند.

تصمیماتی که در بازی می گیرید به شدت مهم هستند.بازی یک پایان دارد اما تصمیماتی که می گیرید برای بعد از اتمام بازی خیلی مهم هستند.اگر کسی را از خود برانید ممکن است که در آینده پیامد هایش گریبان گیر شما بشود.ممکن است که در آینده کار شما فقط توسط این شخص باز شود که در این لحظه به خود می گویید :” خودم کردم که لعنت به خودم”.

تقریبا می توان گفت که داستان قوی ترین المان بازی است و حتی گیمپلی زیبای بازی ، زیباییش را مدیون داستان جذاب و حماسی آن است.

یک شخص در برابر یک دنیا !

دیگر همگان با گیمپلی پر آوازه و زیبای این بازی آشنا هستند و من هم به صورت خیلی خلاصه (!) به المان های مختلف گیمپلی بازی اشاره می کنم.

دید بازی قابل کنترل است.شما می توانید شخصیت بازی را با هر دوربینی که  میخواهید کنترل کنید.می توانید همانند بازی ها شوتر بازی را اول شخص کنید و فقط دستان شخصیت اصلی را مشاهده کنید یا که می توانید همانند بازی های اکشن ادونچر شخصیت بازی را کامل مشاهده کنید.این ویژگی یکی از خوبی های این بازی است که در هنگام تیراندازی با تیر و کمان کمک شایانی به مخاطب می کند.

به کجا چنین شتابان؟

در ابتدای بازی باید نژاد خود را انتخاب کنید.نژاد های زیادی در بازی وجود دارد که می توان به Imperial , ELF,Dark ELF,Nord و … اشاره کرد که هر کدام از آن ها در کار خود ماهر هستند.به عنوان مثال نورد ها در جنگاوری و استفاده از جادوهای مختلف تبهر مثال زدنی دارند و به همین دلیل اکثر کسانی که بازی را آغاز می کنند شخصیت خود را یک نورد انتخاب می کنند.

تنوع سلاح و زره در بازی تقریبا در هیچ بازی دیگری قابل مشاهده نیست.در بازی آنقدر با اسلحه ها و زره های رنگارنگ و متنوع رو به رو می شوید که بعضی اوقات برای  سبک کردن وزن خود دو دل میمانید که کدام یک را به زمین بیندازید.سلاح ها و زره ها در بازی انواع مختلفی دارند که می توان گفت قوی ترین آن ها Deadric ها هستند که تقریبا می توان گفت اگر آن ها را بکشید حتی سه اژدها به سختی می توانند شما را از پای در آورند.و از ضعیف ترین نوع زره و سلاح می توان به Hide , Iron اشاره کرد که نسبت به باقی نوع ها قدرت کمتری دارند.نوع های دیگری از سلاح ها می توان به Steel , Sudden , Ebony , Glass , DragonBone,DragonScale,Golden , Silver , Orc و … اشاره کرد.

بازی دو خط داستانی را دنبال می کند.مرحله های اصلی و مرحله های فرعی.سازندگان به قدری بر روی ساخت و طراحی مرحله های فرعی کار کرده اند که حتی این بخش از مرحله های اصلی نیز جذاب تر شده است.تنوع مراحل و پیشبرد در این قسمت به قدری گسترده و زیاد است که شما را ساعت ها پای بازی مینشاند.

بخش آپگرید و یا همان Level Up کردن بازی بخش بسیار بزرگیست و در روند بازی نقش پر رنگی دارد که در ادامه توضیح کاملی از این بخش خواهم داد.هنگامی که از توانایی های مختلف مانند استفاده از شمشیر با یک دست ، استفاده از شمشیر با دو دست ، استفاده از جادو ، کیف قاپی ، باز کردن قفل و … استفاده می کنید نوار توانایی های شما پر میشود و هر بار که این نوار کامل شود شما یک مرحله به توانایی هایتان اضافه می شود.وقتی به منوی افزایش توانایی می روید ، ابتدا به شما سه انتخاب داده می شود.طبق این سه انتخاب شما می توانید ده واحد به سلامت یا به قدرت یا به قدرت جادویتان اضافه کنید که بعد از انتخاب شما وارد منوی بزرگی می شوید که می توانید Perk مورد نظر خود را Unlock کنید.

