از هنر هشتم به هفتم؛ سه بازی پلی‌استیشن که می‌توانند تبدیل به فیلم سینمایی شوند

۱۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱

مدتی است که سونی به فکر ساختن فیلم بر اساس تعدادی از بازی‌های پلی‌استیشن است که می‌توانند تبدیل به فیلم سینمایی شوند است. بر اساس اخبار منتشر شده، ۳ فیلم بر پایه‌ی بازی‌های سونی در مراحل اول ساخت قرار دارند. یکی از این موارد، بازی Uncharted است.

ساخت فیلم بر اساس بازی‌های پلی‌استیشن که می‌توانند تبدیل به فیلم سینمایی شوند ایده‌ی خوبی است؛ چرا که پتانسیل بازی‌های سونی بسیار بالا است. اکثر این بازی‌ها تمرکز زیادی روی داستان دارند. جهان این عناوین هم معمولا بسیار غنی است و امکان روایت داستان‌های گوناگون را فراهم می‌کند. بازی‌های زیادی در لیست عناوین اختصاصی پلی‌استیشن هستند. این‌ طور که به نظر می‌رسد، سونی در حال ساخت حداقل ۳ فیلم سینمایی و ۷ برنامه‌ی تلویزیونی بر اساس بازی‌های خود است.

این اقدامات بخشی از برنامه‌ی این غول سرگرمی برای ارائه‌ی محتوای بیشتر در رسانه‌های مختلف است. این برنامه One Sony نام دارد. هنوز مشخص نیست که فیلم سینمایی Uncharted با حضور تام هالند (Tom Holland) هم یکی از این ۳ فیلم جدید هست یا خیر. اما به هر صورت اولین نمونه از نحوه‌ی تبدیل یک بازی به فیلم سینمایی توسط سونی است.

فیلم‌هایی که بر اساس بازی‌های ویدیویی ساخته شده‌اند، با مشکلات زیادی روبه‌رو بوده‌اند. فیلم‌هایی مانند Sonic the Hedgehog و Detective Pikachu هم هستند که نسبتا موفق ظاهر شده‌اند. در عوض تعداد زیادی فیلم سینمایی متوسط از سری Resident Evil ساخته شده است. سونی می‌تواند با برنامه‌ی One Sony شرایط را تغییر دهد. بازی‌های زیادی پتانسیل تبدیل به فیلم سینمایی را دارند. این فیلم‌ها می‌توانند مربوط به شخصیت اصلی باشند یا به داستان‌های فرعی در جهان یک بازی بپردازند. به همین منظور تصمیم گرفتیم ۳ بازی محبوب پلی‌استیشن که امکان ساخت فیلم‌های اقتباسی موفق را فراهم می‌کنند بررسی کنیم:

بازی‌های پلی‌استیشن که می‌توانند تبدیل به فیلم سینمایی شوند

Bloodborne

کلیسا‌های عظیم، موجودات عجیب و غریب مختلف و شخصیت‌هایی که دچار نفرین‌های وحشتناک شده‌اند. داستان فیلم Bloodborne می‌تواند به اندازه‌ی خود بازی مبهم و گیج‌کننده باشد.

بخش‌های زیادی از این ساخته‌ی فرام‌سافتور (FromSoftware) به خوبی با فضای فیلم‌های سینمایی همخوانی دارند: کلیسا‌های عظیم، موجودات عجیب و غریب مختلف و شخصیت‌هایی که دچار نفرین‌های وحشتناک شده‌اند. فیلم اقتباسی می‌تواند مانند بازی آغاز شود. شخصیت اصلی، یک شکارچی بی‌نام، در یک شب نفرین شده در بیمارستان بیدار می‌شود. در طی فیلم می‌توانیم با موجوداتی مانند Blood-Starved Beast، Vicar Amelia، Rom و Vacuous Spider مواجه شویم که سر راه شکارچی ما قرار می‌گیرند و البته که با روش‌های خشنی از بین خواهند رفت!

فیلم Bloodborne می‌تواند به اندازه‌ی خود بازی مبهم و گیج‌کننده باشد. بخش‌های زیادی از داستان توسط شخصیت‌های فرعی و محیط روایت می‌شود. در طی بازی، بازی‌بازان در شهر Yharnam کاوش می‌کنند که تخریب شده است. به‌جای این، فیلم می‌تواند روند فروپاشی شهر و تاثیر کلیسای آن را به تصویر بکشد. شخصیت اصلی می‌تواند در اثر استفاده از Old Blood به آرامی به سمت دیوانگی برود، متوهم شود و در کل چیزی شبیه شکارچی بازی شود. یکی از کارهایی که سونی باید انجام دهد، اضافه کردن گیلرمو دل‌تورو (Guillermo del Toro) به پروژه است تا شاهد زنده شدن روح بازی باشیم.

God of War

علاوه‌بر تغییر سبک بازی، اضافه شدن ویژگی‌های شخصیتی جدید به کریتوس مانند احساسات پدرانه باعث جذابیت این بازی شد. با آوردن این بازی به پرده‌ی نقره‌ای، می‌توان بعد جدیدی از روابط پدر و پسری این دو نفر را به تصویر کشید.

بازی سال ۲۰۱۸ استودیو سانتا مونیکا (Santa Monica Studio) روند جدید و رادیکالی در این سری ایجاد کرد. علاوه‌بر تغییر سبک بازی، اضافه شدن ویژگی‌های شخصیتی جدید به کریتوس مانند احساسات پدرانه باعث جذابیت این بازی شد. اگر قرار بر ساخت اقتباس سینمایی از God of War باشد، می‌توانیم شاهد ماجراجویی کریتوس (Kratos) و آترئوس (Atreus) باشیم. با آوردن این بازی به پرده‌ی نقره‌ای، می‌توان بعد جدیدی از روابط پدر و پسری این دو نفر را به تصویر کشید. این فیلم می‌تواند جنبه‌های بیشتری از رابطه‌ی کریتوس و آترئوس را روشن و داستان بازی را کامل‌تر کند. شاید حتی به داستان کریتوس و همسرش، فی (Faye)، بپردازد و نحوه‌ی آشنایی و ماجراهای بین این دو را روایت کند. پتانسیل God of War به شدت بالاست و تنها نیاز به افرادی خلاق برای ساخت اثری درخور این سری محبوب است.

The Last of Us

احتمالا همین حالا هم برنامه‌هایی برای اقتباس سینمایی این بازی در HBO در دست ساخت است. اما این دلیل نمی‌شود که فیلم سینمایی جداگانه‌ای برای این بازی ساخته نشود.

احتمالا همین حالا هم برنامه‌هایی برای اقتباس سینمایی این بازی در HBO در دست ساخت است. اما این دلیل نمی‌شود که فیلم سینمایی جداگانه‌ای برای این بازی ساخته نشود. این فیلم می‌تواند داستان جوئل (Joel) پیش از شیوع بیماری را روایت کند. یا حتی به گذشته‌ی الی (Ellie) بپردازد. مانند A Quiet Place صداگذاری این فیلم باید قدرتمند باشد و سکوت ناشی از نبود انسان‌ها را به خوبی منتقل کند. شهرهای مخروبه و سکوت وحشتناک آن‌ها و شکسته شدن این سکوت توسط کلیکرها می‌تواند به خوبی فضای بازی را بازسازی کند.

البته ممکن است این فیلم‌ها تمرکز زیادی روی شخصیت‌های اصلی بازی‌ها نداشته باشند و داستان‌ها جانبی و فرعی روایت کنند. به این ترتیب بیشتر با جهان این بازی‌ها آشنا می‌شویم و آسیبی هم به ساخت بازی‌های بعدی وارد نمی‌شود. نکته‌ی مهمی که وجود دارد، وابسته نبودن داستان فیلم و بازی است. یعنی فیلم‌ها نباید به نوعی ساخته شوند که برای درک داستان نیاز به تجربه‌ی بازی باشد. یا بازی‌های بعدی بر اساس داستان فیلم یا سریال نباشد تا حتما برای درک بازی نیاز به تماشای آن‌ها باشد. در واقع بازی و فیلم باید به خودی خود مستقل باشند.

با توجه به توانایی سونی در ساخت بازی‌های اختصاصی عالی، شرایط برای ساخت اقتباس سینمایی از آن‌ها فراهم است. با ۳ فیلم و ۷ برنامه‌ی تلویزیونی که در نظر گرفته شده، طیف گسترده‌ای از طرفداران می‌توانند از محتوای جدید لذت ببرند. با انتشار فیلم Uncharted در ماه جولای سال ۲۰۲۱ برنامه‌های سونی آغاز خواهد شد و ما هم می‌توانیم به کیفیت کلی برنامه‌ی سونی پی ببریم. نظر شما درباره‌ی ساخت اقتباس سینمایی از بازی‌های پلی‌استیشن چیست؟ به نظر شما کدام بازی‌ها مناسب‌ترین موارد برای این کار هستند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید