فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳

ایلیا عسگری
۱۲:۰۰ ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا

در سال ۲۰۲۳ میلادی علی‌رغم این که برخی از آثار سینمایی نمرات ارزشمندی را از سوی منتقدین دریافت کردند اما با استقبال چندانی از سوی مخاطب عام مواجه نشده‌اند.

سال ۲۰۲۳ میلادی یکی از شلوغ‌ترین دوران هالیوود به شمار می‌رود که در عین به راه افتادن اعتصاباتی جنجالی و چه بسا خطرساز، مملو از آثار مختلف در ژانرهای گوناگونی بوده که اگرچه طیف وسیعی از سلایق را پوشش داده اما همگی آن‌ها با بازخوردهای جالب توجهی از سوی هر دو طرف منتقدین و مخاطبین عام مواجه نشده‌اند و اختلاف سلیقه میان این اقشار قدرتمندتر از همیشه ادامه داشته است.

در این سالی که پشت سر گذاشتیم شاهد پخش و اکران فیلم‌هایی بوده‌ایم که علی‌رغم دریافت نقدهای مثبت و جلب نظر منتقدین اما به هیچ عنوان از دید مخاطبین عام جذاب و سرگرم‌کننده ظاهر نشده و به طبع توفیقی در گیشه حاصل نکرده‌اند. آثاری تفرقه انگیز که باری دیگر ثابت می‌کند که سلیقه و نظر منتقدین و مخاطبین عادی سینما هیچ سنخیتی با یکدیگر نداشته و لزوماً استقبال یکی از آن‌ها نمی‌تواند موجب بازخوردهای مثبت از سمت دیگری شود.

به همین سبب نیز در مقاله امروز به سراغ معرفی فیلم‌های سینمایی منتقد پسندی از سال میلادی گذشته رفته‌ایم که چندان در جلب نظر بینندگان عامشان موفق ظاهر نشده‌اند.

فیلم Inside (درون)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۶۲
 • درصد رضایت مخاطبین: ۴۰

زمانی که تریلر فیلم Inside منتشر شد، شاهد بودیم که به یک از بزرگترین بازیگر حال حاضر هالیوود یعنی ویلم دفو به صورت تک نفره فرصتی داده شده تا هر آن چه دارد را در مقابل دوربین به معرض نمایش بگذارد.

اثری روان‌شناختی حول محور دزد آثار هنری که در یک پنت هاوس مجلل واقع در نیویورک به دام افتاده و هیچ راه خروجی برای فرار از مهلکه پیدا نمی‌کند تا حدی که بقا و زنده ماندن وی در معرض خطر قرار گرفته و به مرور به زوال عقل دچار شده و امیدش برای نجات را از دست می‌دهد. Inside از دید منتقدین اثری همه چی تمام با نقش آفرینی استادانه ویلم دفو به شمار می‌رفت اما در سمت مقابل مخاطبین عام نکته سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیزی را در آن پیدا نکرده و علاقه‌ای برای تماشایش بروز نداده‌اند.

انیمیشن The Inventor (مخترع)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۷۷
 • درصد رضایت مخاطبین: ۵۹

در سال‌های اخیر شاهد احیا و محبوبیت آثار انیمیشنی استاپ موشن بوده‌ایم که سازندگان The Inventor را مجاب کرد تا روایتی متفاوت حول محور لئوناردو داوینچی را پدید بیاورند.

در این انیمیشن شاهد نابغه مشهور تاریخ یعنی لئوناردو داوینچی هستیم که پس از پشت سر گذاشتن وقایعی تاریخ‎‌ساز، در سن میان‌سالی کشور ایتالیا را به مقصد فرانسه ترک کرده تا صاحب جایگاهی بخصوص در دربار پادشاه بشود. سفری که زندگی و شخصیت او را متحول کرده و ما را با وقایعی جالب توجه روبرو می‌کند. در حالی که منتقدین روایت The Inventor و همچنین شیوه به کارگیری تکنیک‌های استاپ‌ موشن را ستودنی خوانده‌اند اما سبک داستان‌نویسی این انیمیشن که حال و هوایی “کلاس درس تاریخ‌گونه” دارد چندان باب میل مخاطب عام واقع نشده و در نتیجه شاهد شکاف عمیقی بین طرفین ماجرا بوده‌ایم.

فیلم No One Will Save You (هیچ‌کس تو را نجات نخواهد داد)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۸۱
 • درصد رضایت مخاطبین: ۵۶

یکی از پرسر و صداترین فیلم‌های علمی تخیلی به نمایش درآمده در سال میلادی گذشته که از المان‌های ترسناک حول محور ایده حمله بیگانگان بهره می‌برد، No One Will Save You نام داشته است.

اثری حول محور دختری تنها که شهر محل زندگی وی به شکلی مخفیانه توسط بیگانگانی ترسناک مورد حمله قرار گرفته و زمانی که نوبت به خانه وی می‌رسد، بازی مرگ و زندگی دلهره‌آوری آغاز می‌شود که زندگی اسرارآمیز این دختر را برای مخاطب مورد کنکاش قرار می‌دهد. شاید که روایت پرپیچ و خم، نسبتاً صامت و کلاسیک محور No One Will Save You برای منتقدین حائز اهمیت بوده باشد اما سکانس‌های بی‌رمق و خسته‌کننده آن برای مخاطبین عام سینما جذابیت چندانی نداشته است.

فیلم Butcher’s Crossing (گذرگاه قصاب)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۷۵
 • درصد رضایت مخاطبین: ۴۷

به طرز عجیبی در طی یک دهه گذشته آثار مرتبط با نیکلاس کیج محلی برای نزاع منتقدین و مخاطبین عامی بوده که هر بار موافق و مخالفینش را به جان یکدیگر انداخته است.

در یکی از معدود آثار منتقد پسند اخیر کارنامه بازیگری نیکلاس کیج، با فیلم Butcher’s Crossing طرف هستیم که روایت‌گر گروهی از شکارچیانی می‌باشد که برای هدف قرار دادن گاومیش‌ها، راهی سفر خطرناک و مرگباری می‌شوند که می‌تواند به قیمت جان تک تک آن‌ها تمام شود. اثری که از دید منتقدین، ارزشمند جلوه کرده و نقش آفرینی بازیگر نقش اصلی‌اش جلوه ستودنی پیدا کرده اما در سمت مقابل روایت کند داستان باعث خستگی مخاطبینش شده تا حدی که موجب کسب امتیازات ضعیفی از سوی آن‌ها گشته است.

فیلم The Teachers’ Lounge (اتاق دبیران)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۹۸
 • درصد ضرایت مخاطبین: ۵۳

یکی از جنجالی‌ترین فیلم‌های سال میلادی ۲۰۲۳ مربوط به سینمای آلمان یعنی The Teachers’ Lounge می‌شود که درامی مدرسه محور را به ارمغان آورده است.

در این فیلم با معلم خوش‌بین و پرانرژی طرف هستیم که با هزاران امید و آرزو پا به مدرسه گذاشته تا شاگردین خود را تعلیم دهد. با این حال بروز یک دزدی و تلاش برای پیدا کردن حقیقت منجر به بروز سلسله اتفاقات غیرمنتظره می‌شود تا حدی که معلم داستان در مرز فروپاشی شخصیتی قرار می‌گیرد. The Teachers’ Lounge به سبب برخورداری از پیام‌های اخلاقی حول محور بی‌ثباتی و فروپاشی شخصیتی با تحسین منتقدین روبرو شده اما تمرکز بیش از حد بر چنین موضوعات روان‌شناختی نمی‌تواند جذابیتی از دید مخاطب عام داشته باشد که به طبع نارضایتی آن‌ها را در پی داشته است.

فیلم Fair Play (بازی عادلانه)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۸۵
 • درصد رضایت مخاطبین: ۵۴

یکی از متفاوت‌ترین فیلم‌های عاشقانه سال‌های گذشته هالیوود به Fair Play مربوط می‌شود که سقوط شخصیتی و روانی زوجی عاشق پیشه را به تصویر کشیده است.

در این فیلم شاهد زن و مردی هستیم که هر دو در یک کمپانی سرمایه‌گذاری مشغول به کار بوده و عشقی آتشین و در عین حال مخفیانه میانشان جریان دارد. با این حال زمانی که یکی از آن‌ها ترفیع شغلی غیرمنتظره‌ای دریافت می‌کند، رقابت عجیبی بینشان شکل گرفته و در نهایت به فروپاشی رابطه‌شان منجر می‌شود. Fair Play با وجود به تصویر کشیدن رابطه عاشقانه‌ای دیوانه‌وار که سقوط آزادی چشمگیر را تجربه می‌کند که از دید منتقدین جذاب و تماشایی جلوه کرده اما داستان قابل پیش‌بینی ارایه شده توسط آن جذابیتی در نزد مخاطبین عام نداشته است.

فیلم Eileen (آیلین)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۸۳
 • درصد رضایت مخاطبین: ۵۳

فیلم Eileen بر روی کاغذ هر آن چیزی که بتواند مخاطب عام را شیفته خود نماید، دارا می‌باشد. با این حال به طرز عجیبی پروژ سینمایی روان‌شناختی ان هتوی تنها از دید منتقدین جذابیت لازم را داشته است.

این فیلم که در دهه ۱۹۶۰ میلادی جریان دارد، ما را با کارمند کانون اصلاح و تربیت به نام آیلین آشنا می‌کند که زندگی تکراری و خسته‌کننده‌ای را سپری می‌کند که با ورود زنی مرموز همان یک ذره آرامشی که دارد نیز بر هم زده می‌شود. در حالی که نقش آفرینی جذاب و شیمی تماشایی بین توماسین مکنزی و ان هتوی نقطه اشتراک منتقدین و مخاطبین عام به شمار رفته اما روایت داستان مبهم و بی‌پاسخ گذاشتن سوالات متعدد سبب شده تا Eileen برای بینندگان سینمایی‍اش کشش لازم را نداشته باشد.

فیلم Infinity Pool (استخر بی‌نهایت)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۸۷
 • درصد رضایت مخاطبین: ۵۲

به طرز عجیبی نام میا گاث با آثار دلهره‌آور و ترسناکی گره خورده که عموماً با استقبال قابل توجهی در گیشه سینما روبرو می‌شود. با این حال فیلم Infinity Pool این بار نه مخاطبین همیشگی‌اش، بلکه منتقدین آثارش را راضی نگه داشته است.

در این فیلم با زوجی ثروتمند به نام‌های جیمز و ام فاستر آشنا می‌شویم که تصمیم می‌گیرند تا تعطیلات خود را در ویلایی مجلل سپری نمایند. جایی که برخلاف ظاهر آرامش بخشی که دارد اما روح و روان آن‌ها را به بازی گرفته و در نهایت خود را در محاصره مردمانی اهریمنی می‌بینند که هیچ راهی فراری برایشان باقی نگذاشته‌اند. در دوره و زمانه‌ای که ژانر وحشت به کلیشه و تکرار دچار گشته، سر و کله فیلم منحصر به فردی همچون Infinity Pool پیدا شده که می‌تواند نظر مثبت منتقدین را جلب نماید اما روایت داستان پیچیده‌اش و برخورداری از المان‌های نوین سبب شده تا در کمال تاسف با بازخورد قابل توجهی از سوی بینندگان و مخاطبین عام سینما مواجه نشده و اساساً پتانسیل‌هایش نادیده گرفته شده است.