در بازی شما تنها قادر به حمل وزن خاصی هستید که اگر وسایل بیشتر از حد مجازی را با خود حمل کنید نمی توانید بدوید و مانند حلزون ( ! ) به آرامی باید روی زمین راه بروید.اگر Stamina خود (قدرت) را افزایش دهید ، با هر بار افزایش قدرت حمل شما نیز بیشتر می شود و می توانید اجسام بیشتری را با خود حمل کنید.

منوی دارایی بازی بسیار شکیل و مرتب است. دارایی های شما به ترتیب نوع در بخش های مختلفی قرار گرفته اند.بخش هایی مانند Weapon , Appear , Books , Scrolls , Misc و …. که طبق این طبقه بندی به راحت می توانید وسایل مورد نظر خود را پیدا کنید.گوشه ی پایین سمت راست شما می توانید مقدار سکه و میزان مقدار وزنی که می توانید حمل کنید را مشاهده کنید.

تنوع دشمنان در بازی آنقدر زیاد است که قدم زدن در اسکایریم برای شما کابوس است که مبادا یکی از این چند صد گونه ها به شما حمله کند. در همه ی جای اسکایریم دشمنی برای شما وجود دارد .اصولا در این بازی تعداد گونه هایی که با شما دوست هستند خیلی کمتر از گونه هایی که با شما دشمن هستند پیدا میشود.در آسمان اسکایریم دشمنانی مانند اژدهایان دارید.در زیر زمین اسکایریم دشمنانی مانند استخوان های از خواب برخاسته و عنکبوت های غول پیکر دارید.بر روی زمین نیز همه جور دشمنی برای شما پیدا میشود از حیواناتی مانند گربه سان ها گرفته تا غول های بیابانی …

طراحی محیط زیبا هستند

در بازی ویژگی با نام شهرت وجود دارد که طبق این ویژگی مقدار عزیز بودن یا دشمن بودن شما برای مردم معین می شود.کمی ضعف کوچک در این بخش وجود دارد.به عنوان مثال اگر تکی به دامنه کوه رفته و صد عدد اژدها را ناکار کنید هیچ اتفاقی نمیفتد و مردم به راه خود ادامه می دهند و برای شما تره هم خورد نمی کنند.اما اگر کافی است به یک گاو در بازی نگاه چپ بکنید کل اهالی روستا به شما حمله ور می شوند و کل نقشه ی عظیم اسکایریم را در می نوردند و شما را تعقیب می کنند تا شما را به سزای عمل فجیعتان برسانند !

در بازی پول به روش های مختلفی به دست می آید.یک روش بسیار آسان وجود دارد که شخصا ازاین روش خوشم نمیاد و اون هم اینه که از کد ها تقلب استفاده کرد ، روش بعدی اینه که دشمنان خود را بکشید و از جیب آن ها پول هایشان را بدزدید .یا این که وسایلی که پیدا میکنید را بفروشید.در بعضی از موارد می توانید در ازای انجام کارهایی برای مردم پول در بیارید یا این که برای فرماندار ها کار کنید. هنگامی که در بازی بیکار می شوید  (که تقریبا اتفاق چنین پدیده ای محال است ! ) می توانید وارد مسافرخانه ها شوید و ازمتصدی آنجا درخواست شغل کنید و آن شخص به شما نامه ای می دهد که در آنجا شما می توانید همانند شخصیت اصلی فیلم سینمایی Django Unchained نقش جایزه بگیر را اجرا کنید و شخص تحت تعقیب را کشته و جایزه اش را دریافت کنید که به شخصه خودم از این کار لذت می برم.

هنگامی که در تنگنا قرار دارید و نمی توانید کاری از پیش ببرید ، دو وسیله به شدت در بازی به دردتان میخورند.جادو ها و کتیبه ها.اگر در بازی جادوها و کتیبه ها به قدری به دردتان میخورد که اکثر مواقع در زمانی که انرژی تان کم شده به درد میخورند.کتیبه ها معمولا قدرت بیشتری از جادو ها دارند و به راحتی می توانند دشمنان بیشتری را به کشتن دهند.

در طول بازی افرادی وجود دارند که می توانند به شما مهارت های مختلف را آموزش دهند .مهارت هایی همچون تیراندازی ، دزدی ، جادوگری و … که با پرداخت چندین سکه می توانید این مهارت ها را کسب کنید.

در بازی می توانید مهارت های زیادی به دست آورید.به عنوان مثال می توانید آهنگری را یاد بگیرید و زره ها و سلاح هایتان را خودتان تولید کنید و از آن ها استفاده کنید یا این که می توانید سلاح ها و زره های خود را قوی تر کنید و با ساخت سلاح های بیشتر نوار توانایی خود را پرتر کنید.

تمام خوبی های اسکایریم را یک طرف بگذاریم ، اما این بازی یک ضعف بزرگ دارد که بتزدا باید چنین اشتباهی را انجام نمی داد.در بازی غذا برای خوردن وجود دارد اما نیازی به خوردن آن نیست ; جا برای خوابیدن وجود دارد اما نیازی به آن نیست ; دارو وجود دارد اما نیازی به مصرف آن ها نیست ;  این خود یک پوئن منفی برای بازی محسوب می شود که بتزدا از زیر دستش در رفته است !

سعی کردم به طور خلاصه گیمپلی بازی را تشریح و توضیح بدهم ، باید گفت بازی دارای گیمپلی بزرگ و درگیر کننده است که برای تجربه ی آن باید ساعت ها وقت پای آن صرف کرد.

سه DLC فوق العاده !

در این بخش میخواهیم نگاهی کوتاه به DLC هایی  که برای این بازی منتشر شده اند بیاندازیم.

DownGuard :

داستان این DLC از این قرار است که یک مامور از قوم جدیدی به نام Dawnguard پیش شما می آید و از شما دعوت می کند که به گروه Dawnguard ها بپیوندید.این گروه برای مبارزه با قوم جدیدی به نام Vampire ها (خون آشام ها ) شکل گرفته است و شما می توانید به یکی از این گروه ها بپیوندید.

اگر عضو نگهبانان سپید شوید یک انسان معمولی باقی خواهید ماند و باید با خون آشام ها مبارزه کنید.اما اگر به خون آشام ها بپیوندید شما در حقیقت دچار یک بیماری می شوید و انرژی تان در برابر خورشید هدر می رود و برای این که انرژی تان را پر کنید باید از خون انسان ها تغذیه کنید.

این دی ال سی دو گونه ی جدید به بازی اضافه می کند که این گونه ها خون آشام ها و گرگینه ها می باشند و یک گروه جدید به نام DawnGuard ها به بازی اضافه می کند.

همچنین سلاح های جدیدی به بازی اضافه می شود که اکثر اوقات در بدن دشمنانتان می توانید آن ها را پیدا کنید.

این بازی توانست فروشی ۲۰ میلیونی داشته باشد

Heartfire :

دی ال سی “خانه ی گرم و نرم” چندین بخش جدید به بازی می افزاید.

در این دی ال سی قابلیت ازدواج کردن به بازی اضافه می شود.شما باید در شهر ریفتن و به معبد مارا بروید و یک گردنبند مارا بگیرید و به دختر مورد علاقه ی خود بدهید و به او درخواست ازدواج دهید.

در این دی ال سی دختر ها و پسرهای کوچکی در خیابان ها گدایی می کنند و شما می توانید دو نفر از آن ها را به فرزندی قبول کنید و به آن ها هدیه بدهید.

همچنین وسایل جدیدی به بازی اضافه می شود و به درد دکوراسیون  خانه می خورد.

Dragonborn :

جدی ترین و بهترین DLC این بازی ، دی ال سی “اژدهازاده” است.

در این دی ال سی سلاح ها ، دشمنان ، سرزمین و قابلیت های جدیدی به بازی اضافه می شود.

داستان این محتوا بدین صورت است که چند مرد از سرزمینی دور به شما حمله ور می شوند و به شما می گویند : تو اژدها زاده ی دروغین هستی و اژدها زاده ی واقعی میراک  ( Mirrak ) می باشد.بعد از شکست دادن ان ها شما باید وارد سرزمینی دیگر بشوید تا این اژدها زاده ی فاسد را به قتل برسانید.

در بازی بیشتر از ۲۰۰ وسیله به بازی اضافه می شود که این وسایل زره ها ، سلاح ها و کتیبه ها و … را در بازی شامل می شوند.همچنین جادو های جدید به بازی اضافه می شوند که جادو های بسیار جالبی می باشند.همچنین فریاد های جدیدی به بازی اضافه می شود.

قبالیت جالب و جدیدی که در این دی ال سی به بازی اضافه می شود ، فریاد جدیدی است  که با استفاده از این فریاد می توانید سوار یک اژدها شوید و در آسمان پرواز کنید و از بالا به دشمنان خود حمله کنید.

در کل باید گفت دی ال سی های بازی بخش بسیار مهمی از بازی را تشکیل می دهند که ساعت های بسیار سرگرم کننده ای را برای شما به ارمغان می آورند.

اسکایریم عظیم ، اسکایریم زیبا / آوای

اولین چیزی که در طول بازی شما را جذب خود می کند ، طراحی سرزمین اسکایریم است.

اسکایریم به قدری زیبا و جذاب طراحی شده است که قدم زدن در آن برای هر کسی لذت بخش است.انقدر تنوع محیطی در اسکایریم زیاد است که هیچگاه از محیط اطرافتان خسته نخواهید شد.در بازی انواع و اقسام مناطق بر اساس آب و هوا وجود دارد و باعث می شود که گیمر در طول بازی تنوع را احساس کند و بازی برایش لذت بخش تر شود.

طراحی شخصیت ها در بازی متنوع و گوناگون است اما به این معنا نیست که هر شخصیتی چهره ی خاص خود را دارد.این امر تقریبا غیر ممکن است و اگر ممکن هم بود سال ها طول می کشید تا مدل های سه بعدی آنان ساخته و در بازی اعمال شود.

طراحی سلاح ها در بازی بسیار زیبا و متنوع است و در بازی با انواع و اقسام سلاح های مختلف آشنا می شوید که طراحی هایشان با یکدیگر متفاوت است و تقریبا در هیچ بازی دیگری سلاح هایی به این زیبایی مشاهده نمی کنید.

در سرزمین هایی که در دی ال سی به بازی اضافه می شوند ، بیابان های بسیار زیبایی مشاهده می شود که نهایت دقت و زیبایی در آن به کار رفته است تا محیطی به شدت زیبا به بازی اضافه شود.

در بازی تخریب پذیری وجود ندارد.نکته منفی در زمینه ی گرافیک همین عدم وجود تخریب پذیری در بازی است.مثلا هنگامی که داخل آب میروید و شنا می کنید قطرات آب به اطراف پرت نمی شوند و یا وقتی از آب به بیرون می آیید هیچ اثری از خیس بودن نیست.هنگامی که با دشمنان در حال جنگ هستید هیچ خونی در بازی دیده نمی شود;  جای زخم بر روی بدن نمی ماند و …

در بعضی از قسمت های بازی کمبود کار بر روی تکسچر ها یا بافت های بازی دیده می شود که می توان این اشتباه را گذاشت بر حساب بیش از حد بزرگ بودن دنیای اسکایریم و بعضی از قسمت ها طبیعیست که از دست سازندگان بازی در رود.

اما موسیقی بازی نیز برای خود دنیایی دیگر دارد.موسیقی های بازی به قدری زیبا هستند که بار ها و بار ها در منوی اصلی بازی توقف می کنید تا موسیقی اصلی بازی را بشنوید.

موسیقی این نسخه از بازی توسط آقای جرمی سول ( Jeremy Soul ) ساخته شده است که می توانید هم اکنون موسیقی های این بازی را در سایت گیمفا دانلود کنید.برای دانلود موسیقی ها وارد این لینک بشوید.

