ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا

ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند

آرش بوالحسنی
۲ دی ۱۴۰۱ - 21:27
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا

کمیسیون فدرال تجارت در آمریکا یا FTC سعی داشته تا مانع از خرید اکتیویژن بلیزارد توسط ایکس باکس شود. حال مایکروسافت و اکتیویژن نسبت به شکایت‌های FTC واکنش نشان داده‌اند.

اوایل این ماه FTC از برنامه‌های خود برای شکایت از مایکروسافت در جهت جلوگیری از نهایی شدن معامله‌ی این شرکت با اکتیویژن خبر داد. به عقیده‌ی FTC این معامله به مایکروسافت و ایکس باکس اجازه خواهد داد تا رقبای خود در بازار بازی‌های ویدیویی را سرکوب کنند. تعدیل‌کنندگان بازار در سرتاسر جهان گفته‌اند که این معامله می‌تواند شدیدا به پلی استیشن ضربه بزند. مهم‌تر از همه پیوستن Call of Duty به جمع فرنچایزهای First Party ایکس باکس است.

در پاسخی طولانی به شکایت FTC که در پنجشنبه‌ی هفته‌ی گذشته طرح شد، مایکروسافت و اکتیویژن مدعی شدند که این معامله نه تنها ضد رقابت، بلکه به نفع گیمرها خواهد بود و بازی‌های مختلف ناشر Call of Duty را به مخاطبین بیشتری خواهد رساند:

به دست آوردن یک فرنچایز توسط سازنده‌ی کنسولی که در جایگاه سوم بازار قرار دارد نمی‌تواند به این صنعت آسیبی وارد کند. خصوصا با توجه به اینکه این سازنده بارها گفته که علاقه‌ای به انحصاری کردن این فرنچایز ندارد. این حقیقت که رقیب ایکس باکس پیشنهاد ایکس باکس را تا کنون نپذیرفته نباید باعث جلوگیری از نهایی شدن معامله‌ای شود که به گیمرها سود خواهد رساند. ارائه‌ی محتوای با کیفیت با قیمت پایین‌تر به مشتری‌ها چیزی است که این شکایت‌ها باید از آن محافظت کنند، نه اینکه جلوی آن را بگیرند.

در شکایت خود FTC گفته که مایکروسافت در اخذ محتوای با ارزش بازی مثل Starfield و Redfall و سپس تبدیل کردن آن‌ها به عناوین انحصاری سابقه دارد. این علی رغم وعده‌ی مایکروسافت به تعدیل‌کنندگان بازار در اروپا برای عدم حذف بازی‌های خود از کنسول‌های رقیب است.

مایکروسافت این ادعاها را رد کرده و با وجود تایید انحصاری بودن سه بازی آینده‌ی بتسدا، گفته که هر سه بازی طوری طراحی شده‌اند که مناسب تجربه به صورت انفرادی یا با گروه‌های کوچک باشند. منظور مایکروسافت از این سه بازی Starfield ،Redfall و The Elder Scrolls 6 است که انحصاری بودن هر سه تایید شده است.

هر ادعایی که مایکروسافت در رابطه با خرید Zenimax به تعدیل‌کنندگان بازار در اروپا دروغ گفته است نادرست است. مایکروسافت وضوحا گفت که به قراردادهای انحصاری کنونی سونی احترام خواهد گذاشت و در آینده انحصاری بودن بازی‌های بتسدا را به صورت مورد به مورد بررسی خواهد کرد. کمیسیون اروپایی هم با مایکروسافت در این رابطه موافق است و یک روز پس از شکایت FTC اعلام کرده که مایکروسافت تعهدی این چنینی را به کمیسیون اروپایی نداده است.

اکتیویژن نیز در پاسخ خود به شکایت FTC گفت که این کمیسیون حقایق صنعت بازی‌های ویدیویی را به درستی متوجه نشده است:

FTC از مزایای قابل توجه این معامله چشم‌پوشی می‌کند و با توجه نکردن به حقایق سعی دارد تا از رقبای ایکس باکس از آسیبی فرضی که هیچ ریشه‌ای در واقعیت صنعت بازی‌های ویدیویی ندارد محافظت کند. افزودن محتوای اکتیویژن به سرویس اشتراکی و ابری، جایی که این محتوا پیش از این وجود نداشته، گزینه‌های بیشتری را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد.