فیلم Skinamarink (اسکینامارینک)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۷۲
 • درصد رضایت مخاطبین: ۴۴

در سال ۲۰۲۳ میلادی شاهد استقبال از برخی از فیلم‌های ترسناکی توسط مردم بوده‌ایم که حقیقتاً هیچ ویژگی ارزشمندی نمی‌توان در آن‌ها یافت کرد و در این بین اثر متمایزی نظیر Skinamarink توسط همان مردم نادیده گرفته شده است.

فیلمی حول محور ۲ کودک که ناگهان از خواب بلند شده و در حالی که تمامی درها و پنجره‌های خانه‌شان ناپدید شده، پدرشان نیز مفقود گشته و هیچ اثری از وی در خانه یافت نمی‌شود و در این بین صدایی مرموز و وحشتناک نیز به راه افتاده که تن و بدن این کودکان را به لرزه انداخته است. Skinamarink یکی از متفاوت‌ترین و در عین حال ترسناک‌ترین فیلم‌های چند سال اخیر ژانر وحشت به شمار می‌رود که در نزد منتقدین جلوه ارزشمندی پیدا کرده و بالعکس از دید مخاطبین عام به طرز عجیب و ناامید کننده‌ای خسته‌کننده و عاری از ویژگی جذاب در نظر گرفته شده است.

فیلم Leave the World Behind (دنیا را پشت سر بگذار)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۷۵
 • درصد رضایت مخاطبین: ۳۵

یکی از موردانتظرترین فیلم‌های سال گذشته میلادی Leave the World Behind نام داشته که در ژانر علمی تخیلی و روان‌شناختی میزبان حضور بازیگران مشهوری همچون جولیا رابرتس، ماهرشالا علی، کوین بیکن و ایثن هاک بوده است.

اثری حول محور خانواده‌ای که در حین گذراندن تعطیلاتشان با ۲ غریبه آشنا شده که خبر از خاموشی مرگبار در سطح جهانی می‌دهند. در حالی که این خانواده حرف غریبه‌ها را جدی نمی‌گیرند اما وقوع سلسله‌ای از وقایع مرگبار و پیچیده سبب می‌شود که چاره‌ای جز تلاش برای بقا پیدا نکرده و با اتفاقاتی غیرقابل پیش‌بینی دست و پنجه نرم نمایند. Leave the World Behind جزو آن دست از آثاری قرار می‌گیرد که روایتی در ظاهر ساده را آغاز کرده و سپس به پیچیدگی‌های عجیب و غریبی دچار می‌شود که مورد علاقه منتقدان خواهد بود. با این حال چنین پیچیدگی‌های بی‌پاسخی در سمت مقابل منجر به از چشم افتادن آن برای بینندگان عادی شده و استقبالی که انتظار می‌رفت را دریافت نکرده است.

فیلم Satanic Hispanics (هیسپانیک‌های اهریمنی)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۹۱
 • درصد رضایت مخاطبین: ۴۵

زمانی که سینمای اسپانیا وارد حوزه وحشت شود، می‌تواند آثاری را خلق نماید که به معنای واقعی کلمه روح و روان هر بیننده‌ای را مورد آزار و اذیت قرار دهد.

رویکردی که در قبال فیلم Satanic Hispanics به وقوع پیوسته است. اثری آنتولوژی شامل ۵ فیلم کوتاه که توسط کارگردانان مختلف لاتین ساخته شده و هر یک روایت داستان ترسناک و دلهره‌آوری از ترکیب واقعیت و افسانه را پدید آورده است که برخی از سکانس‌های وحشتناک آن شاید که برای مدیوم سینما مناسب نبوده است. Satanic Hispanics یک محصول برنده و بی‌نقص برای منتقدینی به شمار رفته که از آثار ترسناک کلیشه‌ای هالیوود خسته شده‌اند اما مخاطبین عام سینما چندان با وقایع و سکانس‌های وحشتناکش ارتباط برقرار نکرده و میزان شدت ترس ارائه شده را سرگرم‌کننده در نظر نگرفته‌اند.

فیلم Maestro (مایسترو)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۸۰
 • درصد رضایت مخاطبین: ۵۹

بردلی کوپر در طی یک دهه اخیر جهش بزرگی را در بروز هنرهای خود تجربه کرده تا حدی که امروزه به عنوان یک بازیگر و کارگردان تراز اول از وی یاد می‌شود.

هنرمند ارزشمند و مورد احترامی که نامزد یکی از بهترین فیلم‌های سال جشنواره اسکار یعنی Maestro را کارگردانی و نقش آفرینی کرده است. اثری بیوگرافی حول محور برهه‌های مهمی از زندگی آهنگساز و رهبر ارکستر مشهور آمریکایی یعنی لئونارد برنستاین که زندگی عاشقانه مخفیانه‌اش را مورد کنکاش قرار داده است. اثری که به شکلی واضح موفق شده تا مورد تحسین یک صدا منتقدین قرار گرفته و حسابی مورد توجه‌شان قرار بگیرد اما لحن آن و شیوه روایت داستان بیوگرافی‌اش چندان نمی‌تواند برای مخاطب عام هیجان‌انگیز بوده باشد که در نتیجه عدم توجه آن‌ها را در پی داشته است؛ مخصوصاً این که شیوه زندگی به نمایش درآمده از لئونارد برنستاین در Maestro حاوی وقایعی می‌باشد که به صورت کلی باب میل اکثریت مردم این روزها واقع نخواهد شد.

فیلم The Rat Catcher (موش‌گیر)

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
 • درصد رضایت منتقدین: ۱۰۰
 • درصد رضایت مخاطبین: ۶۰

در نهایت می‌رسیم به فیلم شماره یک این مقاله یعنی The Rat Catcher که نمونه بارز اختلاف سلیقه شدید میان منتقدین سینمایی و مخاطبین عام بوده است.

این فیلم عجیب و غریب حول محور خبرنگار جوانی جریان دارد که برای پیدا کردن داستانی جذاب و کسب شهرت از طریق آن راهی روستایی دور افتاده می‌شود. روستایی که در آنجا با موش‌گیری آشنا می‌شود که برای به دام انداختن سیل عظیمی از موش‌ها دست به کارهای نامتعارف وحشتناکی زده و وقایعی مرگبار را در روستا به ارمغان آورده است. سبک داستان‌سرایی The Rat Catcher به همراهی نقش آفرینی استادانه بازیگرانی نظیر رالف فاینز و روپرت فرند در دیدگاه منتقدین یک شاهکار سینمایی تمام عیار محسوب می‌شود که در کمال شگفتی، جذابیت چندانی از دید مخاطب معمولی نداشته و The Rat Catcher صرفاً یک فیلم معمولی با داستانی سطحی برای آن‌ها محسوب شده است.


با توجه به آثار معرفی شده، شما در کدام سمت ماجرا ایستاده‌اید؟ آیا فیلم‌های معرفی شده را به مانند منتقدین جذاب و ارزشمند توصیف کرده یا که ویژگی جالب توجهی در آن‌ها پیدا نکرده‌ و با باقی مخاطبین عام سینما نظر مشترکی دارید؟ آیا فیلم دیگری از سال میلادی ۲۰۲۳ را سراغ دارید که بیش از اندازه توسط منتقدین و چه بسا مخاطبین عام مورد توجه واقع شده باشد؟ فیلمی همچون باربی ساخته گرتا گرویگ در کدام دسته قرار می‌گیرد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: کولایدر

Daniel WayneOmidDota2DARKSIRENاقای گربه (از منتظران GTA VI)𝚏𝚒𝚛𝚎𝚏𝚕𝚢 (ساول گودمن قدیم)ARSHIAAAAعلی عبداللهیᚱ.ᚻAnny人Acker益man人77هادی صفائیکاکاسنگیKratosKhafiBahramsonyJin KazamaPARASITE EVE 2بهنامmore

مطالب مرتبط سایت

تبلیغات

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا
فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

فیلم‌های منتقد پسند ولی نه چندان عامه پسند سال ۲۰۲۳ - گیمفا