معرفی فیلم Sisu | جان ویک به وقت جنگ جهانی دوم

ایلیا عسگری
۹ خرداد ۱۴۰۲ - 10:00

در تلاش برای تکرار موفقیت‌های مجموعه فیلم‌های جان ویک شاهد ساخته شدن اثری تحت عنوان Sisu هستیم که از بستر جنگ جهانی دوم برای روایت انتقامی خونین بهره گرفته است.

ژانر اکشن در تاریخ سینما مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده و آثار مختلفی در آن ساخته شده که هر یک با بهره‌گیری از ایده‌های منحصر به فرد، طرفداران خود را پیدا کرده است. با این حال در دهه ۲۰۱۰ میلادی که ژانر اکشن با افت کیفیت مواجه شده بود و شاهد آثاری نسبتاً تکراری و عاری از ایده‌های جدید بودیم، سر و کله فیلمی ناشناخته تحت عنوان John Wick (جان ویک) به کارگردانی چاد استاهلسکی پیدا شد که که با صحنه‌های زد و خورد تماشایی خود، نه تنها مخاطبین ژانر اکشن را به وجد آورد، بلکه زمینه‌ساز فرنچایزی جدید و بسیار پرفروش شد که امسال شاهد اکران چهارمین فیلم آن بودیم.

موفقیت‌های مالی و هنری فیلم‌های John Wick کمپانی‌های فیلم‌سازی گوناگونی را مجاب کرد تا با بهره‌گیری از سبک فیلم‌برداری و المان‌های اکشن آن، دست به ساخت آثاری با این حال و هوا در ژانر اکشن بزنند که از شناخته شده‌ترین آن‌ها می‌توان به فیلم‌های Kate (کیت)، Atomic Blonde (بلوند اتمی) و Nobody (هیچ‌کس) اشاره کرد. فیلم‌های که علی‌رغم جذابیت‌هایشان اما به هیچ عنوان نمی‌توانند در حد و اندازه نامی همچون جان ویک ظاهر شوند.

در ادامه این تلاش‌ها امسال شاهد اکران یک فیلم دیگر با الهام از مجموعه آثار جان ویک بودیم که در فضایی کاملاً متفاوت جریان داشته و همین فضا و حال و هوا باعث شده تا شاهد ایده‌های جدید و نسبتاً خلاقانه‌ای از سوی سازندگانش باشیم. فیلمی سراسر خون و خونریزی تحت عنوان Sisu که قاتلی غیرقابل مهار همچون جان ویک را به جان نیروهای آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم انداخته است. فیلمی که این هفته قصد معرفی آن را به شما داریم.

  • نام فیلم: Sisu
  • نام فیلم به فارسی: سیسو
  • ژانر: اکشن، درام و تاریخی
  • سال پخش: ۲۰۲۳ میلادی
  • کارگردان: جالماری هلاندر
  • بازیگران: یورما تومیلا، اکسل هنی، جک دولان، میموسا ویلامو
  • مدت زمان: ۹۱ دقیقه
  • محصول کشور: آمریکا و فنلاند

همان گونه که پیشتر اشاره کرده بودیم، استقبال سینماگران از فیلم‌های جان ویک و به تصویر کشیدن سکانس‌های اکشن به شکلی متفاوت باعث شده تا کمپانی‌های بسیاری به سمت الهام از فیلم‌های جان ویک رفته تا بلکه بتوانند موفقیت‌های مالی و هنری بسیاری را کسب نمایند. مسئله‌ای که این بار کمپانی‌های سونی پیکچرز، لاینزگیت و نوردیسک فیلم را مجاب کرد تا با همکاری یکدیگر و با الهام از فیلم‌های جان ویک دست به خلق اثری تحت عنوان Sisu بزنند.

فیلمی که در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم جریان داشته و از همان نخستین تریلر خود نشان داد که هیچ ابایی از قتل‌عام و سلاخی کردن نیروهای آلمان نازی نداشته و قهرمان داستان به مانند جان ویک، علی‌رغم ظاهر آرامش اما هیولایی غیرقابل مهار می‌باشد که تنها یک جرقه کافی است تا او دست به کشتاری غیرقابل تصور بزند.

فیلم Sisu در اواخر سال ۱۹۴۵ میلادی جریان دارد؛ زمانی که جنگ جهانی دوم به روزهای پایانی خود نزدیک شده و ارتش آلمان نازی آن قدرت و شکوه سابق خود را از دست داده و عملاً جنگ را در مرزهای خود تجربه می‌کند. در این بین شاهد پیرمردی آرام و ماجراجو به نام آتامی کورپی هستیم که در لاپلند کشور فنلاند به جست و جوی گنج می‌پردازد و به صورت اتفاقی پس از مدت‌ها تلاش و کوشش بالاخره به یک معدن مملو از طلا برخورد می‎‌کند.