صداگاری بازی نیز دست کمی از بخش های دیگر ندارد و هماهنگی حرکات لب و صدا نیز در بازی قابل مشاهده است و هیچ اشکالی در آن وجود ندارد.

من اژدهازاده ام !

به هرکجا که می خواهید رفته و ماموریت های جانبی انجام دهید

شمشیرش را به دستش گرفته است.جوری آن را در دستش میفشارد که گویی عضوی از بدن اوست.به چشمان اژدهای بیرحم نگاه می کند.اژدها به او و با زبان اژدهایان می گوید فکر میکنی کی هستی که جلوی پادشاه اژدهایان ایستاده ای؟ . مرد کوهستان چشمانش لرزید هنوز وحشتی در دلش وجود داشت اما با خودش گفت حالا وقت ترس نیست.اسلحه ها را محکم تر گرفت و گفت : من اژدها زاده ام ….

بازی The Elder Scrolls V : Skyrim یکی از بهترین و قابل ستایش ترین بازی های نسل گذشته بود که توسط وبسایت بین المللی آمازون به عنوان بهترین بازی نسل گذشته انتخاب شد.عنوان نقش آفرینی که به همراه حفظ ریشه های یک نقش آفرینی کلاسیک ، ایده های نویی در خود جای داد و با شکستن مرز ها و ساخت یک دنیای بزرگ همه را مات و مبهوت خود کرد.این بازی درنسل هفتم یکی از بهترین ها بود و هنوز هم که هنوزه در بهترین هاست و سازندگان بازی های نقش آفرینی های دیگر باید از کاری که بتزدا کرد درس بگیرند و در بازی های خود استفاده کنند.امیدواریم که بار دیگر در این نسل نسخه ی دیگری از کتیبه ی بزرگان را ببینیم ….

نکات مثبت: موسیقی های حماسی و جذاب ، مراحل فرعی جذاب ، طراحی فوق العاده دشمنان در بازی ، DLC های فوق العاده و کامل کننده ،تنوع در سلاح و زره ها

نکات منفی: عدم نیاز به استفاده از غذا ، آب ،خواب و دارو -عدم وجود تخریب پذیری مناسب

نمره : ۹۶

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • من گه هر کاری کردم نتونستم ازدواج کن IDK
  مارا رو هم گرفتم…..
  راستی نسخه آفلاین جدید این بازی قراره بیاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  0
  0
  • Dr. Strange گفت:

   برای ازدواج فقط گردنبند کافی نیست
   باید بری به معبد مارا تو ریفتن
   با یه یارویی به اسم Maramal حرف بزنی
   ازش یه گردبند مارا میخری اون موقع پیدا کردن یه شخص برای ازدواج بعنوان یه کوئست تو منوی journal ات میاد
   اون برو با شخص مورد علاقت حرف بزن فقط دقت کن که گردنبند مارا رو پوشیده باشی
   بعد از این که درباره علاقت بهش گفتی، زمان ازدواج تو معبد مارا بازم بعنوان یه کوئست میاد.
   میری اونجا و…. ایشالا به پای هم پیر شین Razz Giggle
   فقط یه نکته اونم اینه که فقط با بعضی NPCها میشه ازدواج کرد که لیستش زیاده نمیتونم اینجا بیارم تو نت هست و اینکه که برای ازدواج با بعضی NPCها نیاز داره یه سری مرحله(ها) رو از قبل انجام داده باشی
   برو حالشو ببر Grin

   0
   0
 • raiden.psm گفت:

  این بازی رو اصلا نمیشه وصفش کرد. Sick
  واقعا یک حماسه بود.

  0
  0
 • Amir-al گفت:

  من این کامنت هاتونو که میخونم دوباره تحریک میشم برم از سیو 1300 ام شروع کنم و برسم به 2000!!!اینقدر تعریف نکنیدچون اگر من اینو نصب کنم از درس و زندگی می افتم !!!اصن آقای منتقد چی میشد اینو تابستون نقد کنی؟!؟!؟!؟!؟ Grin

  0
  0
 • MiLaD SparDa گفت:

  نقد و بررسی میتونست خیلی بهتر از این باشه
  خیلی ضعیف بود
  و خیلی جاهای اصلی اشتباه های بزرگی داشت
  بهتر بود کسی که اینو نوشته یکی دوبار این بازی رو انجام میداد No

  0
  0
  • مرسی بابت نظرت.
   ناراحت نشدم ولی خوب اینو می تونم بهت اطمینان بدم که اندازه ی موهای سرت اسکایریم بازی کردم چون از وقتی که این بازی منتشر شده تو کامپیوترم نصبه .
   بعد یه سوال دیگه.میشه خواهش کنم برای حرفتون دلیل بیارید؟
   با تشکر

   0
   0
   • MiLaD SparDa گفت:

    ۱- Grey Brothers
    اولا که همچین چیزی که شما میگی توی بازی Grey Beards بودن نه Brothers
    برادر نبودن
    ۲- Grey Beards همگی به زبان شما حرف میزدن البته بقیه کمتر حرف میزدن ولی نه به زبان دیگه Wink
    ۳- Parthunex
    اینم باید بگم درستش Paarthurnax هست
    ۴- نکات منفی: عدم نیاز به استفاده از غذا ، آب ،خواب و دارو
    اینم باید میگفتید که این بازی دست Developer ها رو باز گذاشته اگه شما به صفحه استیم برید میتونید تمام این چیزا که میگید ضعف رو به بازی اضافه کنید ( نیاز به غذا ، آب ، استراحت ، سرما و گرما و … )

    0
    0
  • Farhad-ps4 گفت:

   اشتباه روی تخلف کلیک کردم! ببخشید

   0
   0
 • Altair گفت:

  مرسی دوستان از خوبی های این فراتز از شاهکار گفتن
  فقط نکات منفی که گزاشتین اصلا برام قابل هضم نیست
  حالا مورد اخر یه چیزی
  ولی عدم استفاده از خواب رو نمی تونم قبول کنم
  و اینکه دارو و غذا در این بازی تاثیر داشت و health , stamina , mana رو زیاد میکرد
  و در حین در گیری ها خیلی هم مفید بود
  _____________________________________________________
  بعد به یه چیز دیگه هم توجه نکردی امیر جان
  اول بازی به فقط کمک سرباز imperial فرار نمیکنی بلکه اون اول حق انتخاب داری و این بود که می تونستی هورا اون زندانی که مو های بور و لباس ابی داشت بری و به جای پیوستن به imperial ها به گروه دیگری که نماد خرس داشتم بپیوندی
  (همون گروهی که وقتی به imperial ملحق شدی با هاشون می جنگی)
  __________________________________________________________
  با نمرت مشکی ندارم چون تو کار منقد اصلا دست ندارم دخالت کنم (نمره ی خویدم بالاتر از 100 هست Grin)
  فقط اشتباهات رو گفتم مرسی

  0
  0
  • خوب دوست عزیز دروغ که نگفتم. Grin
   تو بازی پر از تخت خواب و دم و دستگاه خوابیدن بود اما هیچ احتیاجی نداشتی به خواب. وقتی هم که بیدار میشدی میزد : You Feel Rested !
   خوب حالا برو سه روز پشت سر هم اسکایریم بازی کن اگر آثار خستگی در بدن دواکین دیدی من اسممو عوض می کنم Grin
   در رابطه با غذا هم باید بگم که اون هم بی معنیه.اگه غذا جون و سلامتی رو پر می کنه پس اون معجون هایی که تو بازی هستند به چه دردی میخورن؟ Grin
   در رابطه با اون انتخاب رفتن با استورم کلاک ها و امپریال ها هم حق با شماست من باید اشاره می کردم که میتونید به استورم کلاک بپیوندید اما نتایج یکیه .آخر سر میری پیش زن الور دیگه Grin

   0
   0
 • basijkntu.com گفت:

  ولی یکی از معایب این بازی سخت بودن ارتباط گیری کاربر با گیم پلی آن است.
  بطور کلی تا بخوایم فوت و فن بازی را یاد بگیریم , بازی به انتها رسیده و آنچنان باهاش حال نکردیم
  البته این اتفاق بیشتر برای کسانی میفته که ورژن های قبلی آن را بازی نکرده باشند. Heh

  0
  0
 • GiLMaN گفت:

  من تو بازی های RPG از کاراکتر mage بدم میاد ولی تو این بازی mage بازی کردم Yes
  ترکیب اسپل ها خیلی جالبه مخصوصا paralyze
  you feel rested هم 5% یا 10% سرعت لول آپ اسکیل ها رو زیاد میکرد

  0
  0
 • MiLaD SparDa گفت:

  راستی تو قسمت قبلی یادم رفت بگم بقول دوستمون شما با IMperial ها فرار نمیکنید این حق انتخاب رو دارید که با Imperial ها فرار کنید یا با StormCloak ها
  و حتی جلوتر میتونید انتخاب کنید به کدوم بپیوندید

  0
  0
 • 1 DOVAKIIN گفت:

  آقا امیر عجب نقد ساده ای کردی نقد خیلی خوبی بود که می تونه یه بچه ی 1 Grin ساله رو به این بازی آگاه کنه اما خودمونیم خیلی کمدی نوشتی من از اول تا آخرشو خندیدم راستی اگه می تونی تو سایت طرز آنلاین بازی کردن هم بذار
  بعد من نزدیک به 1 سالو خرده ای این بازیو میکنم ولی اصلا ازدواج نمی تونم بکنم منظورم اینه که این یارویی که maramal هست کجاست من کل معبد گشتم حتی لای مورچه هاشو Grin ولی پیداش نکردم که سرآخر یکیلو عرق جنین ریختم Sweat
  من عاشق شدم چی کار کنم Really Pissed Really Pissed Really Pissed
  بعد یه سوال اگه شما خیلی این بازی بازی کردی اگه دقت کرده باشی تو شهر dawnstar یه کلبه ای هست یعنی مشه گفت بیرون که می تونی تو نقشه ببینی
  دقیقان میشه گفت غرب شهر روبه رو ساحل یه در سیاه هست (Black Door)طرحش مثله اسکلت میگه اکتیوش کن بعد باهت حرف میزنه یه چیزای درباره دریم میگه که معنیش میشه خواب میگه بعد می گه کلمه عبور بگو 3 تا جمله وجود داره من هر 3 تا شو گفتم ولی می گه تو به این جا تعلق نداری یا یه چیزی مثله این چون حرفی آخرشو واضح نمیگه من خوب نفهمیدماگه رفتی اونجا بگو یکی بغلت باشه چون من داشتم از ترس سکته میکردم چون یه صدای وحشتناکی داشت اتاق منم تاریک خدا روز بد نبینه تا صبح بیدار بودم Eek!

  0
  0
 • 1 DOVAKIIN گفت:

  من عاشق sarena شدم همون دراکولاهه In Love In Love In Love In Love

  0
  0
 • 1 DOVAKIIN گفت:

  امیر واسه چی جواب نمی دی Really Pissed Really Pissed Really Pissed
  مه گه خوابی Sleepy Sleepy

  0
  0
 • هادی گفت:

  دوستان عزیز یکی به ما میگه کلا چند تا اسکایریم داریم ؟
  من میخوام بگیرمش … اما انقدر تعداد اسکایریما زیاده که قاطی کردم کدوم به کدومه …. قبلا بازیش کرده بودم … فکر کنم اسکایریم اصلی اونه که اول دستگیر میشین و بازی وقتی شروع میشه همون اول یه اژدها میاد و فرار میکنین … درسته ؟
  لطفا اسم اسکایریم اصلی رو بهم بگین … ممنون

  0
  0
 • FARBOOD گفت:

  من بازی های اینچنین زیادی بازی کردم ولی این بازی قابلیت های زیاد و عالیه زیادی داره In Love Cool واقعا حرف نداره Quiet Shut Mouth

  0
  0
 • Villian گفت:

  سلام ُ نقد نقاط ضغفی هم داشت. در جواب DOVAKIIN ۱ باید بگم که بلک دور مقر اصلی دارک برادر هود هستش و برای ورود به آن هم باید اینکارا رو انجام بدی: ۱- اول باید بری به شهر WINDHELM بعد دم در یک خونه یک بچه داره با یک دارک الف حرف میزنه که داره راجع به صاحب همون خونه که یک بچه هست که مادرش مرده و توسط فرمانروا به یتیم خانه ی شهر RIFTEN فرستاده میشه که صاحب اونجا یک پیر زن شروره.به همین خاطر اون بچه که اسمش الان یادم نیست از اونجا فرار میکنه و میره به خونش که در ابتدا گفتم کجا هست میره و شروع میکنه به دعا کردن که SWEET MOTHER یک قاتل از دارک برادر هود براش بفرسته تا صاحب یتیم خانه رو بکشه!ما باید وارد خونه اش بشی و بعد با اون بچه حرف بزنی که ماموریتی بهت میده که صاحب یتیم خونه در شهر RIFTEN رو بکشی بعد از این که اونو کشتی( واقعا باید میمرد) ۲- بعد از اینکه اونو کشتی میری تو کافه ی شهر RIFTEN میخوابی…۳- بعد توی یک کلبه اطراف شهر MORTHAL بیدار میشی که میبینی یک زن که رییس دارک برادر هود هست تورو گرفته و بهت میگه که اون زن از اهداف اونا بوده و تو باید تقاص پس بدی به همین منظور اون تورو آورده اونجا و سه نفر دیگه رو هم گرفته و بهت میگه یک نفر باید از این اتاق زنده بیرون نره و از شما میپرسه که چه کسی باید بمیره۳- خب شما اینجا دوتا انتخاب دارید: ۱- هدف اصلی خود رییس دارک برادر هود هست و اگه اونو بکشی و به یکی از نگهبانای هر شهری بگی که اونو کشتی بهت میگه برو بهdragonbridge و در اونجا یک نیروی ویژه ی imperial هست که مامور کشتن دارک برادر هود هست و تو باید بری پیشش و اون بهت میگه که بری پیش بلک دور و رمزش هم اینه silence my brother بعد شما باید بری و همشون رو بکشی و به دارک برادر هود خاتمه بدی.۲- و انتخاب دوم هم اینه که یکی از اون سه نفری که رییس دارک برادر هود آورده رو بکشی( که هدف اصلی نیستند و بیگناه هستند.) بعد میری عضو دارک برادر هود میشی . ( دستم شکست)

  0
  0
 • j.semnani گفت:

  نقد خوبی بود . فقط یه نظر دارم . اونم اینه که ای کاش تو نقدهاتون در باره بازی های نقش آفرینی مشخص کنین تو بازی مربوطه تا چه حدی زبان احتیاج است.
  من میخوام این بازی رو بگیرم نصب کنم اما چون زبونم زیاد خوب نیست نمیدونم تا چه حد میتونم بازی کنم.بهم بگید تا چه حد باید زبان بلد باشی تا بتونی بازی کنی.من بازی مس افکت رو بخاطر همین قضیه پاک کردم.

  0
  0
 • saeidmn گفت:

  سلام میشه بگید این یارو مارال که میگید تو معبده دقیقا کجا معبده چون هر وقت که میرم تو معبد 2 نفر بیشتر نیستن یکی مرده یکی زنه که هیچ کدومم مارال نیس اسمش

  0
  0
 • MOANOFTHEMOON گفت:

  بازی بسیار محشری است ولی من یکم از این رو بازی کردم روکامپیوتر ولی چون گرافیک کامپیوترم مشکل داشت میخوام رو xbox360 سفارش بدم این بازی محشره Rolls Eyes Laugh Grin Smile

  0
  0
 • nvg2017 گفت:

  سلام خسته نباشید.من رفتم به معبد مارا گردنبند رو گرفتم ولی هیچ کوئستی درباره ی ازدواج نیومده با کسی هم نمیتونم درباره ی علاقم صحبت کنم گردنبند هم تنمه ولی فایده نداره

  0
  0