اکتیویژن و خصوصا King به سرعت بخشیدن به بخش بازی‌های موبایلی ایکس باکس کمک خواهند کرد. این مهم به افزایش رقابت در یکی از بزرگ‌ترین بازارهای بازی کمک خواهد کرد. در نهایت هم این معامله منابع و استعداد بیشتری را در اختیار استودیوهای اکتیویژن قرار می‌دهد که به نوآوری در فناوری و بازی‌های ویدیویی کمک خواهد کرد.

عدم توجه FTC به این مزایا و تمرکز روی آسیب فرضی ایکس باکس به رقبا نشان‌دهنده‌ی یک انفصال اساسی میان تئوری‌های FTC و هدف شکایت‌های ضد انحصار است. FTC از این دادگاه خواسته تا از رقبای ایکس باکس و بزرگ‌ترین شرکت‌های بازی‌های ویدیویی در جهان محافظت کند. هدف نه محافظت از رقابت بلکه محافظت از رقبا است. FTC نه تنها از حقایق صنعت پر از رقابت بازی‌های ویدیویی به دور است، بلکه متوجه هدف اصلی قانون ضد انحصار کشور ما نشده است.

برد اسمیت (Brad Smith)، نایب رئیس مایکروسافت، در بیانیه‌ای به CNBC گفته که مایکروسافت در مورد این معامله اعتماد به نفس کامل را دارد. با این حال هم‌چنان راه‌های جانبی برای اطمینان از نهایی شدن معامله‌ی اکتیویژن را بررسی خواهد کرد.

هر دو شرکت مایکروسافت و اکتیویژن هم مدعی شده‌اند که شکایت FTC ضد بند پنجم قانونی اساسی آمریکا در رابطه با برابری همه در رابطه با یک پروسه‌ی قانونی عادلانه است.

خستهArmankurd26Microsoft fan boyChiefمحمدامین حیدریUNCLE ARTHURعلیjohn117امینهالک ایرانی?riddler؟Mom77اپوزوسیون گیمفاParhamHalo.reachghostTlou part 2 game of the centuryVisible 6-tigh manarmanmore

مطالب مرتبط سایت

تبلیغات

ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Majima گفت:

  حق نواخت بجز یک قسمت ، مایکروسافت 《فعلا》 علاقه ای به انحصاری کردن بازی های اکتیویژن ندارد. فکر کنم اینطوری درست تره. حتی قرارداد پیشنهادی به سونی هم ۱۰ ساله بود نه مادام العمر که البته منطقی هم هست ۷۰ میلیارد دلار پول بدی و اختیار انحصاری کردن یا نکردن ایپی خودتو هم نداشته باشی ، خب منطقی نیست

  GamerAghaMojtabaMicrosoft fan boyChiefMajimaBrainiacUNCLE ARTHURHTعلیکاکاسنگیmore
 • crystal sky گفت:

  تنها چیزی که برای من مهمه اینه که ماکرو بازی کردن رو برای من اسون تر و کم هزینه تر کرده دمشم گرم امیدوارم قرار داد نهایی بشه و بره سراغ دیگر استودیوها البته سونی هم با عرضه پلاس جدید این کارو کرد مهم لذت بازی کردن با حداقل هزینه س بقیه مسائل کشکه

  DaniyalHTDota2ChiefBrainiacDracolaUNCLE ARTHUR🏴Mr.𝖈𝖔𝖘𝖒𝖎𝖈🏴کاکاسنگیmahdi12345more
  • Hitasep گفت:

   تو چه استودیو هایی رو میخوای بخره؟
   من میگم خوب میشه io interactive و اسوبو و کرایتک رو بخره
   میتونه هم بره حق و حقوق متال گیر رو بخره الانم که رابطش با کوجیما خوبه بده کوجیما براش بسازه
   اگه هم بره یه استودیو برای سبک سولز بخره خیلی خوبه

   DaniyalAghaMojtabaDota2
  • نه عزیز اینقدر ساده هم نیست اگه در کوتاه مدت برای افرادی مثل من و شما بازی کردن به ظاهر ارزون تر بشه ولی در بلند مدت باعث از بین رفتن رقابت و ضرر و افت کیفیت کلی صنعت گیم بشه شما راضی هستی باز هم چرا همه فقط یه قدم جلوی پاشون رو میبینن این مایکروسافت سابقه خوبی نداره تو خرید های قبلیش چه تو گیم چه تو باقی قسمت ها مثل نوگیا و ویندوزفون

   DaniyalChiefcrystal sky
   • mkpeed گفت:

    دوست عزیز کافی فقط یک مقدار تاریخ رو مطالعه کنید زمانی که ویندوز فون که توسط نوکیا برای مایکروسافت ساخته میشد جلو تر از زمان تودش بود و متاسفانه مردم درک این تکنولوژی رو در آن زمان نداشتن پس ویندوز فون اصلا یک شکست برای مایکروسافت نیست و مایکروسافت سر ساخت سرفیس رفت و الان نوفق است . در ضمن کپانی های دیگری مثل اسکایپ و … هم هرکدام ماجرایی داشتن پس لطفا قبل از حرف زدن تحقیق کنید

    Daniyal
 • Porfosor گفت:

  خیلی جالبه خود مایکروسافت واکتیویشن که اصل کارن راضیند و بقیه که معلوم نیست چه کارن ناراضی

  Mr Grimm ripperDaniyalChiefBrainiacUNCLE ARTHURکاکاسنگیmahdi12345چپ دستJohnny joestarCyberpunk77more
 • Dracola گفت:

  دقیقا Ftc داره از منافع سونی دفاع میکنه نه صنعت گیم

  ftc میگه چون رقابت به نفع سونی بوده باید به نفع سونی بمونه

  DaniyalAghaMojtabaMicrosoft fan boyChiefBrainiacMmfb🏴HTTlou part 2 game of the centurymahdi12345Adamore
 • G.LN گفت:

  جیم رایان: ببینید فقط COD رو PS فروش داره باقیشون گاهی میفروشن.من خودم فقط COD بازی میکنم.
  فیل اسپنسر: COD اصلا فروش نداره، من خودم اصلا بدم میاد ازش.
  Xbox بازی نداره اصلا.

  DaniyalBrainiacUNCLE ARTHURTlou part 2 game of the centurymahdi12345GrandWardenHitasepهالک ایرانیAbolfazlNeon93more
 • ول کن ماکرو جان برو دی ال سی هیلو نفتی با کلاه ایمنیت‌ رو بساز

  Mega.DaniyalURze¢roRUDota2StarfaildMicrosoft fan boyChiefزمین 52Brainiacmore
 • Only Xbox گفت:

  FTC= نوچه جیمبو. اخه سونی دوزاری تو رو چه به لغو خرید ابر کمپانی دنیا مایکروسافت کبیر

  DaniyalDota2Microsoft fan boyBrainiacDracolaTlou part 2 game of the centuryشیرینی پزی امامیچپ دستHitasepهالک ایرانیmore
 • ETERNALMAN گفت:

  «هدف نه محافظت از رقابت بلکه محافظت از رقبا است»

  دقیقا همینه – شرکتی که یه زمانی با زد و بند با توسعه دهندگان سگا و آتاری رو زده زمین (سونی) حالا داره واسه ما اشک تمساح میریزه

  DaniyalMicrosoft fan boyChiefBrainiacDracolaTlou part 2 game of the centurymahdi12345چپ دستLone wolfEspressomore
  • ...Eternal... گفت:

   نسل ۶ سونی عملا ۹۰ درصد بازیای ترد پارتی رو انحصاری خودش کرده بود و این به پشتوانه منابع بیشتر سونی نسبت به رقبای خودش در صنعت گیم بود که بهش این اجازه رو میداد که همه بازیا رو راحت انحصاری کنه‌! بعد یه سری ‌‌که معلوم نیست از کی گیمر شدن میگن سونی هیچوقت هیچ بازی ای غیر از مال استودیو های خودشو انحصاری نکرده و فقط خلق میکنه و پرورش میده!😄
   اون که نسل ۶ بود دیگه اوج کار سونی بود تو این زمینه ولی هنوزم داره با همون سیاست و روش خودش بازیای زیادی رو که حتی مالک آیپی اونا هم نیست رو انحصاری کامل و همیشگی میکنه! نمونش همین فاینال ۱۶ که سال آینده منتشر میشه، حالا مایکرو اگر بازی ای فرست پارتی خودش رو هم انحصاری کنه که مالک آیپی اونا هست( استارفیلد، هلبلید۲و…) کلی آدم میزنن زیر گریه که مایکرو حق نداره اینارو انحصاری کنه ولی سونی میتونه حتی بازیای ترد پارتی رو هم انحصاری کامل کنه! منطق میباره واقعا از تحلیلای این عزیزان، الانم باز میام هزار تا بهونه میارن تو این حرفایی که میزنن رو توجیه کنن!

   Ezio Auditore da FirenzeDaniyalHTHitasepETERNALMANMicrosoft fan boyChiefزمین 52Only XboxBrainiacmore
  • URze¢roRU گفت:

   واسه ما؟ یجوری میگی انگار سهام داری چیزی هستی

   DaniyalETERNALMANMicrosoft fan boyChief
  • آهان البته شاید سنت قد نده ولی وقتی کنسول پلی وان اومد در مقابل رقباش بزاری مثل سگا و آتاری میفهمی زد و بند چیه و تفاوت چیه به لطف این کنسول صنعت گیم از بازی های ۱۶ بیتی رهایی یافت بعد میگی زد و بند واقعا یکم شرم و حیا هم خوبه اونی که با زد و بند داره میره جلو ایکس باکسه که سال هاست اصلا دلیل تجاری واسه وجود داشتنش دیگه وجود نداره حالا رو آورده به این حرکت های انتحاری مثل خرید اکتیویژن که یا کل میزو واسه خودش کنه یا با شکستش بخش بزرگی از این صنعت و هنر رو نابود میکنه جوری که چند سال طول میکشه که بتونه دوباره گیمینگ روی پاهای خودش وایسته.

   DaniyalChiefزمین 52...Eternal...
 • Hiphopologist گفت:

  جالب اینجاست
  اکثر این تحلیل گرا میگن
  تازه اول جنگ 😐
  showcase رفت تو لیست ارزوهام

  DaniyalDota2ChiefBrainiacTlou part 2 game of the centuryچپ دستHitasepNeon93Master bladeMMYKING
 • Amirhossein80 گفت:

  خوده مایکروسافت میخواد پرونده رو ب دادگاه فدرال ببره
  چون ftc فقط میخواد معامله رو عقب بندازه

  DaniyalfbjgDota2Microsoft fan boyChiefزمین 52BrainiacUNCLE ARTHURچپ دستHitasepmore
 • مترسک گفت:

  چند روز پیش یه رفیقی که سونی فن بود و از دوستان قدیمی من هم هست میگفت خدا کنه قرارداد خرید تکمیل نشه گفتم چرا ؟ برگشته میگه چون شما کالاف رو با قیمت خیلییی ارزونی میتونیت بازی کنید ولی ما باید پول زیادی بدیم براش برگشتم گفتم الان تو به عنوان یه رفیق ناراحت میشی رفیقت یه بازی رو ارزون بازی کنه ؟ بهم گفت نه ولی خب منم میخوام با همین شرایط بازی کنم ، بهش گفتم الان قبل تایید خرید جفتمون مگه بازی رو به یه قیمت نمیخریم؟ گفت چرا گفتم پس مایکروسافت داره بری منی که کنسولش رو خریدم مرام معرفت میزاره تویی که سنگ سونی رو میزنی به سینت باید این خواسته رو از سونی داشته باشی نه اینکه به خاطر حسادت خدا خدا کنی تایید نشه بعدشم بعد تایید هیچ اتفاقی نمیوفته تو همون کالاف رو داری با قسیمت اصلی منم دارم منتها با قیمت سرویس اشتراکی اگه تو هم میخوای داشته باشی بیا جایی که هواتو داشته باشه . بعد این خرید همه چی عادی میشه منتها مایکروسافت برامون مرام گذاشت و کالاف رو روز عرضه میاره تو سرویس اشتراکی با قیمت پایین همین .

  مایکروسافت ، دوست خوب گیمر ها 💚

  MegaDaniyalDota2Chiefزمین 52BrainiacDracolaTlou part 2 game of the century🤘SABER🤘چپ دستmore
  • واقعا تو فکر میکنی مایکروسافت واسه مرام ۶۸ میلیارد دلار به اندازه یک چهارم کل تولید ناخالص داخلی کشور تو خرج کرده که دوست خوب گیمر ها باشه آره واقعا ؟ اگه نتیجه این خرید فقط این بود که شما با قیمت کم و گیم پس هکی ارزون بزنی این گیمو اصلا مشکلی نداشتم ولی همه متاسفانه فقط جلوی پاشونو میبینن اگه فقط این باشه منم سریز اس دارم باید خوشحال شم ولی این خرید خیلی ضررهای بزرگ تری میزنه و فقط گریبان سونی رو نمیگیره اف تی سی فقط نگران سونی نیست و مطمئن باش اصلا نگران سرویس ها هم نیست قضیه خیلی بزرگ تر از این حرفاست اصلا خود این حرکت یک بدعت گذاری خیلی بده که نتیجش نه فقط تو گیمینگ که تو کل تجارت جهانی دیده میشه این خرید باید لغو بشه اگه نشه فقط بخاطر نفوذ و قدرت مایکوسافته نه هیچ چیز دیگه اول با کلی رسانه ریختن سر بابی کوتک و اوضاع داخلی اکتیویژن رو خراب کردن سر خودکشی اون زن کارمند بلیزارد و بعد هم یه شرکت که مثل بنز داشت پیشرفت میکرد رو دو سه برابر قیمت واقعیش خریدن و یهو تمام اون سر و صدا ها خوابید، بابی کوتک هم آدم خوبی شد یهو ، اصلا هم هیچ چی مشکوک نیست.

   DaniyalHitasepMicrosoft fan boyChiefزمین 52...Eternal...
   • مترسک گفت:

    دوست عزیز شما اینور قضیه رو میبینی اونور قضیه که سونی بانجی رو چندین برابر قیمت خرید و همینطور کرانچی رول رو با نفوذش خرید و علنن مونوپولی کرد رو نمیبینی؟ بعدشم شما میگی باید این خرید لغو بشه لغو این خرید به نفع کیه؟ گیمر ؟ نه عزیز به نفع ابر شرکت های دیگس سونی بخش کوچیکی از این برد هست برد اصلی رو گوگل میکنه ، امازون میکنه ، اپل میکنه شما اونارو میبینی این ور قضیه رو هم ببین لطفا تنها خرید این کمپانی فقط کنسول نیست بخش مارکتینگ و استور و موبایل و خیلی چیزای دیگس تکنولوژی اکتیویژن میتونه بسیار بسیار تو بازی های انحصاری مایکروسافت کمک کنه

    Daniyal
 • Master blade گفت:

  باور کن الان سونی که بالای ۳۰ ورصد صنعت گیم دستشه اگر اکتیویژن رو میخرید با کله تایید میشد ولی چون مایکروسافت یه ابر شرکت میلیاردی همه فاز روشن فکری برشون داشته

  این حفاظت از رقابت همش بهانه است وگرنه چرا جلوی بلعیدن های دیزنی رو تا حالا نگرفتن؟

  DaniyalDota2Microsoft fan boyChiefBrainiacTlou part 2 game of the centuryچپ دستfarshidHitasepهالک ایرانیmore
  • سونی سی سال زحمت کشید که سی درصد صنعت گیم دستشه از پولی که خارج از این صنعت درومده نیومده یه سهم بزرگ رو بخره برای خودش البته من واقعا مطمئنم اخر و عاقبت هر کمپانی که زیر مجموعه مایکروسافت بشه میشه نوکیا و اخر و عاقبت کال آو دیوتی و متاسفانه الدر اسکرولز زیبا هم چیز خوبی نخواهد بود اصلا شما بگو بازی که برای سرویس ساخته بشه از اول میتونه خوب باشه میتونه اونقدر بزرگ باشه یعنی یه چی در حد اسکایریم رو بدن از روز اول رو سرویس بزنی این یه چیز محاله یعنی با طبیعت حداقل الان این صنعت نمیخونه در عوض مایکروسافت همه ی اینهارو کوچیک و ساده تر میکنه رو همه چی اجرا شه رو کلود رو تلویزیون هوشمند رو سریز اس ذعالی رو موبایل همه خم با هم انلاین بازی کنن دور هم کلی هم نبلیغ و خرید درون برنامه ای همین الان میخواد گیم پس بده ارزون تر با تبلیغ فک کن میرسی یه جای حساس بازی یهو تبلیغ میاد بالا ….. شوخیش هم زشته بخدا

   DaniyalDota2Microsoft fan boyChiefزمین 52...Eternal...
 • Haha گفت:

  دلم برای سونی هوم تنگ شده 😔😂

  CODDaniyalBrainiacچپ دستHitasepAbolfazlNeon93Ezio Auditore da FirenzeMaster blade
 • Dota2 گفت:

  احسنت. دیگه رشوه های سونی جایی تو بازار نداره : )

  DaniyalDota2Microsoft fan boyBrainiacUNCLE ARTHURچپ دستOnly XboxHitasepهالک ایرانیNeon93more
 • یه جوری میگه “یک فرنچایز” که انگار داره درباره سفیر عشق صحبت میکنه، مرد حسابی کالاف دیوتی از کل انحصاری‌های سونی تو نسل قبل پرفروش تر بوده بیفته دست مایکروسافت باهاش خدایی میکنه

  DaniyalDota2Microsoft fan boyBrainiacTlou part 2 game of the centurymahdi12345.Hitasepهالک ایرانیEzio Auditore da Firenzemore
 • فرشاد گفت:

  تو پست های قبلی مرتبط با این مسئله نظرمو بارها گفتم بازم میگم این خرید به نفع حتی خود ایکس باکس دار ها هم نیست اسپنسر اگه مدیر بود از ۲۵ ۳۰ تا استدیو فعلیش درست استفاده میکرد و رشدش میداد الان کلی انحصاری ناب ریخته بود جلوی پاش با این کار فقط کل بازی های اکتی به قهقرا میرن این قرارداد نباید تایید بشه وگرنه دیگه رنگ بازی های داستانی و خطی رو هم نمیبینیم

  DaniyalDota2Microsoft fan boyChiefچپ دستBrainiacDracolaTlou part 2 game of the centuryHitasepهالک ایرانیmore
 • سونی بیش از دو برابر مایکروسافت مارکت شیر داره در صنعت گیمینگ . این خرید میتونه منطقی باشه بلکه مایکروسافت یه تکونی بخوره و رقابت بیشتر بشه

  DaniyalDota2Microsoft fan boyChiefBrainiacmahdi12345چپ دستHitasepهالک ایرانیNeon93more
 • توجیه قشنگی نیس
  قبلا ب صورت واضح میگفتن اصلا با سونی تو رقابت نیستن و سونی رو رقیب خودشون نمیدونن
  الان نه، حرفشون برعکس شده
  امیدوارم مایکروسافت و سونی از خرید ناشر های بزرگ دست بردارن (مخصوصا مایکروسافت)
  واقعا درست نیس
  بهتره استودیو های مستقلی که نیاز ب حمایت دارن رو بخرن
  خرید ناشر حکم همون پلیر آماتوری رو داره که تو بازی آنلاین چیت میزنه :دی

  DaniyalDota2Chiefمحمدامین حیدریBrainiacTlou part 2 game of the centurymahdi12345GrandWardenHitasepهالک ایرانیmore
 • HT گفت:

  تمام حرف ها به کنار ولی فقط این جمله هدف FTC ( نه محافظت از رقابت بلکه محافظت از رقباس) ….قشنگ ترین درست ترین حرفی که زده شد ….
  خود همین سونی که داره خودشو جر میده سر کالاف چه کار کرده ؟؟؟
  محتوا انحصاری … محتوا اضافه . بعد از رقابت سالم حرف میزنن 🙄😏😏

  DaniyalDota2Microsoft fan boyChiefBrainiacTlou part 2 game of the centurymahdi12345چپ دستfarshidHitasepmore
 • بله همین الان هم شاهدش هستیم قول هایی که سر بتسدا دادید البته فن بوی های عزیز که میگن روز عرصه رو گیم پس بازی میکنیم بگم حداقل تا ده سال دیگه منافع هر دو رو کالاف یکسانه یعنی بیاد گیم پس میاد پلاس و تا ده سال دیگه صنعت گیم میره کلاود پس بشینین بازیتون کنین انقدر تو سرتون نزنید بابت خرید 🗿

  DaniyalMicrosoft fan boyChiefBrainiacTlou part 2 game of the centurymahdi12345Hitasepهالک ایرانیEzio Auditore da Firenzefarshadxmore
 • Omid گفت:

  اره بابا مایکروسافت فقط محض رضای خدا داره اکتیویژن رو میخره

  خستهDaniyalHitasepmahdi12345
 • هدف نه محافظت از رقابت بلکه محافظت از رقبا است

  DaniyalHitasepMicrosoft fan boyChiefmahdi12345URze¢roRU...Eternal...چپ دست
 • Hitasep گفت:

  ولی ماکروسافت چه فعال شده اومده نمودار کشیده دونه دونه توضیح داده
  همین طوری بهتره بیانیه احمقانه نمیده

  DaniyalDota2Microsoft fan boyChiefmahdi12345...Eternal...چپ دست
 • با اینکه بنظرم سونی و دیگر شرکت های دخیل باید هر کاری بکنند برای از بین رفتن این قرار داد و هیچ شرکتی چه سونی چه مایکروسافت چه تنست و ولو و …. نباید با خریدن همچین سهم کیک بزرگی رو بدست بیارند، ولی اگه گزینه دیگه ای نباشه پیشنهاد ده ساله کال آو روی پلاس پیشنهاد بدی نیست ده سال فرصت خوبیه برای سونی که یه شوتر خوب بسازه و برای مایکروسافت که کال آو دیوتی رو مثل هیلو ببره قاطی باقالیا و این تب و تاب اولیه بخوابه و به فروش کنسول سونی ضربه نخوره ، ایمان دارم سرنوشت کال آو دیوتی دست مایکروسافت سرنوشت هیلو و گیرز و باقی فرانچایزهای دست مایکروسافت میشه.

  DaniyalHitasepMicrosoft fan boy...Eternal...
 • 2X2L گفت:

  [بازی با کیفیت با قیمت کمتر]:/
  وقتی که بازی باکیفیت (مثل Call of Duty که ونگارد ثابت کرد اگر کیفیتش پایین‌تر از بازی‌های قبلی باشه باز هم سود می‌کنه) روی سرویسی مثل Xbox Game Pass بیاد (به‌قول داداشمون: روز عرضه)، توسعه‌دهندگان برای اون بازی کار نمی‌کنن، فقط کافیه چیزی رو بسازن، بزارن روی گیم‌پس و پولشون رو بگیرن. اون موقع کیفیت بازی افت می‌کنه. اگر قرارداد نهایی بشه، امیدوارم که بازی بعدی (احتمالاََ Black Ops 5)، با دقت کار بشه و برای GP نسازنش.
  خود دانید!

  Daniyal
 • Aryan گفت:

  دوستان یه چی میگم بهتون برنخوره
  دو تا شرکت آمریکایی ( که کشور ما رو هم به رسمیت نمی‌شناسند ) دارن با هم قراردادی امضا میکنن یه سازمانی هم میخواد جلوشون رو بگیره
  سود و ضررش رو اونا می‌خوان بگیرن حرس اش رو شما ها دارید می‌خورید
  ویدیو گیم برای این ساخته میشه که یا یه فرانچایز باشه که ما با نسخه های قدیمی اش خاطره داریم مثلا بازی street of rage 4 ( که من به شخصه با ۱ و ۲ و ۳ اش بزرگ شدم ) یا بازی ای هست که تازه ساخته شده و کسی باهاش حال می‌کنه مثلا fifa وسلام

 • Dis گفت:

  اولین کنسولم پلی استیشن بود ولی با این کارای سونی دیگه دارم ازش متنفرم میشم مثال اگه خودش اکتیویژن رو میخرید درجا تمام بازی هارو انحصاری میکرد هعب😪

ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا
ایکس باکس و اکتیویژن به شکایت FTC پاسخ دادند - گیمفا