او که تنها از یگ سگ و اسب به عنوان همراه بهره می‌برد، طلاهای این معدن را بار زده و سوار بر اسب خود راهی نزدیک‌ترین شهر شده تا بلکه بتواند سرمایه‌های خود را در جایی امن ذخیره نماید. با این حال او در طول مسیر خود با گروهی از سربازان نازی برخورد کرده و به سبب ظاهرش توسط آن‌ها مورد تمسخر و آزار قرار گرفته و طلاهایش توسط این سربازان تصاحب می‌شود.

با این حال به مانند فیلم‌های جان ویک، صبر شخصیت آتامی کورپی نیز سر آمده و خیلی ناگهانی دست به کشتار فجیع این سربازان می‌زند و بدون ذره‌ای رحم تک تک آن‌ها را سلاخی می‌کند. حال که هیولای درون آتامی باری دیگر بیدار شده، او به دل مناطق جنگ‌زده لاپلند زده تا از یک سو باقی طلاهایش را پیدا کرده و در سوی دیگر ماجرا از خجالت نیروهای نازی آلمان دربیاید.

مسیر انتقامی که مخاطبین را با گذشته او آشنا کرده و می‌فهمیم که آتامی خود کهنه سرباز جنگ بوده و افتخارآفرینی‌های بسیاری در برابر نیروهای شوروری داشته است. او در این مسیر نهایتاً با اتفاقاتی غیرمنتظره روبرو شده و مجبور می‌شود تا باری دیگر از قدرت کشتار خود استفاده کرده تا جان گروهی از زنان و دخترانی که به عنوان زندانی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند را نجات دهد.

به مانند هر اثر دیگری در این ژانر و حال و هوا، داستان تنها یک بهانه برای پیشبرد هدف شخصیت اصلی بوده تا بتوانیم شاهد سکانس‌های اکشن گوناکونی باشیم که Sisu توانسته در این زمینه تا حد بسیار زیادی می‌تواند مخاطبینش را راضی نگه دارد. مخصوصاً که برخلاف باقی آثاری که از جان ویک الهام گرفته‌اند، شاهد بستر کاملاً متفاوتی هستیم که این بار در جنگ جهانی دوم و دشت‌های بزرگ و جنگ‌زده جریان دارد که تا حدودی حتی یادآور المان‌های فیلم‌های Mad Max (مد مکس) ساخته جرج میلر است.

این مسئله باعث شده تا مخاطبین با پیش زمینه درستی به سراغ Sisu بروند. شما به مدت ۹۰ دقیقه باید انتظار بی‌رحمانه‌ترین سکانس‌های اکشن و خون و خونریزی را داشته باشید که عملاً هیچ منطقی پشت آن‌ها وجود ندارد و قهرمان داستان در حالتی کلیشه‌ای با کمترین صدمات وارده دست به کشتار نیروهای نازی آلمان خواهد زد. امری کلیشه‌ای که البته از چنین آثاری انتظار دیگری نمی‌رود.

در بحث بازیگران شاهد یورما تومیلا به عنوان بازیگر اصلی فیلم هستیم که اکثر مدت زمان این اثر نیز حول محور وی جریان دارد. با این حال یورما تومیلا ۶۳ ساله که تاکنون در آثاری همچون Raid (غارت)، The Visitor (بازدید کننده) و Big Game (بازی بزرگ) به ایفای نقش پرداخته، استادانه موفق گشته تا چهره سربازی کهنه و دردمند که از روزهای گذشته خود فراری است را به تصویر بکشد. قهرمانی که علی‌رغم رشادت‌هایش اما از خشمی درونی بهره می‌برد که رویارویی او با نازی‌ها تنها یک بهانه است تا او بتواند هیولای درونی خود را آرام نماید.

در بحث جلوه‌های بصری نیز شاهد به وقوع پیوستن داستان انتقامی در دشت بزرگ لاپلند هستیم که از مناظر طبیعی و چشم‌نواز بهره برده است. کشتار آتامی کورپی در وسط چنین دشت پهناور و زیبایی از قاره اروپا باعث ایجاد حس جالبی شده که نسبت به فیلم‌های جان ویک می‌تواند ایده خلاقانه و جدیدی به شمار برود. صحنه‌های اکشن نیز علی‌رغم غیرواقعی بودن اما لذت‌بخش و هیجان‌انگیز درآمده و مخاطب را ناامید نخواهد کرد.

در پایان باید گفت که اگر از بستر جنگ جهانی دوم و موضوعاتی تاریخی مربوط به آن دوره لذت می‌برید و از طرفداران ژانر اکشن جان ویک هستید، تماشای Sisu می‌تواند به سرگرمی فراموش شدنی ولی جذابی برای شما تبدیل شود که به مدت تنها ۹۱ دقیقه مملو از اتفاقاتی خونین و عجیب و غریب می‌باشد.

منبع: گیمفا

CYRUSshh(Lee everett)DARKSIRENMastermeysambخستهCatalystSDG69The last Elden ringDanialRanjbarzadehVAHID.BSaeedUMK3

مطالب مرتبط سایت

تبلیغات

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید